FIFA 21: EA chce zredukować liczbę toksycznych zachowań wśród graczy, dlatego… usunie cieszynkę „shush”

Walka o globalnego klienta to droga przez mękę. Cały czas trzeba się pilnować, aby kogoś nie urazić. Tym razem urażeni poczuli się gracze Fify, którzy tracąc bramkę, oglądają przeciągającą się animację celebrowania jej przez przeciwnika. EA zostało rzekomo zasypane telefonami sfrustrowanych graczy skarżących się na toksyczne zachowania oponentów. Kanadyjczycy postanowili zareagować i… usunęli cieszynkę „shush” z Fify 21.

W FIFA 21 ma być mniej toksycznych zachowań

Kto pograł trochę w Ultimate Team, ten wie, że tracone gole, zwłaszcza te decydujące, potrafią boleć niczym posypana solą rana. Przeciwnicy również o tym wiedzą, dlaczego często podkręcają atmosferę poprzez wybór odpowiedniej celebracji po strzeleniu bramki.

Jedną z bardziej bolesnych „cieszynek” jest tzw. „shush”. Zdobywca bramki przykłada wskazujący palec do ust, chcąc uciszyć i sprowokować wrogą wobec siebie publikę. W przypadku wirtualnych spotkań, oczywiście, celebracja ta irytuje co najwyżej oponenta, z którym mierzy się gracz.

Główny producent FIFA 21, Sam Rivera, powiedział, że w związku z telefonicznymi skargami spływającymi infolinią EA, z nadchodzącej odsłony gry zostanie usuniętych kilka cieszynek. Najgłośniejszą jest ta, której pierwotnym zadaniem jest uciszanie, a więc „shush”.

Electronic Arts chce w ten sposób zredukować sytuacje, w których gracze przechwalają się i przeciągają rozgrywkę tylko po to, by zdenerwować przeciwnika..

„Społeczność przekazała nam, że w grze występują toksyczne zachowania. Chcemy mieć pewność, że je usunęliśmy, dlatego wycięliśmy niektóre celebracje, których zaimplementowanie w grze według ludzi nie była najlepszym pomysłem” – powiedział Rivera.

Oprócz cieszynki „shush” usunięty zostanie również gest ręki „A-OK”, samo świętowanie goli natomiast będzie znacznie krótsze. „Chodzi o to, abyś po prostu grał – stwierdził Rivera – zamiast robić inne rzeczy, które w grze nie są konieczne”.

Shush cieszynka Fifa 20

Czy to w ogóle ma sens?

Według Ryana Howarda, współzałożyciela platformy gier The Nerd Council”, wprowadzone zmiany raczej nie będą miały wpływu na zachowanie graczy podczas wirtualnych spotkań: „Usunięcie cieszynek uważanych za toksyczne nie zmieni ani natury gry, ani nie osłodzi poczucia przegranej.

Najnowsza edycja FIFA 21 ukaże się na początku października. Gra będzie dostępna na komputerach osobistych, a także konsolach Xbox One i PlayStation 4. FIFA 21 dostanie również bezpłatną aktualizację do wersji na konsole nadchodzącej generacji – PS5 i Xbox Series X.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat gry, sprawdźcie tekst: FIFA 2021 – co wiemy? Data premiery, trailer, nowości i plotki. Możecie również przekonać się, jak prezentowała się ostatnia odsłona gry w dniu premiery, czytając recenzję FIFA 20.

Źródło: BBC