Idziesz na studia? Zobacz, w jakie gry warto zagrać

Nauka na studiach nie musi oznaczać tylko wielogodzinnego przesiadywania z nosem w książkach. Jest w końcu wiele gier, z których można wyciągnąć wiele przydatnych informacji. Zapraszam więc do (nie do końca poważnej) listy produkcji, które mogą zainteresować studentów różnych kierunków.

Nauka poprzez granie

Na każdym kierunku studiów bardzo ważna jest teoria. Wiedza o podstawach konkretnego zagadnienia czy specjalistyczne i konkretne informacje zdecydowanie przydają się w dalszym rozwoju toku nauczania uniwersyteckiego. Praktyka jednak nie jest tak łatwa, jak można by sobie wyobrażać.

W wielu przypadkach trudności może sprawiać ograniczony dostęp do laboratoriów, specjalistycznego sprzętu naukowego, dogodnych warunków, urządzeń medycznych, sprzętu rolniczego czy chociażby osób z różnymi zaburzeniami do badań. W tym miejscu pomocą okazują się gry komputerowe.

Oczywiście takie źródło wiedzy należy brać z bardzo dużym przymrużeniem oka. W końcu wiele produkcji elektronicznej rozgrywki podejmuje dany temat w sposób umowny lub jest jego prześmiewczą wariacją. Warto jednak nimi się zainteresować chociażby ze względu na możliwość spojrzenia na dane zagadnienie z nowej, świeżej perspektywy, nie mówiąc już o walorach rozrywkowych.

Laptopy do grania na studiach

Aby zagrać w jakąś grę przy okazji się przy tym ucząc, trzeba najpierw mieć na czym grać. W tym wypadku ogromną pomocą są laptopy gamingowe. Zajmują niewiele miejsca, więc z łatwością można je brać w podróż i przenosić w razie przeprowadzki. Całe szczęście w dzisiejszych czasach takie laptopy mają bardzo zbliżoną wydajność do komputerów stacjonarnych o podobnej specyfikacji.

Zobacz laptopy do gier w x-komie

Jakie gry do jakich kierunków studiów?

Produkcji, z których można wyciągnąć przydatne informacje dla wybranego przez siebie kierunku nauczania, jest całe zatrzęsienie. Wybrałem jednak moim zdaniem te najciekawsze. Będą więc gry ponure i bardzo poważne, ale będą też tytuły lżejsze, a nawet całkowicie zwariowane. Dla każdego coś dobrego.

AWF

Akademia wychowania fizycznego to kierunek studiów, do którego najłatwiej dopasować gry. Wystarczy wymienić praktycznie wszystkie produkcje sportowe i olimpijskie, a lista zapełni się po brzegi. W tym wypadku nie może oczywiście zabraknąć takich tytułów, jak FIFA, NBA czy NFL. To jednak nie wszystko, bo oprócz tych najbardziej znanych gier, traktujących o różnych dziedzinach sportu, warto zainteresować się też „drugą stroną medalu”, jak w przypadku Football Managera.

Nie interesują Cię takie produkcje? To nic nie szkodzi! Nieco leciwe już Wii Sport i Wii Fit pozwoli na prawdziwy ruch w trakcie grania dzięki wymagającym trybom, w których konieczne jest faktyczne wykonywanie ćwiczeń przed telewizorem.

Na koniec można także poćwiczyć koordynację, dzięki niewielkiej flashowej grze QWOP. Ostrzegam jednak, że może wywołać niekontrolowane wybuchy agresji.

FIFA 23

Kup FIFA 23 w x-komie


NBA 2K23
Madden NFL 23
Football Manager 2023

Kup Football Manager 2023 w x-komie


Wii Sport
QWOP

Informatyka

Informatyka to dziedzina nauki najbliższa memu sercu. Składa się ona oczywiście na najróżniejsze zagadnienia, od programowania, grafiki komputerowej, po programowanie niskopoziomowe czy obsługę specjalistycznych aplikacji. Niemal wszystkie składowe informatyki łączą się natomiast w grach komputerowych.

