Chcesz kupić kartę graficzną Intel ARC? Zapomnij o tym, jeśli masz starszy komputer

Ale że jak – wymagania sprzętowe dla kart graficznych? Tak, zgadza się. Aby wykorzystać w pełni moc, która drzemie w układach Intel ARC, potrzebujesz komputera o określonej konfiguracji sprzętowej. Dotyczy to nie tylko płyty głównej, ale także procesora. Jakie warunki musi spełnić Twój PC, by nie hamował on wydajności kart graficznych Intel ARC? Poznaj szczegóły.

Wymagania sprzętowe dla kart graficznych Intel ARC

Październik jest długo oczekiwanym miesiącem światowej premiery topowych modeli pierwszej generacji desktopowych kart graficznych Intel ARC (Alchemist). Za nami już co prawda ciche wydanie jednego z najsłabszych modeli, A380, ale najlepsze dopiero przed nami.

Musisz jednak wiedzieć, że aby nie ograniczyć wydajności takich układów, jak A770 i A750, potrzebujesz odpowiednio nowej platformy. Bez obaw, nie musi być ona intelowska, ale powinna obsługiwać Resizable BAR. Przeczytaj o tym, jak sprawdzić, czy Twój komputer obsługuje tę funkcję i jak ją aktywować:

W innym przypadku nie wykorzystasz pełnej mocy kart graficznych Intel ARC i liczba klatek może być niższa nawet o ponad 20% (!), a podczas gry możesz odczuwać nieustanne „przycinki” (tzw. stuttering). Dlatego jeśli zamierzasz kupić kartę Intel ARC do swojego komputera, zapoznaj się z oficjalnymi wymaganiami Intela.

System operacyjny

  • 64-bitowy Windows 10 (20H2 lub nowsza wersja)
  • 64-bitowy Windows 11

System operacyjny musi być postawiony na partycji typu GPT. To nowszy format od MBR, który w odróżnieniu od starszego standardu nie ma ograniczeń w kwestii maksymalnego rozmiaru partycji czy ich liczby na jednym dysku. Jest to wymóg konieczny.

Płyta główna

Płyta główna musi obsługiwać Resizable BAR. Intel podaje w oficjalnych wymaganiach następujące chipsety:

Uwaga: to nie wszystkie serie, które obsługują Resizable BAR. Te funkcje możesz także aktywować na płytach głównych opartych na serii AMD 400 (np. B450, X470), a także na wybranych płytach Intel 300 (np. Z390, Z370, H370, B360, H310). Upewnij się, czy faktycznie obsługują one Resizable BAR, a jeśli nie, sprawdź, czy producent oferuje dla nich odpowiednią aktualizację BIOS-u, która pozwoli na aktywację tej funkcji.

Przeczytaj: ranking płyt głównych 2022

Płyta główna powinna mieć też minimum pełnoprawny slot PCI-Express 3.0 x16 dla karty graficznej, choć, jak wynika z testów, do optymalnej pracy zalecane jest PCIe 4.0. Niemniej jednak różnice między tymi standardami w wydajności wynoszą zwykle góra parę klatek, więc to nie będzie duża strata. Bardziej mogą ją odczuć posiadacze niższych modeli z serii ARC Alchemist, np. A380 z obsługą PCIe 4.0 x8.

wymagania sprzętowe dla intel arc
Źródło: Intel

Procesor

W parze z płytą główną idą też procesory, więc i pod tym względem musisz spełnić określone wymagania:

Tutaj – w przeciwieństwie do płyt głównych – nie można iść na kompromisy. Po prostu na starszych procesorach nie będziesz w stanie aktywować Resizable BAR.

Sprawdź: Premiera, wydajność i ceny Intel Core 13. generacji. Wszystko, co musisz wiedzieć o procesorach Intel Raptor Lake-S

Jaki komputer do kart graficznych Intel ARC? Byle nie stary!

Jak widać po oficjalnych wymaganiach Intela, potrzebna jest w miarę nowa platforma sprzętowa. Standard PCI-Express odgrywa mniejszą rolę w wydajności niż Resizable BAR, który jest warunkiem koniecznym, by móc optymalnie korzystać z Intel ARC A770, A750 i kolejnych modeli.

składanie komputera z intel arc
Źródło: Intel