Rok po premierze Warsaw zadebiutuje na PS4, Xbox One i Switchu

W ubiegłym roku polskie studio Pixelated Milk wypuściło na rynek Warsaw – taktycznego RPG-a osadzonego w realiach Powstania Warszawskiego. I choć odbiór gry był skrajnie różny, a niektórzy, w tym ja, zarzucali Warsaw, że nie broniło się jako gra, Pixelated Milk nie zrezygnowało z planów wydania portów na konsole. I tak już wkrótce tytuł pojawi się na konsolach: PlayStation 4, Xbox One i Switch.

Warsaw zmierza na konsole

Plany wydania Warsaw na konsole były znane jeszcze przed premierą gry na pecety. I trzeba przyznać, że ich realizacja trochę trwała, wszak gra zadebiutowała 2 października ubiegłego roku.

Tak czy inaczej, jako pierwsi spośród konsolowców w Warsaw zagrają posiadacze PlayStation 4. Gra pojawi się na platformie Sony 29 września. 1 października natomiast możliwość zakupu Warsaw dostaną gracze Switcha. Kilkudniowy okres premier produkcji od Pixelated Milk zakończy się 3 października, gdy gra trafi do biblioteki Xbox One.

Czym jest Warsaw?

W największym skrócie to taktyczny RPG osadzony w realiach Powstania Warszawskiego, gameplayowo bazujący na konwencji znanej z serii Darkest Dungeon. W zeszłym roku miałem okazję sprawdzić, na ile gra udźwignęła ciężar tematyczny i gatunkowy. Odsyłam Was więc do recenzji Warsaw na Geeksie.

W grze kierujemy oddziałami powstańców ścierającymi się z niemieckim okupantem. Najwyrazistszą cechą Warsaw jest fakt, że nie możemy zwyciężyć. Twórcy nie zdecydowali się tworzyć alternatywnej historii, w której Warszawiacy wydostają się spod nazistowskiego buta. Od początku jesteśmy więc skazani na porażkę, a rozgrywka sprowadza się… do maksymalnego opóźnienia momentu kapitulacji.

Z jednej strony oddaje to częściowo realia, z jakimi musieli mierzyć się powstańcy w 1944 roku. Z drugiej – Warsaw nie oferuje praktycznie żadnej gratyfikacji dla gracza, więc gra dość szybko się nudzi.

Czy to oznacza, że nie warto sięgać po Warsaw? Bynajmniej. Jako jednorazowe doświadczenie, skłaniające do głębszej refleksji na temat najkrwawszego powstania w historii naszego kraju, ta gra nadaje się idealnie.