Ranking SSD 2024. Najlepsze nośniki półprzewodnikowe SATA i M.2

Dyski SSD stanowią dzisiaj standardowe wyposażenie w każdym nowym komputerze stacjonarnym, laptopie, konsoli, a nawet w serwerze NAS. Wykorzystanie pamięci flash pozwala na uruchomienie komputera w kilkanaście sekund, szybkie przenoszenie plików oraz natychmiastowe uruchamianie aplikacji. Jeśli więc szukasz dobrego nośnika SSD, sprawdź nasz ranking i wybierz najlepszy model dla siebie.

Co to jest dysk SSD? 

Dyski SSD oparte są na pamięciach flash, czyli tak zwanych pamięciach nieulotnych. W odróżnieniu od dysków HDD w ich konstrukcji nie ma żadnych ruchomych części mechanicznych przeznaczonych do odczytu i zapisu danych. Dzięki czemu SSD charakteryzuje się znacznie krótszym czasem dostępu do plików, niemal bezgłośną pracą oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Co ważne, wymiana dysku na SSD jest najprostszym sposobem na przyspieszenie nawet leciwych już komputerów. Taki zabieg skraca odczuwalnie czas startu systemu, a także uruchamiania gier i programów. Dyski SSD są również niezastąpione w pracy z grafiką oraz podczas montażu wideo.

Jaką pojemność dysku SSD wybrać?

Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i wszystko zależy od tego, do czego Twój nowy dysk ma służyć. Jeśli chcesz używać dysku SSD do tworzenia kopii zapasowych i przechowywania plików, pojemność 1 TB idealnie się nada. Taka wielkość wystarczy również do przechowywania najnowszych gier i aplikacji.

Jeżeli nie przetrzymujesz dużej liczby plików na komputerze i nie interesują cię gry, do użytkowania systemu i podstawowych aplikacji wystarczy Ci 256 GB. Gdy z czasem okaże się to zbyt mała ilość, zawsze możesz skorzystać z zewnętrznego dysku HDD lub zewnętrznego dysku SSD.

Jaką trwałość oferują dyski SSD?

Jeżeli chodzi o trwałość dysków SSD, to jest ona określana w dwóch parametrach. Pierwszym z nich jest MTBF, czyli okres pracy z wysoką efektywnością i bez nieodwracalnych usterek. Im jest on większy, tym lepiej dla Ciebie dlatego, że dysk będzie miał dłuższą żywotność. Szukaj dysków z MTBF równym bądź większym niż 1,5 miliona godzin.

Drugim parametrem, któremu warto się przyjrzeć jest TBW. Total Bytes Written wskazuje, ile danych możesz zapisać na dysku, zanim utraci on swoją gwarancję. Jest to ważne, ponieważ niektórzy producenci oferują do pięciu lat gwarancji, ale ograniczają ją wskaźnikiem TBW.

Jakie kości pamięci wybrać?

Mówiąc najprościej, dane przechowywane w pamięci NAND Flash są reprezentowane przez ładunki elektryczne, które są przechowywane w każdej komórce NAND. Im mniej bitów na komórkę, tym mniejsza pojemność, ale dane są zapisywane i pobierane szybciej, a układ NAND ma wyższy poziom wytrzymałości, dzięki czemu będzie działał znacznie dłużej.

Możemy wyróżnić cztery typy kości:

  • SLC (Single Level Cell) – w każdej komórce mieści się jeden bit danych,
  • MLC (Multi Level Cell) – w każdej komórce mieszczą się dwa bity danych,
  • TLC (Triple Level Cell) – w każdej komórce mieszczą się trzy bity danych,
  • QLC (Quad Level Cell) – w każdej komórce mieszczą się cztery bity danych.

Najtrwalszy i zarazem najdroższy wariant to kości SLC, są one praktycznie niespotykane. Kolejne pod względem wytrzymałości są dyski wykorzystujące MLC, a dopiero potem te z TLC. Zatem na samym końcu znajdują się dyski QLC.

Aktualnie większość dysków pracuje na kościach TLC i to one powinny być pierwszym wyborem podczas zakupu dysku. Dla przykładu Samsung 980 M.2 PCIe NVMe 980 ma sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu odpowiednio do 3100 i 2600 MB/s, a także niezawodność MTBF na poziomie 1 500 000 godzin. Jest to naprawdę dobry wynik, zarówno jeśli chodzi o szybkość działania jak i wytrzymałość dysku.

Typy i rodzaje dysków SSD

Każdy nośnik pamięci komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu i nie inaczej jest w przypadku dysków SSD. Poniżej znajdziesz omówienie wszystkich złącz, które służą do montażu dysku SSD.

  • SATA – inaczej nazywany SATA 6.0 Gb/s albo SATA III, zapewnia transfert do 600 MB/s i jest wstecznie kompatybilny z poprzednimi generacjami. Złącze to występuje zarówno w starszych jak i nowszych komputerach oraz laptopach.
  • mSATA – jest to zmniejszony wariant klasycznego złącza SATA przeznaczony głównie do urządzeń mobilnych. Komunikacja ze sprzętem odbywa się przez gniazdo i nie potrzebuje dodatkowych przewodów.
  • M.2 SATA – następca standardu mSATA, nazywany także NGFF będące skrótem od Next Generation Form Factor. Podobnie jak w przypadku mSATA nie potrzebuje dodatkowego zasilania oraz okablowania transmisyjnego.
  • M.2 PCIe – jak łatwo można się domyślić z czasem złącze M.2 zaczęło wykorzystywać interfejs PCIe, który pozwolił znacząco zwiększyć przepustowość dysków. Aktualnie rozwijana wersja to PCIe 4.0 a jej przepustowość to 16 GT/s (2 GB/s na linię).
  • PCI Express NVMe – dyski wykonane w formie karty rozszerzeń, pasującej do slotu PCI-E dostępnych we wszystkich komputerach stacjonarnych. Rozwiązanie to jest przeznaczone głównie do stacji roboczych. Nie wymagają kabli transmisyjnych oraz zasilających.
  • U.2 – to połącznie standardów SATA, SAS, NVMe w jednym slocie HOT-SWAP. Złącze jest wykorzystywane głównie do zastosowań przemysłowych i produkowanych. Dyski wpinane do złącza są za pomocą jednego przewodu i można je wymieniać podczas pracy.

