Nowe PS5 ma więcej przestrzeni użytkowej na dysku niż poprzednie. I więcej niż Xbox Series X

Nadchodząca wielkimi krokami nowa wersja konsoli PlayStation 5 nie wprowadza zbyt wielu zmian względem poprzedniczki, więc każdy dostrzeżony detal wydaje się warty odwzorowania. Jeśli wierzyć specyfikacji urządzenia – a nie mamy powodów, żeby nie wierzyć – nowe PS5 oferuje więcej przestrzeni użytkowej na dysku niż poprzedni model, ale też więcej niż konkurencyjne Xbox Series X.

Nowe PS5: co kryje się pod obudową?

Nowy model PS5, zastępujący wersję z 2020 roku, przynosi kilka zmian. Oprócz smuklejszego (przynajmniej na papierze) designu najciekawszą nowością jest zwiększona pojemność dysku. Według testów przeprowadzonych przez Digital Trends nowe PS5 (z dyskiem 1 TB) oferuje użytkownikom około 842,2 GB realnej przestrzeni użytkowej.

To znaczna poprawa w porównaniu do poprzedniego modelu PS5 z 2020 roku (też z dyskiem 1 TB), który oferował jedynie około 667 GB rzeczywistej przestrzeni.

PS5 Slim

Porównanie z Xbox Series X

Interesującym aspektem jest porównanie nowego PS5 z Xbox Series X. Oba systemy posiadają dyski o pojemności 1 TB, ale w praktyce różnią się dostępną przestrzenią użytkową. Xbox Series X oferuje użytkownikom około 802 GB przestrzeni, a więc mniej niż nowe PS5.

Czy tak niewielka różnica może mieć znaczenie dla graczy, którzy wahają się między zakupem XSX i PS5? Nie wydaje mi się, choć z pewnością jest warta odnotowania.

Innowacje w designie

Nowe PS5 nie tylko przoduje w przestrzeni dyskowej. Jak pisaliśmy już w osobnym tekście, konsolę tę wyróżnia również modułowa konstrukcja, w tym łatwo demontowalny (i montowalny) opcjonalny napęd dysków.