Jak sprawdzić liczbę fps w grach? Czym ją mierzyć? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Być może zastanawiacie się, co oznacza skrót fps lub szukacie możliwości sprawdzenia, jak płynnie gra działa na waszym sprzęcie. Jeśli tak, to koniecznie zerknijcie na poniższy tekst, z którego dowiecie się, co właściwe oznacza skrót fps, ilu klatek potrzebujecie do płynnej rozgrywki oraz jak sprawdzić liczbę fps w grach.

Co to jest fps i czy to coś ważnego?

„Frames per second”, czyli liczba klatek, które urządzenie może wyświetlać w każdej sekundzie. Na przykład, jeśli gra działa z prędkością 1 klatki na sekundę, zobaczysz tylko jeden obraz na sekundę. Jest to bardziej zbliżone do pokazu slajdów niż doświadczenia w czasie rzeczywistym. Zasadniczo im więcej klatek jest renderowanych i wyświetlanych na sekundę, tym płynniejsza i bardziej responsywna będzie rozgrywka.

Ilu klatek na sekundę potrzebujemy w grach?

Wielu osobą spędza sen z powiek fraza fps, ale jaka liczba klatek jest właściwie tą prawidłową? Zacznijmy od tego, że fps będzie się różnić w zależności od kilku czynników: jaką moc ma sprzęt, jak wymagająca i jak dobrze zoptymalizowana jest gra. Wymagania fps są ostatecznie bardzo subiektywne, a różni ludzie będą mieli swoje standardy dotyczące tego, co stanowi „grywalną” lub „idealną” liczbę klatek na sekundę. Niemniej jednak możemy wyróżnić kilka zakresów, które gracz będzie chciał widzieć na swoim ekranie:

 • 30 klatek na sekundę – jest to poziom wydajności, na który zwykle kierują się konsole i budżetowe komputery do gier. Warto jednak zwrócić uwagę, że znaczne zacinanie jest zauważalne tylko przy mniej niż 20 klatkach, więc wszystko powyżej nich można uznać za grywalne.
 • 60 klatek na sekundę — jest to docelowy cel większości komputerów do gier. Zapewnia płynną rozgrywkę, bez przycięć.
 • 120-165 fps – jest to liczba klatek, która może być wyświetlana tylko na monitorach z częstotliwościami odświeżania 120-165 Hz. Zwykle tylko wydajne komputery do gier z najwyższej półki mogą uruchamiać wymagające gry z tym poziomem wydajności bez zmniejszenia szczegółowości ustawień graficznych.
 • 165+ fps – Ten klatkaż jest zarezerwowany dla najszybszych monitorów oraz najdroższych pecetów. Zwykle tak wysokie wartości wykorzystywane są w grach kompetetywnych, jak League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive czy Apex Legends.

Bijemy rekord! Czy uda nam się osiągnąć 1K FPS-ów w grze DOOM Eternal?

Jak sprawdzić ilość klatek w grach?

Jest kilka możliwości monitorowania liczby klatek na sekundę na PC i chociaż potrzebujesz tylko jednego, warto sprawdzić kilka z nich. Niektóre biblioteki gier takie jak steam lub origin posiadają wbudowany licznik fps, niestety nie są one aktywne na start i musimy włączyć je ręcznie. Nie licząc wbudowanych liczników, możemy również skorzystać z wariantu dostarczanego nam przez producentów kart graficznych lub użyć zewnętrznych aplikacji takich jak: MSI Afterburner, lub FRAPS.

Jak aktywować licznik fps w bibliotece Steam?

W przypadku aplikacji steam oferuje ona dość prosty, lecz spełniający swoje zadania licznik klatek. Niezależnie od tego, czy gra została zakupiona w wewnętrznym sklepie, czy dodana ręcznie do naszej biblioteki licznik będzie aktywny po jej uruchomieniu. Aby włączyć licznik na steam, wystarczy tylko kilka kroków:

 1. Uruchamiamy aplikację steam.
 2. W lewym górnym rogu klikamy zakładkę steam.
 3. Otwieramy ustawienia.
 4. Przechodzimy do zakładki „W grze”.
 5. Odszukujemy pole wyboru „Licznik FPS w grach” i wybieramy dogodne miejsce wyświetlania.
Aplikacja steam

Jak wyświetlić klatkaż w grach na platformie Origin?

W bibliotece orgin sytuacja wygląda bardzo podobnie:

 1. Uruchamiamy aplikację origin.
 2. W lewym górnym rogu klikamy zakładkę origin.
 3. Otwieramy ustawienia aplikacji.
 4. Na górnej belce rozwijamy zakładkę „Więcej” i przechodzimy do „Origin w grze”.
 5. Odszukujemy pole wyboru „Wyświetlanie licznika FPS” i wybieramy dogodne miejsce.
Origin aplikacja

Jak sprawdzić wydajność dzięki nakładce Xbox?

Windows od zawsze był jedyną opcją dla zawodowego i zapalonego gracza komputerowego. Pomimo tego dopiero teraz programiści giganta stworzyli aplikację dla graczy. Xbox Game Bar, czyli pasek gry składa się z kilku widgetów, które wyświetlają się na ekranie komputera po wciśnięciu kombinacji Win+G.

Na pasku możemy skorzystać z rejestracji rozgrywki, odwiedzić listę znajomych, sterować dźwiękiem oraz sprawdzić wydajności naszego sprzętu. To właśnie zakładka wydajność w naszym przypadku jest najważniejsza, ponieważ znajduje się w niej licznik klatek. Warto zwrócić uwagę na to, że licznik fps wymaga nie tylko zgody na dodatkowe uprawnienia systemu, ale również ponownego uruchomienia komputera co może być kłopotliwe.

 

Xbox Game Bar

Jak uruchomić licznik klatek w GeForce Experience?

GeForce Experience program doskonale znany posiadaczom kart graficznych firmy NVIDIA. Dzięki niemu  możemy przechwytywać obraz oraz dodatkowo wyświetlać informacje o fps w grach. Uruchomienie licznika jest banalnie proste:

 1. Uruchom aplikację GeForce Experience.
 2. Przejdź do ustawień i uruchom nakładkę w grze.
 3. Klikając „Alt + Z”, będziesz mógł wyświetlić nakładkę GeForce Experience Share. Teraz przejdź do Ustawień, klikając ikonę koła zębatego.
 4. Teraz kliknij „Układ HUD”, aby przejść do sekcji wydajność, w której znajduje się opcja wł/wył licznika fps.
 5. Po lewej stronie wybierz zakładkę Licznik FPS, a po prawej przestaw wskaźnik z „Wył.” na wybrany róg ekranu.
Nvidia Experience

Fraps proste narzędzie do pomiaru liczby klatek obrazu

Fraps to prosta i popularna aplikacja służąca głównie do określenia wydajności gry poprzez ilość klatek na sekundę. Program jest również wykorzystywany do tworzenia zrzutów ekranowych oraz nagrywania sekwencji wideo z gier. Swój sukces zawdzięcza bezpłatnemu modelowi dystrybucji. Aby skorzystać z możliwości wyświetlania FPS, wystarczy uruchomić Fraps, aktualna liczba klatek animacji wyświetli się w rogu ekranu. Dodatkowo w menu programu możemy zmienić umiejscowienie licznika.

Fraps aplikacja

MSI Afterburner, czyli jak włączyć monitoring podzespołów komputerowych

MSI Afterburner jest najczęściej używanym oprogramowaniem do kart graficznych to bezpłatne narzędzie, które pozwala monitorować sprzęt w czasie rzeczywistym, wykonać overlocking czy zmienić prędkości wentylatorów GPU. Swoją popularność zawdzięcza: niezawodności, uniwersalności oraz możliwością. Wybrane przez użytkownika informacje, takie jak zegar rdzenia GPU, zegar pamięci, temperatura i FPS, mogą zostać wyświetlone na ekranie podczas rozgrywki. Aby uruchomić odczyty należy:

 

 1. Otworzyć aplikację MSI Afterburner.
 2. Przejść do ustawień klikając w koło zębate.
 3. Wybrać zakładkę Monitoring.
 4. Zaznaczyć interesujące nas opcję.
MSI Afterburner