Podczas konferencji WWDC 2022 gigant z Cupertion zaprezentował procesor Apple M2. Kiedy premiera nowych układów?

Druga generacja procesorów Apple Silicon nadchodzi. Podczas ostatniej konferencji WWDC, zostały pokazane nowe MacBooki Air i Pro wyposażone w SoC Apple M2. Chociaż gigant z Cupertino nie ujawnił wszystkich informacji, to wiadomo już naprawdę wiele. Kiedy premiera nowych procesorów Apple M2? Jakie ulepszenia czekają na konsumentów? Sprawdź szczegóły w artykule.

Specyfikacja Apple M2 – co nowego względem M1?

Jak co roku na konferencji WWDC, Apple zaprezentowało swoje nowe produkty. Oprócz kolejnej iteracji systemu iOS producent pokazał także nową generację autorskiego układu SoC. Podobnie jak w przypadku serii M1, procesory M2 mają być skierowane do normalnych konsumentów, a nie profesjonalistów.

Podczas prezentacji podkreślano, że nowy chip koncentruje się na efektywności energetycznej, a także ogólnej poprawie wydajności w stosunku do M1, który w przyszłości ma zastąpić. Według firmy z Cupertino, M2 oferuje o 18 procent szybszy procesor, o 35 procent mocniejszy układ graficzny i o 40 procent szybszy silnik Neural Engine.

SoC Apple M2 podsumowanie

Tak duże przyrosty udało się uzyskać dzięki 5-nanometrowej technologii drugiej generacji. Nowa generacja procesu N4P firmy TSMC ma zapewnić około 11 punktów procentowych wyższą wydajność i prawie o 22 punkty procentowe wyższą wydajność w porównaniu z procesem stosowanym do produkcji procesorów A15, M1, M1 Pro i Max.

Wspomniany powyżej proces N4P pozwala na zwiększenie gęstości tranzystorów o 25 procent względem Apple M1. Dlatego producent mógł dokonać również ulepszeń kontrolera pamięci i jej przepustowości. Procesor M2 oferuje do 24 GB pamięci RAM (M1 ma maksymalnie 16 GB pamięci RAM, podczas gdy M1 Pro może obsługiwać 32 GB, M1 Max 64 GB i M1 Ultra 128 GB), której przepustowość wynosi 100 GB/s, czyli o 50 procent więcej niż M1.

SoC Apple M1 omówienie

Jak wspomniałem wcześniej, układ graficzny także został podkręcony, a to zasługa dwóch dodatkowych rdzeni graficznych. Dodatkowo 10-rdzeniowe GPU ma nie mieć negatywnego wpływu na żywotność baterii, która tak samo, jak w przypadku MacBooka Air z procesorem M1 ma wynosić 18 godzin.

Pełna specyfikacja SoC Apple M2

Apple M1 Apple M2
Proces technologiczny 5nm 2nd-gen 5nm
Tranzystory 16 billion 20 billion
Rdzenie CPU 8 8
Rdzenie GPU 7 lub 8 10
Taktowanie 3,2 GHz Brak informacji
TDP 20 do 24 W Brak informacji
Neural Engine 16 cores, 11 TOPS 16 cores, 15.8 TOPS
Maksymalna ilość pamięci RAM 16 GB 24 GB
Przepustowość pamięci 68.25 GBps 100 GBps
Rodzaj pamięci LPDDR4X LPDDR5

Interesujesz się sprzętem Apple? Sprawdź najnowsze informacje w artykule: Relacja z konferencji Apple WWDC 2022. Nowy MacBook Air i duże zmiany w iOS

Zmiany i ulepszenia Apple M2 w skrócie

Nie chce ci się czytać całości? Zobacz najważniejsze informacje:

  • Nowy 5-nanometrowy układ jest kontynuacją technologii znanej z procesorów M1.
  • SoC Apple M2 to 8-rdzeniowy procesor, maksymalnie 10-rdzeniowy procesor graficzny i 16-rdzeniowy silnik Neural Engine.
  • M2 posiada 20 miliardów tranzystorów, czyli 25% więcej niż w M1.
  • Maksymalna ilość pamięci RAM zwiększona do 24 GB, przy przepustowości pamięci do 100 GB/s.
  • Układy mają możliwość odtwarzania wielu strumieni wideo ProRes 4K/8K.

Kiedy premiera procesorów Apple M2?

Najnowszy układ Apple M2 pojawi się w MacBooku Air (2022/M2) i 13-calowym MacBooku Pro (2022/M2), które mają zadebiutować w lipcu 2022 roku. Natomiast nie wspomniano, w który dzień miesiąca odbędzie się premiera. Prawdopodobnie zainteresowanie nowym sprzętem będzie ogromne, a ilość dostępnych początkowo sztuk mocno ograniczona.

Zapewne to nie jedyne sprzęty, które otrzymają nadchodzący SoC. Procesor może pojawić się także w przyszłym iPadzie lub Macu Mini, podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej generacji chipu Apple. A co z wariantem Pro, Max i Ultra M2? Cóż najwydajniejszy reprezentant, czyli M1 Ultra, ukazał się dopiero 18 marca tego roku, więc nie liczyłbym na rychłą premierę odświeżonych wersji.

SoC Apple M2 vs M1

Ile będą kosztować notebooki wyposażone w chipy Apple M2?

W porównaniu do mocniejszych układów Apple Silicon (takich jak M1 Pro, M1 Max i M1 Ultra), M2 trafia w przedział cenowy dostępny dla przeciętnych konsumentów. W przypadku MacBooka Air (2022/M2) cena początkowa ma wynosić 1199 USD, a bardziej dopasione wariant Pro to już kosz 1299 USD.

Co ważne, na tę chwilę producent nie zamierza wycofywać z rynku urządzeń z procesorem M1. To naprawdę ważna informacja, dla które osób chcą nieco zaoszczędzić. Sprzęty wyposażone w poprzednią generację Apple Silicon, to wciąż potężne urządzenia, które powinny bezproblemowo poradzić sobie z podstawowymi aplikacjami nawet za kilka lat.

SoC Apple Silicon M2 budowa rdzeni

Podsumowanie. Czy Apple M2 to nowy król wydajności?

Analizując wszystkie przedstawione podczas konferencji informację muszę powiedzieć, że druga generacja procesorów Apple Silicon nie zmienia zbyt wiele. Pomimo tego, że procesor zyskał mocniejszy układ graficzny z dwoma dodatkowymi rdzeniami, możliwość obsługi większej ilości pamięci RAM oraz szereg innych usprawnień, to wciąż jest to ta sama konstrukcja.

Wszyscy, którzy liczyli na kolejną rewolucję mogą czuć się zawiedzeni. Trzeba jednak pamiętać, że od premiery pierwszych SoC Apple M1 minęły zaledwie dwa lata, więc producent nie miał zbyt wiele czasu. Na sam koniec warto wspomnieć, że TSMC testuje procesory wykonane w procesie 3 nm. Według plotek istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zostaną one przeznaczone dla chipów M3 i A17.

Apple M2 to najnowsza generacja SoC (System-on-Chip) giganta z Cupertino, która bazuje na architekturze ARM. Procesory tego typu wykorzystują uproszczony zestaw instrukcji w porównaniu do x86, co skutkuje mniejszym zużyciem energii. W odróżnieniu od konstrukcji Intela lub AMD, jednostki M2 łączą wiele oddzielnych komponentów, takich jak CPU, GPU i układ zabezpieczający.

Układy Apple zostały ogłoszone w dniu 6 czerwca 2022 roku na konferencji WWDC. Natomiast ich sklepowa premiera przewidziana jest na lipiec 2022 roku. Pierwszymi urządzeniami, które otrzymają procesor M2, będą MacBooki Air (2022/M2) i 13-calowe MacBooki Pro (2022/M2).

Apple nie sprzedaje swoich układów osobno, ciężko jest więc oszacować cenę pojedynczej sztuki procesora. Chip M2 będzie dostępny w nowym 13-calowym MacBooku Air 2022 (cena początkowa: 1199 USD) lub MacBooku Pro 2022 (1 299 USD).