Wyjaśniamy, czym jest Wi-Fi 802.11ax. Zobacz też sprzęty obsługujące Wi-Fi 6

Czy Wi-Fi szóstej generacji spełnia sen o turboszybkim internecie dla wielu urządzeń jednocześnie? Wygląda na to, że tak. Co więcej, najnowszy standard sieci, zwany inaczej Wi-Fi ax, jest obsługiwany przez coraz większą ilość routerów, w tym przez sprzęt marki ASUS. Jakie są zalety korzystania z nowego rodzaju transmisji danych i dlaczego warto pokusić się o sięgnięcie po urządzenia sieciowe ASUS? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czym jest Wi-Fi 6?

Wi-Fi generacji 6 opiera się na standardzie transmisji IEEE 802.11 ax. Idąc chronologicznie, Wi-Fi 6 (nazywane również Wi-Fi ax) jest następcą znanego wcześniej Wi-Fi ac i podobnie do swojego poprzednika pozwala na korzystanie z dwóch pasm transmisji: 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Wi-Fi 6 jest jednak udoskonalonym i najnowszym etapem rozwoju tej technologii i zapewnia wydajność w najbardziej wymagających środowiskach. Innymi słowy, jakość połączenia poprzez ten rodzaj sieci jest satysfakcjonująca również w gigantycznych przedsiębiorstwach czy obiektach publicznych, gdzie ilość sprzętów korzystających z transmisji bezprzewodowej jest ogromna. Sprawdzi się również w domu czy biurze, gdzie chcecie mieć stabilny i szybki Internet, który bez zająknięcia obsłuży wiele urządzeń albo np. pozwoli na płynny streaming i to w najwyższych rozdzielczościach oraz na kilku sprzętach, w tym wymagających urządzeniach VR.

Co istotne, mimo sporych możliwości, dopracowano tu również wydajność energetyczną, co skutkuje mniejszym zużyciem baterii urządzeń transmitujących Wi-Fi ax.

Zalety sieci Wi-Fi 6 i technologie OFDMA | MU-MIMO

Najważniejszymi zaletami Wi-Fi 6 są:

  • Wydajność w środowiskach z wieloma urządzeniami podłączonymi naraz,
  • Wyższe prędkości transmisji danych,
  • Zwiększona przepustowość,
  • Poprawiona wydajność energetyczna.

Wi-Fi 802.11ax jest wzbogacone o nowe technologie, które mają wpływ na jakość transmisji. I tak, OFDMA zapewnia zwiększony zasięg i siłę sygnału, które zawdzięcza podziałowi kanałów Wi-Fi na mniejsze podkanały. Z kolei za sprawą technologii MU-MIMO, nowy standard Wi-Fi gwarantuje dużo większą przepustowość sieci w środowiskach o dużym natężeniu ruchu oraz dużej liczbie urządzeń sieciowych.

Wi-Fi 6 i kompatybilność wsteczna

Czy Wi-Fi ax jest kompatybilne ze standardem ac oraz starszymi technologiami z tej rodziny? Jak najbardziej. Każda z poprzednich wersji transmisji Wi-Fi jest kompatybilna wstecz i podobnie wygląda to również w przypadku 6-stej generacji, która nie dość, że bazuje na swoich poprzednikach, to dodatkowo czyni je bardziej wydajnymi.

Co Wi-Fi 6 daje w praktyce?

Mówiąc najprościej, Wi-Fi 6 daje szybszy i stabilniejszy Internet, z którego może korzystać jednocześnie wiele urządzeń. Jeżeli lubicie rozrywkę VR i posiadacie obsługujące ją urządzenia, korzystacie z połączonych ze sobą inteligentnych rozwiązań typu Smart Home, albo potrzebujecie mieć niezawodne, szybkie i wydajne łącze do streamowania w najwyższych rozdzielczościach, to postawcie na Wi-Fi 6. Zero zakłóceń i mocny sygnał do dyspozycji wszystkich urządzeń to tutaj zdecydowanie największe atuty, które pozwolą na bezstresową rozrywkę i pracę, również w domowym środowisku.

Co dają urządzenia sieciowe ASUS obsługujące Wi-Fi 6?

Jako że Wi-Fi 802.11ax jest najnowszym standardem w swojej kategorii, dopiero od niedawna na rynku możecie spotkać rozwiązania obsługujące jego potencjał. Wśród nich, na pierwszy plan wysuwają się urządzenia sieciowe ASUS, które dane nam było sprawdzić osobiście. Co oferują?

Szybkość najnowszej generacji

Urządzenia sieciowe ASUS obsługujące Wi-Fi 6 zapewniają większą przepustowość i stabilność połączenia, przy podłączeniu wielu urządzeń sieciowych jednocześnie. Tutaj prędkość liczona jest w tysiącach megabajtów, a dokładniej – od 3000 w górę.

AiMesh – system dla całego domu

Przyznajmy, że bywa iż jeden router to za mało by zapewnić silny i stabilny sygnał, który pokrywa caly dom lub rozległe biuro. Od teraz natomiast nie stanowi to problemu, bo w routerach ASUS znajdziecie funkcję AiMesh, która pozwala na stworzenie jednej sieci Wi-Fi z wykorzystaniem wielu routerów.

ASUS AiMesh WI-Fi 6 geex

Wszystkie routery posiadające funkcję AiMesh porozumiewają się pomiędzy sobą i kontrolują jakość sygnału dostarczanego do urządzenia, a następnie w razie potrzeby płynnie przełączają na inne źródło sygnału.

