Minecraft – wszystko, co musisz wiedzieć o cyklu dnia i nocy

W sandboxowej grze survivalowej, takiej jak Minecraft, czas odgrywa dość ważną rolę. Dzieje się tak za sprawą cyklu dnia i nocy, który bezpośrednio wpływa na rozgrywkę. Jaka jest długość dnia i nocy? Czy można zawsze mieć dzień? Dowiedz się więcej o cyklu dnia i nocy oraz poleceniach, których możesz użyć do zmiany i ustawienia czasu.

Ile trwa noc w Minecraft?

Łatwo można się domyśleć, że cykl dnia i nocy w grze Minecraft nie ma zbyt wiele wspólnego z tym rzeczywistym w realnym świecie. Według źródeł i obliczeń czas świata gry jest 72 razy szybszy niż ten normalny. Oznacza to, że jedna sekunda spędzona przed ekranem odpowiada 72 sekundom życia Steve’a.

Można więc w prosty sposób obliczyć, że czas trwania całego dnia w grze odpowiada 20 minutom czasu rzeczywistego. Dzień trwa do 10 minut, a pora nocna 7. Pomiędzy nimi jest zachód i wschód słońca, które trwają po 90 sekund. Czas w Minecrafcie można również mierzyć tyknięciami. Jedna godzina Minecrafta to około 1000 tyknięć, co z kolei równa się 50 sekundom czasu rzeczywistego.

Farma w grze Minecraft

Co dzieje się w ciągu dnia w Minecraft?

Dzień w grze rozpoczyna się wschodem słońca o godzinie 6:00. Słońce w Minecrafcie ma szczególne znaczenie, ponieważ wraz z jego pojawieniem wrogie szkielety i zombie zaczynają płonąć, przez co szybko umierają. Pająki stają się neutralne, a Endermeni teleportują się w losowe miejsca, przez co łatwo jest uniknąć ataku.

Niektóre potwory, takie jak utopce, zachowują się w określony sposób w ciągu dnia. Chociaż mogą nadal atakować graczy, którzy wejdą do tego samego akwenu wodnego, to całkowicie ignorują postać gracza znajdującą się na lądzie lub pływającą łodzią. Dodatkowo wszyscy wrogo nastawienie przeciwnicy nie mogą pojawiać się na świecie za dnia.

Świat Minecraft w słoneczny dzień

Promienie słoneczne to także idealne źródło energii dla Twoich roślin. Dobrze oświetlone sadzonki rosną szybciej. Dlatego, jeśli masz zamiar uprawiać zborze lub inne rośliny rób to w dzień, zbieranie plonów w nocy jest zbyt niebezpieczne dla początkującego gracza. 

Jak przeżyć pierwszą noc w Minecraft?

Noc zaczyna się około 18:00 czasu Minecrafta i wtedy rozgrywka staje się dużo trudniejsza. Gdy słońce zachodzi, poziom światła spada na lądzie, co sprawia, że jest to idealny plac zabaw dla mobów, które zaczną się pojawiać nocą. Aby uniknąć ataków, możesz udać się do łóżka lub dobrze oświetlić swój dom.

W nocy uprawy będą nadal rosły przy świetle księżyca. Jeśli jednak zdecydujesz się pójść spać, żaden postęp nie zostanie zarejestrowany, a noc zostanie po prostu pominięta. Oznacza to, że wszystko, co zostawiłeś na przykład w piecu, nie skończy się magicznie przetwarzać, zanim się obudzisz. Mimo to, aby uniknąć pojawiania się Phantomów, dobrze jest spać przynajmniej co drugą noc.

Minecraft nocne walki z potworami

Wioski Minecraft i ich codzienne czynności

Jeśli natkniesz się na wioskę, możesz zauważyć, że wieśniacy mają ustalony tryb życia, który zależy od cyklu dnia. Wieśniacy budzą się codziennie o tej samej porze, czyli około 6 rano i zabierają się do pracy około dwóch godziny później. Około popołudnia, czyli godziny 15:00 mieszkańcy wioski uznają, że ich dzień pracy został zakończony.

Resztę dnia wieśniacy spędzają na plotkowaniu z innymi mieszkańcami wioski lub zwiększaniu populacji. Gdy na zegarze gry wybija godzina 20:00, wszystkie postacie zaludniające wioskę nagle zaczynają wbiegać do domów, po czym kładą się w łóżku. To dla nich oficjalna pora snu, która daje im chwilę bezpieczeństwa, zanim potwory zaczną pojawiać się na całym świecie i ich atakować.

Wioska Minecraft w słoneczny dzień

Komenda na zmianę pogody Minecraft

Wbrew pozorom warunki pogodowa mają istotny wpływ na świat Minecrafta. Podczas deszczu potwory mogą odradzać się wcześniej i pozostawać przy życiu dłużej, ze względu na pochmurną pogodę. Oznacza to również, że gracze mogą wcześniej kłaść się spać, aby pominąć deszcz i obudzić się później po jego minięciu.

Różnice w czasie odradzania się mobów w porównaniu z bezchmurną pogodą nie są zbyt znaczące. Jest to jednak ważna mechanika rozgrywki, którą należy zrozumieć, aby nie dać się przypadkowo uśmiercić. Podczas deszczu i burzy ciężko jest określić czy w grze jest dzień, a może już noc.

Pogodę możesz zmienić za pomocą komendy weather, przykład jej użycia znajduje się poniżej:

 • /weather clear – słoneczna pogoda,
 • /weather rain – deszczowy dzień,
 • /weather thunder – burza z piorunami.

Jak zrobić zegar w Minecraft?

Zegary to przydatny przedmiot, dzięki któremu możesz określić dokładną porę dnia, nie wychodząc z podziemi. Sprawdza się również w złych warunkach pogodowych, kiedy określenie czasu przez samo patrzenie w niebo może być trudne.

Warto zaznaczyć, że zegary nie działają netherze i odchłani, zamiast tego jego wskazówki kręcą się w losowy sposób. Gracze mogą z łatwością stworzyć zegar z zaledwie dwóch składników. Zegar wymaga 1 redstona i 4 sztabek złota.

Crafting zegaru w Minecraft

Komenda na dzień w Minecraft

Możesz zmienić czas w grze Minecraft, korzystając z prostych komendy. Użyj polecenia, aby zmienić dzień na noc lub odwrotnie w grze. Wykonaj następujące kroki, aby tak się stało:

 1. Otwórz okno czatu.
 2. Wpisz /time set.
 3. Następnie wpisz day lub night.

Oto jak będzie wyglądać komenda w konsoli, jeśli chcesz zmienić czas na dzień: /time set day.

Komenda na noc w Minecraft

Ciekawie prezentuje się możliwość zablokowania cyklu dnia za pomocą komendy. Chcesz, żeby noc trwał wiecznie? Aby to zrobić, poczekaj do zmroku i wpisz polecenie /gamerule doDaylightCycle fals. Jeśli będziesz chciał zmienić świat tak, by był tylko dzień, wpisz komendę po wschodzie słońca. Gdy zechcesz przywrócić cykl dnia i nocy, wprowadź: /gamerule doDaylightCycle true.

Jak zrobić dzień w Minecraft?

Aby zmienić i ustawić porę dnia w Minecrafcie należy wpisać komendę /time set, a następnie wpisać odpowiednią liczbę tyknięć. Na przykład dla godziny 10 rano będzie to /time set 4000. Jak wspominałem wcześniej jedna godzina to 1000 tyknięć, więc jeśli wpiszesz komendę /time set 5000, zmienisz czas na godzinę 11:00 itd. Dla ułatwienia poniżej znajdziesz kilka przykładów:

 • Wschód słońca – /time set 0
 • Dzień – /time set 1000
 • Południe – /time set 6000
 • Zachód słońca – /time set 12000
 • Noc – /time set 13000
 • Północ – /time set 18000
Minecraft RTX ON screenshot