Jak zaktualizować Androida?

Mobilny system operacyjny warto aktualizować przede wszystkim ze względu na poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość korzystania z najnowszych funkcji. Zobacz zatem jak zaktualizować Androida na swoim smartfonie i tablecie. Metod jest kilka. Począwszy od najprostszej i najbezpieczniejszej, kończąc na nieoficjalnej.

Aktualizacja Androida

Pojawiające się co roku wersje Androida to nie drobne poprawki, których brak można przeboleć. Jak widać po zestawieniu wszystkich wersji Androida, system od Google zawsze raczy użytkowników ciekawymi nowościami. A co najważniejsze, poprawkami bezpieczeństwa! Świetnie byłoby jak najszybciej zacząć z nich korzystać. Nic prostszego, wystarczy kupić nowy smartfon.

Otóż niekoniecznie. System Android można aktualizować. Jest jedna uwaga, nowe wersje nie są dostępne na wszystkie urządzenia. Po upływie jakichś dwóch do pięciu lat Twój smartfon prawdopodobnie nie będzie już brany pod uwagę przy przygotowywaniu aktualizacji. Wiąże się to z dobrą wolą producenta. Dlaczego? Ponieważ producent nie ma z tego żadnych zysków, może oprócz PR-owych i marketingowych.

Należy też pamiętać, że czas otrzymania aktualizacji różni się między urządzeniami. W pierwszej kolejności najnowsza wersja Androida trafia do smartfonów Google Pixel. Inni producenci, szlifujący dodatkowo swoje systemowe nakładki, mogą mieć spore opóźnienia, więc nową aktualizację możemy otrzymać dużo później lub dużo wcześniej niż znajomi i użytkownicy innych modeli smartfonów/tabletów. Dodatkowo pierwszeństwo zawsze mają najnowsze flagowce.

Dlaczego warto aktualizować Androida?

System operacyjny warto aktualizować z powodu nowych funkcji i usprawnień, ale także bezpieczeństwa. Nowe wersje mają ulepszone zabezpieczenia, które chronią dane przed wirusami czy złośliwym oprogramowaniem. Niestety może się zdarzyć, że konsekwencją aktualizacji będzie spowolnienie smartfona. Jest to wina zazwyczaj samego producenta, który przygotowywał aktualizację dla swojego urządzenia, zazwyczaj wraz z odświeżoną nakładką systemową.

Dowiedz się więcej:

aktualizacja Androida

Jak aktualizować Androida na smartfonie i tablecie?

Metod aktualizacji tak naprawdę jest kilka. System Android możesz zaktualizować w prosty oficjalny sposób, jeśli producent uwzględnił Twój model urządzenia. Wówczas masz też pewność, że będzie on działał poprawnie. W tym wypadku do wyboru masz metodę aktualizacji z poziomu samego urządzenia mobilnego albo z poziomu komputera.

Jednak jeśli producent nie przygotował aktualizacji dla Twojego urządzenia albo ociąga się w jej udostępnieniu, możesz nieco oszukać system i skorzystać z nieoficjalnych metod. Tu jednak należy uważać, aby pogoń za nowością nie skończyła się przymusowym zakupem nowego smartfona.

Najprostsza metoda aktualizacji Androida

Sposób numer 1 – najprostszy i najpewniejszy.

  1. Wejdź w Ustawienia.
  2. Znajdź zakładkę Aktualizacja systemu. Jeśli nie możesz jej odnaleźć, skorzystaj z wyszukiwarki lub sprawdź w kategorii System/Oprogramowanie albo Informacje o systemie czy Informacje o telefonie/tablecie/urządzeniu.
  3. Sprawdź, czy dostępne są nowe aktualizacje.
  4. Wyraź zgodę na pobranie i zainstalowanie nowej wersji.

Aktualizacja Androida w Huawei

Aktualizacja Androida w Xiaomi

Pamiętaj, że wszelkie takie zabiegi odbywają się on-line. Najlepiej zatem skorzystać z Wi-Fi i oszczędzić transmisję danych. Warto podkreślić, że w przypadku tej metody aktualizacji zyskujesz także pewność zachowania wszystkich danych.

