Jak stworzyć serwer Minecraft?

Gracze kochają multiplayery, nie inaczej jest w przypadku Minecrafta. Liczba osób odwiedzających publiczne serwery jest ogromna i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu rywalizacja potrafi mocno napędzić rozgrywkę. Jednak gdy chcesz zagrać w wąskiej grupie znajomych, fajnie jest posiadać swój własny serwer. W tym artykule znajdziesz informację, jak to zrobić.

Czym są serwery Minecraft?

Serwery w Minecraft umożliwiają Ci rozgrywkę z innymi graczami. Gra ma wiele typów serwerów, wyróżniających się różnymi cechami rozgrywki. Istnieją takie, które są ukierunkowane na walkę z innymi graczami, posiadają mini gry, a nawet oferują rozbudowany system ekonomii. W celu zapewnienia dodatkowych funkcji wiele serwerów wykorzystuje niestandardowe oprogramowanie, w tym zewnętrzne generatory i edytory map.

Niemalże każdy komputer może stać się serwerem, jednak musi posiadać mocny procesor i dużo pamięci RAM, np. 16 GB. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb. Im więcej graczy, tym wymagania sprzętowe rosną. Nie możesz też zapomnieć o dostępie do internetu. W dobie coraz popularniejszego w Polsce światłowodu oraz sieci 5G szybkość łącza nie trzeba się martwić.

Minecraft zachód słońca

Jak dołączyć do serwera Minecraft?

Łączenie z serwerem Minecraft jest bardzo łatwe. Wystarczy w grze wybrać opcję Multiplayer -> następnie pozycję Add Server lub Direct Connection. Pierwsza opcja dodaje serwer do wyświetlanej listy, druga łączy nas jednorazowo bez zapamiętywania serwera. Pamiętaj, żeby dołączyć do rozgrywki ze znajomymi, musisz posiadać adres IP serwera.

Jak pobrać serwer w Minecrafcie?

Własny serwer to własne zasady. Mowa tu nie tylko o ilości graczy, ale też możliwości wprowadzenia dodatkowych modyfikacji, które całkowicie odmieniają rozgrywkę.

Minecraft postacie na serwerze

Silnik serwera Minecraft. Który wybrać?

Na początek musisz wybrać silnik serwera. Każdy z silników oferuje inne opcje, np. Vanilla to silnik, na którym nie da się instalować żadnych pluginów. Dokładną specyfikację i opis ich funkcjonalności znajdziesz bezpośrednio na stronach. Popularne silniki gry:
 • Vanilla – jest to podstawowoy serwer udostępniony przez firmę Mojang. Oferuje rozgrywkę podobną do tej z podstawowej wersji gry. Zużywa spore ilości RAM, lecz nie jest zbyt wymagający dla zasobów serwera.
 • Spigot – umożliwia rozszerzenie rozgrywki o rozwiązania nieznane w trybie jednoosobowym, ale bez modyfikacji i dogrywania czegokolwiek po stronie graczy. Wszystkie operacje odbywają się za pomocą pluginów działających na serwerze.
 • Forge – pozwala na instalację najbardziej zawansowanych modyfikacji w grze. Ze względu na stopień skomplikowania niektórych modyfikacji ma ogromne zapotrzebowanie na pamięć RAM oraz potrafi mocno obciążyć także procesor.
 • PaperMC – to bardzo dobrze zoptymalizowana modyfikacja silnika Spigot. Zużywa mniejsze ilości pamięci RAM. Niestety ma problemy z wgrywaniem pluginów.
Minecraft silniki serwerów

Jak stworzyć własny serwer Minecraft za darmo?

Jeżeli wybrałeś już któryś z nich, musisz go pobrać. Oprócz silnika potrzebujesz także programu Java, znajdziesz go na stronie oracle.com. Poniżej instrukcja stworzenia serwera na silniku Spigot:
 1. Utwórz dokument tekstowy z rozszerzeniem .bat. W jego treści wpisz następujący kod:
@ECHO OFF java -Xms1024M -Xmx6144M -jar server.jar nogui pause
 1. Stwórz nowy folder i umieść w nim, pobrany silnik gry i wcześniej utworzony plik .bat
 2. Zmień nazwę silnika na server.jar
 3. Uruchom plik .bat. Jeżeli podczas uruchomienia natkniesz się na błąd o treści „Failed to load properties from file: server.properties”, wykonaj kolejny punkt.
 4. Otwórz plik eula.txt i zmień ostatnią linijkę z false na true. Następnie uruchom serwer ponownie plik .bat.
 5. Po uruchomieniu powinien pojawić się komunikat preparing spawn area, oznacza to że Twój serwer już działa.
Gdy chcesz dokonać zmian na swoim serwerze, otwórz plik server.propeties. Możesz w nim zmienić trudność gry, ustawienia PVP, domyślny gamemode, port serwera, nazwę serwera oraz wiele innych. Warto również wspomnieć o instalacji odpowiednich pluginów, mogą one chociażby zablokować dostęp do komend innym użytkownikom. Wszystkie dostępne pluginy znajdziesz na stronie spigotmc.org.
Minecraft uruchomiony serwer

Jak stworzyć serwer Minecraft Hamachi ?

Hamachi służy do stworzenia wirtualnej sieci prywatnej za pośrednictwem publicznej sieci, takiej jak Internet. W skrócie: program tworzy wirtualną kartę sieciową, z którą może połączyć się inny użytkownik aplikacji. Powiedzmy, że chcesz zagrać z kolegą po LAN-ie, ale nie jesteś z nim w jednej sieci domowej. Hamachi sprawia, że wasze różne adresy IP łączą się z jednym konkretnym. Konfiguracja serwera Minecraft Hamachi:
 1. Pobierz aplikację Hamachi.
 2. Zainstaluj i uruchom program.
 3. Zaloguj się i wybierz z opcji Utwórz nową sieć.
 4. Wpisz wybrane ID oraz hasło.
 5. Przepisz adres IP znajdujący się obok przycisku logowania.
 6. Otwórz plik properties i zmień server-ip= na to wygenerowane przez Hamachi.
Aby do twojej rozgrywki mogli dołączyć znajomi, muszą znajdować się w tej samej sieci Hamachi. Podaj im nazwę oraz hasło. Po uruchomieniu gry i wygenerowaniu świata wciśnij ESC i wybierz z opcji Udostępnij w LAN.
Minecraft łączenie przez LAN

Czy warto kupić gotowy serwer Minecraft?

Kolejną opcją, tym razem dla bardziej leniwych graczy, jest wykupienie gotowego serwera Minecraft. Jest to ciekawa sposób dla osób, które chcą uniknąć wiecznie włączonego komputera. Ceny ofert są różne, ale zawsze możesz złożyć się ze znajomymi i pograć przez kilka wieczorów z rzędu. Minecraft w gronie przyjaciół otwiera wiele nowych możliwości i nie ma co się dziwić, że nadal cieszy się ogromną popularnością. 

Zobacz również inne artykuły temat gry Minecraft: