Porównanie PS5 Pro vs PS5 (Slim). Którą konsolę wybrać?

Ogłoszenie PlayStation 5 Pro wzbudziło wielkie emocje. Trudno się dziwić, bo niektórzy gracze czekali na nową wersję konsoli jak na zbawienie. W końcu oczekiwania są coraz większe – wielu z nich chciało na dobre pożegnać granie w 30 fps. Model Pro to nie nowa generacja, a jedynie przystanek przed kolejną odsłoną PlayStation i mógł on w międzyczasie przynieść pożądane ukojenie. Sprawdź, jak bardzo zmieniła się specyfikacja w porównaniu PS5 Pro i PS5 (Slim) oraz oceń, czy warto było czekać.

PlayStation 5 Pro kontra PlayStation 5 (Slim). Co się zmieniło?

Pro w jakże skromnej historii dodatkowych wariantów PlayStation to z natury mocniejsze wersje tej samej konsoli. Nie musi to jednak oznaczać, że to z automatu lepszy wybór. Kluczowym aspektem jest wszak cena, a właściwie stosunek możliwości do niej. Sprawdźmy zatem, czy wzrost wydajności i zmiany, jakie przynosi PS5 Pro względem zwykłego PlayStation 5, jest adekwatny do wzrostu ceny.

Nowa konsola Sony gwarantuje:

  • o 10% podbite zegary taktowań procesora (w trybie boost);
  • o 28% szybszą pamięć (przepustowość);
  • o 67% więcej jednostek obliczeniowych (CU);
  • o 45% wyższą wydajność układu graficznego i nowszą architekturę GPU (AMD RDNA 3);
  • 2-3-krotnie lepsze osiągi w trybie ray tracingu;
  • PSSR (technika skalowania obrazu oparta na SI – na wzór DLSS);
  • AMD XDNA 2 (układ NPU do obliczeń AI)


Nowości jest więc siłą rzeczy więcej niż w modelu Slim. W końcu Pro to odświeżenie z prawdziwego zdarzenia. Zmiany obejmują praktycznie każdy kluczowy podzespół i wychodzą poza stricte sprzętowe aspekty. Sony skrywa kilka silnych argumentów, które mogą zachęcić do zakupu PS5 Pro. Przekonaj się o tym, sprawdzając szczegółowe porównanie PlayStation 5 Pro i PlayStation 5 (Slim).

Porównanie specyfikacji PS5 Pro vs PS5. Czym się różni?

PlayStation 5 Pro to efekt prac Sony, na który musieliśmy czekać okrągłe 4 lata od premiery oryginalnej konsoli obecnej generacji. Czas oczekiwania był zatem nieco dłuższy niż w przypadku PS4 Pro (3 lata). Na razie musimy jednak ograniczyć się do danych technicznych, bo na praktyczne testy przyjdzie nam poczekać przynajmniej do 7 listopada 2024 roku, bo właśnie wtedy odbędzie się światowa premiera PS5 Pro.

Dane techniczne PS5 Pro (Digital) vs PS5 Slim (Digital) w skrócie

Specyfikacja PS5 Pro PS5 Slim
Procesor AMD Zen 2 (8 rdzeni/16 wątków) o taktowaniu 3,5-3,85 GHz AMD Zen 2 (8 rdzeni/16 wątków) o taktowaniu 3,5 GHz
Układ graficzny AMD RDNA 3 (60 CU, taktowanie 2,18 GHz) AMD RDNA 2 (36 CU, taktowanie 2,23 GHz)
Moc obliczeniowa 33,5 TFLOPS 10,3 TFLOPS
Pamięć 16 GB GDDR6 (256-bit o taktowaniu 18000 MHz i przepustowości 576 GB/s) 16 GB GDDR6 (256-bit o taktowaniu 14000 MHz i przepustowości 448 GB/s)
Dysk 2 TB 1 TB
Wymiary (cm) 38,8 (dł.) x 21,6 (szer.) x 8,9 (gł.) 35,8 (dł.) x 21,6 (szer.) x 8 (gł.)
Waga 3,1 kg 2,6 kg
Łączność Wi-Fi 7
Bluetooth 5.1
LAN 10/100/1000 Mbps
Wi-Fi 6
Bluetooth 5.1
LAN 10/100/1000 Mbps
Data premiery 7 listopada 2024 roku 24 listopada 2023 roku

Zapowiedzi brzmiały zachęcająco i nasuwa się z nich jedno: największe zmiany przeszło GPU, a kluczową nowością jest układ AI, dzięki któremu mogła powstać technika PSSR. Pozwoli ona na uzyskanie większej porcji fps i lepszej jakości obrazu w przeskalowanym obrazie od tradycyjnych metod upscalingu. Ale po kolei – przyjrzę się każdemu podzespołowi w szczegółach.

