Intel ARC A770 wreszcie w sklepach! Intel goni RTX-a 3060 Ti w dobie nowych generacji GPU od NVIDIA i AMD

Przecieram oczy ze zdumienia. Po licznych opóźnieniach i wielokrotnym niedotrzymywaniu terminów premiery topowa karta graficzna Intel ARC wreszcie wypływa na powierzchnię i podbije światowy rynek. Mowa o modelu A770, który jest najmocniejszym układem pierwszej generacji Alchemist. Co musisz wiedzieć o karcie Intela i czy zagraża ona wydajnością GeForce’owi RTX 3060 (Ti)?

Intel ARC A770 w końcu trafiło do sklepów!

Konferencja w ramach Intel Innovation to nie tylko prezentacja procesorów Intel Core 13. generacji (w tym wyśrubowanego Core i9-13900KS) i okazja do oficjalnego debiutu techniki Intel XeSS, ale także zapowiedź sprzedaży Intel ARC A770. Tak, w końcu to się stało. Intel potwierdził datę premiery i cenę topowego modelu Intel ARC Alchemist. GPU „niebieskich” nie ma już przed nami żadnych tajemnic i krótko potem trafiła do sklepów.

Karta jest dostępna w dwóch wersjach z tym samym, wytwarzanym w 6-nanometrowym procesie technologicznym TSMC układem graficznym (ACM-G10). GPU ma 4096 procesorów strumieniowych i pracuje z częstotliwością rdzenia 2100 MHz (kartę będzie można ponoć bez problemu podkręcić do nawet 2700 MHz).


intel arc a770 box
Źródło: Intel

Różnice dotyczą tylko pamięci VRAM. Wersja 16 GB jest dostępna w referencyjnym modelu Limited Edition od Intela (LE to po prostu model „niebieskich”; nie określa on ograniczonej dostępności) oraz niereferencyjnych konstrukcjach. 

Natomiast ARC A770 z 8 GB pamięci GDDR6 (przy tej samej 256-bitowej szynie danych) jest sprzedawany wyłącznie z autorskimi chłodzeniami partnerów Intela. Ta wersja ma też niższe efektywne taktowanie (16000 MHz zamiast 175000 MHz) i przepustowość pamięci (512 GB/s zamiast 560 GB/s).

Więcej o specyfikacji A770 i pozostałych modeli dowiesz się z poprzedniego materiału o kartach Intel ARC Alchemist:

Wydajność Intel ARC A770. Bliżej do RTX-a 3060 czy RTX-a 3060 Ti?

Specyfikację karty graficznej Intel ARC A770 już znasz. Jak przekłada się ona na wydajność? Intel ARC A770 jest kartą, która zaoferuje moc pomiędzy RTX-em 3060 a RTX-em 3060 Ti. W zależności od pozostałego sprzętu (procesora), gry i scenariusza (rozdzielczości, ustawień graficznych) różnice mogą się między nimi zacierać. Czasem będzie więc bliżej do RTX-a 3060, a czasem do RTX-a 3060 Ti, a w niektórych przypadkach może nawet powyżej lepszego GPU NVIDII.

Źródło: Intel

Duża rolę odegrywają także sterowniki – Intel był w stanie zoptymalizować je tak, by zwiększyć wydajność w Ghostwire Tokyo o aż 25%! Testy niezależnych redakcji, takich jak TechPowerUp, Gamers Nexus, Eurogamer, KitGuru czy Tom’s Hardware potwierdziły właściwie to, co było wiadomo ze slajdów Intela.

Intel ARC A770 to karta, która idealnie plasuje się między RTX-em 3060 a 3060 Ti, a to czy jest bliżej słabszego lub mocniejszego GPU zależy nie tylko od gry, ale także – albo przede wszystkim – rozdzielczości. Z testów wynika, że Intel ARC A770 – przynajmniej w wersji 16 GB – nadaje się bardziej do 1440p, gdzie potrafi czasem prześcignąć RTX-a 3060 Ti i zrównać się nawet z RTX-em 3070 (RDR2). 

Schody zaczynają się, gdy próbujesz grać na platformie z PCIe 3.0 i w dodatku bez obsługi Resizable BAR-a, który jest niezbędny do optymalnego działania kart Intel ARC (dowiedz się więcej: Jaki komputer do Intel ARC?).

Zapoznaj się z naszą recenzją ASRock ARC A770:

Wydajność w ray tracingu i z Intel XeSS

Intel od miesięcy podkreśla, jak ważna dla nich jest w kartach graficznych Intel ARC wydajność w grach z ray tracingiem i ewentualnie z techniką inteligentnego skalowania obrazu w grach Intel XeSS. To, że RT mocno obciąża sprzęt, wiemy nie od dziś. Jednak karty Intela pod tym względem oferują konkurencyjną wydajność.

A770 jest sporo szybsze od RTX-a 3060 w grach ze śledzeniem promieni. Wydajność może być nawet o 65% wyższa od kart(y) konkurencji (sądząc po wykresach, zakładam, że od RTX-a 3060 w dół, więc im niższy, tym różnica – większa). 

wydajność intel arc a770 względem konkurencji w grach z rt

Obietnice Intela generalnie potwierdziły testy zagranicznych serwisów. W grach z RT jest to mniej więcej poziom RTX-a 3060 Ti, co sprawia, że do śledzenia promieni Intel ARC A770 lepszym wyborem niż analogiczne modele AMD Radeon.

wyniki wydajności intel arc a770 i a750 w control z ray tracingiem
Źródło: TechPowerUp


Cena Intel ARC A770. Czy jest zaskakująco niska?

Na Intel Innovation producent potwierdził cenę sugerowaną Intel ARC A770, która wynosi 329 dolarów. Jest to zaskakująco mało jak na topową półkę (dla ARC Alchemist, nie dla kart graficznych w ogóle). Dokładnie tak samo wyceniony był RTX 3060 w dniu premiery, co dawało wtedy kwotę rzędu 1599 zł (tylko w teorii, rzecz jasna).

Dziś spokojnie można oczekiwać ceny w Polsce w okolicach 2000 zł i tak też się stało. Intel ARC A770 16 GB Limited Edition kosztuje 2099 zł. Natomiast w x-komie znajdziesz wersję ASRock A770 Phantom Gaming D OC 8 GB za 1959 zł. Ceny w zależności od chłodzenia w autorskich modelach partnerów Intela mogą się różnić. Wersja 16 GB startuje w cenie tylko o 20 dolarów wyższej (349 dol.), więc za 8 GB wydanie A770 zapłacisz pewnie najczęściej 1949-1999 zł. 

chłodzenie intel arc a770 limited edition
Źródło: Intel

Na pewno Intel nie ma łatwo w obliczu tak dużej konkurencji ze strony AMD i NVIDII. Ale jeśli karta okaże się dopracowana (także od strony software’owej), a pod kątem powinno być coraz lepiej, i rzeczywista cena kolejnych autorskich modeli nie będzie przegięta, może to być mały hit w średniej półce wydajnościowej. O ile dostępność pozwoli na bezproblematyczny zakup.

cena i premiera intel arc a770
Źródło: Intel

Kiedy premiera Intel ARC A770? Sprzedaż ruszy szybciej, niż myślisz!

Intel obiecywał, obiecywał i nie dotrzymał obietnicy. Niemniej jednak plotki o anulowaniu premiery Intel ARC Alchemist się nie potwierdziły. Na konferencji w ramach wydarzenia Intel Innovation producent ogłosił oficjalną datę premiery topowego układu – A770! Zadebiutował on – na pewno całkiem przypadkowo – tego samego dnia co… GeForce RTX 4090, a więc 12 października 2022 roku. Po długiej ciszy można było się spodziewać najgorszego, czyli jeszcze większego opóźnienia, ale na szczęście nie wchodzi to w rachubę.


design karty intel arc a770
Źródło: Intel

To naturalnie nie jest karta, która zagraża wydajnością niemal topowemu RTX-owi 4000, ale może skusić użytkowników niezłymi osiągami w niskiej cenie. Pytanie, tylko jak ze sterownikami i czy uda się uniknąć problemów technicznych?

Z tym nie trzeba było czekać do oficjalnego debiutu. Wątpliwości rozwiały przedpremierowe testy niezależnych serwisów, które potwierdziły, że sterowniki są zdecydowanie bardziej dopracowane niż jeszcze kilka miesięcy. Nie wszystko jest jeszcze idealne, ale to karta, której wydajność stoi na niezłym poziomie, pod warunkiem, że masz względnie nową platformę sprzętową (koniecznie z ReBAR-em!).

A770 to niejedyna ciekawa karta z oferty Intela. Doczekaliśmy się też sporej dawki konkretów na temat niższego, ale także nieźle zapowiadającego się modelu – A750. Ten model jest także szybszy od RTX-a 3060.

Poznaj szczegóły: Intel ARC A750 to nowy GeForce RTX 3060, ale tańszy. Intel odsłania tajemnice

Źródło: Intel, VideoCardz, Wccftech

Sprawdź również:

Sprawdź karty graficzne Intel ARC w x-komie

Odkryj także pełną ofertę kart graficznych w x-komie