Świetnym sposobem na poznanie zasad, jakimi rządzi się świat komputerów, jest rozpoczęcie swojej przygody z PC Building Simulatorem. W końcu, zanim zabierzemy się za kwestie software’owe trzeba najpierw odkryć możliwości sprzętowe komputerów. Później przychodzi już czas na inne zadania. Jeżeli Twoją ambicją jest tworzenie gier komputerowych, to możesz zapoznać się z Game Dev Tycoon. Tak, wiem, że to raczej prosta „gierka/symulator”, ale i tak bawi.

W roli świetnego nauczyciela programowania wspaniale sprawdzi się natomiast HACKNET i HACKMUD. Oba te tytuły traktują o włamywaniu się na systemy komputerowe korporacji i wykradaniu wartościowych informacji. Nie są to jednak zwykłe gry, gdyż uczą one zasad, jakimi rządzi się programowanie przy pomocy języka Java Script i C++. Poznasz w nich również prawdziwe komendy wykorzystywane w systemach UNIX.

A na „dokładkę” z czystym sumieniem mogę polecić stareńką już grę COLOBOT. W niej wcielamy się w astronauta, który ma przy pomocy robotów rozbudować bazę na księżycu. Brzmi niewinnie, ale zabawa zaczyna się w momencie, gdy konieczne staje się automatyzowanie zachowań robotów. Wtedy konieczne jest wykorzystanie nieco uproszczonego języka C, aby zaprogramować elektronicznych pomocników do pracy.

PC Building Simulator
Game Dev Tycoon
HACKNET
Colobot

Medycyna

Medycyna to bardzo szeroka dziedzina nauki. Od poznawania ciała człowieka, po zaawansowane działania chemiczne, kończąc na… łacinie – jest to jeden z cięższych kierunków studiów. Trzeba jednak czasem się zrelaksować i odpocząć od grubych niczym portfel Bezosa podręczników.

Niestety większość popularnych gier z medycyną w tle podchodzi bardzo umownie do tej tematyki, żeby nie powiedzieć prześmiewczo. Z tego powodu odradzam raczej przyjmowanie przekazywanych w nich informacji za pewnik. Warto mimo wszystko nimi się zainteresować, bo najzwyczajniej w świecie dają wiele radości.

Two Point Hospital to symulator szpitala. Gracz musi w nim zarządzać wszystkimi działami, dodawać nowe oddziały, dostosowywać koszty pracowników i rozszerzać działalność poprzez zatrudnianie nowych specjalistów. To w zasadzie taki Sim Tycoon w klimatach serialu Hoży Doktorzy.

Zupełnie inną produkcją jest Plague INC. Jest to symulator… chorób zakaźnych. Celem gracza jest stworzenie takiego choróbska, które będzie się jak najszybciej rozprzestrzeniać i będzie mieć jak największą śmiercionośność. Dodatkowo trzeba walczyć z czasem, gdyż ludzie nie próżnują i starają się walczyć z zarazą, tworząc szczepionki. A że gra jest niesamowicie aktualna w dzisiejszych czasach (i dość kontrowersyjna), podnosi to moim zdaniem jej walory.

Na koniec całkowicie zwariowana i odjechana produkcja Surgeon Simulator 2, w której wcielamy się w chirurga. Gracz musi walczyć o życie pacjenta, próbując przeprowadzić udaną transplantację poszczególnych części jego ciała. Specjalnie zaprojektowane koślawe sterowanie wraz z animowaną grafiką sprawia, że jest to generator zabawnych sytuacji. No bo w końcu w której grze, aby uratować człowieka, konieczna jest… transplantacja całej głowy przy użyciu młotka?

Two Point Hospital
Plague INC.
Surgeon Simulator 2

Studia prawnicze

Przebywanie na sali sądowej i znajdowanie kruczków prawnych dla większości ludzi może nie być zbyt interesujące. Innego zdania są natomiast studenci prawa. Nie ma co się oszukiwać, znajomość kruczków prawnych i zasad panujących w państwie jest niezwykle pomocna także w normalnym życiu.

Z powodu swojej tematyki jest stosunkowo mało gier, które poruszają motyw sądowy. Wśród nich wymienić mogę Ace Attorney, czyli japońską produkcję Capcomu, traktującą o roli prawnika na sali sądowej. Gra przyjęła formę tzw. visual novel, w której rozgrywka polega na wybieraniu poszczególnych ścieżek dialogowych.

Jeżeli nie odpowiada Ci jednak klimat mocno japoński, to warto zainteresować się We, The Revolution. W tej produkcji gracz wciela się w sędziego, który ma podejmować decyzje w sprawach sporów toczonych między władzami fikcyjnego państwa a ludnością, która uczestniczy w rewolucji.

Phoenix Wright: Ace Attorney − Spirit of Justice
We, The Revolution

Historia

Nauka o historii nie musi kończyć się na wkuwaniu dat stoczonych bitew czy podpisanych traktatów. Historia to w rzeczywistości upamiętnione życie minionych pokoleń. To właśnie ich zwycięstwa i porażki niosą za sobą wartościowe doświadczenie, dzięki któremu możemy być lepszymi ludźmi.

W tej kategorii można znaleźć bardzo dużo gier, które opisują minione wydarzenia z większym lub mniejszym przywiązaniem do faktów. Takie produkcje świetnie sprawdzają się w roli poszerzenia wiedzy i niejakiego obcowania z historią. Często podchodzą także do danej epoki czy wydarzeń w sposób bardzo umowny, zmieniając je nawet w Fantasy bądź Science Fiction.

Nie da się ukryć, że pierwsze dwie oryginalne części Call of Duty, ukazujące działania drugowojenne na różnych frontach pozwalały poczuć się niczym prawdziwy żołnierz na linii frontu. Słynne wydarzenia z próby odbicia Staliningradu przez rosyjskie wojska czy bitwa sił brytyjskich z niemieckimi pod El Alamin w Egipcie na ekranie komputera potrafiły onieśmielać.

W Heart of Iron IV gracz przejmuje kontrolę nad wojskami poszczególnych państw w kampaniach od 1936 do 1950 roku. Możliwe jest odtworzenie prawdziwych operacji wojennych na szeroką skalę. Gra zdecydowanie warta zainteresowania, muszę jednak ostrzec – ta produkcja jest bardzo trudna i zawiera multum najróżniejszych mechanik, których nauka może zająć wiele godzin gry.

Ciągle zostajemy w tematach wojennych, ale tym razem cofamy się do Wielkiej Wojny, czyli 1917 roku. W grze Valiant Hearts: The Great War gracz poznaje okrucieństwa, jakie spotkały ludzi na początku XX wieku. To, że ta produkcja ma kreskówkową szatę graficzną absolutnie nie odbiera jej wartości siły przekazu. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

W Assassin’s Creed 2 oprócz standardowych misji wykonywanych na zlecenie bractwa możliwe jest wykonywanie zadań pobocznych i odkrywanie nowych lokacji. Czemu o tym mówię? Ponieważ w grze zostały odtworzone prawdziwe miejsca we Florencji i Rzymie z XV wieku. Oprócz tego gracz napotyka na swojej drodze takie historyczne postacie, jak Lorenzo de’Medici, Rodrigo Borgia, a nawet Leonardo da Vinci.

Mieliśmy strzelanki, mieliśmy przygodówki i gry akcji, czas więc na strategię TOTALNĄ, czyli Total War: Rome 2. Jak sama nazwa wskazuje, gracz przejmuje władzę nad Rzymskim imperium od III do VI wieku naszej ery. Toczymy kolejne bitwy, przejmujemy tereny i zarządzamy własnym terytorium. Zadań do wykonania jest wiele, a kampanii do przejścia jeszcze więcej.

Na koniec zostawiłem grę dość niestandardową. Jeżeli interesuje was historia Japonii w okresie Sengoku, to powinna spodobać się wam gra Nioh. Ten souls-like oprócz wymagającej rozgrywki oferuje także możliwość zapoznania się z prawdziwymi, historycznymi postaciami. Angielski alchemik Edward Kelley, słynny wojskowy Tokugawa Ieyasu czy najsłynniejszy ninja Hattori Hanzo to tylko garść znakomitości, które przyjdzie graczowi spotkać na swojej drodze. 

