Dyski SSD stanowią dzisiaj standardowe wyposażenie w każdym nowym komputerze stacjonarnym, laptopie, konsoli, a nawet w serwerze NAS. Wykorzystanie pamięci flash pozwala na uruchomienie komputera w kilkanaście sekund, szybkie przenoszenie plików oraz natychmiastowe uruchamianie aplikacji. Jeśli więc szukasz dobrego dysku SSD, sprawdź nasz ranking i wybierz najlepszy model dla siebie.
Dyski SSD oparte są na pamięciach flash, czyli tak zwanych pamięciach nieulotnych. W odróżnieniu od dysków HDD w ich konstrukcji nie ma żadnych ruchomych części mechanicznych przeznaczonych do odczytu i zapisu danych. Dzięki czemu SSD charakteryzuje się znacznie krótszym czasem dostępu do plików, niemal bezgłośną pracą oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Co ważne, wymiana dysku na SSD jest najprostszym sposobem na przyspieszenie nawet leciwych już komputerów. Taki zabieg skraca odczuwalnie czas startu systemu, a także uruchamiania gier i programów. Dyski SSD są również niezastąpione w pracy z grafiką oraz podczas montażu wideo.
Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i wszystko zależy od tego, do czego Twój nowy dysk ma służyć. Jeśli chcesz używać dysku SSD do tworzenia kopii zapasowych i przechowywania plików, pojemność 1 TB idealnie się nada. Taka wielkość wystarczy również do przechowywania najnowszych gier i aplikacji.
Jeżeli nie przetrzymujesz dużej liczby plików na komputerze i nie interesują cię gry, do użytkowania systemu i podstawowych aplikacji wystarczy Ci 256 GB. Gdy z czasem okaże się to zbyt mała ilość, zawsze możesz skorzystać z zewnętrznego dysku HDD lub zewnętrznego dysku SSD.
Jeżeli chodzi o trwałość dysków SSD, to jest ona określana w dwóch parametrach. Pierwszym z nich jest MTBF, czyli okres pracy z wysoką efektywnością i bez nieodwracalnych usterek. Im jest on większy, tym lepiej dla Ciebie dlatego, że dysk będzie miał dłuższą żywotność. Szukaj dysków z MTBF równym bądź większym niż 1,5 miliona godzin.
Drugim parametrem, któremu warto się przyjrzeć jest TBW. Total Bytes Written wskazuje, ile danych możesz zapisać na dysku, zanim utraci on swoją gwarancję. Jest to ważne, ponieważ niektórzy producenci oferują do pięciu lat gwarancji, ale ograniczają ją wskaźnikiem TBW.
Mówiąc najprościej, dane przechowywane w pamięci NAND Flash są reprezentowane przez ładunki elektryczne, które są przechowywane w każdej komórce NAND. Im mniej bitów na komórkę, tym mniejsza pojemność, ale dane są zapisywane i pobierane szybciej, a układ NAND ma wyższy poziom wytrzymałości, dzięki czemu będzie działał znacznie dłużej.
Możemy wyróżnić cztery typy kości:
Najtrwalszy i zarazem najdroższy wariant to kości SLC, są one praktycznie niespotykane. Kolejne pod względem wytrzymałości są dyski wykorzystujące MLC, a dopiero potem te z TLC. Zatem na samym końcu znajdują się dyski QLC.
Aktualnie większość dysków pracuje na kościach TLC i to one powinny być pierwszym wyborem podczas zakupu dysku. Dla przykładu Samsung 980 M.2 PCIe NVMe 980 ma sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu odpowiednio do 3100 i 2600 MB/s, a także niezawodność MTBF na poziomie 1 500 000 godzin. Jest to naprawdę dobry wynik, zarówno jeśli chodzi o szybkość działania jak i wytrzymałość dysku.
Każdy nośnik pamięci komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu i nie inaczej jest w przypadku dysków SSD. Poniżej znajdziesz omówienie wszystkich złącz, które służą do montażu dysku SSD.
Dyski HDD to tradycyjne konstrukcje, ich zaletą jest stosunkowo niska cena oraz duża pojemność, sprawdzą się w roli magazynu danych na wszelkie pliki, projekty, filmy i zdjęcia. Natomiast to dyski SSD powinny znajdować się w każdym komputerze oraz laptopie, ponieważ zapewniają płynniejsze działanie systemu i szybszy transfer plików.
Wybierając dysk do swojego notebooka, musisz wziąć pod uwagę m.in. pojemność, prędkość oraz rodzaj obsługiwanego interfejsu. Dyski SSD SATA to standardowe konstrukcje zapewniające dobrą prędkość działania systemu w starszych laptopach, jeśli jednak posiadasz nowszy sprzęt, warto rozważyć wybór szybszego dysku SSD M.2 PCIe. Dzięki temu zaoszczędzisz cenny czas podczas pracy.
W przypadku nowych komputerów stacjonarnych najlepszym wyborem są dyski SSD M.2 PCIe Gen4, zapewniają one najwyższą możliwą wydajność, przez co Twoje aplikacje będą uruchamiać się w krótszym czasie. Natomiast w starszych PC-tach musisz sprawdzić dostępne złącza i wybrać odpowiedni model dysku SSD.
Do laptopa zakupiłem dyski SSD GOODRAM IRDM PRO. Laptop odżył. Działa błyskawicznie. Kupiłem 2 sztuki. Pierwszy zakupiłem rok temu, drugi pół roku temu, oba pracują w laptopach.
Super !
Polecam dyski GOODRAM 1TB M.2 PCIe NVMe IRDM Dysk SSD M.2 jest rewelacyjny !! Laptop nareszcie odżył z pełną prędkością !! Polecam !!