„Spider-Man: No Way Home” – trailery, pierwsze recenzje

Do sieci przedostał się zwiastun nowego filmu o przygodach Człowieka-Pająka w ramach MCU. Sony zareagowało szybko jak SHIELD i trailer „Spider-man: No Way Home” zniknął, ale w internecie nic nie ginie. I już huczy od plotek i spekulacji. Czego dowiedzieliśmy się z przecieku i co wiemy, o samym filmie?

Trailer Spider-Man: No Way Home w sieci. Co zawierał?

Nagłe pojawienie się wśród twitterowych trendów frazy / tytułu Spider-Man: No Way Home mogło oznaczać, że albo gruchnął jakiś gruby news związany z nową marvelowską produkcją, albo zaprezentowano trailer, albo… No właśnie. Zwiastun trafił do sieci (na Twittera, Tik Toka…) boczną drogą i tak szybko, jak się pojawił, zniknął. Udostępnione video zostało zastąpione informacją, że materiał zdjęto po zgłoszeniu od właściciela praw autorskich. Sony odmówiło komentarza co do zaistniałej sytuacji.

W internecie jednak nic nie ginie. Na słabej jakości filmiku(w dodatku ze znakiem wodnym) można zobaczyć nie tylko Toma Hollanda w roli Spider-Mana, ale i Benedicta Cumberbatcha jako doktora Strange’a (spekuluje się, że w ukończonym filmie jest go jednak mniej). Prawdziwą bombą może być natomiast obecność Alfreda Moliny w roli doktora Octopusa ze Spider-Mana 2  Sama Raimiego. Kolejny film MCU ma bowiem skrzyżować drogi z innymi produkcjami o Pająku, na wzór przeboju Into the Spider-verse.

Nie widać natomiast poprzednich Spider-Manów, którzy mieliby również wystąpić w filmie. Możliwe, że Tobey Maguire i Andrew Garfield pojawią się w kolejnym zwiastunie. Legalna premiera tego pierwszego może odbyć się już niebawem, w okolicy 23 lub 24 sierpnia. Sam Holland wrzucił na Instagrama wiadomość Nie jesteście gotowi, która może sugerować zarówno, że premiera zwiastuna jest bliska, jak i całkiem odległa.

Aktualizacja: teaser trailer na legalu – mamy już oficjalny material ze Spider-Man: No Way Home

Okazało się, że nie trzeba było czekać na oficjalną premierę teasera Spider-Man: No Way Home. Jest on już dostępny na kanale Sony.

Faktycznie mamy w nim sporo Doktora Strange’a, który usiłuje przy pomocy magii wymazać wspomnienia wszystkich o prawdziwej tożsamości Spidey’a. Niestety na skutek pragnienia Parkera, by posiadać oba życia (prawdziwe i tajne), otwarte zostaje multiversum. A wraz z nim, prócz Doca Ocka, pojawia się też Zielony Goblin (czy raczej dyniobomba). Fani dopatrzyli się też Electro (o którym więcej niżej), a także Sandmana i Lizarda. Czy możliwe, że w filmie zobaczymy też Willema Dafoe, Thomasa Haden Churcha i Rhysa Ifansa?

Nowy trailer Spider-Man: No Way Home

Premiera zbliża się wielkimi krokami, a do sieci trafił nowy zwiastun. Jest tutaj więcej Doca Ocka, a także możemy lepiej przyjrzeć się (i posłuchać) innych bohaterów:

Co wiemy o Spider-Man: No Way Home?

Spider-Man: No Way Home (Bez drogi do domu) trafi do kin 17 grudnia 2021 roku. To trzeci film o Spider-Manie, który powstaje w ramach MCU. Za kamerą stoi reżyser poprzednich części Jon Watts. Na ekranie zobaczymy też Zenday’ę (MJ), Marisę Tomei (ciocia May), Jacob Batalon (Ned Leeds), Tony Revolori  (Flash Thompson) czy Angourie Rice (Betty Brant).

W filmie, na podobnej zasadzie, co Octopus, występuje też Max Dillon, czyli Electro z Niesamowitego Spider-Mana 2, a wciela się w niego ponownie Jamie Foxx. Mamy również zobaczyć powtarzającego rolę J.J. Jamesona J.K. Simmonsa, który miał już cameo w poprzedniej części (a także wystąpił w trylogii Raimiego).

