Wersje Androida – jakie są i jak je zmieniać? Od słodkich początków po Custom ROMy

Pojawiające się co roku nowe wersje Androida wywołują spore emocje. Posiadacze urządzeń wspomaganych systemem operacyjnym od Google wyczekują nowych usprawnień i funkcji. A czym Android zaskakuje użytkowników od 2008 roku do dziś? Przyjrzyj się historii Androida, poznaj wszystkie jego wersje i dowiedz się, jak aktualizować system.

Mobilny system operacyjny

Android to najpopularniejszy system operacyjny, który instalowany jest na urządzeniach wielu najróżniejszych producentów. Ale czym właściwie jest system operacyjny? Mówiąc najprościej, jest to program, który pośredniczy między użytkownikiem a sprzętem czy to komputerowym, czy mobilnym.

Skoro w artykule mowa o Androidzie, posłużę się ich ludzikiem. System operacyjny jest właśnie tym zielonym robocikiem, który ma swój charakter, wygląd i rozum. Gdy wykonujesz jakiekolwiek czynności na urządzeniu mobilnym, Twój osobisty zielony (an)droid przekazuje informacje do urządzenia, a otrzymane wiadomości zwrotne prezentuje Tobie.

Android

O co chodzi z „guglowski” Androidem, którego wszyscy modyfikują, jak chcą i korzysta z niego nawet Huawei z zakazem używania Google? Otóż sedno tkwi w idei Open Source. Android jest wolnym oprogramowaniem (i wcale nie chodzi tu o wydajność 😉), z otwartym (ogólnodostępnym) kodem programistycznym. Każdy zatem, kto pobierze platformę, może poddawać ją modyfikacji i instalować na dowolnym urządzeniu. Stąd ciężko o znalezienie sprzętu z „czystym Androidem”. 

Większość producentów pragnie się wyróżnić i tworzy nakładki systemowe bądź dostosowuje system do swojej koncepcji. Wracając do metafory uosabiającej Androida – producent, który go przygarnia, stylizuje go wedle własnych upodobań, wyposaża w akcesoria, ale rozum i charakter zielonego (an)droidka pozostaje ten sam.

android figurka

Żaden producent korzystający z platformy Android nie jest także zobowiązany do preinstalowania pakietu Google. Każda aplikacja, jaką odnajdziesz na swoim nowym smartfonie czy tablecie, została zainstalowana zgodnie z koncepcją producenta. Żadne umowy nie mówią, że zielony robocik musi dostać plecak wypchany mapami, skrzynką e-mail, kalendarzem, notatnikiem czy innymi apkami Google.

Wersje systemu Android

Zanim przejdę do zmian i nowych funkcjonalności, pojawiających się w kolejnych wersjach systemu Android, warto przyjrzeć się nazewnictwu. Każda wersja Androida miała alfabetycznie nadawaną nazwę nawiązującą do słodyczy bądź wyrobów cukierniczych, a przed siedzibą Google stawiano rzeźby odzwierciedlające kolejne przydomki (an)droidka.

Trzeba przyznać, że to bardzo uroczy (żeby nie powiedzieć słodki) chwyt. Szkoda tylko, że rozpoczął się od Apple Pie, a kończy na 11. W 2019 roku podjęto bowiem decyzje, że każda kolejna nazwa (czyli od 10) będzie oznaczana numerem. Ponoć o tej zmianie przesądził fakt problemów z rozpoznawaniem kolejności wersji, a może jakiś marketingowiec wolał słone przekąski? Tak czy siak – osobiście uważam, że wyświadczył Androidowi raczej niedźwiedzią przysługę.

siedziba Google rzeźby Androida

Android Apple Pie (1.0)

Pierwszy cukierniczy wyrób Androida zadebiutował w 2008 roku. Szarlotkę upieczono z podstawowych składników, czyli fundamentalnych funkcji smartfona. Użytkownicy mogli korzystać z Wi-Fi i Bluetooth, przeglądać strony internetowe i robić zdjęcia. Natomiast jabłkowym wypełnieniem można nazwać wyszukiwarkę Google, Gmail, Mapy Google i YouTube, oczywiście w najprostszych wersjach.

Android figurki

Android Banana Bread (1.1)

Do kolejnych cukierniczych wypieków zaczęto już dodawać proszki do pieczenia – poprawki i usprawnienia względem poprzednich wersji.

Jak często zdarza Ci się obecnie wysyłać i odbierać MMS? W dobie komunikatorów internetowych, mnie osobiście niezwykle rzadko. Ale nie wyobrażam sobie nie móc zapisać otrzymanego załącznika, a jest to możliwe właśnie dzięki Android Banana Bread. Ponadto użytkownicy dostali możliwość wyświetlenia klawiatury w trakcie rozmowy oraz informacji i opinii o firmach, a także miejscach w Mapach Google.

Android Cupcake (1.5)

Android Cupcake rzeźba

Nowych funkcji i ulepszeń pojawia się coraz więcej, więc z kolejnych wypieków i słodkości będę wymieniać tylko najsmaczniejsze składniki. Zatem nadzieniem androidowej babeczki było automatyczne obracanie ekranu, możliwość parowania urządzeń za pomocą Bluetooth oraz nagrywanie i odtwarzanie filmów MP4 czy 3GP.

Android Donut (1.6)

Android Donut rzeźba

Rok od zaserwowania Apple Pie przyszedł czas na pączka z dziurką. Co było kolorową posypką Donuta? Między innymi pole szybkiego wyszukiwania Google na ekranie głównym, które osobiście – zostając przy metaforach – z niesmakiem wydłubuję z mojego deseru. Od tej wersji, Androida można instalować na urządzeniach z różnym formatem i rozdzielczością ekranu. Ponadto, właśnie dzięki donutowi po serii nieudanych selfie możesz je szybko usunąć, zaznaczają kilka zdjęć jednocześnie.

Android Eclair (2.0–2.1)

Android Eclair rzeźba

Czekoladowa polewa eklerka pozostaje cały czas w kącikach ust zielonego robocika pod postacią widgetu pogody czy powiększenia obrazu podwójnym kliknięciem. Ponadto, dopiero od eklerkowej wersji, użytkownicy są nawigowani przez Mapy Google. Któż teraz wyobraża sobie podróż bez mobilnego nawigatora?

Android Froyo (2.2)

android Froyo ikona
Źródło: android.com.pl

Jakie owoce wzbogaciły smak mrożonego jogurtu? Przede wszystkim znacząco poprawiono wydajność i wprowadzono funkcję tetheringu.

Android Gingerbread (2.3)

Android Gingerbread rzeźba

Może i stary piernik, ale ile mu zawdzięczamy! To od Gingerbread rozpoczęła się era mobilnego gamingu. Dzięki interfejsowi API do gier zaczęto tworzyć zaawansowane gry 3D. Wtedy też wprowadzono komunikację NFC.

Ciekawostka: od Androida Gingerbread każda wersja zawiera tzw. Easter Egg – wejdź w Informacje o urządzeniu i kliknij kilka razy w Informację o wersji systemu Android 😉.

Android Honeycomb (3.0–3.2)

Android Honeycomb rzeźba

Od wersji Honeycomb Android zagościł także na tabletach. Przyciski nawigacji przeniesiono na ekran urządzenia, uwalniając obudowę od klawiszy wstecz/ekran główny/menu.

Android Ice Cream Sandwich (4.0)

Android Ice Cream Sandwich ikona
Źródło: android.com.pl

Nie za słodko? Zdecydowanie nie! Czas na lodową kanapkę, która obsługiwała dwurdzeniowe procesory i rozdzielczość HD. Do tego dołączył Face Unlock, przenoszenie folderów drag-and-drop (przeciągnij i upuść) czy kontrola transmisji danych.

