Jak zwiększyć fps w GTA 5? Optymalne ustawienia grafiki w Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto 5 to bez wątpienia gra wyjątkowa. Zapisała się złotymi zgłoskami w Księdze Rekordów Guinnessa. I mimo upływu czasu wciąż wychodzi na nowe platformy od niemal dziesięciu lat (!). Popularność utrzymuje dzięki GTA Online, w które każdego dnia z wypiekami na twarzy zagrywają się miliony graczy. Z okazji premiery GTA 5 na PS5 i Xboksy Series X/S powróciłem do wersji PC, by przyjrzeć się po latach stronie technicznej gry i przedstawić optymalne ustawienia graficzne.

Jakie wymagania sprzętowe ma GTA 5 (i GTA Online)?

GTA V to gra, która jest z nami od ery PlayStation 3 i Xboksa 360, czyli szmat czasu (niemal dekadę, bo od września 2013 roku). Później wyszła na PS4 i Xboksa One (w listopadzie 2014 roku), a potem zawitała również na PC (w kwietniu 2015 roku).

Po latach wydawania licznych aktualizacji do GTA Online fani doczekali się remastera na PS5 i Xboksy Series X/S. Kto jak kto, ale Rockstar wie, jak sprzedać jedną grę kilka razy, odświeżając ją, łatając i gdzieniegdzie pudrując. Tak, aby nie wyglądała jak antyk, o którym powinniśmy dawno zapomnieć.

Przeczytaj również: Jaki komputer do GTA 5? Polecane CPU i GPU do Grand Theft Auto 5

Jak trzyma się GTA 5 w 2022 roku? Czy wersja PC jest już całkiem pozbawiona wszelkich optymalizacyjnych bolączek, które dawały się we znaki w okolicach premiery? Czy posiadacze komputerów załapali się na zmiany w ramach next-genowej aktualizacji? Na te – i nie tylko na te – pytania odpowiem w poradniku o ustawieniach graficznych GTA V na PC. Najpierw jednak przypomnij sobie, jak wyglądały wymagania sprzętowe gry w 2015 roku. 

Grand Theft Auto 5 – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 (SP1), Windows 8 (8.1)
 • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 2,4 GHz lub AMD Phenom X4 9850 2,5 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: GeForce 9800 GT lub AMD Radeon HD 4870; kompatybilna z DirectX 10
 • Dysk: 72 GB wolnego miejsca
 • Inne: wymagana aktywacja w Rockstar Social Club, stałe połączenie internetowe do GTA Online

Grand Theft Auto 5 – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 (SP1), Windows 8 (8.1)
 • Procesor: Intel Core i5-3470 3,2 GHz lub AMD FX-8350 4,0 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7870; kompatybilna z DirectX 10
 • Dysk: 72 GB wolnego miejsca
 • Inne: wymagana aktywacja w Rockstar Social Club, stałe połączenie internetowe do GTA Online


Opcje grafiki w GTA V i GTA Online na PC. Porównanie jakości obrazu i wydajności

GTA 5, jak większość ostatnich gier Rockstara, oferuje mnogość opcji konfiguracyjnych. Dzięki temu tytuł możesz dostosować do PC o bardzo odmiennych podzespołach.

Zaletą gry Rockstara jest niewątpliwie to, że do (naj)niższych detali wystarcza w zupełności słaby komputer, słaby nawet jak na 2015 rok. Ale jeśli chcesz grać w detalach ultra i wysokiej rozdzielczości, a przy tym cieszyć się stabilną płynnością powyżej 60 klatek na sekundę, potrzebujesz naprawdę mocnego sprzętu.

GTA 5 na PC. Najbardziej wymagające sprzętowo ustawienia graficzne

W kolejności przypadkowej:

 • MSAA
 • Jakość trawy
 • Jakość wody
 • Miękkie cienie
 • Rozszerzone skalowanie dystansu renderowania
 • Cienie w wysokiej rozdzielczości
 • Post FX

Wpływ jakości ustawień na wydajność i grafikę

GTA V nie korzysta z góry ustalonych presetów, nie ma więc możliwości automatycznego dopasowania ustawień graficznych do niskich, średnich czy ultra. Różnice pomiędzy określonymi opcjami jakości mogą być drastyczne. Optymalne ustawienia to w dużej mierze mieszanka najwyższych i wysokich ustawień, przy zachowaniu niemal takiej samej wydajności średnio-wysokich opcji graficznych. Sam zobacz.

Ustawienia ekranu i dodatkowe opcje (m.in. AA)

Rozdzielczość

Tu nie trzeba niczego wyjaśniać. Jeśli nie chcesz się patrzeć na rozmytą i nieostrą grafikę, nie ruszaj natywnej rozdzielczości swojego ekranu. Jeśli zmiana innych ustawień nie poprawia na tyle wydajności, wtedy możesz sięgnąć po ostateczne rozwiązanie i obniżyć ją o jeden stopień (np. z 1920 x 1080 na 1600 x 900 pikseli).

Wpływ na VRAM: 2539 MB (Full HD); 2781 MB (WQHD); 3072 MB (UWQHD)

Ignoruj sugerowane limity

Suwak odpowiedzialny za wypełnienie pamięci graficznej. Informuje o zajęciu VRAM-u. Można próbować przekraczać limity nawet w przypadku GPU z 4 GB pamięci. Jeśli zaczną doskwierać podczas rozgrywki niewyjaśnione „zacinki” lub „zamrożenia” obrazu, możesz próbować zmniejszyć niektóre opcje, by nie przekraczać tego progu. Jeśli masz kartę graficzną ze sporą dawką VRAM-u (więcej niż 4 GB), możesz spokojnie wyłączyć ten limit i się nim nie przejmować. Dotyczy on bardziej GPU z np. 2 GB VRAM-u.

Wersja DirectX

Gra Rockstara oferuje trzy tryby DirectX:

 • DirectX 10 – wyłącza możliwość ustawienia jakości trawy (sztywno ustawia poziom średni), efektu głębi ostrości, teselacji, a także opcji MSAA i refleksów MSAA;
 • DirectX 10.1 – wyłącza możliwość ustawienia jakości trawy (sztywno ustawia poziom średni), efektu głębi ostrości, teselacji;
 • DirectX 11 – wszystkie opcje graficzne, włącznie z najwyższymi detalami, są dostępne w grze.

Możliwość jego wyboru jest uzależniona od tego, który ze standardów obsługuje Twoja karta graficzna. Jeśli chcesz mieć możliwość ustawienia (naj)wyższych detali i mieć kontrolę nad każdą opcją graficzną, zdecyduj się na DX 11. Różnice w wydajności między DX 10 a DX 10.1 są zerowe, chyba  że korzystasz z MSAA w tym drugim przypadku.

FXAA (Fast Approximate Anti-Aliasing)

Najsłabsza z dostępnych w GTA 5 metod wygładzania krawędzi. Nie tylko ma niewielki wpływ na grafikę, ale również praktycznie zerowy na wydajność. Jako że jest to technika postprocessowa, możesz z niej korzystać również w połączeniu ze znacznie bardziej wymagającym MSAA. I tak też polecam robić. FXAA zmienia wydajność o ok. 1 fps, więc na granicy błędu pomiarowego, a jednak minimalnie poprawia jakość obrazu.

Ustawienia: włączone lub wyłączone

Wpływ na VRAM: brak

MSAA (Multisample Anti-Aliasing)

Przestarzała, ale ciągle diabelnie skuteczna metoda AA. Problem z nią jest taki, że ma gigantyczny wpływ na wydajność. Wszelkie ustawienia powyżej x2 ubijają ją. Dosłownie. Przy maksymalnej wartości może i obraz jest gładki, ale skuteczność MSAA jest nieproporcjonalna do spadku liczby fps. Posiadacze starszych i słabszych GPU powinni bardzo rozsądnie używać tej metody AA. Z kolei użytkownicy mocnej karty (np. RTX-ów 3080 i 3090) mogą pokusić się o ustawienie MSAA x4.

Ustawienia: wyłączone, x2, x4, x8

Wpływ na VRAM: 2545 MB (wyłączone), x2 (2781 MB), x4 (3104 MB), x8 (3751 MB)

NVIDIA TXAA (Temporal Anti-Aliasing)

GTA 5 korzysta również z autorskiej techniki NVIDIA TXAA, z której wyewoluowało TAA dostępne we współczesnych grach. Niestety, nie miałem możliwości jej przetestować, gdyż na karcie Radeon RX 6600 XT nie pojawia się w ogóle taka opcja w ustawieniach graficznych. TXAA jest dość skuteczne z umiarkowanym wpływem na wydajność. Jednak wyraźnie rozmywa obraz.

Co ważne, GTA V wymaga wcześniejszej aktywacji MSAA, co sprawia, że włączenie omawianej techniki wygładzania krawędzi, która działa w fazie przetwarzania końcowego, może być bardziej kosztowna, niż jest to warte.

Synchronizacja pionowa (V-Sync, Vertical Sync)

V-Sync jest opcją, która redukuje nieprzyjemny dla oka efekt rozrywania (ang. screen tearing) i migotania obrazu (ang. flickering), ale kosztem input laga (opóźnień).

Ustawienia: wyłączone, włączone

Uwaga: na współczesnym GPU menu pauzy w GTA V może działać bardzo wolno (wręcz pokaz slajdów). Włączenie V-Synca naprawia wszelkie problemy z płynnością w menu ustawień, mapy itd. Możesz też ustawić limit klatek do 60 fps (np. w RivaTuner, który jest zintegrowany z MSI Afterburner)

Ustawienia graficzne w GTA 5 na PC

Zagęszczenie ludności (Population Density)

Jak sama nazwa wskazuje, ten 10-stopniowy suwak odpowiada za zagęszczenie świata gry. Inaczej mówiąc, odpowiada za liczbę przechodniów, jakie widzisz na chodnikach, plaży, oraz liczbę pojazdów na drodze. Opcję tę bardzo trudno sprawdzić w czasie rzeczywistym, nie tylko ze względu na dużą losowość, ale też brak zmian w locie. 

Dodatkowo ustawienie to ma ścisły związek ze skalowaniem dystansu, który poprawia zasięg widzenia, oraz innymi opcjami graficznymi. Na przykład: im więcej aut, tym więcej cieni i odbić do wygenerowania, a to z kolei idzie w parze z większym spadkiem wydajności.

Zagęszczenie ludności jest mocno zależne od CPU. GPU też nie jest bez znaczenia, zwłaszcza przez to, że suwak ten jest powiązany z innymi, bardziej uzależnionymi od karty graficznej ustawieniami. Jeśli masz dość wydajny procesor, np. Intel Core i7-7700, i7-8700 czy AMD Ryzen 5 1600, 2600 lub 3600, możesz śmiało ustawić 10/10. W przypadku sporo starszych i słabszych CPU z serii i5 czy i3 wypełnienia paska w 3/4 wydaje się dobrym kompromisem. Rezygnacja z tego ustawienia ma sens tylko w mało wydajnych komputerach.

Wbudowany benchmark umożliwia zbadanie różnicy w fps, ale one często nie oddają faktycznego wpływu na wydajność i niespecjalnie im ufam. W nim różnice pomiędzy skrajnymi opcjami były wyraźnie, aczkolwiek nie aż tak znaczące (mniej niż 10 fps między skrajnymi ustawieniami).

Ustawienia: 10-stopniowy pasek

Wpływ na VRAM: brak

Zróżnicowanie przechodniów (Population Variety)

Wpływa na różnorodność NPC-ów w grze. Nie wpływa na wydajność, ale zmniejsza ryzyko wystąpienia zjawiska klonów. Jest ona zależna od ilości pamięci w karcie graficznej, więc zmniejsz ją tylko jeśli masz jej tylko 1 lub 2 GB. W przypadku GPU z 4 GB VRAM-u (lub więcej) nie ma sensu iść na żaden kompromis.

Ustawienia: 10-stopniowy pasek

Wpływ na VRAM: brak zróżnicowania (2462 MB); maksymalne wypełnienie (2781 MB)

Skalowanie dystansu (Distance Scaling)

Skalowanie dystansu wpływa na zasięg widzenia, a co za tym idzie – na widoczność i szczegółowość odległych elementów otoczenia gry. Na przykład budynki są nieco wierniej zarysowane z większej odległości. Jest to kolejne ustawienie w dużej mierze uzależnione od mocy CPU, wybranej lokacji i innych opcji graficznych (np. zagęszczenia ludności, jakości trawy).