Dlaczego nośników SSD jest coraz więcej?

Aktualnie w komputerach i laptopach dyski SSD to podstawa, to właśnie dzięki nim system operacyjny działa płynnie, a gry wczytują się znacznie szybciej. Jeszcze do niedawna pamięci flash były bardzo drogie i miały niewielką pojemność. Teraz technologia nośników półprzewodnikowych staje się coraz tańsza w produkcji, więc ceny nowych produktów są bardziej atrakcyjne.

Wszystko to sprawia, że tradycyjne dyski talerzowe (HDD) są coraz mocniej wypierane z rynku. Choć wciąż za 1 TB danych zapłacimy średnio dwa razy więcej w przypadku nośnika SSD, to przepaść w wydajności jest ogromna. Czasami prosta operacja wymiany dysku na SSD, potrafi przyśpieszyć wczytywanie systemu o kilkadziesiąt sekund.

Jednak to nie wszystkie zalety tych konstrukcji. Dyski SSD zużywają energię tylko wtedy, gdy wykonywane są operacje na plikach. Nie występuje tutaj potrzeba zużycia energii na napędzenie głowicy i mechanizmu talerzowego. Co to zmienia? Jeżeli zamontujesz pamięć SSD do swojego laptopa, zauważysz wydłużony cykl pracy baterii.

Ranking dysków SSD na 2024 rok

Dyski SSD: najczęściej zadawane pytania 

Wybierając dysk do swojego notebooka, musisz wziąć pod uwagę m.in. pojemność, prędkość oraz rodzaj obsługiwanego interfejsu. Dyski SSD SATA to standardowe konstrukcje zapewniające dobrą prędkość działania systemu w starszych laptopach, jeśli jednak posiadasz nowszy sprzęt, warto rozważyć wybór szybszego dysku SSD M.2 PCIe. Dzięki temu zaoszczędzisz cenny czas podczas pracy.

Dziś dyski SSD stały się powszechne, można je spotkać zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Ich główną zaletą krótki czas dostępu do danych - zarówno w przypadku zapisu i odczytu. Dzięki temu czas przesyłania plików jest krótszy, a aplikacja zainstalowane na dysku SSD uruchamiają się szybciej.

Natomiast dyski HDD to tradycyjne konstrukcje, które są znacznie wolniejsze. Ze względu na niską cenę wykorzystuje się je głównie do przechowywania dużej ilości danych. Podsumowując wybór pomiędzy dyskiem HDD a nośnikiem SSD, ogranicza się do Twoich preferencji pomiędzy wydajnością a pojemnością.

W przypadku nowych komputerów stacjonarnych najlepszym wyborem są dyski SSD M.2 PCIe Gen4, zapewniają one najwyższą możliwą wydajność, przez co Twoje aplikacje będą uruchamiać się w krótszym czasie. Natomiast w starszych PC-tach musisz sprawdzić dostępne złącza i wybrać odpowiedni model dysku SSD.

Dobry dysk SSD nie tylko pomieści wszystkie Twoje dane, ale także zagwarantuje szybką i komfortową pracę. Parametry, na które musisz zwrócić uwagę to: prędkość odczytu danych, prędkość zapisu danych oraz pojemność. Jeżeli na co dzień wykorzystujesz swój sprzęt do przeglądania internetu i pakietu biurowego, nie musisz wybierać bardzo szybkiego i kosztownego dysku SSD jak Samsung 980 PRO. Do tego zastosowania wystarczy klasyczny 2,5-calowy nośnik SATA SSD KIOXIA EXCERIA.

Dyski SSD występują w kilku wariantach, różniących się typem złącza i sposobem montażu. Niestety praktycznie każdy komputer posiada inny pakiet złącz. Dlatego przed zakupem warto zajrzeć do instrukcji obsługi lub specyfikacji, aby upewnić się, czy wybrany model będzie kompatybilny. W przeciwnym przypadku może okazać się, że Twój sprzęt nie posiada odpowiedniego złącza lub nośnik nie będzie pracował z pełną prędkością.

Jeżeli posiadasz starszy sprzęt, to prawdopodobnie musisz wybrać klasyczny 2,5-calowy dysk SSD. W przypadku laptopów zamontujesz go w miejsce starego dysku HDD. Natomiast w komputerach stacjonarnych niezbędne jest wpięcie dwóch przewodów. Pierwszy z nich służy do przesyłania danych (kabel SATA), drugi do zasilania dysku (kabel zasilający SATA).   

Gdy Twój komputer lub laptop posiada złącze M.2, montaż jest dużo prostszy. Wystarczy, że odnajdziesz odpowiedni interfejs na płycie głównej. Następnie umieścisz dysk w porcie oraz przykręcisz go jedną śrubką. Pamiętaj, że w starszych urządzeniach, port M.2 może występować w wersji nieobsługującej protokołu NVMe i magistrali PCIe.