Procesor PS5 Pro vs PS5

Procesor w PS5 Pro przeszedł najmniejsze zmiany ze wszystkich „bebechów” konsoli. Tak naprawdę to ciągle ta sama jednostka. Jedyna nowość to swoisty tryb „turbo”, który podbija podczas najwyższego obciążenia (w razie potrzeby) krótko taktowanie do 3,85 GHz. Tylko tyle albo aż tyle, ale lepsze 350 MHz niż nic.

Architektura to nadal AMD Zen 2, a układ produkowany jest w 6 nm TSMC (czyli nieco ulepszone i tańsze w produkcji 7 nm), czyli w tym samym procesie technologicznym.

To w zasadzie największe przekleństwo w PS5 Pro. No dobra, przekleństwo to za mocne słowo, ale procesor będzie głównym ograniczeniem wydajności i może utrudnić w wielu grach uzyskanie stałych 60 klatek w grach, które polegają na mocy tego podzespołu (GTA 6 nisko się kłania).

Ktoś powie: ale przecież po to powstało PSSR! Otóż nie, to nie jest cudowne remedium na wszystkie bolączki. Powód jest prozaiczny: skalowanie tego typu jest skuteczne głównie w miejscach graficznych, a nie procesorowych. Sony musiałoby zainwestować w odpowiednik generatora klatek z DLSS 3 czy FSR 3 (może w PS6?).

pssr w ps5 pro

Układ graficzny PS5 Pro vs PS5

Niech Cię nie zmyli niższe taktowanie w PS5 Pro. Różnica jest tak marginalna, że praktycznie nie ma większego znaczenia w kontekście wydajności.  A co ma?

To, że układ graficzny w PS5 Pro przeszedł gruntowne zmiany. Sony bowiem pożegnało w swojej konsoli starszą architekturę (RDNA 2 znaną np. z serii Radeon RX 6000) na rzecz najnowszej (RDNA 3 z np. serii RX 7000). To właśnie GPU jest gwarantem lepszej grafiki i znacznie szybszego działania gier w trybie ray tracingu. Więcej jednostek obliczeniowych, wydajniejsze rdzenie Ray Accelerators to w końcu gwarancja lepszych osiągów. W sieci padły porównania do Radeona RX 7700 XT, czyli nieco słabszego konkurenta GeForce’a RTX 4070 (tak w rasteryzacji, jak i w ray tracingu).

Pozostaje pytanie, czy to z automatu oznacza wyższy klatkaż i wprowadzi nowy standard w grach na konsoli (60 fps)? Niekoniecznie – tak naprawdę będzie to mocno zależne od gry i deweloperów. Ale to nie znaczy, że progresu nie będzie. Ten może objawiać się następująco:

  • lepsza grafika (mniej kompromisów) w trybach wydajności;
  • wyższa szczegółowość detali (np. ostrzejsze tekstury) w trybach jakości;
  • znacznie bogatsze efekty ray tracingowe lub szerszy zakres użycia technik śledzenia promieni;
  • warstwa wizualna bez większych zmian, ale przy znacznie wyższym fps;
  • bardziej stabilny fps (mniej spadków);
zaawansowany ray tracing w ps5 pro

W niektórych grach, zwłaszcza tych, które wyszły także na poprzednią generację, jest szansa na uzyskanie zarówno lepszej grafiki, jak i wyższego klatkażu. Może to być więc częściowo koniec wyboru między jakością a wydajnością. Ale nie spodziewaj się, że w tytułach stricte nowogeneracyjnych nagle w trybie jakości standardem będzie natywne 4K i 60 fps. Co to, to nie – kompromisem będzie tutaj PSSR, które pozwoli zagrać w przeskalowane 4K bez strat w grafice albo zaledwie z niewielkimi stratami.

