Najlepsze obudowy do komputera. Ranking polecanych modeli na rok 2024

Składasz nowy komputer i zastanawiasz się nad wyborem obudowy? Oto ranking polecanych obudów na rok 2024. Poznaj nasze propozycje w różnych kategoriach tematycznych i cenowych, a następnie wybierz wariant na miarę swoich potrzeb.

Obudowa komputerowa. Co jest w niej ważne?

To, jaką obudowę do komputera wybrać, nie powinno stanowić dla większości osób problemu. Jak się jednak okazuje, wybór najlepszej obudowy wcale nie jest prostym zadaniem. Powinieneś bowiem mieć świadomość, że ten specyficzny komponent musi spełniać pewne kryteria, tak aby ułatwiać proces montażu jednostki komputerowej, a nie go utrudniać.

Jak się wyróżnić?

Najprostszy sposób, aby przykuć uwagę osób odwiedzających Twój gaming room? Wystrzałowa obudowa (i bynajmniej nie chodzi o design kojarzący się z grami FPS)!

Fakt, klasyka w zasadzie się nie starzeje, ale przecież my gracze lubimy iść z duchem czasu i stawiać na rozwiązania, które nas wyróżniają z tłumu.

Jeśli i Wy należycie do osób, które chcą mieć coś innego niż wszyscy, a przy tym zachować świetne parametry w zakresie wentylacji i temperatur komponentów, to zwróćcie koniecznie uwagę na producentów takich jak Cougar. 

Seria obudów Cougar MX stawia na prawdziwy minimalizm, transparentność oraz stonowaną kolorystykę. To właśnie skrzynki mające przez lata utrzymywać elegancki wygląd i zapewniać komponentom odpowiednio dobry dopływ chłodnego powietrza.

Jeśli wolicie pójść na całość, to rzućcie okiem na Cougar DUOFACE RGB. Ogromna ilość miejsca w środku obudowy sprawi, że nawet najbardziej gamingowe z gamingowych komponentów pomieszczą się w niej bez trudu, a dzięki licznym, sprytnie zaprojektowanym otworom wentylacyjnym i sztabowi wydajnych wentylatorów, podzespoły pozostaną chłodne i wydajne.

Wyposażenie dobrej obudowy komputerowej

Aby wiedzieć jaka obudowa będzie Ci potrzebna, trzeba zadać sobie pytanie: jakie są moje oczekiwania? Te oczywiście będą różne. Dlatego ranking został podzielony na trzy kategorie, które powinny wpisywać się w szerokie grono odbiorców. Najpierw omówię jednak zagadnienia związane z wyposażeniem omawianych obudów.

Koszt obudowy komputerowej

Jeśli pragniesz tylko wrzucić komponenty do czegoś, co i tak będzie stało pod biurkiem, a Ty nawet nie planujesz pod nie zaglądać, to oczywiste jest, że większe inwestycje w wygląd obudowy nie będą miały tutaj uzasadnienia. Mimo to, warto jednak nie brać byle czego, a tym samym dopasować obudowę budżetem do pozostałych części zestawu.

Osobiście przyjąłbym zasadę, że obudowa powinna stanowić koszt mniej więcej 8-15% wartości całej konfiguracji. Innymi słowy, jeśli składasz komputer za 2000 zł, to nie wybieraj skrzynki za 70 zł. Postaraj się znaleźć coś adekwatnego do budżetu – rozsądne będą widełki 170-250 zł.

Może pojawić się pytanie: czy zatem konieczne jest inwestowanie w obudowę o wartości 500-600 zł jeśli składam komputer za 5000 zł lub więcej? Nie, nie ma takiej konieczności. Jeśli liczy się dla Ciebie tylko zachowanie podstawowej funkcjonalności, to tańsza obudowa też spełni swoją rolę.

Pamiętaj jednak, że droższe obudowy z przedziału 400-1000 zł posiadają również inne zalety, niż tylko dobry obieg powietrza. Większy gabaryt, to więcej miejsca na komponenty, dużo funkcji ułatwiających montaż zestawu, a także zdecydowanie wyższa kultura pracy.

Bogatsze wyposażenie, w postaci kontrolerów obrotów dla wentylatorów oraz lepsze jakościowo materiały, to również brak irytujących dźwięków, w tym wibracji przenoszonych na obudowę.

Filtry przeciwkurzowe

Osobnym tematem od wentylacji jest filtracja. W tanich obudowach filtry antykurzowe to rzadkość. Warto jednak wgryźć się w specyfikację i doczytać, czy są one obecne w wybranej przez Ciebie obudowie. Oszczędzą one frustracji związanej z koniecznością częstego odkurzania zestawu wewnątrz, znacząco też spowolnią proces zbierania się brudu na komponentach. A jak wiadomo – zabrudzone wnętrze, to gorące podzespoły.

 

obudowa silentiumPC signum SG1V EVO TG ARGB

Spośród poniższej piątki z segmentu ekonomicznego, za dobrą filtrację jak i wentylację można w szczególności wyróżnić konstrukcje SilentiumPC Armis AR6 oraz SilentiumPC SG1. Model RG4 Pure Black należy dodatkowo pochwalić za fabrycznie największą ilość zamontowanych wentylatorów, cichych i wydajnych.

Ilość miejsca na dyski

Jeżeli składasz komputer od podstaw i nie posiadasz jeszcze żadnych elementów, które chciałbyś przenieść do nowej obudowy, to prawdopodobnie miejsce na dwa lub trzy dyski o rozmiarach 2,5 lub 3,5 cala, będzie dla Ciebie w zupełności wystarczające. Jeśli jednak posiadasz kolekcję nośników ze starego komputera albo planujesz zmianę samej obudowy, upewnij się, że posiada ona dostateczną ilość zatok 3,5/5,5 cala, a także miejsca montażowe na mniejsze dyski 2,5″.

miejsca montażowe dysków ssd hdd ATX
źródło:Corsair

Obecne trendy na rynku obudów komputerowych, kierują się w stronę redukcji miejsca na nośniki 3,5 cala, czasem nawet zupełnie wykluczając możliwość ich montażu. Warto zatem mieć na uwadze, że nowoczesne obudowy preferują montaż dysków SSD. Tradycyjne dyski twarde o „klasycznym” rozmiarze, najczęściej mogą być montowane w ilości nie większej niż 2 sztuki.

Montaż napędów DVD

Coraz powszechniejszą praktyką producentów obudów komputerowych jest całkowita rezygnacja z możliwości montażu napędów CD/DVD. Jeśli posiadasz kolekcję gier lub filmów na płytach, najpewniej wybór obudowy okaże się nie lada wyzwaniem. Osobiście zalecam przerzucenie się na cyfrową formę dystrybucji gier i programów.

Jeśli jednak wiesz z góry, że programy/gry które chcesz zainstalować, są niedostępne w formie innej niż na nośnikach CD/DVD, możesz skorzystać z zewnętrznych napędów optycznych podłączanych przez port USB – w tej formie są zdecydowanie wygodniejsze.

Jaka obudowa komputerowa do zastosowań podstawowych?

Odpowiedź na pytanie: jak obudowa do 250 zł, jest dość proste. Brzmi: z jak najlepszą wentylacją/przepływem powietrza. Oczywiście, im bardziej będziesz oddalać się od kwoty 100 zł, a przybliżać do górnej granicy budżetu, tym funkcjonalność będzie rosła bardziej.

Wyposażenie taniej obudowy

Moim osobistym minimum wyposażenia wśród skrzynek do 250 zł,  jest 1 wentylator,  a także miejsce na co najmniej 3 dyski, w rozmiarach 2,5 oraz 3,5 cala. Najczęściej będzie to kombinacja 2 x 2,5″ i 1 x 3,5″, są jednak odstępstwa od tej reguły – szczególnie w konstrukcjach cenowo bliższych do nominału z podobizną przedostatniego Jagiellończyka.

Warto oczywiście szukać w tym budżecie obudów z jak największą liczbą fabrycznie preinstalowanych wentylatorów. Nie zapominaj jednak, że tania obudowa z wieloma wentylatorami, to często głośna obudowa i niekoniecznie efektywna. Zawsze możesz zakupić osobno śmigła o wyższej jakości.

Jaka obudowa komputerowa dla gracza?

W półce cenowej powyżej 250 zł odnajdziesz tak naprawdę większość bestsellerowych konstrukcji, które są wybierane głównie przez graczy. Prezentowane w tym przedziale cenowym case’y, swobodnie mogą posłużyć za bazę do budowy wydajnych komputerów do gier, jak i zastosowań profesjonalnych.

Obudowa gamingowa, to konstrukcja w zasadzie identyczna jak pozostałe. Gracze, a w szczególności Ci młodsi, mają jednak to do siebie, że lubią efektowne podświetlenie, szkło hartowane na panelach bocznych, a także efektownie wyglądające wentylatory.