Android Jelly Bean (4.1–4.3)

Android Jelly Bean ikona
Źródło: android.fandom.com

Od wejścia na rynek żelkowych fasolek możesz rozwijać powiadomienia w pasku stanu, by wyświetlić informacje i zareagować na daną wiadomość. Z ciekawszych fasolkowych smaków pojawiły się Google Now oraz autouzupełnianie klawiatury, czyli podpowiedzi.

Android KitKat (4.4)

android kitkat rzeźba
Źródło: android.com

Stale na pierwszym miejscu stawiano wydajność i podejmowano próby jej ulepszenia. Ale co ciekawsze, od wersji KitKat zaczęła się nowa era komunikacji. Właśnie wtedy na klawiaturze Google pojawiły się niezwykle lubiane kolorowe emotikony 😊. Od 2013 można również obsługiwać urządzenie za pomocą komend głosowych, a podczas grania, czytana e-booka czy oglądania filmu automatycznie chowają się przyciski nawigacji i pasek stanu.

Android Lollipop (5.0–5.1)

android lollipop rzeźba

Lizakowy Android pojawił się nie tylko w smartfonach i tabletach, ale także w zegarkach, telewizorach, a nawet samochodach. Interfejs stał się o wiele bardziej intuicyjny i przejrzysty za sprawą projektu Material Design, a powiadomienia zaczęły pokazywać się na ekranie blokady.

Android Marshmallow (6.0)

Android Marshmallow obraz
Źródło: android.com

W 2015 roku użytkownicy otrzymują pianki o smaku zabezpieczeń odciskiem palca oraz inteligentnej baterii, funkcji uśpienia i czuwania aplikacji.

Android Nougat (7.0–7.1)

Android Nougat obraz

Jakimi orzechami wypełniono Android Nougat?  Nowymi emoji, których było już ponad 1500, podziałem ekranu i możliwością korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie. Nugatowi zawdzięczamy także uśpienie smartfona, gdy jesteśmy w ruchu.

Android Oreo (8.0–8.1)

Pojawiły się kropki powiadomień na ikonie aplikacji, nowe o wiele bardziej przyjazne wizualnie emotikony oraz autouzupełnianie danych logowania.

Android Pie (9.0)

android pie ikona
Źródło: android-developers.googleblog.com

System stał się jeszcze bardziej inteligentny i uczy się Twoich nawyków. W zależności od pory dnia czy wykonywanych czynności wyświetla w widocznym miejscu najbardziej przydatne aplikacje, a korzystanie ze smartfona staje się jeszcze prostsze.

Android 10

android 10 ikona
Źródło: android.com.pl

Oto aktualna, choć już niedługo, wersja systemu Android. Trzeba przyznać, że wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji jest niesamowite. Użytkownicy dostają takie możliwości i funkcje jak: automatyczne tworzenie napisów do plików audio, wybór sugerowanych odpowiedzi lub działań dotyczących otrzymanej wiadomości, dopracowane sterowanie gestami, ulepszony ciemny tryb i wiele innych udogodnień wpływających na przyjemność i intuicyjność użytkowania oraz zachowanie równowagi między światem wirtualnym a realnym.

Android 11

Android 11 logo
Źródło: android-developers.googleblog.com

Jedenastka to najnowsza wersja systemu Android, która już oficjalnie zadebiutowała, a niebawem aktualizacje otrzymają wszystkie wskazane przez producentów modele androidowych smartfonów. Co nowego i ciekawego przygotował system operacyjny od Google?

 • Nowa platforma Google Meet, gdzie dostępne będą rozmowy ze wszystkich innych komunikatorów.
 • Android 11 odświeża bąbelki znane już doskonale z aplikacji Messenger, dając możliwość korzystania z aplikacji z poziomu unoszącego się okna.
 • Na oficjalnym blogu Google jako nowość podano informację o wyświetlanych przez Gboard sugestiach nie tylko tekstowych, ale także w formie emoji, chociaż ta funkcja pojawiła się już jakiś czas temu.
 • Ulepszeniom poddano funkcję dostępu do sparowanych urządzeń oraz zarządzanie nimi. Usprawnienia dotyczą sprzętów z kategorii smart home oraz audio.
 • Poprawiono mechanizmy kontroli bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia.
 • Android 11 wprowadza również ułatwienia w zakresie zaznaczania tekstu, pozwala zmienić rozmiar okienka obrazu w obrazie, rozszerza możliwości konfigurowania ikon, a także poprawia design widżetu odtwarzacza.

Sięgnij po więcej informacji o zmianach i nowościach w jedenastej wersji Androida:

Android 12. A może Snow Cone?

snow cone

Prace nad kolejną, dwunastą już wersją Androida trwają. Oficjalna prezentacja ma się odbyć w czerwcu 2021 roku, a pierwsze smartfony mogą otrzymać aktualizację już we wrześniu.

Obok nowych funkcji i ulepszeń ciekawą informacją jest chęć powrotu do słodkiego nazewnictwa. Nowa odsłona miałaby nosić nazwę kodową Snow Cone. Jest to rodzaj lodowego deseru, a dokładnie zmiksowanego lodu polanego syropem owocowym. 

Zobacz, co nowego przyniesie kolejna wersja Androida:

Aktualizacja Androida

Pojawiające się co roku wersje Androida to nie drobne poprawki, których brak można przeboleć. Jak widać w powyższym zestawieniu, system od Google zawsze raczy użytkowników ciekawymi nowościami. Świetnie byłoby jak najszybciej zacząć z nich korzystać. Nic prostszego, wystarczy kupić nowy smartfon.

Otóż niekoniecznie. System Android można aktualizować. Jest jedna uwaga, nowe wersje nie są dostępne na wszystkie urządzenia. Po jakichś dwóch latach Twój smartfon prawdopodobnie nie będzie już brany pod uwagę przy przygotowywaniu aktualizacji. Wiąże się to z dobrą wolą producenta. Dlaczego? Ponieważ producent nie ma z tego żadnych zysków, może oprócz PR-owych i marketingowych.

System operacyjny warto aktualizować z powodu nowych funkcji i usprawnień, ale także bezpieczeństwa. Nowe wersje mają ulepszone zabezpieczenia, które chronią dane przed wirusami czy złośliwym oprogramowaniem. Niestety może się zdarzyć, że konsekwencją aktualizacji będzie spowolnienie smartfona. Jest to wina zazwyczaj samego producenta, który przygotowywał aktualizację albo urządzenia.

aktualizacja Androida

Jak aktualizować system Android?

Metod aktualizacji tak naprawdę jest kilka. System Android możesz zaktualizować w prosty oficjalny sposób, jeśli producent uwzględnił Twój model urządzenia. Wówczas masz też pewność, że będzie on działał poprawnie. W tym wypadku do wyboru masz metodę aktualizacji z poziomu samego urządzenia mobilnego albo z poziomu komputera.

Jednak jeśli producent nie przygotował aktualizacji dla Twojego urządzenia albo ociąga się w jej udostępnieniu, możesz nieco oszukać system i skorzystać z nieoficjalnych metod. Tu jednak należy uważać, aby pogoń za nowością nie skończyła się przymusowym zakupem nowego smartfona.

Najprostsza metoda aktualizacji Androida

Metoda numer 1 – najprostsza i najpewniejsza.

 1. Wejdź w Ustawienia.
 2. Znajdź zakładkę Aktualizacja systemu. Jeśli nie możesz odnaleźć zakładki, skorzystaj z wyszukiwarki lub sprawdź w kategorii System/Oprogramowanie albo Informacje o systemie czy informacje o telefonie/tablecie/urządzeniu.
 3. Sprawdź, czy dostępne są nowe aktualizacje.
 4. Wyraź zgodę na pobranie i zainstalowanie nowej wersji.

Pamiętaj, że wszelkie takie zabiegi odbywają się on-line. Najlepiej zatem skorzystać z Wi-Fi i oszczędzić transmisję danych. W przypadku tej metody aktualizacji zyskujesz także pewność zachowania wszystkich danych.

