Najlepsze gry o Spider-Manie. W których bujanie na pajęczynie sprawia największą frajdę?

Spider-Man jest obok Batmana jednym z najpopularniejszych komiksowych superbohaterów. Fani doczekali się wielu różnych animacji czy filmowych adaptacji, a czy również gracze, mniej lub bardziej zafascynowani losami Człowieka Pająka, mają czego szukać? Prób przeniesienia przygód „pajączka” do wirtualnego świata jest bez liku, ale czy okazały się one udane? W jakie gry ze Spider-Manem w roli głównej warto zagrać? Które są najbardziej godne uwagi? Oto subiektywne zestawienie najlepszych gier o Spider-Manie.

Gry Spider-Man – jest ich dużo, ale czy są dobre?

Spider-Man, jak na popularnego superbohatera przystało, cieszy się wzięciem wśród deweloperów i wydawców gier. W końcu nie brakuje graczy, którzy chcieliby pobujać się na pajęczynie w miejskiej dżungli zwanej Nowym Jorkiem czy złapać w pajęczą sieć przestępców, ratując z opresji niewinnych mieszkańców. Po prostu poczuć się jak bohater. Superbohater.

Chęci do przeniesienia przygód komiksowego superbohatera nie brakowało już w latach 80. XX wieku. Wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze gry Spider-Man od Atari, Rare czy SEGA. W każdej kolejnej dekadzie ukazywało się przynajmniej po kilka tytułów.

marvel spider-man na ps4

Gdy na rynek w 2009 roku trafiło Batman: Arkham Asylum i potem kolejne części przygód Człowieka-Nietoperza, fani „pajączka” pozazdrościli miłośnikom Mrocznego Rycerza takiej klasy tytułu. Ale czy na pewno nie powstały wcześniej dobre gry z Człowiekiem Pająkiem w roli głównej?

Sprawdź też: Najlepsze gry o Batmanie. Poczuj się jak Człowiek-Nietoperz

Mimo wzlotów i upadków w kolejnych latach Spider-Man do teraz gości na ekranach monitorów i telewizorów. Fani doczekali się – w 2018 roku wystąpił w swojej najlepszej dotychczas grze, tylko na wyłączność konsol Sony PlayStation 4. Marvel’s Spider-Man, bo o niej mowa, nie jest jednak jedynym udanym tytułem o Człowieku Pająku. W jakie jeszcze gry o Spider-Manie warto zagrać?

TOP najlepszych gier Spider-Man na PC i konsole

  • Spider-Man
  • Spider-Man: The Movie
  • Spider-Man 2: The Game
  • Ultimate Spider-Man
  • Spider-Man 3: The Game
  • Spider-Man: Web of Shadows
  • Spider-Man: Shattered Dimensions
  • Marvel’s Spider-Man
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Ranking polecanych gier o Spider-Manie. W co warto zagrać?

spider-man 2000 na psx

Spider-Man

Studio: Neversoft

Platformy sprzętowe: PC, PS1, Nintendo 64, Dreamcast

Premiera: 2000 rok

Wydany pierwotnie na PSX Spider-Man (rok później przeniesiony m.in. na PC) opiera się na serii marvelowskich komiksów Amazing Spider-Man. Za tytuł odpowiada znane z klasycznych odsłon cyklu Tony Hawk’s Pro Skater studio Neversoft, które nawet wykorzystało silnik z deskorolkowej gry. Człowiek Pająk na swej drodze spotyka nie tylko Venoma, Lizarda czy Mysterio, ale nawet takie postacie, jak Daredevila, Punishera i… Kapitana Amerykę.

Premiera Spider-Mana była dużym wydarzeniem, bo była to pierwsza gra o tym – jakże wygadanym – superbohaterze, która pozwoliła poczuć po raz pierwszy w pełni trójwymiarowe środowisko. Na otwarty świat znany z późniejszych wydań musieliśmy jeszcze poczekać, ale produkcja z 2000 roku pozwalała na wspinaczkę po wieżowcach i przeskakiwanie z budynku na budynek przy użyciu pajęczyny. Jednak była to jedynie bardzo skromna namiastka tego, co oferowały późniejsze gry z serii Spider-Man.

Spider-Man: The Movie

Studio: Treyarch

Platformy sprzętowe: PC, PS2, Xbox i GameCube

Premiera: 2002 rok

Spider-Man: The Movie jest dowodem na to, że można stworzyć udaną grę na podstawie licencji filmowej. Studio Treyarch bazowało na historii przedstawionej w kinowym hicie wyreżyserowanym przez Sama Raimiego, w którym główną rolę zagrał Tobey Maguire.

Film pozostaje jednym z moich ulubionych o Spider-Manie. Czy gra również znajduje się na szczycie mojej topki? Niekoniecznie, ale produkcja przyniosła znaczący progres względem Spider-Mana od Neversoftu pod względem grafiki i systemu walki. Najbardziej pamiętną sceną było starcie nad mostem z Zielonym Goblinem.   

Spider-Man 2: The Game

Studio: Treyarch

Platformy sprzętowe: PS2, Xbox, GameCube

Premiera: 2004 rok

Gra Spider-Man 2: The Game ukazała się w dwóch postaciach na urządzenia stacjonarne. Jest ona niczym Doktor Jekyll i Mr Hyde. Wersja opracowana przez nieistniejące i niezbyt znane na początku XXI wieku studio Fizz Factor to prawdziwy gniot, natomiast gra w wykonaniu utalentowanego zespołu Treyarch to zupełnie inna bajka. Bajka, którą warto poznać w przeciwieństwie do swojej brzydszej alternatywy.

Niestety, posiadacze komputerów musieli obejść się smakiem, bo na PC wyszła gra, która wyjść nie powinna. Zamiast cieszyć się z kolejnego udanego Spider-Mana, dostali od wydawcy wyłącznie możliwość zagrania w straszydło, które należy omijać szerokim łukiem.

ultimate spider-man

Ultimate Spider-Man

Studio: Treyarch

Platformy sprzętowe: PC, PS2, Xbox, GameCube

Premiera: 2005 rok

Jest to jedna z moich ulubionych gier o Spider-Manie. Pozwala również wcielić się w Venoma, który stał się moim ulubionym antagonistą Człowieka Pająka. Obie postacie naturalnie oferują inny styl rozgrywki. Ultimate Spider-Man bazuje na serii komiksów o tym samym tytule i w trakcie rozgrywki można zmierzyć się z tak kultowymi (anty)bohaterami, jak Wolverine, Rhino, Electro, Green Goblin czy Carnage.

Dodatkowym atutem niewątpliwie okazała się grafika w technice cel-shadingu oraz stylowe przerywniki filmowe, co jeszcze bardziej podkreśliło komiksowy rodowód Spider-Mana. Dzięki niej oprawa wizualna nie zestarzała się tak okrutnie. Ubolewałem tylko, że przygoda w Ultimate Spider-Man trwała tak krótko, bo grę dało się skończyć nawet w mniej niż 5 godzin.

Spider-Man 3: The Game

Studio: Treyarch, Beenox, Vicarious Visions

Platformy sprzętowe: PC, PS2, PS3, Xbox 360, Wii

Premiera: 2007 rok

Spider-Man 3: The Game, który powstał na podstawie ostatniej części filmowej trylogii Sama Raimiego, budził skrajne odczucia już w dniu premiery. Z jednej strony oferuje otwarty i tętniący życiem Nowy Jork wypełniony po brzegami pobocznymi misjami i sekretami. Z drugiej strony – ma też przesadzoną liczbę sekwencji QTE (ang. Quick Time Events), polegających na wciskaniu odpowiednich klawiszy w odpowiednim czasie i karygodną optymalizację (przynajmniej na PC).

Jeśli nie masz awersji do QTE, gra może zapewnić solidną porcję przyzwoitej rozgrywki, podczas której zmierzysz się z największymi wrogami Spideya (Lizardem, Kingpinem, Venomem, Sandmanem czy Nowym Goblinem). Miej tylko na uwadze, że jest to jedna z najsłabszych gier o Spider-Manie z mojego rankingu, więc polecam ją tylko największym fanatyków tej postaci, którzy ograli już najlepsze produkcje i ciągle im mało.  