Podświetlenie LED

W zestawieniu najlepszych obudów dla graczy do 600 zł, znajdują się zatem skrzynki w wariancie z fabrycznym podświetleniem, jak i bez. Osoby, które będą chciały ozdobić swój zestaw w przyszłości, zawsze mogą skorzystać ze sprzedawanych osobno zestawów upiększających. Wśród możliwych do zakupienia gadżetów znajdziesz taśmy LED do komputera, wentylatory LED RGB, wsporniki GPU z podświetleniem itd.

obudowa dla graczy RGB signum sg1 tg evo gaming SG1V EVO TG ARGB

Kontrolery wentylatorów LED

Wśród niezbędnych akcesoriów do obudów dla graczy powinien znaleźć się sterownik/hub wentylatorów. Wynika to z tego, że niestety, możliwość podłączenia 4-5 wentylatorów, dają tylko płyty główne z bardzo wysokiej półki cenowej. Jeśli zależy Ci, aby w obudowie znalazło się więcej śmigieł, zadbaj o możliwość ich prawidłowego podłączenia. 

Niektóre obudowy posiadają wbudowane kontrolery obrotów, a także samego podświetlenia LED. Warto upewnić się, czy taki sterownik jest na wyposażeniu skrzynki, którą planujesz zakupić, aby uniknąć frustracji przy podłączaniu wtyczek wentylatorów oraz wiązek LED.

Jeżeli jednak masz już obudowę lub model, który jesteś zmuszony kupić, nie posiada satysfakcjonującego Cię rozwiązania, zawsze możesz zakupić dedykowany kontroler. Zwróć jednak uwagę, że producent obudowy/wentylatorów/pasków LED, może korzystać z autorskich wtyczek podłączeniowych. Warto w takiej sytuacji dobierać akcesoria LED od jednego producenta i trzymać się danej marki. 

Przestrzeń montażowa

Na koniec warto przyjrzeć się przestrzeni montażowej w obudowie, którą planujesz zakupić. Zwróć szczególną uwagę na ilość miejsca na kartę graficzną (długość komory montażowej). Jeśli masz zamiar składać komputer własnoręcznie, to zadbaj o swój komfort. Ciasne i małe obudowy moją swój urok, nie zajmują dużo miejsca i mogą się podobać. Mogą jednak być wyzwaniem dla niewprawionej w składanie komputerów osoby.

Montaż komponentów wymaga przestrzeni roboczej lub sprytnie zaimplementowanych rozwiązań, w postaci licznych ramek, systemów modularnych, koszyków do montażu beznarzędziowego itd. Dlatego przed zakupem obudowy komputerowej sprawdź, czy Twoje komponenty zmieszczą się do wybranej obudowy. Dla przeciętnego użytkownika odpowiedni będzie rozmiar Middle Tower – czyli dedykowany płytom głównym w rozmiarze ATX.

Jaka obudowa komputerowa dla profesjonalisty?

Obudowy komputerowe w cenie ponad 600 zł są przeznaczone dla entuzjastów oraz osób, które oczekują produktów bezkompromisowych. Dominują tutaj produkty ze świetnym przepływem powietrza wewnątrz, rozbudowanym fabrycznym podświetleniem LED, wyciszeniem oraz ogromem miejsca dla komponentów, indywidualnych systemów chłodzenia cieczą czy platform wykorzystujących kilka procesorów lub kart graficznych. 

Jeśli jesteś profesjonalistą i oczekujesz dużej ilości miejsca na Twoje dyski, karty rozszerzeń, a do tego cenisz sobie ciszę i jakość – są to obudowy dla Ciebie.

Obudowa komputerowa poza spełnianiem swojej podstawowej funkcjonalności, powinna również się podobać. Szczególnie jeśli ma uzupełniać konfigurację komputerową za kilka tysięcy złotych. Powyższe propozycje są jednymi z najlepszych w swoim budżecie. Pamiętaj jednak, że posiadają one czasem nawet kilka wariantów kolorystycznych oraz wyposażenia. Dlatego jeśli zainteresował Cię dany model, a chciałbyś zakupić go w innym kolorze, to poznaj całą ofertę obudów w x-kom.

Koniecznie zobacz też jak uniknąć błędów przy składaniu komputera:
10 najczęściej popełnianych błędów przy doborze części do komputera