Test dotyczył lokacji miejskiej za dnia i różnice były zauważalne, ale nie drastyczne. Miej na uwadze, że w zależności od scenariusza mogą być one większe lub – co mniej prawdopodobne – mniejsze. Znowu – na współczesnym komputerze z ostatnich lat możesz ustawić nawet maksymalną wartość. W innym przypadku sensownym kompromisem wydaje się 5-6/10.

Ustawienia: 10-stopniowy pasek

Wpływ na VRAM: brak

Jakość tekstur

To ustawienie nie wymaga bardziej rozbudowanego wyjaśnienia. Wpływa na ostrość i szczegółowość tekstur budynków, podłoża, ścian, sufitów i elementów otoczenia. 

Nie polecam najniższego ustawienia. Jakość tekstur ma widoczny wpływ na jakość obrazu, a mniej na wydajność (ok. 2 fps). Bardziej zależna jest od ilości VRAM-u, ale w najgorszym razie obniżyłbym do ustawień wysokich. Na średnich tekstury wyglądają brzydko. Jeśli jednak masz kartę z więcej niż 2 GB VRAM-u, nie musisz się przejmować tą opcją.

Ustawienia: średnia, wysoka, bardzo wysoka

Wpływ na VRAM: średnia (1890 MB); wysoka (2686 MB); b. wysoka (2781 MB)

Jakość cieniowania powierzchni (Shader Quality)

Ustawienie, które poprawia głębię sceny dzięki lepszemu oświetleniu i cieniowaniu obiektów. W zależności od lokacji czy pory dnia różnice mogą być nieznaczne (patrz miasto nocą), a w innym miejscu – już wyraźne (patrz otwarta przestrzeń). Dotyczy to zarówno grafiki, jak i wydajności. Odradzam najniższy stopień jakości.

Ustawienia: średnia, wysoka, bardzo wysoka

Wpływ na VRAM: średnia (2759 MB); wysoka (2781 MB); b. wysoka (2781 MB)

Jakość cieni (Shadow Quality)

Kolejna opcja, która nie wymaga dokładniejszego omówienia. Wpływa na szczegółowość cieni. Najniższe ustawienie może nie tylko wpłynąć na wierność, ale też na brak cieni w określonych miejscach i sytuacjach.

Ma spory związek z efektem miękkich cieni, więc jeśli tam nie ustawisz opcji „ostre”, możesz spokojnie w tym przypadku ustawić wysoką jakość. Ta wydaje się idealnym kompromisem. Nie jest to jednak najbardziej wymagająca opcja w GTA 5, więc wybór bardzo wysokiej jakości cieni nie obniży znacząco wydajności (4 fps mniej względem średnich ustawień).

Ustawienia: średnia, wysoka, bardzo wysoka

Wpływ na VRAM: średnia (2699 MB); wysoka (2781 MB); b. wysoka (2877 MB)

Jakość odbić (Reflection Quality)

Odbicia w grze występują na mokrej nawierzchni (np. kałużach), w szybach i na karoserii samochodów, w lustrach czy na błyszczących podłogach. Dość wyraźnie wpływa na jakość grafiki, dlatego zrezygnuj z najniższych ustawień, które niespecjalnie poprawiają wydajność względem np. trybu wysokiego. W innym przypadku stracisz zbyt wiele. 

Z kolei różnice między opcjami ultra a bardzo wysokimi nie są zbyt duże w grafice, ale już wyraźne w liczbie fps. W przypadku mniej znaczących odbić (np. na karoserii pojedynczego pojazdu) różnice w fps mogą być mniejsze. Wyjątek stanowi ultra – w każdym przypadku spadek wynosi ok. 5 klatek na sekundę.

Ustawienia: średnia, wysoka, bardzo wysoka, ultra

Wpływ na VRAM: średnia (2766 MB); wysoka (2769 MB); b. wysoka (2781 MB), ultra (2828 MB)

Refleksy MSAA (Reflection MSAA)

Kompletnie zbyteczna opcja, która ma – jak wskazuje nazwa – związek z wygładzaniem krawędzi MSAA. Z tym, że w tym przypadku dotyczy odbić. Opcja ta niweluje efekt poszarpanych krawędzi, ale różnice w grafice są praktycznie niezauważalne.

W wydajności raczej też nie są zwykle widoczne, ale jest to zależne od scenariusza. W miejscu widocznym na screenach porównawczych różnica między skrajnymi ustawieniami refleksów MSAA wyniosła raptem ok. 1 fps. Nie dostrzegam jednak żadnego argumentu przemawiającego za aktywacją tej opcji.

Ustawienia: wyłączone, x2, x4, x8

Wpływ na VRAM: wyłączone (2781 MB); x2 (2789 MB); x4 (2801 MB), x8 (2828 MB)

Jakość wody (Water Quality)

Jakość wody zalicza się do tych opcji, które nie wymagają szerszego omówienia. Co więcej, różnicę w grafice i wydajności dostrzeżesz wyłącznie między skrajnymi ustawieniami.

Ustawienia średnie to ostateczność tylko w przypadku bardzo słabego PC, bo przynosi gigantyczny wzrost liczby klatek na sekundę. Nie w każdej lokacji znajdziesz też wodę, więc ewentualne problemy z wydajnością wystąpią tylko w wybranych lokacjach. Są jednak w grze misje fabularne, które wymagają kontaktu z nią. Siłą rzeczy nie unikniesz wody, nawet jakbyś bardzo chciał.

Ustawienia: średnia, wysoka, bardzo wysoka

Wpływ na VRAM: średnia (2768 MB); wysoka (2781 MB); b. wysoka (2781 MB)

Jakość cząstek (Particles Quality)

Jakość cząstek jest jedną z nielicznych opcji graficznych w GTA V, które trudno rzetelnie zmierzyć w powtarzalnym scenariuszu (starałem się!). W żadnej nie wyszło mi to idealnie, ale z moich obserwacji nie zauważyłem specjalnych różnic w wydajności między skrajnymi ustawieniami na karcie Radeon RX 6600 XT.

Jeśli jednak masz GPU, które lata świetności miało dawno za sobą już w okolicach premiery GTA 5 na PC i doskwierają Ci znaczne spadki podczas np. największych eksplozji, zdecydowanie zmniejsz to ustawienie.

Co zmienia ta opcja? Wpływa na jakość efektów cząsteczkowych, np. dymu, ognia, a więc na wygląd wszelkiego rodzaju wybuchów, czy efektów pogodowych. Różnice w wydajności między skrajnymi ustawieniami wynoszą raptem ok. 3 klatki. Jednak w najbardziej wymagających scenariuszach różnice mogą już być 2-3 razy wyższe.

Ustawienia: średnia, wysoka, bardzo wysoka

Wpływ na VRAM: brak

Jakość trawy (Grass Quality)

Jedna z najbardziej wymagających sprzętowo ustawień w GTA 5 i kolejne, którego najniższy poziom ma niebagatelny wpływ na jakość grafiki. Absolutnie odradzam ustawienie średnie i jest ono ostatecznym wyborem w przypadku słabego fps w przesadnie zalesionych lokacjach. Powód? Praktycznie całkowicie usuwa jakąkolwiek trawę w grze.

Ustawienia: średnia, wysoka, bardzo wysoka, ultra

Wpływ na VRAM: brak

Miękkie cienie (Soft Shadows)

GTA 5, jak mało która gra, oferuje szeroki zestaw ustawień związanych z miękkimi cieniami, w tym techniki zarówno AMD, jak i NVIDIA. Na karcie Radeon RX 6600 XT mogę aktywować każdą z nich. Ogólnie każde z rozwiązań jest dobre poza opcją ostre. Z kolei rozwiązania „czerwonych” i „zielonych”, które dynamicznie utwardzają lub zmiękczają cienie, nie zapewniają wcale dużo lepszych wrażeń, a przy tym mają znaczny wpływ na liczbę fps. Co ciekawe, na Radeonie większy spadek odnotowałem po aktywacji AMD CHS.

Ustawienia: ostre, miękkie, b. miękkie, ultramiękkie, AMD CHS, NVIDIA PCSS

Wpływ na VRAM: ostre (2770 MB), miękkie (2781 MB), b. miękkie (2781 MB), ultra miękkie (2781 MB), AMD CHS (2770 MB), NVIDIA PCSS (2770 MB)

Post FX

Odpowiada za jakość wszelkiego rodzaju efektów postprocessowych, np. bloomu, odblasków, przenikających promieni światła (tzw. God Rays), rozmycia itd.

Jeśli chcesz mieć dostęp do głębi ostrości, zdecyduj się na bardzo wysokie ustawienie. Inaczej pozostanie ona zablokowana. W innym przypadku pozostaw Post FX na poziomie wysokim, które jest przyjemnym kompromisem.

Ustawienia: średnia, wysoka, bardzo wysoka, ultra

Wpływ na VRAM: średnia (2690 MB), wysoka (2705 MB), b. wysoka (2781 MB), ultra (2781 MB)

Nasilenie rozmycia (Motion Blur)

Opcja jest dostępna tylko w przypadku ustawienia efektów Post FX na poziomie wysokim. Wpływa na stopień natężenia rozmycia obrazu. Znikomy wpływ na fps.

Ustawienia: 10-stopniowy pasek

Wpływ na VRAM: brak

Efekt głębi ostrości gry (Depth of Field, DOF)

Głębia ostrości sprawia, że tło podczas np. celowania z broni zostaje rozmyte. Włączenie tej opcji obniża wydajność o ok. 2 fps.

Ustawienia: włączony lub wyłączony

Wpływ na VRAM: brak 

Filtrowanie anizotropowe (Anisotropic Filtering)

Wyostrza tekstury widziane z dalszej odległości z niewielkim wpływem na wydajność (podobnie jak w przypadku Depth of Field są to ok. 2 klatki na sekundę różnicy). Nie widzę sensu, by ustawiać niżej niż x16.

Ustawienia: wyłączone, x2, x4, x8, xy16

Wpływ na VRAM: brak

Okluzja otoczenia (Ambient Occlusion)

Dodaje lub wzmacnia cienie znajdujące się w miejscach, w które różne powierzchnie lub obiekty stykają się. Efekt w GTA 5 nie jest szczególnie widoczny, ale nie rezygnowałbym z niego, bo mimo wszystko nadaje scenie głębi.

Ustawienia: wyłączona, średnia, wysoka

Wpływ na VRAM: wyłączona (2775 MB), średnia (2781 MB), wysoka (2781)

Teselacja (Tessellation)

Teselacja, która uwypukla np. elementy środowiska gry (głazy, drzewa, opony), nie jest szczególnie mocno wykorzystywana w GTA 5. Wręcz przeciwnie – zauważyłem ją jedynie na drzewach. Nie wpływa mocno na wydajność, szczególnie jeśli masz kartę GeForce GTX 900 lub nowszą. W przypadku starszych GPU możesz obniżyć to ustawienie do średnich. 

Ustawienia: wyłączona, średnia, wysoka, b. wysoka

Wpływ na VRAM: brak

Ustawienia zaawansowane w GTA 5 na PC

Długie cienie (Long Shadows)

Trudne do wychwycenia podczas rozgrywki. Nie zauważyłem też prawie żadnych różnic w wydajności (1-2 fps). Wpływa na precyzyjniejsze odwzorowanie cieni podczas zmierzchu i świtu.

Ustawienia: włączone lub wyłączone

Wpływ na VRAM: brak

Cienie w wysokiej rozdzielczości (High Resolution Shadows)

Wpływają na szczegółowość cieni. W skrajnym przypadku wpływ na wydajność może wynieść nawet 16 fps. Spadek możesz odczuć również podczas lotu samolotem. Poprawa rozdzielczości cieni nie uzasadnia jednak dużej utraty liczby fps.

Ustawienia: wyłączone lub włączone

Wpływ na VRAM: brak

Tekstury wysokiej jakości podczas latania (High Detail Streaming While Flying)

Poprawia szczegółowość otoczenia podczas lotu. Wpływ na wydajność jest zależny od lokacji, ale średnio różnica wynosi ok. 5 klatek.

Ustawienia: wyłączone lub włączone

Wpływ na VRAM: brak

Rozszerzone skalowanie dystansu renderowania (Extended Distance Scaling)

W porównaniu do zwykłego dystansu rysowania obiektów ta zaawansowana opcja jeszcze bardziej go powiększa. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na wydajność. Jeśli nie zwracasz uwagi na daleko położone elementy środowiska gry, nie widzę potrzeby, by aktywować tę opcję. Średnie wypełnienie paska cechuje się niezłym stosunkiem odległości rysowania obiektów do wydajności.

Ustawienia: 10-stopniowy pasek

Wpływ na VRAM: brak wypełnienia (2781 MB); maksymalne wypełnienie (3237 MB)

Zwiększona odległość cieni (Extended Shadow Distance)

Opcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy jakość cieni jest ustawiona na bardzo wysokim poziomie. Na co wpływa? Zwiększa ona zasięg renderowania cieni, ich dokładność lub dodaje dodatkowo cienie, szczególnie na tych bardziej odległych elementach środowiska gry. Ma umiarkowany wpływ na wydajność (kilka klatek między skrajnymi ustawieniami). Różnice w grafice są stosunkowo skromne.

Ustawienia: 10-stopniowy pasek

Wpływ na VRAM: brak

Tryb skalowania klatek

Pod tą nazwą kryje się opcja, która zwiększa lub zmniejsza renderowaną rozdzielczość. W zależności od skalowania zmniejsza lub zwiększa ilość alokowanej pamięci graficznej, wydajność oraz jakość grafiki w grze.

Wpływ na VRAM: x0.500 (2459 MB); wyłączone (2781 MB); x2.500 (5454 MB)


GTA 5. Optymalne ustawienia graficzne

 • Rozdzielczość: natywna
 • Wersja DirectX: 11
 • FXAA: włączone
 • MSAA: x2
 • Synchronizacja pionowa: wyłączona
 • Zagęszczenie ludności: 7/10
 • Zróżnicowanie przechodniów: 10/10
 • Skalowanie dystansu: 10/10 lub 5-6/10
 • Jakość tekstur: bardzo wysoka
 • Jakość cieniowania powierzchni: wysoka
 • Jakość cieni: bardzo wysoka
 • Jakość odbić: bardzo wysoka
 • Refleksy MSAA: wyłączone
 • Jakość wody: bardzo wysoka
 • Jakość cząsteczek: bardzo wysoka
 • Jakość trawy: wysoka
 • Miękkie cienie: bardzo miękkie
 • Post FX: wysokie lub bardzo wysokie (jeśli chcesz efekt DoF)
 • Nasilenie rozmycia: 0/10 (chyba że lubisz ten efekt)
 • Efekt głębi ostrości gry: wyłączone lub włączone
 • Filtrowanie anizotropowe: x16
 • Ambient Occlusion: wysokie
 • Teselacja: bardzo wysoka (nowsze GPU) lub średnia (starsze GPU)
 • Długie cienie: włączone
 • Cienie w wysokiej rozdzielczości: wyłączone
 • Tekstury wysokiej jakości podczas latania: włączone
 • Rozszerzone skalowanie dystansu renderowania: 0/10 lub 5/10
 • Zwiększona odległość cieni: 0/10
 • Tryb skalowania: wyłączony

Porównanie graficzne: GTA 5 PC vs next-gen (PS5 i Xbox Series X/S)

Next-genowe wersje GTA V wyglądają niemalże jak edycja PC w maksymalnych detalach. Jednak w odróżnieniu od niej oferują dodatkową opcję graficzną: ray tracing. Fani serii zrobili porównanie, wykorzystując screeny ze zwiastuna next-genowego Grand Theft Auto 5. To, co od razu rzuca się w oczy, to lepsze oświetlenie i cieniowanie. Różnice widać gołym okiem zarówno w nocy, jak i za dnia.

Czy pecetowcy również otrzymali w GTA V opcje graficzne oparte na śledzeniu promieni?

GTA 5 – czy jest ray tracing na PC? Co z innymi ulepszeniami z PS5 i Xbox Series X/S?