Spider-Man: Web of Shadows

Studio: Treyarch, Shaba Games

Platformy sprzętowe: PC, PS2, PS3, Xbox 360, Wii

Premiera: 2008 rok

Podobnie jak Spider-Man 3: The Game, tak i Web of Shadows wywołało mieszane opinie zarówno wśród krytyków, jak i graczy. Gra jednak w przeciwieństwie do porównywanej produkcji nie bazuje na żadnym z filmów. W historii głównym złoczyńcą jest Venom, który zainfekował mieszkańców Nowego Jorku. W końcu czym jest inwazja symbiontów – dzień jak co dzień dla Człowieka Pająka, nieprawdaż?

Spider-Man: Web of Shadows wyróżnia się na tle innych produkcji o Człowieku Pająku systemem wyborów, który wprowadził lekki powiew świeżości (jest też kilka zakończeń), i bardziej mroczną fabułą. Nie pomogło to jednak poprawić odbioru gry. Nie brakuje graczy, którzy jednak uwielbiają Spider-Man: Web of Shadows, stawiając bardzo wysoko w swoim osobistym rankingu, więc może i Tobie przypadnie do gustu.  

spider-man shattered dimensions

Spider-Man: Shattered Dimensions

Studio: Beenox Inc.

Platformy sprzętowe: PC, PS3, X360, Wii

Premiera: 2010 rok

Spider-Man: Shattered Dimensions uchodzi za jedną z najbardziej oryginalnych gier o „pajączku”. Twórcy zrezygnowali z otwartego świata na rzecz bardziej zamkniętej struktury i liniowej rozgrywki. Mogliśmy wcielić się w cztery różne wersje Człowieka Pająka w czterech całkowicie odmiennych wymiarach.

Spider-Man: Shattered Dimensions pozwala poskradać się w czasach wielkiego kryzysu w oprawie rodem z filmów noir czy udać się do miasta przyszłości – do roku 2099. W grze nie zabrakło także bardziej klasycznych spidermanowych przygód (Amazing Spider-Man i Ultimate Spider-Man). Każdy wymiar gwarantował inne doznania i ta różnorodność, która nie zaburzyła spójności całej produkcji, ostatecznie wyszła grze na dobre.

Marvel’s Spider-Man

Studio: Insomniac Games

Platformy sprzętowe: PS4

Premiera: 2018 rok

Marvel’s Spider-Man – wydane pierwotnie na wyłączność konsoli PlayStation 4 – jest wymarzonym tytułem każdego fana „pajączka”. Dla wielu graczy jest to jakościowy odpowiednik Batman: Arkham. Wysokobudżetowa produkcja stworzona we współpracy z Marvelem okazała się strzałem w dziesiątkę. Jeszcze nigdy bujanie się po mieście nie było tak przyjemne.

Piękne widoki, wysokiej jakości animacje oraz całkiem rozbudowane systemy rozwoju postaci i walki to niejedyne atuty Marvel’s Spider-Man. To przede wszystkim bardzo udana historia, która jest lepsza niż w jakimkolwiek filmowym Spider-Manie z Tomem Hollandem w roli głównej. Gra pozwala także wcielić się w inne postacie. Jest to doskonały powód, by kupić PlayStation 4 lub PS5. Polecam nie tylko fanom przygód Petera Parkera i jego alter ego.

marvel spider-man miles morales

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Studio: Insomniac Games

Platformy sprzętowe: PlayStation 4, PS5

Premiera: 2020 rok

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales to samodzielny dodatek do hitu z 2018 roku na PS4, na wzór Uncharted: The Lost Legacy. W grze wcielamy się w tytułowego bohatera, który podobnie jak Peter Parker stał się Człowiekiem Pająkiem (jest nim nie tylko w tej grze; był nim również np. w komiksach czy świetnej animacji Spider-Man: Into the Spider-Verse).

Jeśli ktoś nie miał okazji zagrać w podstawową wersję, to Miles Morales jest dostępny także w pakiecie z remasterem Marvel’s Spider-Man na PS5. Manhattan – spowity śniegiem – wygląda jeszcze lepiej niż wcześniej dzięki podrasowanej grafice i ray tracingowi.

Interesują Cię nie tylko gry Spider-Man? Sprawdź ofertę al.to