Call of Duty 2
Heart of Iron IV
Valiant Hearts: The Great War
Assassin’s Creed 2
Total War: Rome 2
Nioh

Robotyka i mechatronika

Jeszcze w swoim młodzieńczych latach marzyłem o tworzeniu robotów i zautomatyzowanych pojazdów. Niestety z powodu słabych zdolności matematycznych mogłem pomarzyć o takich studiach na politechnice. Jeżeli jednak bardzo dobrze idzie Ci na mechatronice i robotyce, to ucieszy Cię zapewne informacja, że gry o tematyce konstruowania skomplikowanych urządzeń elektrycznych przeżywają temat bum na rynku.

Kerbal Space Program to całkiem przyjemna produkcja o tworzeniu statków kosmicznych. Gracz musi zaprojektować i złożyć prom bądź rakietę z dostępnych elementów tak, aby skończony pojazd był w stanie wylecieć poza orbitę ziemi. Niby to proste zadanie okazuje się ciężkie do wykonania. Gra posiada zaawansowany silnik fizyczny, przez co źle skonstruowany prom może rozpaść się już na starcie z powodu zbyt dużych przeciążeń.

Gra Satisfactory to produkcja na większą skalę. Po wylądowaniu na obcej planecie gracz musi nawet pozyskać materiały z otoczenia, następnie przetworzyć je i z nich stworzyć fabrykę do produkcji skomplikowanych urządzeń. Nie sprowadza się to jednak do jednego budynku i kilku surowców, a konieczne jest zbudowanie ogromnych systemów, często zawierających wiele kilometrów taśmociągów.

Na podobnej zasadzie działa Factorio. W tym wypadku jednak kamera ustawiona jest jak w klasycznej strategii, czyli z widoku ptaka. Grafika jakoś szczególnie nie zachwyca, ale jest bardzo czytelna i to jest w niej najważniejsze. Mnogość możliwych konfiguracji urządzeń, które trzeba budować i połączenia między nimi sprawiają, że konieczne jest jak najlepsze planowanie i optymalizacja każdego kroku.

Shenzhen I/O to z kolei niewielka produkcja, której głębia potrafi zawstydzić znacznie większe gry. Skupia się ona na tworzeniu własnych układów scalonych i ich zaprogramowaniu przy pomocy języka niskiego poziomu. Jest to zdecydowanie propozycja dla wszystkich fanów Asemblera.

Kerbal Space Program
Satisfactory
Factorio
Shenzhen I/O

Rolnictwo

Zarządzanie gospodarstwem rolnym to nie jest taka sielanka, jak można by sobie wyobrażać. Stawanie o świcie i tyranie przez wiele godzin to jedna strona medalu. Drugą sprawą jest konieczna znajomość podstaw chemii, wiedza o nawozach i pokarmie dla zwierząt, duże umiejętności motoryczne i techniczne i wiele więcej.

Kto jednak nie chciałby po ciężkim dniu na polu odpocząć przy wirtualnej jeździe kombajnem? A taką możliwość daje oczywiście Farming Simulator. W coraz to kolejnym częściach serii twórcy dodają multum nowego sprzętu i opcji rozbudowy gospodarstwa, jest się więc czym bawić.

Dużo luźniej do tematyki rolnictwa podchodzi Stardew Valley. Wiele zawartych w tej grze mechanik jest mocno uproszczonych, sama produkcja posiada jednak zatrzęsienie pobocznych zadań do wykonania. Oprócz sadzenia kalarepy i powiększania silosu możliwe jest uczestniczenie w sezonowych festynach, łowienie ryb czy nawet walka z potworami w kopalniach. Nie można zapomnieć także o płci przeciwnej, z którą można romansować.

Ogromną popularność zyskała również seria Animal Crossing, a w szczególności jej najnowsza odsłona New Horizons. Tytuł ten dostępny jest wyłącznie na konsolę Nintendo Switch. Bardzo kreskówkowa grafika skrywa naprawdę wiele skomplikowanych systemów zarządzania swoim gospodarstwem, włącznie z… braniem kredytu na posiadłości. No tak, z życia wzięte.

