Wiedźmin 3 debiutuje na Switchu i zbiera dobre opinie wśród graczy

Błogosławieni ci, którzy wierzyli w ten projekt od początku. Ja do nich nie należałem i teraz biję się w pierś. Pierwsze recenzje i komentarze dotyczące gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na Nintendo Switch są bowiem dobre lub bardzo dobre. Wygląda na to, że konsola Nintendo udźwignęła Switchera, a CD Projekt RED – ciężar oczekiwań fanów.

Od plotek, do przecieków. Od przecieków do oficjalnej zapowiedzi. Od zapowiedzi do konkretów

Cofnijmy się w czasie do maja 2019. Wówczas to plotki dotyczące portu Wiedźmina 3 na Switcha nabrały na sile. Spostrzegawczy internauci dostrzegli na reklamach chińskich sklepów okładkę Switchera i informację, że premiera gry planowana jest na wrzesień. Pisałem wówczas, że choć z biznesowego punktu widzenia rozdziewiczenie konsoli Nintendo przez CDP byłoby uzasadnionym posunięciem, tak ciężko mi uwierzyć, że Switch mógłby uciągnąć trzeciego Wiedźmina, nawet gdyby mocno okroić go z graficznych wodotrysków.

Dwa tygodnie potem, dosłownie w chwilę po targach E3, na których oficjalnie zapowiedziano Cyberpunk 2077, CD Projekt RED obwieściło światu, że trwają prace nad przeportowaniem trzeciej części perypetii Geralta na konsole Nintendo Switch. Szok, niedowierzanie i fura sceptycyzmu. Perspektywa przemierzania Velen z poziomu deski klozetowej wydawała się kusząca, ale czy to nie było zbyt piękne, aby mogło się udać?

W lipcu nadgorliwością popisał się pewien czeski sklep internetowy, sprzedający między innymi gry. Nie dość, że pospieszył się z uruchomieniem przedsprzedaży Switchera, to jeszcze wskazał datę jego premiery na 24 września. No cóż, strzał okazał się chybiony, choć do środka tarczy zabrakło stosunkowo niewiele. Wiedźmin 3: Dziki Gon ukazał się bowiem w październiku, dokładnie 15 października 2019.

Pierwsze opinie graczy o Wiedźminie na Switchu są pozytywne. Momentami nawet entuzjastyczne

Nie ma co ukrywać – pod względem oprawy wizualnej i płynności rozgrywki Switcher nie ma co szukać w porównaniu z pierwowzorami na Xbox One, PlayStation 4, o pecetach już nie wspominając. Nie znaczy to jednak, że jest źle. Bo nie jest. Nawet na Switchu gra prezentuje się efektownie, mimo wielu uproszczeń i spadków klatek na sekundę w bardziej wymagających lokacjach, a trzeba pamiętać, że port jest przeniesieniem zawartości w stosunku jeden do jednego.

W trybie mobilnym Switcher działa w rozdzielczości 540p. Po podłączeniu do stacji dokującej rozdziałka wzrasta do 720p, przy czym zostało to zaprojektowane tak, aby w razie potrzeby była obniżana na krótki czas w celu utrzymania względnej płynności rozgrywki. Kompromisów, jak widać, jest sporo, co nie zmienia faktu, że efekt końcowy i tak przerósł oczekiwania wielu gamingowych maruderów, w tym także moje.

Na dzień premiery port Wiedźmina 3 na Switcha uzyskał na Metacritic średnią ocen na poziomie 85%. Recenzje na najpopularniejszych portalach branżowych są dobre lub bardzo dobre, sami gracze również w większości wypowiadają się o grze pozytywnie.

Przeczytaj również: Wiedźmin 4 – jak mogłaby wyglądać kolejna duża gra CD Projekt RED?

Wiedźmin 3: Dziki Gon na Nintendo Switch

Na YouTube dostępny jest film porównujący grafikę Wiedźmina 3 na PlayStation i Switcha

W sieci pojawiło się film z porównaniem grafiki Wiedźmina 3 na PlayStation oraz na Switchu. Materiał świetnie pokazuje, ilość i rozmiary kompromisów, na które musieli pójść twórcy, aby nie zajechać konsoli od Big N.

Będzie sukces finansowy?

W ostatnim czasie Nintendo pochwaliło się na Twitterze dziesięcioma milionami sprzedanych Switchów w Europie. Ogólna sprzedaż natomiast oscyluje w granicach czterokrotności tej liczby. To chyba najlepiej uzmysławia sukces, jaki odniosła firma, wypuszczając na rynek swoją konsolę i dbając o regularny dopływ nowych tytułów do biblioteki gier.

Graczom w Europie Wiedźmina specjalnie przedstawiać nie trzeba. Teraz CDP RED staje przed szansą wwiercenia się ze swym sztandarowym produktem w dość specyficzny rynek azjatycki. Czy Wiedźmin Geralt doczeka się k-popowych piosenek na swoją cześć, a przy okazji wypełni po brzegi sakiewki polskiego studia? O tym zapewne przekonamy się już niebawem.

Sprawdźcie grę Wiedźmin 3: Dziki Gon na Nintendo Switch w ofercie x-kom.

Przeczytaj też: