Ukochane dziecko Apple rośnie. 15-calowy MacBook Air zmierza do sklepów?

MacBook Air to od prawie 15 lat najpopularniejszy notebook Apple i jeden z najbardziej lubianych laptopów na świecie. Zaliczył kilka zmian designu, 13,3-calowy model otrzymał niegdyś 11-calowego brata, ale zawsze brakowało dużego, 15-calowego Aira. Teraz nareszcie może się to zmienić, gdyż najnowsze przecieki sugerują powstanie MacBooka Air 15 cali. Co o nim wiemy?

MacBook Air 15 – specyfikacja i design

MacBook Air 15 cali będzie niczym innym, jak powiększonym MacBookiem Air M2, którego Apple ogłosiło na konferencji WWDC 2022. Gigant z Cupertino początkowo rozważał zaprezentowanie laptopa wraz z modelem 13-calowym, ale zrezygnował z tego, przenosząc całe siły przerobowe na mniejszy model. Czyżby kolejny raz dawały się we znaki problemy na rynku półprzewodników?

Bok MacBooka Air M2
MacBook Air M2. Źródło: Apple

Być może więc zobaczymy hybrydę MacBooka Pro 16 z MacBookiem Air M2. Być może Apple zdecyduje się na zamontowanie znacznie większej baterii, dzięki czemu MacBook Air 15 wytrzyma dłużej na jednym ładowaniu. Napędzać go powinien świeżutki procesor Apple M2. Nie ma co oczekiwać mocniejszej jednostki obliczeniowej, ani aktywnego układu chłodzenia – takie rarytasy są zarezerwowane dla MacBooków pro i stacjonarnych Maków. I nie taki jest cel MacBooka Air – model z procesorem M1 działa wzorowo i sprzedaje się znakomicie

Front MacBook Air M2
MacBook Air M2. Źródło: Apple

MacBook Air 15 – kiedy premiera?

Według doniesień agencji Bloomberg, Apple planuje premierę 15-calowego MacBooka Air na 2023 rok. Laptop zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej podczas wiosennej konferencji Apple. Wewnętrzne e-maile ujawnione w ramach pozwu Epic vs Apple wskazują również, że Steve Jobs chciał wypuścić 15-calowego MacBooka Air w pierwszej połowie 2008 roku. Zamiast tego firma zdecydowała się na stworzenie mniejszego, 11-calowego modelu w 2010 roku.

Równolegle z MacBookiem Air 15 mają pojawić się także odświeżony 12-calowy MacBook i 14-calowy iPad Pro. Apple szykuje w ten sposób najszerszą w swojej historii gamę laptopów (do których wliczam iPada Pro), wykorzystując elastyczność oferowaną przez autorskie procesory. Dzięki temu zarówno użytkownicy Pro, jak i domowi dostaną komputer każdego rodzaju, w odpowiednim dla nich rozmiarze. Czy zwiększy to udziały Apple na rynku – przekonamy się już niebawem.

Zobacz także:

Poznaj strefę produktów Apple w x-komie

Źródła: 9To5Mac, Bloomberg, Forbes