Porównanie PS5 Slim vs PS5. Czym różnią się konsole Sony, a czym nie?

Zapowiedź nowej wersji PS5 nie była żadnym zaskoczeniem – to już wieloletnia tradycja, więc jej kontynuacji spodziewał się praktycznie każdy. Jednak Sony nie do końca utrzymało tę tradycję, bo PS5 Slim nie jest de facto PS5 Slim, tylko udoskonaloną wersją niby tej samej, ale odchudzonej konsoli. Czy konsole dzieli coś więcej niż rozmiar? Sprawdź porównanie PS5 Slim i PS5 i przekonaj się, czym się (nie) różnią.

PS5 Slim vs PS5. Co się zmieniło w nowej, odchudzonej wersji?

Japoński koncern Sony przyzwyczaił swoich fanów do wydawania wersji PlayStation Slim (czyli odchudzonych czy po prostu mniejszych wydań konsol). Tak było z PlayStation 2, tak było z PlayStation 3 i tak też było z PlayStation 4. Niby również jest tak z PlayStation 5, ale nie do końca. Nowa wersja to nie PS5 Slim, ale nadal PS5 – przynajmniej z nazwy.

W praktyce oznacza to samo, bo mimo to dostaliśmy – zgodnie z tradycją – mniejszą i uszczuploną wersję PlayStation 5, tylko według Sony to po prostu odświeżona wersja PS5, a nie PS5 Slim. Na potrzeby tego artykułu w celu lepszego rozróżnienia porównywanych wersji będę więc stosował dopisek Slim.

Przeczytaj recenzję: Test i recenzja PS5 Slim. Czy PlayStation 5 po kuracji odchudzającej jest atrakcyjne jak nigdy wcześniej?

ps5 slim poziomo
PS5 (Slim) poziomo


Jednak czy zmiany dotyczą tylko rozmiarów konsoli? Czy może Sony pokusiło się o kilka dodatkowych ulepszeń, których próżno szukać w starszej (lub premierowej) wersji PS5? Poznaj najważniejsze różnice między PS5 Slim a oryginalnym PS5.

Porównanie specyfikacji PS5 Slim vs PS5

Podzespoły obu konsol są praktycznie identyczne. PS5 Slim nie jest mocniejsze – najważniejsze komponenty pozostały bez zmian. Główne różnice dotyczą dysku i jego pojemności, złącz oraz procesu technologicznego (ale to ostatnie tylko w porównaniu do premierowych wersji PlayStation 5).

Z przodu PS5 Slim ma teraz dwa porty USB typu C, natomiast starsza wersja ma po jednym USB-C i USB-A.

W nowej wersji jest też mniejszy wentylator, który pracuje szybciej (więcej obrotów), co jest zrozumiałe przy mniejszych wymiarach samej konsoli. Może mieć to wpływ na kulturę pracy. 

Układ APU (procesor i karta graficzna) produkowany jest teraz w 6-nanometrowym procesie technologicznym, ale to nie jest nowość w PS5 Slim. Już nowsze rewizje starej wersji wykorzystywały niższą litografię. Wpływa ona korzystnie na koszty produkcji, pobór energii i temperatury, ale ewentualne różnice między Slim a ostatnimi rewizjami PlayStation 5 mogą wynikać głównie ze zmienionej konstrukcji. 

System chłodzenia jednak w obu wersjach spisuje się ze wstępnych testów innych redakcji podobnie (tak pod względem głośności, jak i temperatur), mimo że w wersji Slim jest on nieco skromniejszy.

Podzespoły

Pojemność dysku

Osobno postanowiłem wyróżnić dostępną pamięć. PS5 Slim ma nieco więcej przestrzeni na gry. Znajdziesz w niej dysk 1 TB zamiast 825 GB, co przekłada się też siłą rzeczy na użytkową przestrzeń. 

Wymiary i waga

Sony jeszcze przed premierą chwaliło się, że nowa wersja PS5 jest mniejsza o ponad 30%, a lżejsza o 18-24% (w zależności od porównywanych rewizji). Z jednej strony nie jest to mało, ale z drugiej – konsola nadal jest duża. Obudowa nowej wersji składa się z czterech paneli i jest częściowo błyszcząca (górne panele), a częściowo matowa (dolne panele), gdy w starym wydaniu panele PlayStation 5 były całkowicie matowa (błyszczący jest tylko zaciemniony środek) .

Jak nowy design przekłada na rzeczywiste wymiary? Zobacz porównanie:

Cena PlayStation 5 Slim vs cena PlayStation 5. Niby ta sama, ale nie do końca

Sony i podniosło cenę, i pozostawiło ją bez zmian. Brzmi absurdalnie, nie?

