Wyjaśniamy, czym jest Wi-Fi 802.11ax. Zobacz też sprzęty obsługujące Wi-Fi 6

Czy Wi-Fi szóstej generacji spełnia sen o turboszybkim internecie dla wielu urządzeń jednocześnie? Wygląda na to, że tak. Co więcej, najnowszy standard sieci, zwany inaczej Wi-Fi ax, jest obsługiwany przez coraz większą ilość routerów, w tym przez sprzęt marki ASUS. Jakie są zalety korzystania z nowego rodzaju transmisji danych i dlaczego warto pokusić się o sięgnięcie po urządzenia sieciowe ASUS? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Wi-Fi 6. Co to jest? Co potrafi nowy standard?

Sieć Wi-Fi generacji 6 bazuje na standardzie transmisji IEEE 802.11 ax. Dlatego Wi-Fi 6 nazywane jest Wi-Fi ax i jest ono następcą Wi-Fi 5 (ac). Podobnie do poprzednika pozwala korzystać z dwóch pasm transmisji: 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Zaletą Wi-Fi 6 jest zwiększony przepustowość, sięgającą 10 gigabitów na sekundę. To przekłada się na szybsze przesyłanie plików, sprawniejszy streaming oraz obsługę systemów smart home. Zwiększona przepustowość pozwala także na jednoczesne podłączenie kilkudziesięciu urządzeń. Co więcej, pojedyncze pasmo Wi-Fi 6 przekłada się na rzeczywistą przepustowość ponad 1 Gb/s, wykorzystasz zatem potencjał złączy światłowodowych oraz nadchodzącego 5G.

Router obsługujący standard Wi-Fi 6 będzie satysfakcjonujący również w bardzo dużych jednostkach i przedsiębiorstwach, a także w obiektach publicznych, gdzie ilość sprzętów korzystających z transmisji bezprzewodowej jest liczna. Sprawdzi się również w domu czy biurze, gdzie chcecie mieć stabilny i szybki Internet, który bez zająknięcia obsłuży wiele urządzeń albo np. pozwoli na płynny streaming wideo i to w najwyższych rozdzielczościach na kilku urządzeniach. Poza tym Wi-Fi 6 powstało z myślą o obsłudze urządzeń VR. Dodatkowo sprzęt transmitujący z Wi-Fi 6 zużywa mniej energii (w porównaniu do Wi-Fi 5).

Zalety sieci Wi-Fi 6 i technologie OFDMA | MU-MIMO

Najważniejszymi zaletami Wi-Fi 6 są:

  • Wydajność w środowiskach z wieloma urządzeniami podłączonymi naraz,
  • Wyższe prędkości transmisji danych,
  • Zwiększona przepustowość,
  • Poprawiona wydajność energetyczna.

Wi-Fi 802.11ax jest wzbogacone o nowe technologie, które mają wpływ na jakość transmisji. I tak, OFDMA zapewnia zwiększony zasięg i siłę sygnału, które zawdzięcza podziałowi kanałów Wi-Fi na mniejsze podkanały. Z kolei za sprawą technologii MU-MIMO, nowy standard Wi-Fi gwarantuje dużo większą przepustowość sieci w środowiskach o dużym natężeniu ruchu oraz dużej liczbie urządzeń sieciowych.

Wi-Fi 6 i kompatybilność wsteczna

Czy Wi-Fi ax jest kompatybilne ze standardem ac oraz starszymi technologiami z tej rodziny? Jak najbardziej. Każda z poprzednich wersji transmisji Wi-Fi wspiera poprzednie standardy. Generacja 6 będzie więc działać na starszych urządzeniach (smartfonach i laptopach), oczywiście w górnym pułapie ich transferowych możliwości. Natomiast faktem jest, że sygnał będzie odbierany stabilniej, niż wynikałoby to ze specyfikacji urządzenia.

Co Wi-Fi 6 daje w praktyce?

Mówiąc najprościej, Wi-Fi 6 daje szybszy i stabilniejszy Internet, z którego może korzystać jednocześnie wiele urządzeń. Jeżeli lubicie rozrywkę VR i posiadacie obsługujące ją urządzenia, korzystacie z połączonych ze sobą inteligentnych rozwiązań typu Smart Home, albo potrzebujecie mieć niezawodne, szybkie i wydajne łącze do streamowania w najwyższych rozdzielczościach, to postawcie na Wi-Fi 6. Zero zakłóceń i mocny sygnał do dyspozycji wszystkich urządzeń to tutaj zdecydowanie największe atuty, które pozwolą na bezstresową rozrywkę i pracę, również w domowym środowisku.

Co dają urządzenia sieciowe ASUS obsługujące Wi-Fi 6?

Jako że Wi-Fi 802.11ax jest najnowszym standardem w swojej kategorii, dopiero od niedawna na rynku możecie spotkać rozwiązania obsługujące jego potencjał. Wśród nich, na pierwszy plan wysuwają się urządzenia sieciowe ASUS, które dane nam było sprawdzić osobiście. Co oferują?

Szybkość najnowszej generacji

Urządzenia sieciowe ASUS obsługujące Wi-Fi 6 zapewniają większą przepustowość i stabilność połączenia, przy podłączeniu wielu urządzeń sieciowych jednocześnie. Tutaj prędkość liczona jest w tysiącach megabitów, a dokładniej – od 3 000 w górę.

AiMesh – system dla całego domu

Przyznajmy, że bywa, iż jeden router to za mało by zapewnić silny i stabilny sygnał, który pokrywa cały dom lub rozległe biuro. Od teraz natomiast nie stanowi to problemu, bo w routerach ASUS znajdziecie funkcję AiMesh, która pozwala na stworzenie jednej sieci Wi-Fi z wykorzystaniem wielu routerów.

ASUS AiMesh WI-Fi 6 geex

Wszystkie routery posiadające funkcję AiMesh porozumiewają się pomiędzy sobą i kontrolują jakość sygnału dostarczanego do urządzenia, a następnie w razie potrzeby płynnie przełączają na inne źródło sygnału.

W praktyce oznacza to dla Was mniej więcej tyle, że możecie przechodzić z jednego do drugiego pokoju, płynnie i w zasadzie niezauważenie przełączając się pomiędzy routerami, bez utraty połączenia czy jakości sygnału, bo routery w inteligentny sposób na to pozwolą i dobiorą jak najlepsze źródło transmisji do danej sytuacji. Stanowi to lepsze rozwiązanie niż znane dotychczas Access Pointy.

Zabezpieczenia AiProtection Pro

Routery ASUS oferują dodatkowo pakiet zabezpieczeń AiProtection Pro napędzany przez Trend Micro, który zawiera regularnie aktualizowane sygnatury bezpieczeństwa, chroniące sprzęt. Co więcej, taka ochrona zapewnia zaawansowane funkcje kontroli rodzicielskiej w celu blokowania określonych witryn internetowych i podejrzanych typów aplikacji mobilnych. Z kolei dzięki wspomnianej funkcji AiMesh, ochroną są objęte wszystkie urządzenia połączone z siecią, niezależnie od tego, do którego routera dane urządzenie jest aktualnie podłączone.

Polecany sprzęt ASUS do obsługi Wi-Fi 6

Urządzenia sieciowe ASUS z niewymuszoną perfekcją podołają wymogom sieci Wi-Fi 6. Miałam je w rękach, zatem mogę co nie co o nich powiedzieć. Niniejszym, najważniejszymi informacjami na ich temat dzielę się z Wami poniżej.

Router ASUS RT-AX82U dla biura i domu

Podłączenie i skonfigurowanie routera ASUS RT-AX82U jest czystą fraszką. Jednym kablem podłączasz go do sieci, drugim do zasilania i gotowe. Możesz konfigurować ustawienia sieci w aplikacji ASUS Router. W niej połączysz zresztą kilka routerów ASUS w sieć AiMesh, by zarządzać nimi z jednego miejsca.

ASUS RT-AX82U

4 porty LAN dają możliwość podłączyć kilka komputerów stacjonarnych, drukarkę, przewodowy Access Point, a każde z nich ma przepustowość do 1 Gbps. Router ma ponadto 4 anteny, które rozgłaszają sygnał Wi-Fi z prędkością do 5400 Mbps w paśmie 5 GHz.

Pasmo 5 GHz zapewnia nieporównywalnie wyższe prędkości niż pasmo 2,4 GHz. U mnie było to 780 Mbps vs 29 Mbps. Zatem różnica jest kolosalna i od razu wiadomo co będzie lepsze do gamingu. Tym bardziej że ASUS RT-AX82U obsługuje technologię MU-MIMO, skupiając wiązkę Wi-Fi na urządzeniu, na którym aktualnie grasz.

Router ASUS-RT-AX82U podświetlenie

W aplikacji określisz priorytetowe zastosowanie, np. gry, strumieniowanie multimediów, praca albo nauka zdalna, przeglądanie stron internetowych albo transfer plików przy pomocy jednego z serwisów. Priorytetem jest również bezpieczeństwo, a ono zapewniane jest w ramach funkcji AiProtection Pro. Gdyby jedno z urządzeń, podłączonych do domowej sieci Wi-Fi, zostało zainfekowane, wirus nie rozprzestrzeni się na kolejne.

O coś takiego łatwo, gdy po sieci surfują dzieci, nieobeznane często z zagrożeniami czyhającymi w internecie. Z myślą o najmłodszych ASUS wdrożył do aplikacji system kontroli rodzicielskiej. Żeby dzieciaki nie siedziały po nocach, zamiast spać i odpoczywać, ustalasz godziny, w których internet jest w domu dostępny.

Router ASUS ROG Rapture GT-AX11000 i jego 8 anten

Gdy dom jest pełen graczy, router nie może łapać zadyszki, musi redukować pingi latencję i musi zapewniać swobodny dostęp do pasma Wi-Fi 5 GHz. Wszystkie te warunki spełnia router ASUS ROG Rapture GT-AX11000 wyposażony w 8 anten zewnętrznych o maksymalnej transmisji danych 11 000 Mbps. Poza tym do routera podłączysz 4 wtyczki LAN, każda o przepustowości 1 Gbps, więc gamingowa stacjonarka będzie usatysfakcjonowana.

Co więcej, w aplikacji ASUS Router ustawisz priorytety danych dla konkretnych urządzeń, niwelując opóźnienia w przesyłaniu pakietów danych pochodzących z gier. Obecność 8 anten pozwala włączyć do domowej sieci Wi-Fi sporo urządzeń: laptopa gamingowego, desktopa do gier, smartfon z grą online, konsolę wideo, Smart TV streamujący kolejny sezon serialu, itd.

Ograniczenia znikają, bo technologia MU-MIMO formuje wiązki z pakietami danych przesyłane wprost do podłączonych urządzeń, a nie rozpraszane w formie fal. Ponieważ ASUS ROG Rapture GT-AX11000 jest routerem trzyzakresowym, jedno z pasm 5 GHz możesz wyznaczyć tylko do gamingu.

Ten gaming przewija się nieustannie w opisie, ale nie może być inaczej. Już sam wygląd routera sugeruje z jakiej klasy sprzętem mamy do czynienia. Oko ASUS ROG na szczycie urządzenia świeci się w trakcie użytkowania i może być zgrane przez AURA Sync z akcesoriami marki ASUS. Ścięte ścianki boczne dodają konstrukcji charakteru, natomiast anteny mają barwną, stylizowaną wstawkę w pustej przestrzeni. Całość prezentuje się drapieżnie, co świetnie podkreśla ogromną przepustowość routera.