W praktyce oznacza to dla Was mniej więcej tyle, że możecie przechodzić z jednego do drugiego pokoju, płynnie i w zasadzie niezauważenie przełączając się pomiędzy routerami, bez utraty połączenia czy jakości sygnału, bo routery w inteligentny sposób na to pozwolą i dobiorą jak najlepsze źródło transmisji do danej sytuacji. Stanowi to lepsze rozwiązanie niż znane dotychczas Access Pointy.

Zabezpieczenia AiProtection Pro

Routery ASUS oferują dodatkowo pakiet zabezpieczeń AiProtection Pro napędzany przez Trend Micro, który zawiera regularnie aktualizowane sygnatury bezpieczeństwa, chroniące sprzęt. Co więcej, taka ochrona zapewnia zaawansowane funkcje kontroli rodzicielskiej w celu blokowania określonych witryn internetowych i podejrzanych typów aplikacji mobilnych. Z kolei dzięki wspomnianej funkcji AiMesh, ochroną są objęte wszystkie urządzenia połączone z siecią, niezależnie od tego, do którego routera dane urządzenie jest aktualnie podłączone.

TOP 3 urządzeń sieciowych ASUS do obsługi Wi-Fi 6

Urządzenia sieciowe ASUS z niewymuszoną perfekcją podołają wymogom sieci Wi-Fi 6. Miałam je w rękach, zatem mogę co nie co o nich powiedzieć. Niniejszym, najważniejszymi informacjami na ich temat dzielę się z Wami poniżej. 

Karta sieciowa ASUS PCE-AX58BT

Mała, zgrabna i estetycznie wykonana karta sieciowa od ASUS zapewnia przepustowość transmisji na poziomie 160 MHz, przy dwuzakresowym paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz. Prędkość transmisji danych osiąga tutaj aż 3000 Mb/s. Z kolei samo podłączenie karty odbywa się poprzez gniazdo PCI-E, dzięki czemu jej instalacja jest szybka i zupełnie bezproblemowa, również dla nowicjuszy. Dedykowana jest desktopom i po podłączeniu do nich pełni rolę routera dla pozostałych urządzeń.

Na tym jednak nie koniec. Karta sieciowa ASUS posiada wbudowany moduł Bluetooth, co zapewnia wspomnianą już, większą prędkość transmisji, ale również szerszy zasięg sygnału. Po połączeniu jej z komputerem Bluetooth zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji 5.0.

Dodatkowo PCE-AX58BT jest wyposażona w dwie anteny zewnętrzne, które eliminują tzw. martwe strefy i posiada szereg zabezpieczeń w standardzie WPA3. A te, skutecznie zapewnią ochronę przed złośliwymi atakami z zewnątrz Waszym urządzeniom w domach czy firmach.

Sprawdź kartę sieciową ASUS PCE-AX58BT

Router ASUS RT-AX58U

Ten model to dwuzakresowy router Wi-Fi 2 × 2. Zapewnia niebywałą przepustowość i stabilność połączenia, przy prędkości sięgającej 3000 Mb/s. Wypełniony po brzegi nowymi technologiami sprzęt, gwarantuje większy zasięg i mocny, nieprzerwany sygnał – wszystko za sprawą tego, że dzieli  kanały Wi-Fi na mniejsze podkanały. Dzięki MU-MIMO sprawdzi się natomiast w środowiskach o dużym natężeniu ruchu oraz dużej ilości urządzeń, korzystających z sieci.

Dzięki ASUS RT-AX58U możecie stworzyć sieć AiMesh z jednym lub wieloma SSID oraz płynnie przełączać się pomiędzy nimi, bez utraty jakości transmisji. Macie tu do dyspozycji 4 wejścia LAN, jedno WAN oraz USB 3.1 Gen. Wasz sprzęt będzie chroniony za pomocą WPA 3 generacji oraz autorskiej licencji AiProtection Pro, zapewnianej przez Trend Micro. Z kolei mocny sygnał rozprowadzany jest za pomocą aż czterech anten, umiejscowionych na obudowie.

Sprawdź router ASUS RT-AX58U

Zestaw ASUS RT-AX92U

Trzyzakresowy system Wi-Fi typu mesh dla całego domu AX6100 jest przeznaczony do dużych i wielopiętrowych domów. To jednak nie koniec jego zalet. Zapewnia również swobodne ustawienia SSID oraz przewodowe połączenie pomiędzy routerami, które wpływa na lepszy obieg sygnału.

Zestaw Wi-Fi AiMesh AX6100 składa się z dwóch routerów RT-AX92U zapewniających trzypasmową łączność Wi-Fi 4×4. Zapewnia to obsługę pasma 160 oraz 1024-QAM, co daje o wiele wyższe prędkości połączeń bezprzewodowych. 

Co więcej, zestaw RT-AX92U jest 2,7 razy szybszy od routerów pracujących w standardzie 802.11ac 4×4 i oferuje prędkość sięgającą aż 4804 Mb/s na paśmie 5 GHz-2. Dodatkowo w pakiecie otrzymujecie zabezpieczenie AiProtection, które za pomocą aplikacji mobilnej, pozwala na zarządzanie, ochronę oraz kontrolę dla wszystkich urządzeń połączonych z Wi-Fi AiMesh AX6100.

Każde z urządzeń posiada dwie anteny wewnętrzne oraz 4 anteny na zewnątrz. Wejścia/wyjścia, z których możecie skorzystać to: 4 sztuki LAN, 1 sztuka WAN, USB 2.0, USB 3.1 Gen.

Sprawdź zestaw ASUS RT-AX92U 

Zobacz także pozostałe urządzenia sieciowe ASUS w sklepie x-kom