Niestety, Rockstar nie przewidział aktualizacji next-genowej do GTA V na PC. W związku z tym w dniu premiery wersji na PS5 i Xboksy Series X/S nie ujrzysz ray tracingu w wydaniu komputerowym. Możliwe jednak, że producent doda prędzej czy później śledzenie promieni na PC w ramach darmowego patcha (oby darmowego…). W każdym razie nie widzę sensownego powodu, by tego nie miał zrobić.

Pozostałe zmiany graficzne, czyli m.in. lepsze wygładzanie krawędzi, poprawione oświetlenie i cieniowanie obiektów, większe tłumy na ulicach, gęstsza roślinność czy szybsze wczytywanie gry to zmiany przeznaczone dla konsol nowej generacji. Wersja PC w większości przypadków nie potrzebuje tych zmian, bo wydania na PS5 i Xboksy Series X/S tak de facto zrównały się z poziomem grafiki GTA 5 na PC. 

Jest jednak kilka wyjątków. Pod jakimi względami wersje na konsole nowej generacji są lepsze od pecetowej?

– lepszej jakości i bardziej zaawansowane rozmycie obrazu;

– wygładzanie krawędzi TAA zastąpiło dostępne w wydaniu PC MSAA, TXAA i FXAA;

– menu główne w końcu działa z lepszą płynnością (60 zamiast 30 fps);

– szybsze wczytywanie się gry;

– lepsze cieniowanie i oświetlenie (zasługa ray tracingu).

Mam nadzieję, że chociaż śledzenie promieni trafi ostatecznie do pecetowej wersji. Więcej o nowościach next-genowych, w porównaniu do komputerowej edycji GTA 5, dowiesz się z obszernego materiału Digital Foundry.

Grand Theft Auto 5 w 2022 roku. Jak gra Rockstara trzyma się po latach?

Jestem pod wrażeniem, jak gra Rockstara dobrze się ma w 2022 roku, mimo niemal dekady na karku (siedem lat w przypadku wersji PC). Mimo upływu czasu i uczucia, że ma się do czynienia z zamierzchłą już erą PlayStation 3 i Xboksa 360, GTA 5 wciąż znajduje się w niezłej formie.

Wielu współczesnych producentów może pozazdrościć takiej metropolii, choć dziś miasto nie tętni tak życiem, jak się wydawało jeszcze kilka lat temu. Również modele postaci nie zachwycają liczbą wielokątów czy animacją twarzy, jak najnowsze gry AAA, w tym nawet inna produkcja Rockstara – RDR2. Wersja silnika Rage (ang. Rockstar Advanced Game Engine), którą Rockstar użył w GTA V, ma też swoje ograniczenia. Gra nie jest w stanie działać z fps wyższym niż ok. 187,5.

domek na wzgórzu w gta 5

GTA 5 ma jednak niezaprzeczalną zaletę – bogate ustawienia graficzne. Sprawiają one, że gra potrafi działać dobrze prawie na każdym PC sprzed niemal 10 lat. W produkcję Rockstara zagrasz nawet na przedpotopowym sprzęcie. Ale co równie ważne, detale ultra pozostają bardzo wymagające, zwłaszcza jeśli chcesz wykorzystać możliwości wysokohercowych monitorów.

Ponadto mimo dużych możliwości konfiguracyjnych GTA 5 na PC nie jest wcale najlepiej zoptymalizowaną grą. Owszem, zwłaszcza jak na swoje lata, oferuje bardzo duży zasięg rysowania obiektów oraz rozbudowane i zróżnicowane miasto. Ale nawet na mocnym, współczesnym PC liczba klatek na sekundę potrafi spaść do stosunkowo niskich wartości w wielu lokacjach. Często niezależnie od tego, co wyświetla się na ekranie.

W grze miejsc, w których występują niczym niewytłumaczone spadki wydajności (np. nagle liczba fps spada ze 100 na 60), jest niestety całkiem sporo. Jednak niezmiernie łatwo przymknąć oko na wszelkie mankamenty i nie sposób nie docenić tytanicznego wysiłku, jaką pracownicy Rockstara włożyli w ten projekt. Zwłaszcza gdy porówna się piątą część Grand Theft Auto do technicznego koszmarku, jakim było – i nadal jest – GTA IV na PC…

Sprawdź pozostałe publikacje z cyklu Jak zwiększyć fps w grach: