Debugowanie USB – jak włączyć na telefonie z Androidem?

Android jest otwartym systemem i to na tyle, że dostanie się do jego opcji programistycznych nie stanowi większego problemu. A stamtąd już o krok od możliwości uruchomienia trybu debugowania, który daje bezpośredni dostęp do systemu czy pozwala odzyskać dane z zepsutego urządzenia. Debugowanie USB jest zatem bardzo przydatną funkcją, którą wykorzystasz na różne sposoby, a w tym poradniku dowiesz się, jak debugować smartfon z Androidem.

Co to jest debugowanie USB i do czego służy?

Debugowanie USB pozwala na bezpośrednią komunikację między smartfonem lub tabletem z systemem Android a komputerem oraz daje dostęp do odczytu danych dziennika. W ramach tego trybu użytkownik zyskuje dostęp do zestawu SDK (Software Development Kit), czyli zestawu narzędzi dla programistów oraz do ADB (Android Debug Bridge). Pierwszy zestaw umożliwia tworzenie i testowanie nowych aplikacji na Androida, natomiast drugi wysyła zaawansowane polecenia do smartfona.

Oto najpopularniejsze zastosowania trybu debugowania USB na Androidzie:

  • Odzyskiwanie danych zepsutego lub zablokowanego urządzenia z Androidem przy użyciu Fastboot.
  • Rootowanie urządzenia z Androidem do wgrania innego systemu operacyjnego lub nakładki. W ten sposób można zmienić wygląd urządzenia lub nadać mu specjalne uprawnienia do obsługi konkretnych aplikacji.
  • Instalowanie aplikacji z plików APK pochodzących ze źródeł trzecich przy pomocy ADB.
  • Utworzenie kopii zapasowej wszystkich danych przy użyciu Android SDK.

Najczęstszym powodem uruchamiania debugowania USB na Androidzie jest chęć odzyskania danych z uszkodzonego smartfona. Dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik Jak odzyskać dane z telefonu. Oto 3 proste sposoby.

Jak włączyć debugowanie USB na Androidzie?

Procedura włączenia trybu debugowania USB na urządzeniach z Androidem jest bardzo prosta – nawet pomimo obecności na rynku wielu producentów i różnych modeli tych urządzeń. W każdym przypadku zasada uruchomienia tego trybu jest taka sama.

  1. Przejdź do ustawień smartfona lub tabletu.
  2. Zjedź na sam dół i wybierz „Informacje o telefonie”, „Informacje o urządzeniu” czy „O Telefonie”.
  3. Znajdź pole „Numer kompilacji”. Kliknij w nie 7 razy z rzędu, aby aktywować dostęp do opcji programistycznych w urządzeniu. Konieczne może okazać się zatwierdzenie kodem PIN.
  4. Znajdź „Opcje programistyczne” w ustawieniach smartfona. Mogą kryć się w zakładce „System”.
  5. W „Opcjach programistycznych” znajdź „Debugowanie USB” i aktywuj tę opcję poprzez kliknięcie jej i zatwierdzenie decyzji.
  6. Aby wyłączyć debugowanie po prostu odznacz „Debugowanie USB” w opcjach programistycznych.

O czym pamiętać podczas debugowania?

W zależności od systemu Android i modelu smartfona będziesz mieć dostępne różne opcje debugowania USB – w tym te bardziej zaawansowane. Nie uruchamiaj ich jednak, jeśli nie jesteś pewien, co chcesz zrobić i do czego chcesz je wykorzystać. Samo debugowanie nie powinno spowodować szkód na Twoim urządzeniu, natomiast korzystanie z funkcji, o których nie ma się pojęcia zawsze niesie ze sobą ryzyko.

Pamiętaj także, żeby nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, gdy debugowanie USB jest aktywne na smartfonie. Tryb ten sprawia, że urządzenia są bardziej podatne na zainfekowanie wirusami czy innym złośliwym oprogramowaniem. Konkluzja powinna być zatem taka, że debugowanie USB najlepiej włączyć tylko wtedy, gdy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba.

Źródło: pliki.wiki

Zobacz smartfony z Androidem