Najlepsze gry na PlayStation 5. Ranking TOP 10

Sony PlayStation to symbol konsolowego grania od prawie 30 lat. Przez ten długi czas powstały tysiące znakomitych gier na tę platformę. Chociaż najnowsza konsola zadebiutowała jesienią 2020 roku, to nie brakuje już wielu świetnych gier na PlayStation 5. Jak więc wybrać tytuł, któremu warto poświęcić czas? Oto nasz TOP gier na PS5.

Dlaczego warto wybrać PlayStation 5?

Pierwsza konsola PlayStation, czyli popularny „szarak”, trafiła na rynek w 1994 roku i zrzuciła z tronu Nintendo. Jej następczyni, PlayStation 2, pozostaje najlepiej sprzedającą się konsolą wszech czasów, a kolejną generację z rzędu to właśnie PS jest najczęściej wybieraną domową konsola do gier. Dlaczego warto ją kupić?

Przede wszystkim ze względu na obszerną bibliotekę kultowych gier. Tytuły na wyłączność na PlayStation to w większości pozycje wybitne, które wyznaczały i wyznaczają wciąż kierunek rozwoju branży. Są wśród nich i wysokobudżetowe gry AAA,  i ambitne, nietuzinkowe gry niezależne.

Ponadto PS5 kusi ofertą abonamentową. PlayStation Plus umożliwia granie w sieci i oferuje bonus w postaci comiesięcznego pakietu kilku gier. Trafią do Was i klasyki, i całkiem świeże tytuły, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. PS Plus to także  specjalne akcje promocyjne, w ramach których upolujecie świetne gry za naprawdę nieduże pieniądze.

Najlepsze gry na PS5. Co warto kupić?

Najlepiej zacząć od gier na wyłączność na PS5. Sony na przestrzeni poprzednich czterech generacji swoich urządzeń zdążyło zapoczątkować i rozwinąć znane serie gier, które dzisiaj uważane są za prawdziwą klasykę. Do takich serii należą Uncharted, God of War czy The Last of Us. Tytuły ekskluzywne na PlayStation to w większości tytuły naprawdę najwyższych lotów, reprezentujące niemal wszystkie gatunki gier.

Na tę konsolę wychodzą także niezliczone tytuły multiplatformowe. Są wśród nich zarówno klasyki, takie jak Grand Theft Auto V, jak i najświeższe premiery, chociażby God of War Ragnarok. Różnorodność tytułów dostępnych na konsolę PlayStation 5 jest naprawdę duża. Można toczyć bitwy w grach akcji, zasiadać za kierownicą najlepszych wozów w grach wyścigowych czy przeżywać epickie historie w grach RPG. Nie brakuje także gier dla dzieci na PS5, które będą znakomitą rozrywką również dla całej rodziny.

Jak kupować gry na PlayStation 5?

Wersje pudełkowe

Gry na PS5 kupicie w wersjach pudełkowych. Dlaczego warto wybrać fizyczne wydanie? Gdyż można je później sprzedać i odzyskać część wydanych na grę pieniędzy. Edycje kolekcjonerskie albo wyjątkowo legendarne tytuły mogą wręcz zyskiwać na wartości z biegiem lat.

Wersje cyfrowe

Dostępne są również wersje cyfrowe gier, które kupicie w PlayStation Store. Oferta gier w wirtualnym sklepie jest znacznie szersza niż w przypadku wersji fizycznych. W cyfrowym sklepie PlayStation znajdziecie liczne gry niezależne, ale też wiele klasyków z PS1, PS2 lub PS3. PlayStation Store to także centrum promocji na gry. Pamiętajcie jednak, że wersji cyfrowych nie można później odsprzedać.

Oznaczenia wiekowe PEGI

Jeżeli chcecie kupić grę dla dzieci na PS5, zwróćcie uwagę na oznaczenia PEGI na opakowaniach gier, czyli cyferki widoczne w lewym dolnym rogu okładki gry. Informują one o tym, jaki jest minimalny wiek gracza, który może po nią sięgnąć. Z drugiej strony często nie są one miarodajne, gdyż nie odnoszą się do poziomu trudności gry. Przykładowo jako gra dla dzieci na PS5 zaklasyfikowana została FIFA, chociaż wymaga ona koncentracji i znakomitego refleksu, a także wiedzy o piłce nożnej.

Ranking gier na PS5 – najczęściej zadawane pytania

Na cenę gier na PlayStation 5 wpływa bardzo wiele czynników, przede wszystkim data premiery, popularność tytułu oraz wydanie cyfrowe lub fizyczne. W dniu swojej premiery gry na PlayStation 5 kosztują zwykle ok. 250-350 zł, ale wraz z upływem czasu ich cena spada, a często trafiają także na dobre promocje.

Szczególnie warto kupić gry ekskluzywne na PS5, czyli takie, których nie ma na innych konsolach. Do gier ekskluzywnych na PlayStation należą m.in.: God of War, Spiderman, Gran Turismo czy Uncharted.

Tak, niemal wszystkie gry z PS4 uruchamiają się na PS5. Ponadto wiele tytułów, np. Cyberpunk 2077, otrzymuje specjalne aktualizacje na konsole nowej generacji. Dzięki temu jakość grafiki ulega znaczącej poprawie.

Najlepsze gry na PS5 – ranking