Komputer szyty na miarę. Test i recenzja G4M3R HERO z GeForce RTX 4070 i Intel Core i7-13700F

Gotowe zestawy komputerowe coraz częściej kuszą graczy kartami graficznymi z nowych generacji. Czy warto się nimi zainteresować? Sprawdzam to na przykładzie maszyny sygnowanej marką G4M3R HERO z GeForce RTX 4070 i Intel Core i7-13700F. Jak spisuje się komputer ze świeżo wydaną kartą graficzną NVIDIA Lovelace? Zobacz test wydajności G4M3R HERO w grach i aplikacjach oraz dowiedz się, jak bardzo zasługuje na swoje iście bohaterskie miano.

Recenzja G4M3R HERO – komputera szytego (nie tylko) pod wybrednych graczy

Gotowe zestawy komputerowe są skierowane dla tych, którzy niekoniecznie znają się na sprzęcie komputerowym. I nie ma w tym nic złego. Nie każdy zapaleniec gier musi mieć pojęcie o PC, komponentach czy ogólnie wszelkich technikaliach. W końcu są gracze, którzy chcą jednego: ma to działać i działać dobrze. To właśnie specjalnie dla nich stworzono markę G4M3R.


G4M3R HERO to komputery stacjonarne, które reklamowane są hasłami „od graczy dla graczy”, „autorskie rozwiązania” czy „maksymalizacja wydajności w grach” dzięki starannemu doborowi podzespołów. Jak przekładają się one na rzeczywistość? Czy po testach gracz szybko zostaje sprowadzony na ziemię, bo to tylko kolejny, niczym niewyróżniający się zestaw PC? Czy może to „blaszak”, którego chętnie ujrzałby każdy gracz pod swoim biurkiem?

Prawda najczęściej leży pośrodku, ale czy w przypadku niżej pozycjonowanego od G4M3R Elite komputera G4M3R HERO się to sprawdza? Ten wywołuje pozytywne wrażenie już w momencie wypakowywania. Po otwarciu wielkiego kartonu przed moimi oczami ukazało się mniejsze pudełko utrzymane w charakterystycznym dla tej marki fioletowym kolorze z napisem G4M3R HERO. Brak jakichkolwiek wątpliwości co do tego, z jakim komputerem masz do czynienia. Znajdziesz tam niezbędną dokumentację, dodatkowe przewody czy kabel zasilający.

Sam komputer zabezpieczony jest pianką styropianową z dwóch stron i owinięty porządnej jakości materiałową torbą z wyraźnym „X” na środku. Nawet szklany panel oklejony jest z obu stroną folią zabezpieczającą. Czy to miłe miłego początki? Jeśli uważasz się za gracza, który nie stroni od „gotowców”, sprawdź, czy G4M3R HERO z GeForce RTX 4070 i Intel Core i7-13700F może stać się Twoim wymarzonym komputerem, na którego wydatku nie pożałujesz.

Konfiguracja sprzętowa G4M3R HERO


Parametry komputera

Procesor

Intel Core i7-13700F z serii Intel Core 13. generacji to już reprezentant wyższej półki wśród procesorów. Jest to jednak model z zablokowanym mnożnikiem, który uniemożliwia podkręcanie (OC) i cechuje się obniżonym taktowaniem (w większym stopniu bazowym). Jest to również wersja bez zintegrowanego układu graficznego (iGPU).

Wydajnościowo w grach osiąga wartości zbliżone do i5-13600KF, ale w niektórych zastosowaniach bywa szybszy dzięki zwiększonej ilości pamięci cache oraz większej porcji rdzeni (16, po osiem P-Core i E-Core) i wątków (24).

Procesor mimo standardowego poboru mocy na poziomie 65 W dobija podczas pracy w trybie turbo do wysokich wartości (ma wskaźnik maksymalnej mocy turbo rzędu 219 W). Dlatego też producent G4M3R HERO postawił w przypadku i7-13700F na autorskie chłodzenie z wentylatorem 120 mm. Jest to konstrukcja bliźniaczo podobna do Silver Monkey X Crisp. Chłodzenie w większości zastosowań daje radę, o czym więcej przeczytasz w sekcji poświęconej kulturze pracy.

specyfikacja procesora intel core i7-13700f w g4m3r hero

Płyta główna

Szkielet recenzowanego G4M3R-a stanowi płyta główna Gigabyte B760 DS3H DDR4. Jest to jeden z tańszych modeli z serii B760 i spokojnie można go parować z Intelem bez dopisku K. Układ ma przyzwoitą sekcję zasilania z 8+2+1 fazami i porządny zestaw złącz, włącznie z dwoma interfejsami M.2 PCIe NVMe dla dysków SSD, USB 3.2 Gen. 2 i USB typu C. Chłodzenie jednak nie wygląda zbyt imponująco. Do procesorów od i5-13600KF wzwyż pokusiłbym się chyba jednak przynajmniej o Gigabyte’a B760 Gaming X, MSI Pro B760-P WIFI albo Asus TUF Gaming B760-Plus WIFI.

specyfikacja płyty głównej gigabyte b760 w g4m3r hero

Pamięć RAM

Producent komputera postawił kolejny raz na autorskie rozwiązanie. Jednak pod dedykowanymi pamięci RAM kryją się tak naprawdę przyzwoite GOODRAM-y o optymalnej prędkości 3600 MHz przy nieco wyższych opóźnieniach CL18. To, konkretnie mówiąc, GOODRAM IRDM Pro Deep Black. Kości są pozbawione podświetlenia i dość minimalistyczne, jeśli chodzi o wygląd radiatorów.

specyfikacja pamięci ram ddr4 w g4m3r hero

Karta graficzna

Najświeższym komponentem w G4M3R HERO jest naturalnie karta graficzna z serii GeForce RTX 4000. RTX 4070, bo o nim mowa, jest niezłą kartą, choć może nie najlepiej wycenioną (jak właściwie każdy model z rodziny NVIDIA Lovelace). Oferuje ona wydajność porównywalną do RTX-a 3080 przy poborze mocy niższym od RTX-a 3070. To już poziom, który zadowoli wymagających graczy. Takich, którzy chcieli pograć powyżej rozdzielczości 1080p i z ray tracingiem oraz dostępnym na wyłączność serii RTX 4000 DLSS 3.

W komputerze G4M3R HERO znajdziesz najtańszy, dwuwentylatorowy model – Gainward GeForce RTX 4070 Ghost.

Przeczytaj: Test i recenzja GeForce RTX 4070. Nowe szaty RTX 3080

specyfikacja geforce rtx 4070 w g4m3r hero

Dysk

Dysk to dość optymalny pod kątem wydajność-cena model Kioxa Exceria G2. Nie jest to demon szybkości wśród SSD PCIe NVMe i nadal korzysta ze starszego standardu (PCIe 3.0), ale dla przeciętnego użytkownika oferuje w pełni zadowalające wyniki. Gry pod tym względem nadal zbytnio nie korzystają z możliwości tego typu SSD. Do profesjonalnych aplikacji zawsze możesz dołożyć szybszy dysk PCIe 4.0, bo znajdująca się w G4M3R HERO płyta główna Gigabyte B760 obsługuje je bez problemu.

Zasilacz

G4M3R HERO zasila markowy zasilacz FSP/Fortron GMS Lite Pro z certyfikatem 80 Plus Gold. Producent pokusił się o zamontowanie modelu o wyższej mocy (750 W). Oferuje ona spory zapas dla komputera wyposażonego w i7-13700F i GeForce’a RTX 4070. Zasilacz jest niemodularny.

wnęka na dysk i zasilacz w g4m3r hero

Budowa i jakość wykonania G4M3R HERO

Komputer G4M3R HERO ma zamknięte podzespoły w nieco mniejszej obudowie niż w przypadku G4M3R Elite (jest ona odrobinę niższa i węższa oraz zdecydowanie krótsza). Jest to konstrukcja autorska, ale w rzeczywistości to zmodyfikowana „skrzynka” DarkFlash DLX22 NEO o wymiarach 488 x 216 x 420 mm.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to minimalistyczna stylistyka, która powinna spodobać się graczom uczulonym na agresywny wygląd obudów gamingowych. Metalowa konstrukcja, która utrzymana jest w czarnym kolorze, ma zabudowany front. Znajdziesz na nim subtelnego „iksa”. To akurat wyróżnia komputery G4M3R pozytywnie, bo nie masz do czynienia ze szpetnym, odpustowym designem gamingowym.

front g4m3r hero

Blachy, podobnie jak w modelu Elite, mają grubość rzędu 0,7 mm – to całkiem przyzwoita wartość. Konstrukcja nie jest w pełni zabudowana, bo czym byłby komputer dla graczy bez panelu ze szkła hartowanego na zawiasach? Obudowa jest przyzwoicie wykonana i sprawia wrażenie solidnej.

g4m3r hero ze szklanym panelem bocznym

Górny panel, który znajduje się blisko bocznej krawędzi, zawiera wszystko to, co najpotrzebniejsze: przyciski power i reset oraz do zmiany trybu podświetlenia (tych jest w sumie 14), a także 2x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1. oraz złącza audio. Czego chcieć więcej?

górny panel ze złączami w g4m3r hero

Problem mam jednak z topem i spodem obudowy. Na górze brakuje magnetycznego filtru przeciwkurzowego. Siatka jest umiejscowiona w środku między wentylatorami a blachą, co utrudnia do niej dostęp, bo wymaga… wykręcenia wentylatorów. Z kolei na dole jest ona zbyt luźna i trudno ją wpiąć, żeby trzymała się w miejscu. Oba rozwiązania są nietrafione.

Wnętrzne G4M3R HERO

Obudowa G4M3R HERO jest dwukomorowa o całkiem sporej przestrzeni, mimo że nie należy do zbyt głębokich obudów. Zmieścisz w niej bez problemu karty graficzne o długości 38 cm oraz chłodzenie o wysokości 165 cm. Producent postawił w G4M3R HERO na system powietrzny. Co prawda w obudowie da się zamontować konstrukcje oparte na cieczy (z chłodnicą nawet 360 mm), ale nie jest ona najlepiej dostosowana do chłodzenia wodnego.

W środku o odpowiednią cyrkulację powietrza dbają cztery wentylatory o średnicy 120 mm (trzy na górze i jeden z tyłu). Kartę graficzną podpiera specjalna podpórka porządnej jakości (lepsza od tych zwykle dodawanych bezpośrednio przez producentów GPU). Choć nie jest to model, który koniecznie jej potrzebuje. W obudowie ścisku nie ma – wszelkie okablowanie jest przerzucone na „plecki”, gdzie wszystkie kable są ładnie spięte i zaczepione. Porządek zachowany.

Z tyłu znajdziesz także kontroler podświetlenia. Dzięki niemu wentylatory w obudowie są zsynchronizowane z tym od procesora. Komponenty – poza chłodzeniem CPU i paskiem na GPU – nie są podświetlane. Kolor i tryb możesz zmienić, nie używając oprogramowania, ale znajdującego się pod ręką przycisku – na topie obudowy. Oświetleniu trudno cokolwiek zarzucić – nawet jeśli chciałbym się do czegoś przyczepić, to nie potrafię. Fani świecidełek będą zadowoleni.

Przeczytaj, jak kontrolować podświetlenie w komputerach G4M3R.

Test wydajności G4M3R HERO w grach

Głównym bohaterem testowanego przeze mnie G4M3R HERO jest najnowszy model z rodziny NVIDIA Lovelace, czyli GeForce RTX 4070. Ten został sparowany z mocnym procesorem – Intel Core i7-13700F. Czy to optymalne połączenie? Jak ten zestaw sprawdza się w różnych rozdzielczościach (1920 x 1080, 2560 x 1440 i 3440 x 1440 pikseli)? Pod uwagę brane były wyłącznie maksymalne ustawienia (ultra), a w niektórych przypadkach pokusiłem się o dodatkowe testy z ray tracingiem i DLSS (3).

Wyniki od 60 klatek na sekundę wzwyż to już świetna płynność, która zadowoli każdego. W niektórych przypadkach była ona niższa, ale wciąż akceptowalna. Pamiętaj o tym, że czasem wystarczy obniżyć kilka nieznaczących ustawień graficznych, by zlikwidować nieprzyjemne spadki.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 jest grywalny właściwie w każdym scenariuszu – dla graczy przyzwyczajonych do wydajności bliższej 60 fps mogą nieco narzekać na fps w 3440 x 1440 pikseli, ale w takim przypadku wystarczy wyłączyć DLSS (niekoniecznie z generowaniem klatek) i już komfort znacząco się podnosi bez utraty na jakości obrazu. DLSS jednocześnie wygładza obraz, więc z powodzeniem zastępuje antyaliasing. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco zoptymalizować ustawienia i jeszcze poprawić płynność (zobacz: jak zwiększyć fps w Cyberpunku 2077).

Fortnite

Fortnite niezmiennie utrzymuje wysoką popularność od lat, więc nie omieszkałem sprawdzić, jak ten zestaw sprawdzi się w grze Epic Games, także w ustawieniach z ray tracingiem i wszelkimi dobrodziejstwami wynikającymi z Unreal Engine 5.1. W tej grze przydaje się mocny procesor, zwłaszcza jeśli celujesz w niższą rozdzielczość i/lub DLSS. Rozgrywka jest komfortowa nawet z ray tracingiem, ale do tego trybu zalecałbym aktywację skalowania obrazu do optymalnej płynności lub drobne optymalizacje ustawień graficznych.

Hogwarts Legacy

To jeden z największych hitów 2023 roku – gra wymaga dość mocnego GPU z dużą dawką pamięci VRAM (wymagania co do ilości jednak zmniejszyły się po „łatkach”). 12 GB jest w zupełności wystarczające nawet do rozdzielczości UWQHD i ustawień ultra. Jeśli chcesz podnieść wydajność, która jest zadowalająca w każdej testowanej rozdzielczości, to dzięki RTX-owi 4070 możesz aktywować DLSS 3. Sprawdź: jak zwiększyć fps w Hogwarts Legacy.

Shadow of the Tomb Raider

Stara, ale jara – to nadal ostatnia pełnoprawna odsłona o przygodach Lary Croft i wciąż pozostaje jednym z kluczowych tytułów do testowania wydajności (szczególnie procesorów). Shadow of the Tomb Raider nie stanowi żadnego wyzwania dla recenzowanego G4M3R-a. Nawet nie pokusiłem się o żadne wspomagacze w postaci technik skalowania obrazu (z drugiej strony nie aktywowałem też RT, bo akurat w tej grze nie poprawia znacząco wyglądu).

Wiedźmin 3 next gen

Wiedźmin 3 a Wiedźmin 3 next gen to zupełnie inna bajka – nowa wersja potrafi dopiec nawet mocnym PC. Nie jest to może jedna wielka katastrofa, jak ostatnie optymalizacyjne przeboje z 2023 roku, ale wymagania gry wzrosły nieproporcjonalnie do zmian w grafice. Grę przetestowałem bez RT i DLSS. Wyniki jednak były zbliżone do tych z Cyberpunka 2077 (może trochę… gorsze).

Gra okazała się grywalna w każdym scenariuszu ze średnią płynnością 60 fps+, a ten wynik można jeszcze poprawić, zmieniając nieco ustawienia graficzne.

Test wydajności G4M3R HERO w benchmarkach i aplikacjach

Tak mocne podzespoły, jak Intel Core i7 i GeForce RTX 4070, są gwarancją wysokiej wydajności także w aplikacjach. Tym bardziej że coraz więcej aplikacji korzysta z dobrodziejstw związanych z kartami graficznymi i NVIDIA Lovelace króluje pod tym względem ze wszystkich konsumenckich GPU. G4M3R HERO w takiej konfiguracji absolutnie nie musi być wykorzystywany wyłącznie do gier, ale także do np. montażu filmów w profesjonalnym oprogramowaniu.

3DMark Time Spy

3DMark Time Spy testuje moc zarówno procesora, jak i karty graficznej. Wynik CPU jest na miarę i5-13600KF, natomiast GPU GeForce RTX 4070 wypadł o niespełna 5 tysięcy punktów gorzej od modelu RTX 4070 Ti. Generalnie to standardowe rezultaty dla komputera o takich podzespołach.

Cinebench R23

Cinebench R23 to jeden z podstawowych benchmarków do testowania wydajności procesorów. W teście jednego rdzenia (Single-Core) wypadł wręcz identycznie jak i5-13600KF (różnica na poziomie błędu pomiarowego). W teście wielordzeniowym (Multi-Core) widać stosunkowo niedużą przewagę wyższego modelu – ponad 24 tysiące punktów zamiast niespełna. Przy czym pamiętaj, że ta wersja i7 jest niżej taktowana od wariantu K (szczególnie zegary bazowe wyraźnie odstają).

Corona

W benchmarku Corona przydają się dodatkowe rdzenie i wątki, jakimi dysponuje Intel Core i7-13700F. Wynik jest o dobrych kilka sekund lepszy od Intel Core i5-13600KF (57 s vs 65 s). Przy renderowaniu bardzo złożonych i czasochłonnych scen 3D ma to kluczowe znaczenie, bo różnica tylko się wtedy pogłębi.

CrystalDiskMark

Osiągi dysku nie robią szczególnego wrażenia – mocno odstają od chociażby Samsunga 980. Jednak dla graczy to w zupełności wystarczająca wydajność. Dopiero w bardziej profesjonalnych zastosowaniach możesz odczuć potrzebę sięgnięcia po szybsze SSD.

wyniki wydajności dysku w g4m3r hero z rtx 4070 i i7-13700f w crystaldiskmark

Handbrake

Handbrake to darmowa aplikacja do konwersji wideo, która wykorzystuje potęgę wielordzeniowych procesorów. Do testów użyłem 6-minutowego gameplayu z gry RDR2 w rozdzielczości 4K o wadze 2,87 GB. Przerobiłem go na format .mkv (fast 1080p30fps), co zajęło mu 2,37 min. Jest to praktycznie identyczny czas, który udało mi się uzyskać na Intel Core i5-13600KF.

czas konwersji wideo na g4m3r hero z rtx 4070 i i7-13700f w handbrake

Shotcut

Kolejny program do edycji wideo – do obróbki wybrałem kodek NVDII, by wykorzystać ukrytą w karcie GeForce RTX 4070 moc. Sięgnąłem po dosłownie ten sam plik, co w przypadku testu w Handbrake. Z jakim skutkiem? Układ poradził sobie, zgodnie z oczekiwaniami, nieznacznie gorzej od RTX-a 4070 Ti. Eksport zajął mu 1,52 min., czyli o 10 sekund dłużej niż w wyższym modelu GPU „zielonych”, co nadal jest wyśmienitym czasem.

Temperatury i kultura pracy G4M3R HERO

Chłodzenie procesora, które jest autorską, wzorowaną na SMX Crisp konstrukcją, bez problemu radzi sobie w wymagających grach. Średnie temperatury wynosiły najczęściej 75-78 stopni Celsjusza (w grach zdarzały się zarówno spadki poniżej 70°C, jak i wzrosty powyżej 80-85°C).

W aplikacjach, które polegają na wielordzeniowości, zdecydowanie łatwiej było o przekroczenie bariery 80°C. Pod górkę szczególnie Intel Core i7-13700F miał w Cinebench R23 (test Multi-Core) czy Corona, gdzie potrafił dobić nawet do 90-96°C. Przy tej skrajnej wartości dochodziło już do lekkiego throttlingu termicznego.

Generalnie jednak w przypadku Intel Core 13. generacji od Core i5-13600K(F) w górę jest to wyzwanie dla wielu chłodzeń, w tym wodnych, więc o wysokie temperatury niezwykle łatwo. G4M3R HERO to przede wszystkim komputer dla graczy. Chłodzenie w zupełności spełnia swoje zadanie w grach i poza wyjątkami w najbardziej wymagających aplikacjach i benchmarkach trudno narzekać na temperatury. W spoczynku rdzenie CPU miały ponad 30°C, co jest typowe w skutecznie cyrkulowanej obudowie.

Temperatury te były osiągalne przy chłodzeniu CPU z wentylatorem, którego obroty w skrajnym scenaruszu nieznacznie przekraczały 1000-1100 RPM, a więc niedających się szczególnie we znaki. Tego samego nie mogę napisać o wentylatorach w obudowie. Te osiągały maksymalnie ponad 1400 RPM (najczęściej były to wartości rzędu 1000-1300 RPM w zależności od zastosowania i stopnia obciążenia). Są one dość słyszalne, ale wyłącznie w najbardziej obciążających zastosowaniach. Przy lżejszych operacjach i gamingu jest to akceptowalny poziom głośności.

temperatury dysku ssd w g4m3r hero pod obciążeniem

Dysk M.2 PCIe NVMe pozbawiony jest radiatora, więc osiągał pod obciążeniem wyższe temperatury, ale bez obaw – wciąż były one znośne. Najwyższe temperatury, jakie odnotowałem, wyniosły 73°C. Podczas typowego obciążenia średnie wartości osiągały zwykle 50-60°C, a w spoczynku o jakieś 10°C niższe (40-45°C).

Kultura pracy Gainward GeForce RTX 4070 Ghost

Komputer wyposażony jest w najtańszy model GeForce RTX 4070, czyli dwuwentylatorową konstrukcję Ghost od Gainwarda o plastikowej obudowie. Na plus trzeba zaliczyć kompaktowy rozmiar GPU i mimo głośniejszej pracy od wyżej wycenianych modeli nie jest on źródłem nadmiernego hałasu. Wentylatory rozpędzały się w wymagających grach do ponad 1450 obrotów na minutę, co podczas najwyższego obciążenia może być słyszalne. Nie jest to jednak poziom bolesny dla uszu.

GeForce RTX 4070 nie jest jednak szczególnie wymagającą kartą dla układów chłodzenia ze względu na stosunkowo niski pobór mocy (współczynnik TGP zaledwie na poziomie 200 W). Temperatury GPU nie przekraczały 67 stopni Celsjusza (hot spot maksymalnie 82,1°C), a średnio wynosiły 64-65°C (w spoczynku około 40°C), co jest bardzo dobrym, choć standardowym dla tego układu NVIDIA Lovelace wynikiem.

Podsumowanie testu G4M3R HERO z RTX 4070. Czy to perła wśród gamingowych komputerów?

Komputer G4M3R HERO to starannie skomponowana jednostka z nienagannym porządkiem w „budzie” i całkiem optymalnie dobranymi komponentami. W odróżnieniu od typowych „gotowców” przeznaczonych stricte dla graczy cechuje się gamingowym, ale dalekim od krzykliwego designem. G4M3R Hero nie tylko dobrze wygląda, ale także dobrze się na nim gra. GeForce RTX 4070 i Intel Core i7 to wydajność, która przekroczy oczekiwania przeciętnego gracza.

Cena za ten zestaw jest dość wygórowana, bo za 9500 zł złożysz bez problemu komputer z GeForce RTX 4070 Ti (w lepszym wariancie) i starczy jeszcze na wydajniejszy i/lub pojemniejszy dysk oraz sprawniejsze chłodzenie CPU. Pozostaje sobie zadać także pytanie, czy Intel Core i7-13700F nie jest procesorem na wyrost do RTX-a 4070? Zysk względem Ryzena 5 5600 wynosi średnio 7 fps w takim Cyberpunku 2077 – znaczące różnice są głównie w 1080p przy włączonym DLSS (3). W 3440 x 1440 pikseli jest ona marginalna.

fioletowe (domyślne) podświetlenie w g4m3r hero

Bardziej opłacalnym kompanem do RTX-a 4070 będą procesory Intel Core i5-12400(F) lub i5-13400(F). Chyba że grasz w Full HD i korzystasz z DLSS i będziesz używać ten komputer do czegoś więcej niż grania. Tylko w takim scenariuszu nawet na słabszym CPU będziesz mieć wysoki fps w grach, więc czy dodatkowe klatki okażą się wtedy czymś niezbędnym i wartym dopłaty? No właśnie – myślę, że odpowiedź nasuwa się sama.

G4M3R HERO z GeForce RTX 4070 i Intel Core i7-13700F to bardzo wydajny komputer, który zadowoli praktycznie każdego gracza. Jeśli szukasz mocnej maszyny do 1080p lub 1440p, to ta konfiguracja sprzętowa jest świetnym wyborem. Możesz ewentualnie przyczaić się na G4M3R-a ze słabszym CPU, jeśli granie stawiasz na pierwszym miejscu i jednocześnie chciałbyś nieco przyoszczędzić, nie tracąc zbyt wiele na wydajności.

Cena recenzowanego sprzętu może i nie jest niska, ale nie musisz sobie zawracać głowy doborem optymalnych podzespołów. Ponadto otrzymujesz 3-letnią i bezproblemową gwarancję typu door-to-door z roczną ochroną on-site.

Minusy

  • dość wysoka cena
  • Intel Core i7-13700F nieco na wyrost do RTX-a 4070, zwłaszcza do grania w wyższych rozdzielczościach
  • wentylatory w obudowie podczas najwyższego obciążenia mogłyby być nieco cichsze
  • nie do końca przemyślane rozwiązanie z filtrami przeciwkurzowymi na dole i górze obudowy

Plusy

  • generalnie nieźle dobrane komponenty, z obsługującym DLSS 3 i ray tracing GeForce RTX 4070 na czele
  • bardzo dobra wydajność w grach (zwłaszcza w 1080p i 1440p) i aplikacjach
  • całkiem sprawne (do gier) i względnie ciche chłodzenie CPU
  • solidna obudowa z porządnym zestawem złącz, czterema wentylatorami, efektownym RGB i szklanym panelem bocznym
  • 36-miesięczna gwarancja door-to-door i roczna ochrona on-site

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja