Jak odblokować telefon nie znając lub nie pamiętając hasła?

Współczesne smartfony bardzo skutecznie strzegą dostępu do prywatnych danych – zdjęć, kontaktów, haseł do kont bankowych. Z jednej strony jest to powód do radości. Z drugiej – nie można sobie już tak łatwo poradzić, gdy próbujemy uruchomić stary smartfon albo dzieci przypadkowo zmienią wzór blokady. Sprawdźmy zatem, jak odblokować telefon nie znając lub nie pamiętając hasła.

Żeby odblokować, trzeba zabezpieczyć

Obecnie sposobów zabezpieczenia telefonu jest mnóstwo. Smartfony dają nam takie możliwości blokady, jak: standardowe hasło numeryczne, hasło alfanumeryczne, wzór blokady, odblokowanie odciskiem palca, odblokowanie za pomocą twarzy albo odblokowanie urządzeniem Bluetooth. Ponadto, w zależności od modelu smartfona, można utworzyć dodatkowe zabezpieczenia Smart Lock, czyli dodać tak zwane zaufane miejsca, urządzenia czy głos. Możliwości jest naprawdę sporo.

Jedni nie ufają zabezpieczeniom biometrycznym, wybierając standardowe metody blokady ekranu – wzór, PIN, kod. Pozostali, nawet jeśli zdecydują się na biometryczne sposoby zabezpieczeń, i tak muszą utworzyć hasło, które dodatkowo ochroni dostęp do smartfona. Zatem w każdym przypadku może pojawić się ten sam problem – co zrobić, jeśli zapomnimy hasła? Metody odblokowania telefonu przydadzą się także, gdy chcemy uruchomić dawno nieużywane urządzenie i w zgodzie z zasadą zero waste wykorzystać jeszcze stary smartfon do innych funkcji.

Jak odblokować telefon, gdy nie pamiętam hasła?

Okazuje się, że jest kilka sposobów, które mogą nas uratować z opresji. Niestety różnie bywa z ich skutecznością. Wiele zależy też od modelu i marki smartfona, a najpewniejsza metoda prowadzi do usunięcia wszystkiego, co zapisane jest w pamięci urządzenia. Przeanalizujmy zatem wszystkie metody, o których możemy przeczytać w Internecie.

Weryfikacja konta Google

W starszych modelach, jeśli sparowałeś funkcje swojego smartfona z kontem Google, sprawa jest niezwykle prosta i wygodna. Po kilku nieudanych próbach wpisania hasła wyświetli się komunikat z prośbą o podanie hasła Google, np.: nie pamiętam wzoru/hasła lub odblokuj z Google. Po zweryfikowaniu go urządzenie zażąda wyboru innego hasła lub innej metody zabezpieczenia.

Dotyczy to natomiast tylko urządzeń z Androidem 4.4 (KitKat) lub niższym. Urządzenie musi być zatem starsze niż 2013 rok i od tegoż roku nieaktualizowane. Ponadto Twoje dane na koncie Google musiały być kompletne. Ta metoda nie sprawdzi się zatem w przypadku nowoczesnego smartfona z najnowszym systemem operacyjnym.

Znajdź moje urządzenie / Android Device Manager

To kolejna metoda, często przywoływana w poradnikach, lecz już niedostępna. Kiedyś można było ustawić nowe, tymczasowe hasło blokady ekranu przy użyciu usługi Znajdź moje urządzenie.

Obecnie – po wejściu na myaccount.google.com, zalogowaniu na konto Google sparowane ze smartfonem, przejściu do zakładki Bezpieczeństwo, a następnie Znajdź zgubione urządzenie – widnieje opcja zabezpiecz urządzenie, lecz jeśli na Twoim smartfonie ustawiona jest blokada, wyświetlony zostanie tylko komunikat, że „Twoje urządzenie jest zabezpieczone”.

Hasło można ustawić tylko jeśli Twój telefon nie miał żadnego zabezpieczenia. Chodzi jedynie o możliwość ochrony prywatnych danych w razie zgubienia czy kradzieży telefonu.

aplikacja find my device

Wymaż urządzenie z kontem Google

Dzięki usłudze Znajdź moje urządzenie można skorzystać z jeszcze jednej metody, która przyda się także, gdy zapomnimy hasła. Jest to opcja wymaż urządzenie, polegająca na zdalnym wymuszeniu przywrócenia ustawień fabrycznych. Niestety zakończy się ona utratą wszystkich zapisanych danych i plików.

Smart Lock

W internetowych poradnikach znaleźć możemy też informację, że w odblokowaniu telefonu pomoże funkcja Smart Lock. Jest ona dostępna dla urządzeń z systemem Android 5.0 lub nowszym. Jej obecność zależy natomiast także od producenta, więc nie znajdziesz tej opcji w każdym modelu smartfona. To jednak nie jest główny powód podważenie przeze mnie tej metody.

Funkcja Smart Lock zachowuje telefon odblokowany w przypadku, gdy znajduje się on w ustalonej wcześniej lokalizacji – zaufane miejsce albo jest sparowany przez Bluetooth z zaufanym urządzeniem. (Oczywiście te miejsca i urządzenia należało wcześniej wybrać podczas konfigurowania funkcji Smart Lock). Samo przyjście do zaufanego miejsca czy sparowanie telefonu z zaufanym urządzeniem nie pomoże. I tak na początku smartfon poprosi o hasło. Dopiero po tej wstępnej weryfikacji zachowa smartfon odblokowanym.

Blokada ekranu

Z programem komputerowym do obsługi urządzeń mobilnych

Kolejną metodą jest próba odblokowania telefonu z poziomu komputera. Istnieje kilka programów, które mają w tym pomóc i są skierowane zarówno do posiadaczy smartfonów z systemem Android, jak i iOS. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest dr.fone. ALE! Bez utraty danych ominie on ekran blokady tylko w przypadku niektórych modeli Samsung i LG. Ponadto jest to program płatny, który w darmowej próbnej wersji nie oferuje wszystkich funkcji. Subskrypcja jest dość droga, dlatego powstało kilka innych podobnych programów, dla iOS i dla Androida, ale większość z nich płatna i nadal prowadząca do usunięcia danych i plików z telefonu. Co więcej, ich użycie może skutkować utratą gwarancji.

Zobacz więcej sposobów odblokowania telefonu z iOS:

Find My Mobile od Samsung

W dostaniu się do zablokowanego smartfona łatwiej mają użytkownicy modeli Samsung. Mogą skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania. To program Find My Mobile, który powstał głównie z myślą o przypadkach zgubienia lub kradzieży telefonu. Można go jednak wykorzystać, gdy zapomni się hasła odblokowania ekranu.

Jest oczywiście jeden warunek – użytkownik musiał wcześniej skonfigurować konto Samsung i włączyć funkcję Find My Mobile na smartfonie. Jeśli jednak tak się stało, wystarczy odwiedzić oficjalną stronę findmymobile.samsung.com. Zalogować się na swoje konto Samsung. Wybrać z listy konkretny model i kliknąć Znajdź. Na wyświetlonej liście opcji odnaleźć funkcję Odblokować urządzenie i gotowe.

samsung znajdź mój telefon

Reset telefonu, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych

Pozostała zatem metoda ostatnia i zarazem ostateczna, ponieważ ze smartfona zostaną skasowane wszystkie dane. Chodzi oczywiście o twardy reset telefonu, po którym urządzenie wraca do ustawień fabrycznych. Kasuje się ekran blokady, ale także inne dane, zdjęcia, dokumenty, wiadomości, aplikacje, zapisane hasła do portali społecznościowych etc. Natomiast jeśli powyższe sposoby zawiodły, a pamięć nadal nie chce przywołać zapomnianego hasła, jest to jedyna metoda, by móc jeszcze skorzystać z urządzenia.

Jak zresetować zablokowany telefon?

  1. Wyłącz telefon i odczekaj kilkanaście sekund.
  2. Naciśnij jednocześnie przycisk Power + Volume Up + Home. Jeśli nie masz przycisku Home, naciskasz Power + Volume Up. To najczęstsza kombinacja klawiszy przenosząca do trybu awaryjnego. Jeśli Twój telefon nie reaguje – z łatwością znajdziesz odpowiednią instrukcję na stronie producenta.
  3. Trzymaj przyciski aż do momentu wyświetlenia trybu awaryjnego z krótkim menu, gdzie znajdziesz taką komendę jak: Wipe data/factory reset.
  4. Poruszając się po menu przyciskami głośności, za pomocą Volume Down przewiń w dół do opcji Wipe data/factory reset. Zatwierdź pojedynczym naciśnięciem przycisku zasilania. Potwierdź, wybierając Yes.
  5. Teraz Twój telefon się zresetuje, a Ty będziesz mógł wybrać nowe hasło, ale także dokonać wszelkich czynności jak przy personalizowaniu nowego urządzenia.
  6. W niektórych modelach po zakończeniu procesu przywracania stawień fabrycznych ponownie włączy się ekan trybu awaryjnego. Wybierz wówczas – Rebot system now, aby uruchomić smartfon.

Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach smartfon mimo takiego twardego resetu, przy ponownej konfiguracji smartfona poprosi o kod blokady urządzenia, który był dotychczas używany, a którego właśnie zapomnieliśmy. Na szczęście teraz można posłużyć się także kontem Google, które sparowaliśmy z uruchamianym smartfonem.

Pomoc serwisu GSM

Jest jeszcze jeden sposób. Jeśli obawiasz się samodzielnego ingerowania w system smartfona, nie chcesz korzystać z zewnętrznych programów, które mogą wcale nie okazać się skuteczne, a ponadto doprowadzić do utraty gwarancji, pozostaje udanie się do rzetelnego serwisu, który może pomóc – jeśli nie w odblokowaniu smartfona bez utraty danych, to chociaż odzyskaniu dostępu do urządzenia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – kwestie godne zapamiętania

Słowem podsumowania, ciężko niestety znaleźć metodę, która pozwoli na odblokowanie telefonu bez utraty danych i jednocześnie będzie skuteczna, w pełni bezpieczna i darmowa. Jeśli chcesz przygotować się na takie niespodziewane wypadki, najważniejszą kwestią jest systematyczny back up, czyli tworzenie kopii zapasowych. Numery telefonów, choć to nużące zajęcie, można spokojnie uzbierać na nowo. Jednak tym, co najbardziej szkoda utracić, są wspomnienia w postaci zdjęć i filmów.

Możesz oczywiście regularnie przesyłać pliki na nośniki zewnętrzne lub po prostu wgrywać je na komputer. Jednak najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z chmury danych bądź wyposażenie się w dysk NAS – sięgnij po więcej informacji:

Pomocą służy także Google. Jego narzędzia pozwolą Ci zapisać kontakty, zdjęcia, filmy czy dokumenty. Z łatwością przeniesiesz je zatem na nowe urządzenie lub wgrasz ponownie na telefon po twardym resecie. Niestety niedawno usługi te zostały ograniczone do darmowych 15 GB. Pozostaje zatem wykupienie dodatkowego miejsca lub usuwanie zbędnych plików z chmury.

Na przyszłość warto także pamiętać, aby skonfigurować kilka metod zabezpieczeń, czyli obok blokady za pomocą wzoru, PIN-u lub hasła aktywować także sposoby biometryczne – odblokowanie odciskiem palca i za pomocą twarzy.

Polecane smartfony