Nie pamiętasz hasła do Wi-Fi? Oto dwa proste sposoby na znalezienie hasła sieci bezprzewodowej w systemie Windows

Zazwyczaj klucz do Wi-Fi wpisuje się tylko raz, a później laptop, telefon lub telewizor łączy się z routerem automatycznie. Hasło do sieci bezprzewodowej na ogół jest długie i skomplikowane, dlatego trudno je zapamiętać. Ale co jeśli chcesz skorzystać z Internetu na nowym komputerze lub Twoi znajomi pytają „Jakie jest hasło do Wi-Fi?”. Sprawdź, w jaki sposób odnaleźć hasło do sieci.

Co to jest Wi-Fi i dlaczego musi mieć hasło?

Wi-Fi to technologia bezprzewodowej łączności wykorzystywana do połączenia komputerów, tabletów, smartfonów i innych urządzeń z Internetem. Dzięki tej funkcjonalności Twój sprzęt nie musi być spięty za pomocą kabla z modemem lub routerem, a wystarczy, że posiada odpowiednią kartę sieciową. Pomimo tego, że bezprzewodowa łączność rozwijana jest już od lat, to jednak wciąż narażona jest na zagrożenia płynące z zewnątrz.

Sieć Wi-Fi jest bardzo podatna na zakłócenia, wysokie obciążenie i bez problemu mogą z niej korzystać osoby nieupoważnione. Dlatego, aby ograniczyć negatywny wpływ na łącze internetowe, każde urządzenie sieciowa posiada możliwość ustalenia klucza zabezpieczeń, powszechnie nazwanego hasłem. Mając ustalone silne hasło, znacząco zwiększysz swoje bezpieczeństwo i uchronisz się przed atakami hakerów.

Ustawianie hasła laptop

Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na komputerze z systemem Windows 10?

Jeżeli korzystasz z laptopa, zapewne zauważyłeś, że systemem Windows zapamiętuje hasło każdej sieci Wi-Fi, do której kiedykolwiek uzyskałeś dostęp. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu Twój komputer łączy się z siecią bez pytania o dane uwierzytelniające. Oznacza to, że jeśli wracasz do tej samej kawiarni lub hotelu, który odwiedziłeś wcześniej, nie będziesz musiał ponownie pytać o hasło do Internetu.

Super, prawda? Ale co jeżeli potrzebujesz podłączyć kolejne urządzenie do sieci i nie zapisałeś nigdzie klucza dostępowego. W przypadku, gdy korzystasz z laptopa lub komputera z systemem Windows, możesz stosunkowo łatwo znaleźć i wyświetlić zapisane hasło Wi-Fi. Wystarczy tylko, że wykonasz kilka prostych kroków:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę sieci bezprzewodowej i wybierz opcję „Otwórz ustawienia sieci i Internetu”. Alternatywnie możesz również otworzyć menu „Start” i za pomocą ikony koła zębatego przejść do ustawień. Następnie w otwartym panelu należy wybrać zakładkę „Sieć i Internet
  2. Odszukaj w menu opcję „Centrum sieci i udostępniania”.
  3. Następnie kliknij nazwę sieci, której hasło chcesz sprawdzić.
  4. W otwartym oknie wybierz „Właściwości sieci bezprzewodowej”.
  5. Otwórz zakładkę „Zabezpieczenia” i zaznacz pole „Pokaż znaki”.

Komenda wyświetlająca hasła Wi-Fi w CMD

Metoda przedstawiona powyżej pozwala poznać hasło do każdej sieci, z którą komputer jest aktualnie połączony. A co jeżeli Wi-Fi, do którego chcesz uzyskać dostęp, nie wyświetla się w ustawieniach Windows? Aby poznać hasła do sieci, z którymi dany komputer wcześniej się łączył i których dane zostały przez system zapisane, możesz użyć wiersza poleceń.

  1. Uruchom Command Prompt (CMD) z uprawnieniami administratora.
  2. Wpisz polecenie: netsh wlan show profile i skopiuj nazwę sieci bezprzewodowej, dla której chcesz zobaczyć hasło.
  3. Następnie wpisz: netsh wlan show profile „nazwa sieci” key=clear.
  4. W sekcji „Security settings” znajdziesz hasło wybranej przez Ciebie sieci bezprzewodowej.