Farming Simulator 22
Stardew Valley
Animal Crossing: New Horizons

Zarządzanie i administracja

Na kierunku zarządzania student uczy się, a jakże… zarządzania. Pod tym hasłem znajduje się jednak wiele różnych zagadnień. W końcu sprawy administracyjne nie kończą się na ustalaniu budżetu czy zmianie cen wywozu śmieci.

Gier o tematyce administracyjnej jest na rynku całkiem sporo i mają one całkiem długą historię. Pierwsza odsłona SimCity zadebiutowała w końcu 1989 roku. W tym momencie najlepszą produkcją z gatunku zarządzania miastem jest Cities Skylines. Wielowymiarowe tworzenie miejscowościami, od budowy dróg, po szkoły, stadiony i parki wraz z ogromem najróżniejszych opcji dopełnione jest przez losowe wydarzenia, jak pożary czy trzęsienia ziemi.

Jeżeli nie pasuje Ci jednak klasyczna rozgrywka znana z SimCity, to może spodoba Ci się klimat w Tropico 6. Wejście w buty prezydenta (a właściwie dyktatora) niewielkiej wysepki bananowej niesie za sobą wiele obowiązków. Trzeba zająć się nie tylko zadowoleniem mieszkańców, ale także zadbać o poprawne stosunki z innymi państwami i handel morski.

Trochę inaczej do motywu zarządzania podchodzi Dwarf Fortress. U podstaw jest to gra fantasy, w której tworzy się krasnoludzkie imperium wewnątrz gór na losowo generowanych mapach. Gra powstaje już od wielu lat i ma dość spartańską grafikę, ale jej głębia i zaawansowanie mechanik potrafi przyćmić nawet największe i najpopularniejsze symulacje miast.

W podobnym tonie do Dwarf Fortress została zaprojektowana gra RimWorld. Różnicą jest jednak setting produkcji, grze fabuła RimWorldu rozgrywa się w kosmosie, gdzie jako rozbitek statku kosmicznego gracz ma za zadanie zbudowanie nowej kolonii. To zadanie nie jest proste, gdyż oprócz zajmowania się podstawowymi zachciankami mieszkańców trzeba również zadbać o ich bezpieczeństwo.

Cities Skylines
Tropico 6
Dwarf Fortress
RimWorld

Studia artystyczne

Rysunek, grafika komputerowa czy malarstwo to nie tylko forma zarobku, ale także sposób na życie. Bez odpowiedniej dawki kreatywności i wrażliwości na otaczający nas świat nie da się stworzyć dzieła wybitnego.

Dzięki grze Dreams nie trzeba się jednak ograniczać do płótna czy kartki papieru. Ta niesamowita produkcja łączy w sobie możliwość puszczenia wodzy fantazji w rysunku przy pomocy gogli wirutalnej rzeczywistości PlayStation VR oraz… game developing. Tak, po zaprojektowaniu jakiegoś wspaniałego dzieła możliwe w tej grze jest stworzenie na jego podstawie oddzielnej produkcji, dostępnej dla innych graczy. Niezależnie, czy chcesz odtworzyć Wenus z Milo w formie 3D, narysować trójwymiarową Monę Lisę czy zwyczajnie zaprojektować prostą grę platformową – Dreams daje Ci taką możliwość.

Dreams

Psychologia

Psychologia to dziedzina nauki zajmująca się umysłem człowieka. Zrozumienie jej i poznanie zasad, jakimi rządzi się rozum to zadanie o tyle skomplikowane, że nie ma na zadanie pytania jednoznacznej odpowiedzi. W końcu każdy człowiek jest inny i ma własne myślenie (chociaż z tym bywa różnie). Dlatego niemal każdą grę z ciekawą fabułą można zaliczyć do grona produkcji, które spodobają się psychologowi. Jest jednak garść tytułów, które są wręcz wybitne.

