Jak odzyskać dane z telefonu? Oto 3 proste sposoby

Pal licho zepsuty sprzęt. Ostatecznie kupicie sobie inny, nowy lub używany, ale utrata kontaktów, a przede wszystkim filmów i zdjęć kolekcjonowanych od tak dawna – to byłaby niepowetowana strata. Wśród nich są na pewno perełki, ujęcia jedyne w swoim rodzaju i jedyne pamiątki wydarzeń. Pozwólcie więc, że przedstawię Wam 3 proste metody odzyskiwania danych z uszkodzonego telefonu.

Zanim smartfon przestanie działać

Otwarcie powiem, że do skorzystanie z poniższych sposobów wymagane jest wcześniejsze przygotowanie się na najgorsze. Innymi słowy, zanim jeszcze cokolwiek się stanie, aktywujcie kilka funkcji w Waszych smartfonach, dzięki czemu zmniejszycie ryzyko kosztownych odwiedzin w serwisie. Jeśli chodzi o zdjęcia, warto je np. wcześniej zgrać na dysk komputera,  przeczytajcie Jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer.

Celowo piszę o zmniejszeniu ryzyka, gdyż samodzielne odzyskiwanie danych sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie wyświetlacz. Awaria pamięci  flash to już poważny problem, chyba, że zadbaliście o synchronizację, ale o tym za chwilę.

Mniemam, że dbacie o ekrany i obudowy smartfonów, kupując dla nich szkła oraz etui ochronne. Poświęćcie zatem kilka minut i przeprowadźcie poniższe konfiguracje, by potem nie wpadać w panikę, gdy uszkodzenie stanie się faktem.

uszkodzony smartfon, jak odzyskać dane

Sposób 1. Synchronizacja danych w Chmurze

Synchronizację danych w chmurze uważam za najprostszy i najmniej wymagający sposób. Aktywacja jest banalnie prosta, a system operacyjny smartfona zachęca do niej o niej już przy pierwszym uruchomieniu urządzenia. Jeśli nie korzystacie jeszcze z synchronizacji danych w chmurze, zmieńcie to czym prędzej.

Później, gdy zechcecie odzyskać dane z telefonu, uruchamiacie inny model, logujecie się do swojego konta Google, Huawei ID lub iCloud, a tam czekają już: dane aplikacji, historia połączeń, kontakty, ustawienia urządzenia, zdjęcia i filmy, jak również SMS-y. Wszystko gotowe do pobrania. W chmurze znajdziecie także dokumenty i inne pliki, jeśli pamiętacie o ich kopiowaniu do wirtualnego dysku.

Google Drive

Google One. Jak pomaga odzyskać dane ze smartfona?

Zalogowanie do konta Google powinno być jedną z pierwszych czynności wykonywanych przy okazji pierwszego uruchomienia smartfona. Wystarczą 4 kroki i w przyszłości nie musicie już robić nic więcej. Ścieżka wygląda tak: Ustawienia -> Google -> Kopia zapasowa -> Kopia zapasowa na Dysku Google.

Aktywny suwak automatycznej synchronizacji sprawia, że backup będzie się robić cyklicznie i samoczynnie. Przed wyjazdem na wakacje, w podróż służbową albo na obiad do teściowej, zrobicie kopię zapasową od ręki, naciskając na: Utwórz kopię zapasową teraz.

Synchronizacja w Google One

Jak dużo danych pomieści chmura Google?

Każdy użytkownik systemu Android otrzymuje od Google 15 GB bezpłatnej przestrzeni w ramach Google One. Ta przestrzeń daje się odpłatnie powiększyć, o czym zostaniecie poinformowaniu, gdy zapełnicie Google Drive w ponad 90%. Cennik znajdziecie na stronie one.google.com/about.

Zdjęcia Google dają Wam ponadto możliwość zdefiniowania, czy fotki mają być kopiowane w pełnej rozdzielczości (zajmują wtedy więcej miejsca) czy może skompresowane.

Chmura iCloud. Jak pomaga odzyskać dane ze smartfona?

Posiadacze smartfonów z nadgryzionym jabłkiem mają własną chmurę do synchronizacji danych o wdzięcznej nazwie iCloud. Apple, słynące przecież z intuicyjnej obsługi usług, wymaga jedynie 3 kroków do uruchomienia synchronizacji: Ustawienia -> [Imię i nazwisko] -> iCloud.

Synchronizacja w iCloud

W tym momencie zaznaczacie elementy mające mieć backup i gotowe. W usłudze iCloud na każdego użytkownika czeka 5 GB darmowej przestrzeni na dane. Kolejne Gigabajty wymagają opłaty, cennik znajdziecie na stronie support.apple.com.

Usługi innych firm

Na Google One świat się nie kończy. Całe szczęście, bo dzięki temu macie wybór, gdzie przechowacie dane. Producenci smartfonów z systemem Android (Huawei, Samsung albo Xiaomi) również oferują synchronizacje we własnych chmurach, co może stanowić alternatywę dla Google One lub jego uzupełnienie, gdyby przepadły Wam dane dostępu do konta.

Sposób 2. Debugowanie, czyli zabawa w programistę

Pora na metodę dla tych wszystkich, którzy chcą się trochę poczuć jak hakerzy. Spokojnie, nie będziecie się do niczego włamywać. Staniecie się za to na chwilę programistami – przynajmniej w mniemaniu systemu Android – natomiast cały proces przypominać będzie zgrywanie danych z pendrive’a.

Żeby nie było tak kolorowo, największą bolączką debugowania jest konieczność ustawienia wszystkiego z wyprzedzeniem, czyli zanim dojdzie do uszkodzenia smartfona. Ufam więc, że jako przezorni użytkownicy przeprowadzicie te proste czynności.

Najpewniej Opcja programisty będzie domyślnie wyłączona, więc musicie ją odkryć, postępując tak: Ustawienia -> System -> Informacje o urządzeniu -> Numer kompilacji.

Ten skomplikowany ciąg klikacie 7 razy, aż na ekranie pojawi się informacja o aktywacji opcji programisty. Wróćcie teraz do Systemu, tam pojawiła się wspomniana Opcja programisty. Kliknijcie pole Debugowanie USB, podłączcie kabel USB do komputera i pozwólcie urządzeniom wymienić klucze RSA. Podczas kolejnego połączenia, na przykład po uszkodzeniu, smartfon nie będzie już prosił o potwierdzenie klucza i połączy się ze znajomym mu już komputerem. Musi to być jednak ten sam komputer, żaden inny.

Dowiedz się więcej o debugowaniu USB urządzeń z Androidem

Sposób 3. Przez OTG, gdzie mysz zastępuje dotyk

Znam kilka przypadków, w których telefon upadł tak felernie, że wyświetlacz nadal pracował i wyświetlał ikony aplikacji, lecz nie reagował na dotyk. Właściciel mógł go do woli wciskać i głaskać, ale ten był już martwy.

Co począć? Gdyby tak się stało, szansą na ratunek jest adapter USB OTG. Jedno złącze (microUSB lub USB-C) umieszczacie w smartfonie, do drugiego podłączacie mysz komputerową. Dzięki gryzoniowi zobaczycie na ekranie kursor, który będzie aktywny pomimo niedziałającego dotyku.

podłączanie myszy przez OTG

W ten sprytny sposób aktywujecie np. debugowanie USB albo synchronizację danych w Chmurze, bądź skopiujecie, co się da do karty microSD (o ile macie taką w czytniku lub jeśli smartfon w ogóle ma czytnik).

Pamiętajcie, proszę, że metoda na OTG działa tylko wtedy, kiedy smartfon ją obsługuje, a to niestety nie jest regułą. Informacji o współpracy z OTG szukajcie w szczegółowej specyfikacji danego modelu.

Teraz ważne pytanie – czy nie wystarczy podłączyć smartfon do komputera? Przecież przez Mój komputer można się dostać do pamięci mobilnej? Może nie wystarczyć, bo nowsze smartfony wymagają potwierdzenia, co będzie robione po podłączeniu kabla USB. Domyślnie pokazuje się Tylko ładowanie, a zmiana na Transfer plików i zdjęć wymaga już tapnięcia w ekran.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego smartfona

Co jeśli macie już uszkodzony smartfon?

Jeśli nie wiedzieliście o opcji debugowania USB i jeśli zapomnieliście o synchronizacji danych, a smartfon poszedł w drzazgi, to szczerze Wam współczuję. W takim wypadku pozostaje jedynie wizyta w autoryzowanym serwisie producenta. Nie zawsze musicie udawać się do nich osobiście, często wystarczy wysyłka sprzętu kurierem.

Istotne jest natomiast fakt powierzenia smartfona w doświadczone i wykwalifikowane ręce. Taka usługa jest oczywiście płatna, niemniej uważam, że warto wydać pieniądze, aby odzyskać zdjęcia dzieci, wnuków lub babci. Gdy przepadną, znikną także wspomnienia.

Listę autoryzowanych serwisów producentów znajdziecie na stronie x-kom, w zakładce Serwis.

Jak odzyskać dane z telefonu?

  • Synchronizacja danych zapisanych w Chmurze (wymaga wcześniejszego włączenia)
  • Debugowanie USB (wymaga wcześniejszego włączenia Opcji programisty)
  • Przeniesienie przez USB OTG (jeśli wyświetlacz działa, ale nie reaguje na dotyk)