Aktualizacja Androida z poziomu komputera

Kolejne metody polegają na aktualizacji Androida z użyciem komputera. Z tych metod warto skorzystać, jeśli nie masz dostępu do Wi-Fi, ale używasz innych urządzeń sieciowych podłączonych do komputera. Wówczas aktualizacja systemu smartfona odbędzie się z wykorzystaniem tego pakietu danych internetowych. Również, jeśli przystępując do pierwszej metody, smartfon nie odszukał dostępnych aktualizacji.

 1. Wejdź na stronę internetową producenta smartfona/tabletu.
 2. Wyszukaj, pobierz i uruchom program służący do zarządzania urządzeniem mobilnym z poziomu komputera.
 3. Używając odpowiedniego kabla, podłącz urządzenie do komputera.
 4. Wyszukaj zakładkę dotyczącą aktualizacji oprogramowania.
 5. Postępuj zgodnie z zaleceniami.

W przypadku Samsunga aktualizację oprogramowania za pomocą komputera można wykonać po pobraniu programu Kies, u Huawei z programem HiSuite, u Motoroli z Motorola Device Manager, LG – LG PC Suite, Sony z zainstalowanym programem Xperia Companion, Nokia – Nokia PC Suite, skąd pobierzesz Nokia Software Update, Xiaomi – Mi PC Suit Software, HTC – HTC Sync. W przypadku pozostałych producentów trzeba skorzystać z programów uniwersalnych.

Można także skorzystać z podobnego sposobu, lecz prowadzącego od nieco innej strony:

 1. Wejdź na stronę internetową producenta.
 2. Znajdź kategorię Wsparcie lub ang. Support
 3. Tam powinna znajdować się zakładka Aktualizacja oprogramowania/ ang. Software Update.
 4. Znajdź swój rodzaj (smartfon/tablet) i model urządzenia.
 5. Pobierz plik z nowym oprogramowaniem.
 6. Podłącz smartfon do komputera za pomocą odpowiedniego kabla.
 7. W ustawieniach wyświetlanych po wykryciu połączenia USB wybierz opcję zmieniającą funkcję z domyślnego ładowania urządzenia przez USB na przesyłanie plików.
 8. Skopiuj plik do pamięci mobilnego urządzenia.
 9. W tym miejscu, w zależności od modelu proces ten będzie różny. W przypadku niektórych producentów wystarczy odnaleźć plik na telefonie/tablecie i zainstalować go. Niekiedy trzeba natomiast zrobić to z poziomu ustawień telefonu i zakładki aktualizacja systemu. W większości przypadków producent zamieszcza instrukcję, koniecznie zatem się z nią zapoznaj.

Dlaczego podaję również angielskie nazwy? Ponieważ nie zawsze na polskich wersjach stron internetowych producenta są zakładki dotyczące aktualizacji systemu. Takim przykładem jest Realme.

Metody nieoficjalne, czyli Custom ROM

Jak już wspomniałam, istnieją także metody nieoficjalne, ale uwaga – robisz to na własną odpowiedzialność. Takie działania prowadzą do utraty gwarancji producenta, mogą negatywnie wpłynąć na działanie urządzenia oraz oczywiście usuwają wszystkie dotychczas nagromadzone dane i nakładkę systemową nałożoną przez producenta.

Teoretycznie wystarczy pobrać darmowy program, który zrootuje urządzenie, a następnie odszukać kompatybilny z Twoim urządzeniem Custom ROM (nieoficjalne oprogramowanie systemu Android) i zainstalować go.

Może być jednak potrzebne jeszcze odblokowane bootloadera (ochrony przed nieautoryzowanym oprogramowaniem) oraz instalacja zmodyfikowanego Recovery Mod (trybu pozwalającego na wgrywanie i modyfikowanie systemu). Odpowiednie dla Twojego urządzenia ROMy i instrukcję instalacji odnajdziesz między innymi na forum XDA Developers. Pamiętaj tylko, że taka metoda aktualizacji systemu może skończyć się ucegleniem mobilnego urządzenia.

Źródło: android.com, android-developers.googleblog.com