Programowanie z DJI Robomaster S1 – bawiąc uczy, ucząc bawi

DJI przyzwyczaiło nas do produktów, które dostarczają całą masę atrakcji, ze świetną ofertą dronów na czele. Tym razem producent postawił na zabawkę, która oprócz rozrywki, dostarczy podstawowej wiedzy z zakresu programowania i mechaniki. DJI Robomaster S1, bo o nim mowa, zainspirowany został zawodami, które producent organizuje dla młodych konstruktorów robotów.

Zrób to sam – najpierw montaż

DJI zadbało o to, żeby prawdziwa zabawa rozpoczęła się od razu po odpakowaniu robota. Właściwie nie robota, bo jest to lekkie nadużycie, ale części do jego złożenia. Tak, nie dostajemy gotowego produktu dlatego, żeby od samego początku bawić i uczyć się z Robomaster S1. Zestaw składa się z dziesiątek różnego rodzaju większych i mniejszych elementów, śrubek czy przewodów. Szczegółowość montażu została przemyślana nawet to tego stopnia, że samodzielnie złożyć musimy koła. Poświęcić trzeba kilka godzin, żeby roboczołg był gotowy do działania.

Po złożeniu DJI Robomaster S1 waży trochę ponad 3 kg. Posiada kamerę, która nagrywa w rozdzielczości FullHD, z kątem widzenia 120°. O stabilizację obrazu dba dwuosiowy gimbal. Bateria do pełna ładuje się przez około 90 minut, a wystarcza to na ponad pół godziny zabawy. Robota możemy rozpędzić do prędkości 11 km/h, a sterujemy nim poprzez aplikację na smartfonie lub kontrolerem, po podłączeniu go do sieci Wi-Fi.

DJI Robomaster S1

Uczy programowania, jeździ, strzela – możliwości DJI Robomaster S1

Tryb programowania – brak ograniczeń

Jest to najciekawszy i zarazem najbardziej edukacyjny tryb działania robota, nazwany przez producentów Lab. Poświęcony jest przede wszystkim nauce programowania. Podzielony został tak, żeby uczyć mogła się osoba, która pierwszy raz spotyka się z programowaniem, a także ktoś, kto chce postawić kolejny krok w zdobywaniu tej wiedzy.

W aplikacji dostępne są świetne tutoriale, które krok po kroku prowadzą młodego adepta kodowania przez program w wizualnym języku Scratch 3.0. Zabawa polega na układaniu kolorowych bloczków, jeden po drugim, a robot w ten sposób zapamiętuje instrukcje i następnie może je wykonać. Nieco bardziej zaawansowana jest możliwość programowania w tekstowym języku Python. Tutaj już ograniczyć może nas tylko wyobraźnia, ponieważ ilość komend i sposób ich wykonania jest ogromny.

Przykładowo zaprogramować możemy robota, żeby dojechał do danej przeszkody. Następnie może ją zestrzelić, zawrócić czy wykonać jeszcze jedno z wielu innych poleceń. Już sama ilość komponentów, jakie da się konfigurować, jest bardzo duża – są to liczne sensory, czujniki i silniki. DJI Robomaster S1 stworzony został tak, żeby to użytkownik miał pełną władzę nad robotem i jednocześnie był świadomy, że czasami nawet kilkugodzinne programowanie może przynieść satysfakcjonujące efekty.


Tryb walki i solo – jest zabawa

W tych trybach czeka na nas przede wszystkim zabawa. Na szczególną uwagę zasługuje tryb Battle, który umożliwia prawdziwe walki robotów. Nie bez powodu używam tego słowa w liczbie mnogiej, ponieważ jego wszystkie zalety wykorzystać można przy zakupie dwóch robotów.

Wtedy w do dyspozycji mamy działko, które załadować możemy żelowymi nabojami, lub stoczymy walkę korzystając z wirtualnych pocisków przez podczerwień. Oprócz typowej walki wręcz batalię można urozmaicić o elementy, które trochę przypominają serię Lego Racer, jak np. zawroty głowy, które utrudnią celowanie w przeciwnika. Warto jeszcze wspomnieć, że robot świetnie potrafi poruszać się na boki dzięki rolkom, z których skonstruowane są koła. To już duży atut, dzięki któremu robot będzie starał się uniknąć trafieniom oponenta.

Co jeszcze? Zamiast walki roboczołgów możemy się również ścigać na czas, pokonując przeszkody. DJI Robomaster S1 potrafi też podążać za linią wyznaczoną za pomocą taśmy samoprzylepnej. Rozpoznaje gesty i śledzi wskazane osoby. Poza tym tryb Solo pozwala na tradycyjne sterowanie robotem, z podglądem w aplikacji, a dodatkowo umożliwia strzelanie z działka. To już dobry przepis na zamach na któregoś z domowników. Ale nie wiecie tego ode mnie.

Dla kogo DJI Robomaster S1?

Mogłoby się wydawać, że na pierwszy rzut oka jest to nowoczesna zabawka przeznaczona głównie dla dzieci. Jednak możliwości DJI Robomaster S1 sprawiają, że jest to produkt również dla dorosłych. Spędzenie czasu z robotem może sprawić, że odnajdziemy w sobie smykałkę do programowania, a różnorodność funkcji i przejrzyste tutoriale pozwolą na naukę od zera. DJI Robomaster S1 to zabawka edukacyjna pełną gębą, a korzystanie z niej z pewnością nie pójdzie na marne.

DJI Robomaster S1 znajdziecie w sklepie x-kom