Jak oszczędzać prąd będąc na wakacjach? Poznaj sprytne eko rozwiązania dla Twojego domu

Jedziemy na wycieczkę, bierzemy telefon z aplikacją w teczkę, a wcześniej włączamy wakacyjny tryb w lodówce i montujemy gniazdka smart plug. Nie musisz już zastanawiać się nad tym, jak oszczędzać prąd w czasie wakacji. Plan doskonały opiera się na kilku prostych krokach. A pierwszym z nich jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt. Jak to zrobić i co wybrać? Oto najlepsze sposoby.

Jak oszczędzać prąd w czasie wakacji?

Chcesz cieszyć się chwilami relaksu i totalnie wolną głową? Nic prostszego. Nawet na dwutygodniowym urlopie uporczywe myśli o wyłączonym (a może włączonym?) żelazku nie muszą Ci towarzyszyć. Zostaw je za sobą w momencie przekręcania klucza w zamku drzwi. O wszystko zadba inteligentnie opracowany system.

A więc jak oszczędzać prąd w czasie wakacji? Oczywiście najłatwiejszym sposobem jest odłączenie od źródła zasilania wszystkich możliwych urządzeń elektrycznych. Możesz też zakręcić zawór gazu oraz dopływu wody. To najprostsze metody, które zapewnią Ci spokój, bezpieczeństwo i dodatkowo obniżą rachunki za media podczas nieobecności w domu. I chociaż w przypadku telewizora, komputera czy pralki nie będzie stanowiło to większego problemu, to jeśli chodzi o lodówkę sprawa może się nieco skomplikować. Może, ale nie musi, bo jeśli Twoje urządzenie jest wyposażone w tzw. tryb wakacyjny całość pójdzie gładko.

Wyjeżdżamy. Ale co z lodówką?

A czym dokładnie jest tryb wakacyjny? To dodatkowa funkcja w lodówce, dzięki której nie musisz odłączać jej od źródła zasilania, a wcześniej opróżniać całej zawartości, kiedy wybierasz się na dłuższy urlop. Takie działanie jest dosyć uciążliwe, tym bardziej, jeśli ilość zgromadzonych zapasów jest spora.

otwarta lodowka
pexels.com

Wystarczy więc tylko przestawić pracę urządzenia i wybrać specjalny tryb. Co zyskujemy? Mniejszy pobór energii przy jednoczesnym zabezpieczeniu żywności odpowiednio niską temperaturą. Całkowite rozłączenie lodówki nie jest więc konieczne. Wystarczy zmniejszyć częstotliwość jej pracy. Temperatura w zamrażarce pozostanie taka sama, zmienia się jedynie opcja chłodzenia w komorze chłodziarki. Możesz więc zachować wszystkie zapasy, a jednocześnie ograniczyć rachunki za prąd. Sprytne, prawda?

Jak oszczędzać prąd? Pomogą gniazdka Smart Plug

Zdalne sterowanie przepływem energii w domu? Czemu nie! By mieć taką możliwość wystarczy wyposażyć się w gniazdko smart plug. Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza niż w przypadku lodówki. Kupujesz, montujesz i zarządzasz. Tak to wygląda w skrócie.

Smart plug to rodzaj nakładki, którą montuje się do gniazdka właściwego. W ten sposób przepływ prądu jest pod kontrolą. A samo korzystanie z urządzeń elektrycznych staje się o wiele prostsze, ponieważ można robić to z poziomu aplikacji. Do zdalnego sterowania energią z każdego zakątka świata potrzebna jest jeszcze centralka. To mały, kompaktowy dodatek, który poszerza możliwości kontrolowania konkretnymi sprzętami w domu na odległość. 

Koniec natrętnych myśli o żelazku i innych urządzeniach. Oprócz swobodnego włączania i wyłączania sprzętu elektrycznego na odległość, ten mały dodatek wyśle powiadomienie na telefon, kiedy dojdzie do jakiejkolwiek awarii. Oszczędzać prąd możesz również wtedy, gdy nie wybierasz się na urlop. Na Twoje urządzenie regularnie przesyłane będą dane pomiarowe informujące o tym, ile energii zostało zużytej w ciągu dnia, tygodnia a nawet miesiąca.

Już wiesz jak oszczędzać prąd? Jeśli tak to świetnie, bo inteligentne gniazdka mają jeszcze jedną ważną zaletę. Mianowicie, zwiększają bezpieczeństwo domu, kiedy Ty przebywasz na urlopie. Za pomocą aplikacji możesz od czasu do czasu włączać światło w mieszkaniu, tworząc wrażenie, że ktoś cały czas w nim przebywa. To pomoże odstraszyć ewentualnych włamywaczy. Oczywiście lepiej nie ściągać złych myśli, ale odrobina przezorności jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu sprytnych smart plug koniecznie przeczytaj artykuł: A po co mi… inteligentne gniazdko? 

A jak oszczędzać prąd po przyjeździe z wakacji?

Jak widać nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak oszczędzać prąd w domu. Przed wyjazdem wystarczy ustawić tryb wakacyjny w lodówce, ale z inteligentnych gniazdek możesz swobodnie korzystać przez cały rok. Podobnie jak z energooszczędnej pralki wyposażonej na przykład w funkcję Eco Bubble.

Po powrocie z urlopu pranie to obowiązkowy krok zaraz po rozpakowaniu walizki. Tutaj również możesz w łatwy sposób zadbać o środowisko oraz zmniejszyć rachunki za prąd. Wystarczy wybrać energooszczędny sprzęt wyposażony w funkcję prania w niskich temperaturach. Aktywna piana powstała w wyniku połączenia wody, detergentu oraz tlenu rozpuszcza zabrudzenia i dba o bezpieczeństwo delikatnych tkanin.

Inną przydatną funkcją jest także system automatycznej regulacji. Na podstawie załadunku ubrań pralka samodzielnie wybiera zużycie wody oraz energii. Takie oszczędzanie to czysta przyjemność.

Polecane urządzenia, które ułatwią zarządzanie energią w domu:

Lodówko-zamrażarka Midea MDRB489FGE020

Zapomnij o odłączaniu urządzenia z prądu, kiedy wybierasz się na urlop. Lodówko-zamrażarka Midea MDRB489FGE020 wyposażona w tryb wakacyjny umożliwia bezpieczne przechowywanie produktów w odpowiedniej temperaturze. A dzięki technologii No Frost na ścianach nie osadza się szron ani lód, a więc możesz zapomnieć o cyklicznym rozmrażaniu lodówki.

Chłodziarko-zamrażarka Electrolux LNT7ME34X2

Chłodziarko-zamrażarka Electrolux LNT7ME34X2 to sprzęt, który sprosta wysokim wymaganiom. Posiada wszystko, co pomaga ułatwić codzienność. Tryb wakacyjny oraz funkcja szybkiego chłodzenia Action Cool to dopiero początek. Oprócz tego urządzenie jest wyposażone w oświetlenie LED oraz elektroniczny panel sterujący z wyświetlaczem na drzwiach.

Xiaomi Mi Smart Power Plug

Inteligentne gniazdko Xiaomi Mi Smart Power Plug zapewnia możliwość zdalnego sterowania urządzeniami, które masz w swoim domu. Sprawdzaj zużycie energii, ustalaj harmonogram oraz zaplanuj włączanie lampy w określonych godzinach nawet wtedy, gdy przebywasz na wakacjach. Nie musisz martwić się o swój sprzęt, ponieważ wtyczka ochroni Twoje urządzenia przed przegrzaniem oraz przeciążeniem. Do pełnej kontroli nad przepływem energii brakuje Ci tylko zewnętrznej bramki sieciowej Mi Gateway.

Centralka Xiaomi Mi Smart Home Hub

Centralka Mi Smart Home Hub to Twój ośrodek dowodzenia w inteligentnym domu. Stylowe i kompaktowe urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, za to daje ogrom możliwości. Integruje wszystkie akcesoria, które już posiadasz. Z poziomu aplikacji możesz korzystać z udogodnień jakie dają wtyczki Smart Plug lub sprawdzać odczyty temperatury zintegrowanych czujników.

Aqara Smart Gniazdko

Nie musisz już martwić się o to, czy wszystkie sprzęty zostały wyłączone przed wyjazdem. Inteligentne gniazdko Aqara Smart Plug o wszystko zadba i wyśle powiadomienie do aplikacji na Twoim telefonie, które sprzęty pozostają aktywne. Jedyne, co musisz zrobić, to klinknąć przycisk na wyświetlaczu, który natychmiast wyśle powiadomienie o tym, jaki sprzęt ma zostać wyłączony. Dodatkowo możesz też ustalić harmonogram pracy poszczególnych urządzeń, np. lamp czy telewizora, aby o określonej godzinie uruchamiały się pod Twoją nieobecność. Do prawidłowego działania inteligentnego gniazdka potrzebujesz Centralki Aqara.

Aqara Hub M1S

Centralka Aqara Hub M1S da Ci wszystko, czego potrzebujesz do pełni szczęścia w inteligentnym domu. Dzięki niej możesz sterować wszystkimi smart urządzeniami z serii Aqara. Zainstaluj aplikację, by mieć pełną kontrolę nad podłączonymi akcesoriami. Oprócz tego, centralka ma wbudowane diody LED, które mogą świecić się na miliony różnorodnych kolorów. To nie tylko szansa na stworzenie klimatycznej przestrzeni w domu, ale również sposób na dodatkowe zabezpieczenie, kiedy Cię w nim nie ma. Zaprogramuj automatyczne włączenie światła, by stworzyć wrażenie, że ktoś przebywa w środku.

Pralka Samsung WW70J5346FW

Czyste ubrania i oszczędzanie energii idą w parze. Pralka Samsung WW70J5346FW została wyposażona w funkcję Eco Bubble, dzięki czemu pranie odbywa się w niskiej temperaturze, przez co generuje mniejsze zużycie energii. Aktywna piana szybko wnika w tkaninę i skutecznie usuwa plamy i zanieczyszczenia z Twoich ulubionych ubrań. Energooszczędna pralka zapewnia cichą pracę, a grzałka termiczna pokryta specjalną powłoką zapobiega osadzaniu się kamienia.

Pralka Miele WSA 023 WCS Active

To pralka, która myśli za Ciebie i sama dobiera zużycie wody i prądu do ilości prania. A to pozwala na zaoszczędzenie i czasu, i pieniędzy. Dodatkowo posiada także funkcję CapDosing, dzięki której kapsułki piorące są automatycznie dozowane w optymalnym momencie prania. Inne udogodnienia, w które wyposażona pralka Miele WSA 023 WCS Active to m.in. programowanie startu oraz pranie w niskich temperaturach.