Coraz śmielej w elektronicznej rozrywce poruszane są tematy ciężkie, o których często się nawet rozmawia. Jedną z takich gier jest Wait! Life is Beautiful!. Ta produkcja skupia się na poszczególnych bohaterach, które z powodu różnych perypetii życiowych postanawiają popełnić samobójstwo. Czy uda im się odnaleźć nowy sens życia? To zadanie należy już do gracza.

W podobne mroczne tony uderza także That Dragon, Cancer. Ta niewielka produkcja została stworzona przez programistę, któremu na raka zmarło dziecko. Chciał on przy pomocy tej produkcji pogodzić się ze stratą i oddać cześć swojemu synowi.

Jeżeli interesują Cię zaburzenia psychiczne u człowieka, to z pewnością spodoba Ci się Hellblade: Senua’s Sacrifice. Ta niezwykła produkcja okraszona klimatem wprost z mitów i legend ukazuje historię kobiety, wymęczonej z powodu utraty ukochanego i brutalnej choroby, jaką jest schizofrenia. Dzięki specjalnym zabiegom technicznym grając na słuchawkach, można faktycznie poczuć się jak czuje się osoba dotknięta tą chorobą.

Bardzo ciekawy obraz choroby i żałoby został ukazany również w grze To the Moon. Ta niepozorna produkcja, w której przyjdzie graczowi zmierzyć się ze światem snów i pragnień osoby na łożu śmierci, niejednokrotnie wyciska łzy i zmusza do myślenia nad swoim życiem.

Psychologia to nie tylko choroby umysłu, ale także (a może przede wszystkim) sposób poznania i pomocy osobom, które w jakimś sensie się zagubiły. A Way Out, czyli gra zbudowana na bazie kooperacji dla dwóch osób ukazuje historie dwóch skazańców, którzy chcą uciec z więzienia. Ich perypetie i zmagania z prywatnymi sprawami są fajnym, chociaż nieco uproszczonym ukazaniem tego, jak może przebiegać resocjalizacja osoby zagubionej.

Gray Matter jest to klasyczna przygodówka point’n’click, w której gracz poznaje losy dwóch postaci – iluzjonistki i naukowca. Uczony zajmuje się badaniami nad ludzkim umysłem, co z powodu nieszczęśliwych wypadków na uniwersytecie doprowadza go do obłędu. Łatka szaleńca nie pomaga mu jednak w prowadzeniu dalszych badań. Co tak naprawdę dzieje się z tym człowiekiem? Tego dowiecie się już z samej gry.

Wait! Life is Beautiful!
That Dragon, Cancer
Hellblade: Senua’s Sacrifice
To the Moon
A Way Out
Gray Matter

Filologia angielska

To, że język angielski jest niezwykle przydatny w życiu codziennym, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ilość słów i wyrażeń w tym języku potrafi jednak czasami onieśmielić.

Nie ma więc chyba lepszego sposobu na doszlifowanie swoich umiejętności lingwistycznych, niż Scribblenauts. W tej grze trafiamy na coraz to kolejne poziomy, na którym musimy wykonywać konkretne zadania. Zazwyczaj sprowadzają się one do pomocy NPC-om. A to trzeba komuś podarować rybę na obiad, innym razem ściągnąć kotka z drzewa. Skąd jednak wziąć karpia albo drabinę? Proste, trzeba je stworzyć.

Aby to zrobić, konieczne jest wpisywanie nazw przedmiotów w magicznym notatniku. Twórcy zaimplementowali w grze wiele najróżniejszych przedmiotów i ich wariacji, dzięki czemu dodając do słowa „teddy bear” słowo „huge” otrzymamy nie zwykłego pluszowego misia, a ogromnego pluszowego misia. Wydawać by się mogło, że to gra dla dzieci, ale spokojnie. Zaimplementowany w Scribblenauts słownik jest naprawdę rozległy.

Scribblenauts Unlimited

Logistyka

Wszystko jest fajnie, dopóki w sklepach nie brakuje towaru, a magazyny są pełne. Gorzej, gdy towar się skończył, a na magazyn nie trafiła zamówiona dostawa. W takim wypadku zawiniła logistyka. To właśnie do ludzi odpowiedzialnych za tę gałąź branży należy pilnowanie, aby wszystko było na czas i dotarło do wskazanego miejsca bez problemu.