Moc obliczeniowa PS5 Pro vs PS5

Dotyczy układu graficznego, ale czy to oznacza, że PS5 Pro jest 3-krotnie szybsze?! Absolutnie nie – mocy obliczeniowej (wyrażanej we flopsach, czyli operacjach zmiennoprzecinkowych na sekundę) nie porównuje się 1:1 w przypadku zupełnie innych architektur (RDNA 3 vs RDNA 2). Takie zestawianie jest bezcelowe i nie oddaje rzeczywistego skoku wydajności. Miałoby one sens, gdybyśmy porównywali układy o tej samej architekturze, ale tak w przypadku PS5 Pro i PS5 nie jest.

Wystarczy przypomnieć fakt, że Xbox One X ma więcej teraflopsów niż Xbox Series S (6 vs 4 TFLOPS), mimo że starsza konsola w rzeczywistości jest dużo słabsza od nowszej.

Pamięć PS5 Pro vs PS5

Pamięć, podobnie jak procesor, przeszła stosunkowo niewielkie zmiany. Choć nadal są one większe i mają też większe znaczenie dla deweloperów. Ci mogą teraz wykorzystać jej więcej (o 1,2 GB), a także skorzystać z wyższych taktowań i przepustowości. W PS5 Pro pamięć przyspiesza, po prostu obyło się bez drastycznego upgrade’u (standard kości pozostał ten sam, tj. GDDR6 przy szynie 256-bitowej).

Dysk PS5 Pro vs PS5

Dysk w PS5 Pro jest dwa razy pojemniejszy niż w wersji Slim. W obliczu coraz cięższych gier zmiana pożądana – w dodatku taka, która może nie wymagać zakupu dodatkowego SSD do PS5. To częściowo uzasadnia wyższą cenę. Sam dysk jest tak samo szybki, więc tutaj nie oczekuj lepszych wyników.

Wymiary i waga PS5 Pro vs PS5

Konsola PS5 Pro nieco przybrała na wadze i delikatnie rozrosła się, ale to naturalna kolej rzeczy. Różnice jednak są dość skromne – to zaledwie o pół kilograma więcej od wersji Slim. Pro jest też o trzy centymetry wyższe oraz o niespełna centymetr chudsze. Pod tym względem PlayStation 5 Pro bliżej do Slima niż oryginalnej PS5 (także w wersji Digital), więc gabarytowo najnowsze wydanie konsoli wypada naprawdę dobrze.

ps5 pro z podstawką

Co nowego w PS5 Pro? Nowości PlayStation 5 Pro w pigułce

Różnic w PS5 Pro względem PS5 jest znacznie więcej. Część funkcjonalności będzie zarezerwowana dla mocniejszej konsoli, dlatego warto potraktować je osobno. Oto najważniejsze z nich:

  • Układ AI – specjalny układ do obliczeń powiązanych ze sztuczną inteligencją (AMD XDNA 2)
  • PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution) – technika skalowania obrazu w grach oparta na algorytmach AI. Ma ona działać podobnie jak NVIDIA DLSS i Intel XeSS (poprawa wydajności kosztem niewielkiej lub wręcz zerowej utraty jakości obrazu).
  • Zaawansowany ray tracing – bardziej rozbudowane efekty oparte na śledzeniu promieni lub szerszy zakres zastosowania technik RT w wybranych grach.
  • PS5 Pro Game Boost – specjalny tryb wyższej wydajności dla gier z PS4 (nawet ponad 8500!) i PS5.
  • Audio Tempest 3D2 – poprawiony dźwięk przestrzenny w wybranych grach.
  • Wi-Fi 7 – PS5 Pro obsługuje najnowszy standard sieci.
  • Odświeżony design – lekkiemu liftingowi uległ wygląd zewnętrzny konsoli. PS5 Pro przypomina Slima, ale może pochwalić się trzema paskami (właściwie „żeberkami”) jak u adidas w środkowo-górnej części (tej, która dzieli rozbieralne panele).

Konsola, podobnie jak PS5 Slim, nie ma dołączonej podstawki pionowej (jest do kupienia osobno). Niestety, w przypadku PROsiaka dodatkowo musisz jeszcze dokupić napęd, jeśli chcesz korzystać z płyt.


design ps5 pro

Cena PS5 Pro vs PS5 (Slim). O ile drożej?

PlayStation 5 Pro to najdroższa konsola stacjonarna w historii (nie tylko Sony PlayStation) – dużo droższa od zwykłej PS5. Nie byłoby to zaskoczeniem, gdyby nie kwota, o jaką wzrosła cena, oraz fakt, że tak naprawdę otrzymujesz jedynie wersję Digital, czyli bez napędu (Disc Drive do PS5 to dodatkowy wydatek rzędu 549 zł).

Dlatego porównuję ceny (w dolarach, euro i złotówkach) PS5 Pro bezpośrednio do cen modelu PlayStation 5 Slim Digital, bo tylko takie porównanie jest właściwe.

  • PS Pro (Digital): 699,99 dolarów vs PS5 Slim Digital: 449,99 dolarów
  • PS5 Pro (Digital): 799,99 euro vs PS5 Slim Digital: 449,99 euro
  • PS5 Pro (Digital): 3499 zł vs PS5 Slim: 2299 zł (PS5 Slim Digital)
  • PS5 Pro: 4048 zł vs PS5 Slim: 2699 zł
ceny ps5 pro

Naturalnie powyższa rozpiska uwzględnia premierowe ceny sugerowane, a nie żadne przeceny. Obecnie jednak często możesz kupić PS5 Slim wyraźnie poniżej MSRP. Oficjalna polska cena PS5 Pro (bez napędu) to 3499 zł. 

PlayStation 5 Pro czy Slim – którą wybrać? Czy warto wymienić PS5 na PS5 Pro?

Jeśli dopiero przymierzasz się do konsoli obecnej generacji, to PS5 Pro warto jak najbardziej rozważyć. Pod warunkiem, że masz budżet, bo ten zakup będzie wiązać się ze sporym wydatkiem. Jeśli nie ma on dla Ciebie większego znaczenia, a zależy Ci na jak najlepszej jakości i wydajności, to wybór może być tylko jeden. PS5 Pro oferuje najwięcej – to obecnie najsilniejsza konsola na rynku.

Wiąże się to co prawda z niemal dwa razy wyższym wydatkiem, więc jeśli jest to kwota trudna do przełknięcia, postaw na PS5 Slim. PlayStation 5 Pro nie sprawia, że podstawowa wersja konsoli nie powinna już nikogo interesować. Nawet ona zapewnia doznania w grach na odpowiednio wysokim poziomie (dla lwiej części graczy na wystarczającym).

zmiany w ps5 pro

A co jeśli masz PlayStation 5 albo wersję Slim? Czy warto wtedy wymienić starą konsolę na PS5 Pro? Na to odpowiedź nie jest już tak prosta – jeśli chcesz poprawiać nieco osiągi w grach czy ich wygląd za wszelką cenę, to innego wyjścia nie masz (do czasu nowej generacji).

Czy przejście na PlayStation 5 Pro jest warte tak dużego wydatku? Na to jeszcze trudniej odpowiedzieć, bo jedynie, co się nasuwa, to frazes: czas pokaże. Tę odpowiedź przyniosą dopiero gry, i to niekoniecznie już wydane i potem specjalnie ulepszone pod PROsiaka, ale przede wszystkim te, które dopiero czają się na horyzoncie, z Ghost of Yotei czy GTA 6 włącznie.

PS5 Pro wygląda na tę chwilę lepiej niż PS4 Pro w dniu swojej premiery, ale to wciąż może być za mało, by gracze bez opamiętania rzucili się na nową wersję konsoli. Ciągle jeszcze zbyt wiele znaków zapytania co do rzeczywistych możliwości omawianego sprzętu. No i zresztą sama oferta wymagających gier godnych uwagi jest zbyt skromna, by zachęcić do jeszcze większego wydatku…

Przeczytaj również:

PlayStation 5 Pro zamówisz w x-komie

Sprawdź również zestawy PS5 Pro oraz pozostałe konsole PS5 w x-komie