Jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer?

Aparaty to jeden z elementów, na który zwracamy wyjątkową uwagę przy zakupie smartfona. Przywykliśmy już do tego, że mamy możliwość łapania chwil na fotkach w każdym możliwym momencie. Potem jednak często pojawia się problem z zapełnioną pamięcią. Na szczęście istnieje kilka naprawdę prostych sposobów na szybkie i bezpieczne przesłanie zdjęć ze smartfona na komputer. Poznajcie kilka z nich.

Zrzucenie zdjęć przy użyciu kabla USB

Jedną z najszybszych metod na zrzucenie zdjęć z telefonu na komputer jest użycie kabla USB. Wystarczy tutaj wykonać kilka prostych kroków:

  1. Podłączacie za pomocą kabla USB smartfon do komputera czy laptopa;
  2. Udzielacie zgody na dostęp do zdjęć – zapytanie o nią wyświetli Wam się na ekranie smartfona;
  3. Następnie musicie odnaleźć na komputerze urządzenie, z którego będziecie zgrywać pliki, czyli Wasz smartfon. Jeśli pracujecie na komputerze z systemem Windows, znajdziecie go klikając w ikonkę „Ten komputer”;
  4. Po kliknięciu ikonkę z nazwą smartfona musicie odnaleźć folder ze zdjęciami. Folder najczęściej nazywa się DCIM;
  5. Następnie wystarczy, że skopiujecie wybrane fotki i wkleicie do folderu utworzonego na komputerze. Gotowe!
kabel USB

Zgranie zdjęć zapisanych na karcie pamięci

Jeśli przechowujecie dane na karcie pamięci sprawa wygląda bardzo podobnie. Ta możliwość dostępna jest oczywiście jeśli Wasz komputer czy laptop jest wyposażony w czytnik kart microSD. Istnieje również możliwość dokupienia takiego specjalnego czytnika kart np. SanDisk MobileMate czy ICY BOX.

Wystarczy, że wyjmiecie kartę ze swojego smartfona i włożycie ją do czytnika, wyświetli się okno eksploratora plików, a później postępujecie już analogicznie jak w przypadku połączenia kablem USB.

microSD

Bluetooth – bezprzewodowa metoda na zgranie fotek

Kolejna metoda jest całkowicie bezprzewodowa. Tutaj wystarczy w obu urządzeniach uruchomić funkcję Bluetooth. Na komputerze klikacie nazwę smartfona i parujecie ze sobą oba urządzenia. Następnie w telefonie zaznaczacie fotki, które chcecie wysłać, klikacie „udostępnij”, wybieracie funkcję bluetooth oraz laptopa, na który pliki mają być wysłane.

Należy pamiętać, że o ile w przypadku laptopów dostępność funkcji bluetooth jest niemal pewna, o tyle w przypadku desktopów już różnie z tym bywa. Jednak w tym wypadku także dokupić możecie specjalny moduł, który wystarczy wpiąć do portu USB np. TP-Link UB400 Bluetooth 4.0 USB.

bluetooth - ikonka

Wirtualny dysk – czyli zdjęcia w chmurze

Nie można nie wspomnieć tutaj o możliwości przesłania zdjęć na wirtualny dysk jak np. Dysk Google czy DropBox. Po założeniu konta, bezpośrednio ze smartfona przesyłacie zdjęcia do tzw. „chmury” i później macie dostęp do wgranych tam plików na każdym urządzeniu, na którym zalogujecie się na swoje konto. To bardzo wygodna opcja w przypadku, kiedy chcecie np. tylko zwolnić miejsce w pamięci smartfona, ale wciąż mieć do nich wgląd. Jeśli chcecie je mieć zapisane na  komputerze, to bez problemu możecie je z takiego wirtualnego dysku pobrać.

wirtualna pamięć - chmura

Dlaczego warto zgrywać zdjęcia ze smartfona?

Poznaliście już kilka sposobów na to, aby szybko zrzucić zdjęcia ze smartfona na komputer. Dlaczego w ogóle warto to robić? Powodów jest kilka:

  • Po pierwsze wspomniana już zapełniona pamięć;
  • Po drugie obawa przed utratą pamiątkowych fotek w wyniku np. uszkodzenia telefonu. W razie czego przeczytajcie o prostych sposobach jak odzyskać dane z uszkodzonego smarfona;
  • Po trzecie chęć ich obróbki na komputerze w programie graficznym.

Ja przyznaję, że najczęściej robię to, bo milion zdjęć dziecka powoduje u mnie notorycznie pojawienie się komunikatu o kończącej się albo o braku dostępnej pamięci. Jest to wyjątkowo uciążliwe, kiedy doprowadzę pamięć do ostateczności i w ważnym momencie chcę wykonać zdjęcie, a wyświetla mi się to:

komunikat o braku miejsca na iPhonie

Warto zatem być mądrzejszym zawczasu i do swoich noworocznych postanowień dodać np. regularne zrzucanie zdjęć, aby zapobiegać takim stresującym sytuacjom. Tym bardziej że za pomocą przedstawionych wyżej sposobów możecie zrobić to naprawdę szybko i sprawnie.