Jak zainstalować mody do Minecrafta?

Przygoda z modowaniem Minecrafta jest jak zanurzenie się w bezdennej studni ludzkiej kreatywności. Aby jednak do niej wskoczyć, trzeba zacząć od podstaw. A te sprowadzają się do pytania: jak zainstalować mody do Minecrafta? Na szczęście jest to temat, który można szybko opanować za sprawą wielu dostępnych narzędzi.

Jak zainstalować mody do Minecrafta? Skąd je pobrać?

Zastanawiacie się, jak wgrać wybrane mody do Minecrafta? Wbrew pozorom nie jest to trudny proces. Najważniejsze, aby od samego początku podejść do niego właściwie. W tym przypadku oznacza zaprzyjaźnienie się z platformą Curse Forge. To najprostszy sposób na to, by rozpocząć przygodę z pobieraniem i instalowaniem modów do Minecrafta.

Oczywiście jest też alternatywa w postaci ręcznego modowania Minecrafta. Tu jednak należy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy – przez dekadę istnienia gra doczekała się wielu wersji. A to już mocno komplikuje sprawę. Szczególnie tym, którzy stawiają pierwsze kroki w temacie minecraftowych modyfikacji.

I tak na przykład sporo jest modów porzuconych przez twórców, nieaktualizowanych, przejmowanych przez innych użytkowników, są mody przygotowane na różne modloadery: forge, optifine albo fabric… innymi słowy, musicie liczyć się z rozczarowaniami związanymi z tym, że niektóre mody, które wyszukacie ręcznie, mogą nie być kompatybilne z posiadaną przez Was wersją Minecrafta.

Starsze mody mogą nie zadziałać na nowszych wersjach gry, nowe na starszych itd. Rzecz jasna nie jest to rzecz nie do przeskoczenia, ale czasem można stracić przy niej wiele czasu i nerwów. Na Curse Forge w prosty sposób wyfiltrujecie dostępne do pobrania mody działające z wersją gry o takim lub innym numerku.

Sprawdźcie produkty z serii Minecraft w al.to


Jak wgrać mody do Minecrafta, korzystając z Minecraft Forge?

Na stronie Minecraft Forge znajdziecie pliki instalacyjne narzędzia do instalowania modów. Z rozwijanej listy w lewej kolumnie strony znajdują się różne wersje programu. Wybieracie tę, której numer jest zgodny z wersją gry zainstalowaną na Waszym komputerze. Pobieracie, instalujecie i możemy zacząć wgrywać mody do Minecrafta.

Na tym etapie warto pamiętać o tym, żeby Minecraft Forge pobierać jedynie z oficjalnej strony aplikacji. W sieci pojawia się bowiem coraz więcej doniesień o zawirusowanych narzędziach do Fortnite’a, modach kopiących kryptowaluty na komputerach graczy itp.

Chłopak gra w Minecrafta

Po pobraniu i zainstalowaniu Forge’a należy:

 1. otworzyć Minecraft Launchera i zmienić profil na „forge”. Po załadowaniu gry w ekranie startowym ujrzymy nowe menu „mody/mods”;
 2. znaleźć folder „mods”, w którym będziemy wgrywać mody do Minecrafta. Najprościej zrobić to za pomocą windowsowej wyszukiwarki. Klikając na ikonę lupy na pasku zadań Windows 10 wpiszcie komendę: %appdata% i zatwierdźcie Enterem. W ten sposób powinniśmy odnaleźć folder .minecraft, a w nim Mods. Jeśli tego drugiego nie ma, można go stworzyć ręcznie. W folderze Mods będziemy wgrywać wszystkie mody do Minecrafta. PS. w niektórych wersjach Minecrafta jest opcja otworzenia folderu z poziomu launchera gry;
 3. uruchomić ponownie Minecrafta – pobrany i wgrany mod powinien wyświetlać się w zakładce Mods, a tym samym być gotowy do uruchomienia.

Jak zainstalować mody do Minecrafta z Fabric?

Fabric to dość ciekawa alternatywa dla wspomnianego już Forge. Jest lżejszy, działa stabilniej i nie wpływa tak negatywnie na wydajność Minecrafta, jak jego bardziej znany odpowiednik.

Jeżeli w nazwie moda autor umieścił frazę „fabric”, „fabricapi”, do jego uruchomienia konieczny będzie właśnie ten modloader. I choć Fabric wydaje się rozwiązaniem nieporównywalnie bardziej niszowym niż Forge, znajdziemy tu wiele ciekawych modów, którymi warto się zainteresować. Poza tym Fabric wspiera również testowe wersje gry, czego nie można powiedzieć o Forge’u.

Jak zainstalować Fabric (Minecraft: Java Edition)?

