Relacja z festiwalu Copernicon 2023. Wszystkie światy fantasy przybyły do Torunia

W miniony weekend, od 15 do 17 września 2023 roku, odbyła się kolejna edycja corocznego Festiwalu Gier i Fantastyki Copernicon w Toruniu. Za nami dni pełne cosplayu, prelekcji, spotkań z gośćmi, rozgrywek w gry planszowe i wielu innych atrakcji. Na miejscu była nasza specjalna x-komowa wysłanniczka, Joanna Hajczewska, która przez dwa dni uczestniczyła w wydarzeniu i przygotowała obszerną relację z Torunia.

Copernicon 2023. Miejsce spotkań i odkrywania nowych światów

Moją przygodę rozpoczęłam już w piątek, kiedy to uczestnicy zaczęli gromadzić się w Toruniu. Copernicon wyróżnia się tym, że odbywa się w wielu różnych miejscach w mieście, co sprawia, że cały Toruń żyje w światach fantastyki i science-fiction.

Już na pierwszy rzut oka widać było, że aby w pełni cieszyć się tym wydarzeniem, trzeba dużo chodzić. Mój smartwatch powiadomił mnie, że w piątek przeszłam 10,44 km i zrobiłam 12 811 kroków – to dowód na to, jak wiele można zobaczyć i przeżyć na Coperniconie. To był czas poznawania nowych twarzy i prezentowania oraz podziwiania fantastycznych kostiumów.

Spacerując po mieście, natknęłam się na bohaterów i bohaterki z ulubionych uniwersów kreskówkowych, komiksowych, serialowych i filmowych. W ciągu jednego dnia przeszłam toruńską starówkę przynajmniej dziesięć razy, odkrywając ją od nowa z każdym krokiem. Co chwilę spotykałam nowe twarze i zauważałam, że wszyscy bawią się świetnie. Byli podekscytowani i gotowi na atrakcje, które czekały ich w bogatym programie wydarzenia.

Podczas Coperniconu nie zabrakło także strefy zakupowej, pełnej rozmaitych gadżetów. Konwentowicze z niemałym entuzjazmem skakali pomiędzy stoiskami, oglądali swoje zakupy i rozmawiali o nich z uśmiechem na twarzy. Niestety, nie sprzedawali iPhone’ów 15 Pro spod lady…  

Konkursy, pokazy i mnóstwo humoru, czyli Copernicon w pigułce

W sobotę zrobiłam 9,72 km i 11 887 kroków, chociaż już po piątku trudno mi było ruszać nogami. Zakwasy zaskoczyły mnie bardziej niż zwykle, ale nie mogłam przegapić kolejnego dnia tego wydarzenia.

Sobota była dniem, który mnie zaskoczył ilością ludzi na starówce. Do tłumu konwentowiczów dołączyli zwykli mieszkańcy, ciekawi tego widowiska i oryginalnych kostiumów cosplayowców. Nie brakowało też zaczepiających mnie osób, a to za sprawą koszulki z logo x-kom. Ktoś nawet żartobliwie stwierdził, że x-kom został wynaleziony przez Elona Muska, „bo macie X” – chodzi oczywiście o niedawny rebranding Twittera. 

Szczególnie miło było spotkać starsze małżeństwo, które pytające o powód takiego zamieszania, z uśmiechem wysłuchało mojej opowieści o idei Coperniconu. Ich oczy rozbłysły ciekawością, a głowy kiwały z aprobatą.

Podczas Coperniconu 2023 odbył się oczywiście konkurs dla cosplayowców, podczas którego jury wyłoniło zasłużonych zwycięzców. Nagrody zostały przyznane za debiut, najlepszą prezentację postaci oraz za najlepszy cosplay. Jednak aby zdobyć nagrodę, nie wystarczył tylko świetny strój, ale także doskonałe odgrywanie postaci. Tylko osoby, które naprawdę się postarały, były brane pod uwagę. To było prawdziwe show, pełne humoru i zabawy.

Uczestnicy konwentu chętnie pozowali do zdjęć i rozmawiali z entuzjazmem o swoich doświadczeniach. Trafiłam zarówno na osoby, które były już na kilku edycjach, jak i na tych, którzy przyjechali po raz pierwszy. Wszyscy byli zachwyceni możliwością spotkania podobnie zakręconych fanów fantastyki.

Nie zabrakło też innych miłych niespodzianek. Spotkałam m.in. Jordana i Pana Mateusza z tvgry, z którymi miałam przyjemność chwilę porozmawiać. Trafiłam także na Jakuba „Dema” Dębskiego, który w swoim stylu siedział zamyślony i wpatrzony w stanowisko. Aż czuło się aurę jego artystycznej duszy.

Copernicon 2023 okazał się niezapomnianym przeżyciem. Toruń zamienił się na jeden weekend w miejsce spotkań miłośników wszelakich światów fantasy. Starówka tętniła życiem dzięki spacerującym cosplayowcom w fantastycznych kostiumach, setkom spotkań z pasjonatami oraz nieoczekiwanym momentom humoru i prawdziwego artystycznego kunsztu.

Odkryj fantastyczne światy dzięki ofercie gier w x-komie