Aktualizacja Androida z poziomu komputera

Kolejne metody polegają na aktualizacji Androida z użyciem komputera. Z tych sposobów warto skorzystać, jeśli nie masz dostępu do Wi-Fi, ale używasz innych urządzeń sieciowych podłączonych do komputera. Wówczas aktualizacja systemu smartfona odbędzie się z wykorzystaniem tego pakietu danych internetowych. Również, jeśli przystępując do pierwszej metody, smartfon nie odszukał dostępnych aktualizacji.

  1. Wejdź na stronę internetową producenta smartfona/tabletu.
  2. Wyszukaj, pobierz i uruchom program służący do zarządzania urządzeniem mobilnym z poziomu komputera.
  3. Używając odpowiedniego kabla, podłącz urządzenie do komputera.
  4. Wyszukaj zakładkę dotyczącą aktualizacji oprogramowania.
  5. Postępuj zgodnie z zaleceniami.

W przypadku Samsunga aktualizację oprogramowania za pomocą komputera można wykonać po pobraniu programu Kies, u Huawei z programem HiSuite, u Motoroli z Motorola Device Manager, LG – LG PC Suite, Sony z zainstalowanym programem Xperia Companion, Nokia – Nokia PC Suite, skąd pobierzesz Nokia Software Update, Xiaomi – Mi PC Suit Software, HTC – HTC Sync. W przypadku pozostałych producentów trzeba skorzystać z programów uniwersalnych.

Można również wypróbować podobną metodę, lecz prowadzącą do celu nieco inną drogą:

  1. Wejdź na stronę internetową producenta.
  2. Znajdź kategorię Wsparcie lub ang. Support.
  3. Tam powinna znajdować się zakładka Aktualizacja oprogramowania / ang. Software Update.
  4. Znajdź swój rodzaj (smartfon/tablet) i model urządzenia.
  5. Pobierz plik z nowym oprogramowaniem.
  6. Podłącz smartfon do komputera za pomocą odpowiedniego kabla.
  7. W ustawieniach wyświetlanych po wykryciu połączenia USB wybierz opcję zmieniającą funkcję z domyślnego ładowania urządzenia przez USB na przesyłanie plików.
  8. Skopiuj plik do pamięci mobilnego urządzenia.
  9. W tym miejscu, w zależności od modelu proces ten będzie inny. W przypadku niektórych producentów wystarczy odnaleźć plik na telefonie/tablecie i zainstalować go. Niekiedy trzeba natomiast zrobić to z poziomu ustawień telefonu i zakładki aktualizacja systemu. W większości przypadków producent zamieszcza instrukcję, koniecznie zatem się z nią zapoznaj.

Dlaczego podaję również angielskie nazwy? Ponieważ nie zawsze na polskich wersjach stron internetowych producenta są zakładki dotyczące aktualizacji systemu. Czasem następuje przekierowanie lub trzeba samodzielnie przeszukać globalną stronę.

Metody nieoficjalne, czyli Custom ROM

Jak już wspomniałam, istnieją także metody nieoficjalne, ale uwaga – robisz to na własną odpowiedzialność. Takie działania prowadzą do utraty gwarancji producenta, mogą negatywnie wpłynąć na działanie urządzenia oraz oczywiście usuwają wszystkie dotychczas nagromadzone dane i nakładkę systemową nałożoną przez producenta.

Teoretycznie wystarczy pobrać darmowy program, który zrootuje urządzenie, a następnie odszukać kompatybilny z Twoim urządzeniem Custom ROM (nieoficjalne oprogramowanie systemu Android) i zainstalować go.

Może być jednak potrzebne jeszcze odblokowane bootloadera (ochrony przed nieautoryzowanym oprogramowaniem) oraz instalacja zmodyfikowanego Recovery Mod (trybu pozwalającego na wgrywanie i modyfikowanie systemu). Odpowiednie dla Twojego urządzenia ROMy i instrukcję instalacji odnajdziesz między innymi na forum XDA Developers. Pamiętaj tylko, że taka metoda aktualizacji systemu może skończyć się ucegleniem mobilnego urządzenia.

Poznaj smartfony z systemem Android oraz tablety z systemem Android dostępne w x-kom

Źródło: android.com, android-developers.googleblog.com, oneplus.com.pl, pcsite.mi.com