To bardzo proste. Rzecz sprowadza się do kilku kroków:

 1. na sam początek trzeba ściągnąć i zainstalować… Javę, jeśli nie mamy jej na swoim systemie;
 2. teraz możemy przejść do pobrania aplikacji ze strony Fabrica; ściągamy więc i instalujemy narzędzie Fabric Loader do Minecraft Launchera na Windowsie, wybierając wariant „Universal/.JAR”.;
 3. po uruchomieniu instalatora za pomocą Javy pojawi nam się okienko, w którym musimy zaznaczyć odpowiednie opcje. Przy „Wersji Minecrafta” ustawiamy naturalnie tę, która nas interesuje. W „Wersji Loadera” również zaznaczamy zgodną z wersją naszego Loadera. „Wybierz lokalizację instalacji” powinno nas kierować do folderu z modami. Na koniec musimy zaznaczyć checkbox „Stwórz profil”. Warto pamiętać, że aby wybrana wersja Minecrafta pojawiła nam się na liście rozwijanej w instalatorze, musimy co najmniej raz ją uruchomić w launcherze;
 4. zatwierdzamy, klikając w „instaluj”. O tym, że wszystko zrobiliśmy, jak należy, powinien świadczyć komunikat w stylu „loader fabric (…) został pomyślnie zainstalowany”.
 5. pamiętajcie, że grając na Fabricu, mody z Forge’a nie będą działać. Działa to również w drugą stronę, tj. nie zagramy w mody z Fabrica, gdy odpalimy grę z Forge’a.
Minecraft mods top background

Jak uruchomić Fabric w Launcherze Premium Minecrafta?

Już po uruchomieniu Launchera Premium powinniście zauważyć obecność fabric loadera po lewej stronie od buttona „Graj”. Jeśli jednak niczego tam nie zauważycie, musicie:

 1. przejść do zakładki „Instalacje”, wybrać opcję „Nowa Instalacja”;
 2. z rozwijanej listy wybrać „Fabric Loader” w odpowiedniej wersji. Instalację nazywamy tak, jak nam się podoba;
 3. klikamy „Stwórz” i wracamy do głównego widoku launchera.

Gdy uruchomimy Minecrafta z poziomu Premium Launchera, na ekranie startowym, w lewym dolnym rogu, powinien wyświetlać się komunikat ze słowem „fabric”, który oznacza, że niczego, jak dotąd, nie udało nam się popsuć i jesteśmy na dobrej drodze, by zacząć modowanie z tym modloaderem.

Jak uruchomić Fabric w SKlauncher

Tu również nie ma przesadnej filozofii:

 1. edytujemy profil stworzony w SKlauncherze. Otworzy nam się okienko;
 2. w okienku, w polu „Wersja”, wybieramy „Własne” i w rozwijanej liście klikamy na „fabric-loader” z odpowiednim numerkiem oznaczającym wersję loadera;
 3. zapisujemy profil i uruchamiamy grę.

Jak dodać mody do Minecrafta z Fabric?

W przypadku obu launcherów rzecz sprowadza się do umieszczenia plików w folderze Mods. Aby do niego trafić, najłatwiej będzie kliknąć w windowsową szukajkę, wpisać komendę %appdata%, zatwierdzić klawiszem Enter. Otworzy nam się okno z folderami, naszym zadaniem jest odnalezienie tego o nazwie .minecraft. Stamtąd kierujemy się do podfolderu Mods, a jeśli go nie ma we wspomnianej lokalizacji, tworzymy go ręcznie.

To właśnie tam kopiujemy plik z pobranym modem. Odpalamy launcher z Minecraftem, upewniamy się, że fabric loader jest włączony. Uruchamiamy grę. Jeśli mod jest kompatybilny z modloaderem, powinien być już aktywny. To wszystko.

W przypadku niektórych modów, po stworzeniu nowego świata, przywita nas ekran powitalny z informacjami o twórcach oraz podstawową instrukcją korzystania z modyfikacji. Warto pamiętać, że kolejne instalowane mody nie muszą być ze sobą kompatybilne, co może przekładać się na problemy z Minecraftem.

budynek w Minecraft

Jak dodać mody do Minecrafta na telefonie?

Jeśli wydaje Wam się, że jedynie pecetowa wersja Minecrafta pozwala cieszyć się modami, to czas najwyższy wyprowadzić Was z błędu. Na urządzeniach z systemem Android mamy nieco uszczuploną wersję Bedrock Gry. Zwie się ona Minecraft Pocket Edition. Możemy dodać do niej fajne, ciekawe modyfikacje, którymi urozmaicimy sobie rozgrywkę. Sposoby są w zasadzie dwa: korzystanie z funkcji Add-On lub zewnętrzne aplikacje do zainstalowania na smartfonie. Drugie rozwiązanie dotyczy starszych wersji Minecrafta.

Wgrywanie modów Add-on do Minecrafta na smartfonie

Mody Add-on posiadają rozszerzenie .mcworld lub .mcpack. Jeśli pobierzecie je spakowane w .zip lub .rar, pierwszym krokiem będzie rozpakowanie ich. Aby zainstalować mody Add-on do Minecraft Pocket Edition potrzebny będzie nam menedżer plików. W niektórych smartfonach tego typu apki są preinstalowane, w innych trzeba je pobrać ze Sklepu Play.

W każdym razie po uruchomieniu menedżera plików odszukujemy destynację pobranych modów. Uruchamiamy interesujący nas plik i to w zasadzie wszystko – mod zostaje załadowany do gry.

Mody do Minecrafta na telefon. Instalacja za pomocą aplikacji BlockLauncher

Sposób ten, jak już wcześniej zasygnalizowaliśmy, działa jedynie w odniesieniu do starszych wersji gry, konkretnie do wersji 0.14.2 włącznie. I jest strasznie irytujący, ze względu na nagromadzenie reklam w aplikacji. Rzecz sprowadza się do załadowania wybranego moda z poziomu BlockLaunchera.

Osobiście raczej nie polecamy tego sposobu, który z początku wydaje się znacznie prostszy niż ręczne dodawanie modów, ostatecznie jednak jest znacznie upierdliwszy.