Nie ma chyba lepszej gry dla logistyka, jak Euro Track Simulator. Możliwość przewożenia towarów po europejskich drogach i optymalizacja tras wraz z zarządzaniem własną firmą sprawiają, że ETS ma oddaną, ogromną rzeszę fanów na całym świecie.

W Logistics Expert zadaniem gracza jest zarządzanie danym punktem przeładunkowym. W tej grze nie ważne, czy przyjmujesz dostawy portowe, rozładowując tankowce, czy ładując pociągi towarowe – zawsze trzeba pilnować wyznaczonego czasu i odpowiednich kosztów.

Z „trochej innej beczki” wszystkim logistykom może spodobać się najsłynniejszy symulator kuriera, czyli Death Stranding. Oczywiście jest to jedynie żartobliwe określenie, bo sama gra posiada niesamowity świat i fantastyczną, ciekawą fabułę. Nie da się jednak ukryć, że większość część gry spędza się nad tworzeniem optymalnych tras przewozowych i dostosowywania ilości ładunków pod własne możliwości.

Euro Track Simulator 2
Death Stranding

Filozofia

Kim jestem, czym się stałem, kim będę itd… Z pozoru na takich hasłach skupia się filozofia. Owszem, często porusza bardzo abstrakcyjne zagadnienia, które mają się nijak do prawdziwego życia. Filozofia to jednak też nauka o tym, kim tak właściwie jesteśmy i jaki ma sens nasze istnienie. 

Takie pytania są stawiane w grze Detroit: Become Human. Klimat Science Fiction w połączeniu z zagadnieniami dotyczącymi miejsca androidów w społeczeństwie i duszy potrafią zmusić gracza do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa.

Dość stara już gra Planespace: Torment to RPG, w której gracz wciela się w bezimiennego bohatera. Dość szybko okazuje się, że nasz bezimienny jest nieśmiertelny i z każdym zgonem i powrotem do żywych traci pamięć. Podczas rozgrywki gracz napotyka na swojej drodze najróżniejsze postacie, które nasz bohater spotkał już wcześniej na swojej drodze. Nie są to jednak miłe spotkania, gdyż każdego z bohaterów łączy z protagonistą jakieś przykre przeżycie. Przez całą grę stawiane jest również jedno pytanie „Cóż może zmienić naturę człowieka?”.

Detroit: Become Human
Planescape: Torment

Fizyka

Na kierunku fizyki zawsze konieczne jest nauczenie się rozbudowanej teorii, opisującej najróżniejsze zjawiska fizyczne, które nas otaczają. Taka wiedza jest niezwykle fascynująca i przydatna w prawdziwym życiu. W końcu świadomość, jaka siła jest potrzebna do wniesienia wszystkich siatek z zakupami na 4 piętro bez windy to codzienność każdego prawdziwego faceta.

Obliczanie trajektorii lotu piłki i jej energii potencjalnej to jedno. Co, jeśli byłaby możliwość sprawdzenia najróżniejszych zasad fizyki w praktyce? Najlepiej w świecie wirtualnym, bez udziału fizycznych przedmiotów.

Garry’s Mod to modyfikacja do silnika graficznego Source, na którego podstawie działają wszystkie produkcje ze studia Valve. Nie jest to w zasadzie sama gra, a raczej zbiór narzędzi i gigantyczny sandbox do zabawy. Można w nim stworzyć najróżniejsze machiny, a za sprawą całkiem zaawansowanej fizyki sprawdzić jak dany przedmiot zachowa się w konkretnych przypadkach. 

Dużo zabawy z fizyką i ogólnym pojęciem grawitacji daje również Portal 2. Tam, oprócz najróżniejszych zagadek gracz ma do czynienia również z ciekawym zastosowaniem portali i zmian grawitacji. Nie jest to może idealny przykład zastosowania zasad fizyki, wciąż jednak daje wiele frajdy.

Garry’s Mod
Portal 2