  • PS5 Slim Digital 449 dolarów (2299 zł) vs PS5 Digital 399 dolarów (1849 zł)
  • PS5 Slim 499 dolarów (2299 zł) vs PS5 499 dolarów (2299 zł)

To są premierowe ceny sugerowane (MSRP) i które dotyczyły rynku polskiego, ale obecnie jedynie amerykańskiego. W 2022 roku Sony bowiem podniosło je w Europie i obecnie kształtują się na poziomie:

  • PS5 Slim Digital 449,99 euro (2299 zł) vs PS5 Digital 449,99 euro (2299 zł)
  • PS5 Slim 549,99 euro (2699 zł) vs PS5 549,99 euro (2699 zł)

Wersja bez napędu kosztuje więc o 50 dolarów więcej, ale tylko w USA. Na rynkach europejskich, w tym w Polsce, pozostała bez zmian. Plusem nowego wydania PS5 Digital jest to, że możesz w każdej chwili dokupić napęd Blu-ray i zamontować w swojej konsoli. Jest to dobra alternatywa dla tych osób, które mimo wszystko nie chcą dłużej ograniczać się do gier w wersji cyfrowej. Koszt napędu optycznego to 79,99 dolarów (119,99 euro), co w Polsce przekłada się na 539 zł.

PS5 Slim

PS5 Slim tylko teoretycznie kosztuje tyle samo co PS5. W czym tkwi haczyk? Z jednej strony PS5 jest odchudzone, ale z drugiej – uboższe. Sony niczym Apple oferuje podstawowe akcesoria za… dodatkową opłatą. Tak więc aby postawić PS5 Slim pionowo, musisz dokupić specjalną podstawkę, która jest częścią zawartości poprzedniej wersji PlaySatation 5:

To dodatkowy wydatek rzędu 29,99 dolarów/euro (w Polsce 139 zł). Płacisz tyle samo, ale za mniej.

PS5 Slim stojak

Czekam teraz na moment, w którym będziemy sami składać PS5 z różnych części, które dokupisz osobno. Jak nie teraz, to może w PS6?

PlayStation 5 Slim i PlayStation 5 na zdjęciach porównawczych. Jak wyglądają konsole w rzeczywistości?

Skoro mamy już za sobą podsumowanie podobieństw i różnic między konsolami na papierze, czas przyjrzeć się im z bliska na żywo. Oto kilka ujęć porównawczych PlayStation 5 z PlayStation 5 Slim oraz… Xbox Series X. 

Zobacz też nasze wrażenia z użytkowania PS5 Slim:

Czy warto wymienić stare PS5 na nowe PS5 (Slim)? Czy wszystkie zmiany są na plus?

Czy warto? Niekoniecznie – to nadal praktycznie ta sama konsola, tylko nieco mniejsza. Różnica jest zauważalna, ale w środku jest prawie to samo. Sens wymiany mógłby wchodzić w grę tylko w przypadku wydania Pro, które prawdopodobnie się pojawi pod koniec 2024 roku (to wciąż plotki). Chyba że bardzo zależy Ci na mniejszej wersji PS5, bo stara ledwo się mieści (biorąc pod uwagę jej rozmiary, nie powinno to dziwić), ale i wtedy warto upewnić się co do różnic w wymiarach, by się nie rozczarować.

Koniec końców PS5 Slim przynosi poprawę pod niektórymi względami (nie wszystkimi!) i zajmuje mniej miejsca na stoliku RTV, ale nie widzę argumentów, które mogą przemawiać za wymianą starej wersji na nową. Nowi klienci niedługo będą skazani na PS5 Slim, bo ta wersja konsoli zastąpi w sklepach starą, która przestanie być produkowana i, jak tylko zostanie wyprzedana, zniknie z półek.

PS5 Slim w wersji z napędem i Digital

Jeśli chcesz ustawić konsolę pionowo i jednocześnie nie dopłacać do podstawki, a wymiary konsoli są Ci obojętne, możesz śmiało kupić starszą PS5, zamiast Slima, zwłaszcza że tę pierwszą możesz obecnie wyrwać często taniej. Przy tej samej cenie wybór jest oczywisty. Otrzymujesz odświeżony design (mniejsze wymiary) czy pojemniejszy dysk, czyli coś, na czym może Ci zależeć, kosztem braku podstawki pionowej. Przypomnę raz jeszcze: wkrótce i tak będzie to jedyny możliwy wybór.

Źródło: Sony, opracowanie własne

Sprawdź inne tematy o PS5:

PS5 Slim i PS5 Slim Digital kupisz w x-komie 

Zobacz pełną ofertę konsol PlayStation 5 w x-komie