Od redakcji. Słowniczek (wyrażeń technologicznych i nie tylko)
Dionizjusz – Dionizjos I, tyran Syrakuz. Związana jest z nim anegdota o mieczu Damoklesa (ostrze wisiało nad nieszczęśliwym dworzaninem, który pochwalił życie władcy i mógł z niego korzystać – zawieszony na cienkim włosiu nad jego głową miecz symbolizował nieustanne zagrożenie, z którym musiał zmagać się Dionizjusz). Frazeologizm ten wykorzystał Ivan Sutherland nazywając swoje urządzenie VR.
Heilig – Morton Leonard Heilig, pionier technologii VR, twórca wspomnianych przez Volanta urządzeń VR – Sensoramy, imitującej przejażdżkę motocyklem po ulicach Brooklynu (siodełko trzęsło się, naśladując ruch podczas jazdy, na twarz użytkownika dmuchało powietrze…), oraz Maski Telesferycznej (opatentowana w 1960 roku), która pod wieloma względami przypominała dzisiejsze gogle VR.
kontrapcja – urządzenie.
limes – tu w znaczeniu punkt graniczny.
MacDonald, Poe – chodzi o George’a MacDonalda, szkockiego pisarza, uważanego za jednego z ojców literatury fantasy (nawiązywali do niego m.in. Tolkien i C.S. Lewis) oraz wspomnianego już w kronikach Edgara Allana Poe, amerykańskiego pisarza opowieści niesamowitych – tu Volant wspomina go w kontekście noweli-żartu Nieporównana przygoda niejakiego Hansa Pfaalla, opisującego podróż na Księżyc.
Nike z Samotraki – marmurowa rzeźna z II lub III wieku przed naszą erą, przedstawiająca grecką boginię zwycięstwa – Nike. Mówiąc o samochodzie, Volant cytuje i nawiązuje do słów Filippo Tommaso Marinettiego, włoskiego myśliciela i poety, prekursora furturyzmu, który w manifeście programowym ruchu pisał, że ryczący samochód (…) jest piękniejszy niż Nike z Samotraki (opublikował również wiersz Do autobmobilu).
rękawica … do gier użytkowana – chodzi o słynny gadżet Nintendo – Power Glove – wyprodukowany przez firmę Mattel. Miała być połączeniem kontrolera z urządzeniem VR, jednak spotkała się z krytyką za nieprecyzyjność i ogólną trudność użytkowania. Dziś pozostaje jednym z symboli popkultury lat 80.
Sutherland – Ivan Sutherland, amerykański informatyk, faktycznie uważany za ojca grafiki komputerowej oraz za twórcę pierwszego headsetu VR (pomimo wcześniejszych wynalazków Heiliga) – skonstruowanego ze swoimi studentami w 1968 roku Miecza Damoklesa (z uwagi na zawieszenie aparatu na suficie – zarówno z powodu dużej wagi, ale także konieczności śledzenia ruchów głowy użytkownika).
♥♥♥ świetny artykuł ♥♥♥
Dziękuję. 🙂