Spider-man No Way Home logo
Źródło: Logopedia

Spider-Man: No Way Home (Bez drogi do domu) – pierwsze recenzje

Prapremiera filmu odbyła się 13 grudnia w Fox Village Theatre w Los Angeles. Na Rotten Tomatoes film ma bardzo pozytywne oceny: 95 procent na postawie 103 recenzji. Consensus brzmi: większy, śmielszy sequel, który rozszerza zakres i stawki franczyzy, ale nie traci z oczu jej humoru i serca. Na Metacriticu na podstawie 28 recenzji (25 pozytywnych, 3 mieszane) uzyskał on wysoka i pozytywna notę 72.

Jedna z bardziej krytycznych opinii na obu portalach, autorstwa Jake’a Cole’a z portalu Slant Magazine, z dwoma gwiazdkami na cztery, podaje, że nie ma nawet próby ukrycia, że film jest czystym fan service’m i mieszanką największych hitów kinowego dziedzictwa Spider-Mana. Nie służy to Tomowi Hollandowi, który nawet w swoich solowych projektach w MCU wypadał jak postać drugoplanowa. Gdy jednak udaje mu się zająć główne miejsce na scenie, może wreszcie odcisnąć swój znak na postaci Petera Parkera. W wyniku wydarzeń z poprzedniej części musi on teraz działać bardziej jako znany z komiksu samotnik. Mamy też lepszy wgląd w jego człowieczeństwo (gdy podejmuje on pewne działania wobec przeciwników Spider-Mana).

Spider-man No Way Home Spider-man MJ recenzje
Źródło: Columbia Pictures via Rotten Tomatoes

Skrytykowane zostały natomiast sceny akcji – zdaniem Cole’a reżyser Jon Watts nadal nie ma pojęcia, jak filmować ruchy Pająka. Nawet skupiając się na pozytywach, trudno, według recenzenta nie być sfrustrowanym, że potrzeba było sześciu film i masywnych, niszczących rzeczywistość machinacji fabularnych, żeby Parker Hollanda poczuł się jak samotny, skonfliktowany, mający wady, do których można się odnieść bohater, który porwał serca prawie 60 lat temu.

Zdecydowanie bardziej pozytywna jest opinia Johnny’ego Oleksinskiego z New York Post (trzy i pół gwiazdki na cztery). Recenzent też zwraca uwagę na przemianę bohatera. Jego zdaniem to film, w którym Spider-Boy staje się Spider-Manem. Holland udowadnia tu, że jest kimś więcej niż nastoletnim idolem z doskonałym amerykańskim akcentem i ma tu swój najlepszy występ w ogóle (także wliczając w to role poza kinem superbohaterskim).

Spider-Man No Way Home Spider-Man pierwsze recenzje
Źródło: Columbia Pictures via Rotten Tomatoes

W Spider-Man: No Way Home nie brakuje żartów, ale jest też zdrowa dawka powagi oraz przyjęcie mitycznej mocy z filmów Sama Raimiego. Zakończenie filmu określone jest jako śmiałe; ma pozostawiać widza w niepewności jak żaden film Marvela wcześniej. Oleksinski nie ukrywa, że dużo osób może odrzucić pewne części tego patologicznie przyjemnego filmu jako fan service i, faktycznie, niektóre elementy są lub mogą być na siłę czy dziwaczne. Jednak osoby, które wychowywały się na poprzednich filmach o Pająku, będą miały pod koniec seansu twarz pełną emocji.

Spider-Man bez maski No Way Home recenzje
Źródło: Columbia Pictures via Rotten Tomatoes

Czekacie na nowy film o Spider-Manie? Dajcie nam znać w komentarzach.

Gadżety dla fanów Spider-Mana


Źródła: HYPEBEAST, COMPLEX, Pinkvilla, The Hollywood Reporter, GamesRadar, Radio Zet,  The Verge, The Beat, DiscussingFilm, Sony Pictures Entertainment, Wikipedia, IMDb, Rotten Tomatoes, Metacritic, Slant, New York Post