Chmura. Czy firmy chętnie po nią sięgają?
Otóż niespecjalnie. Tylko 27% badanych nie czuje żadnych barier przed korzystaniem z chmury. Pozostali deklarują, że przeszkadzają im duże koszty, brak zaufania do chmury, brak potrzeby korzystania z niej, brak zwrotu z inwestycji w nią. Mówią też o oporach ze strony zarządu, jak i pracowników, a także o obawach związanych z brakiem fachowego wsparcia w trakcie przenoszenia danych do chmury.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że skoro 1/3 respondentów pragnie zainwestować w chmurę, to mamy do czynienia ze wzrostem zaufania do tego typu rozwiązań. Niegdysiejsza teza o niskim bezpieczeństwie chmury najwyraźniej odchodzi do lamusa.
Szkoda tylko, że odczarowywanie mitów jest tak powolne. W 335 badanych firm większość zasobów przechowywana jest w tradycyjnej formie, a tylko mała część trafia do chmury. Wszystkie dane w chmurze przechowuje jedynie 4% firm w Polsce. Daleko nam zatem do hurraoptymizmu. Trzeba też mieć na uwadze różnorodność branż, bo nie we wszystkich chmura ma tak szerokie zastosowanie, jak np. w sektorze IT.
Jednego nie można za to chmurze odmówić – ogromnie ułatwia wymianę danych na odległość. I nie chodzi tu jedynie o chmurę Microsoft OneDrive, ale także o chmury dostarczane przez producentów serwerów NAS. Pliki gromadzone są w folderach, do których nie każdy ma dostęp. Wydzielane są stosowne dostępy, by chronić wrażliwe dane, równocześnie każdy operuje z takimi informacjami, jakie są mu niezbędne do wykonywania obowiązków.
Rosnąca świadomość takiego stanu rzeczy sprawia, że 19% firm w Polsce było w trakcie migracji do chmur na dzień tworzenia raportu. 21% przeniosło już dane (w całości lub częściowo) 33% wciąż rozważało zmianę systemu gromadzenia danych, natomiast niemal ¼ stanowczo odmawia przejścia na chmurę.