Gogle AR Apple mają mieć wydajność Maca, zastąpić iPhone’a i zadebiutować w przyszłym roku. Wiemy, to dużo sensacji jak na jeden tytuł

Już od wielu lat najwięksi producenci technologiczni próbują zakładać nam technologię na twarz w postaci gogli VR czy inteligentnych okularów. Do tej pory żadne z tego typu rozwiązań nie zakończyło się całkowitym sukcesem. Ale najnowsze plotki mówią o tym, że na scenę wkroczy Apple z goglami AR i to już niedługo. A jak Apple twierdzi, że coś jest potrzebne, to ludzie zazwyczaj w to wierzą. Co zatem wiemy o zestawie AR od Apple?

Gogle Apple – kiedy premiera?

Temat inteligentnych okularów od Apple wraca co jakiś czas jak bumerang. Jedne plotki głoszą, że Apple Glass nie będzie, by zaraz temat wrócić do punktu wyjścia, że Apple Glass jednak powstaną. Najnowsze plotki natomiast wzięły na celownik cały headset Apple.

Portal 9To5Mac, powołujący się na słowa analityka Ming-Chi Kuo, donosi, że gogle AR/VR Apple mogą pojawić się na rynku na początku 2023 roku. Wcześniej dużo mówiło się o końcówce 2022 roku, natomiast problemy z dostępnością podzespołów i potrzeba dalszego udoskonalania urządzenia opóźniły premierę gogli. Analityk ponadto nie sądzi, abyśmy mieli poznać gogle podczas nadchodzącej konferencji WWDC 2022. Przyczyna jest prosta – konkurencja zdąży się „zainspirować” rozwiązaniami Apple, zanim firma wypuści nowy produkt.

Gogle Apple VR/AR mockup
Źródło: MacRumors.com

Gogle AR/VR od Apple o mocy Maca

Na szczęście doniesienia Mich-Chi Kuo rzucają sporo światła na to, jak headset od Apple może wyglądać i działać. Według analityka headset będzie miał aż dwa procesory. Jeden ma mieć wydajność zbliżoną do procesora Apple M1 i najprawdopodobniej będzie to flagowy, mobilny procesor A16 lub jego mocniejszy wariant. Drugi – słabszy – będzie odpowiadał za działanie czujników w headsecie. Niewątpliwie urządzenie obsłuży dźwięk przestrzenny znany z AirPodsów Pro, więc być może i tak funkcja będzie wymagać dodatkowego czipu.

Zapytacie, po co tak wydajny procesor do zwykłego headsetu? Ponieważ prawdopodobnie będą to gogle mieszanej rzeczywistości (MR), czyli obejmującej spektrum zarówno rozszerzonej (AR), jak i wirtualnej rzeczywistości (VR). 

Dla samego poprawnego działania AR headset będzie wymagał nawet 12 modułów optycznych działających jednocześnie, podczas gdy iPhone do obsługi AR potrzebuje tylko trzech. Pełną moc procesora podobnego do M1 wykorzysta natomiast obsługa VR, której użytkownicy mają doświadczyć dzięki parze ekranów w rozdzielczości aż 8K. Będą one wyposażone w zaawansowane technologie śledzenia oczu.

Gogle AR Apple
Źródło: 9To5Mac

Kuo ponadto powiedział, że opisywany przez niego zestaw gogli Apple (oraz iPhone 14) będzie obsługiwał technologię Wi-Fi 6E. Oferuje ona bowiem większą przepustowość i mniejsze zakłócenia, co ma przełożyć się na płynne działanie usług AR i VR w headsecie Apple. Obsługa też zapowiada się ciekawie – przecieki mówią o niewielkim kontrolerze zakładanym na palec, który kształtem i rozmiarem przypomina naparstek. Jak zawsze u Apple minimalizm górą.

A jak ogarnąć te wszystkie funkcje? Dzięki systemowi operacyjnemu realityOS. Znak towarowy „realityOS” został zarejestrowany w wielu krajach przez powiązaną z Apple firmę Realityo Systems LLC. W lutym 2022 roku kilku programistów znalazło odniesienia do tej platformy także w dziennikach App Store.

Czy gogle AR Apple to zastępca iPhone?

Wszystkie informacje do tego momentu wydają się prawdopodobne. Z dużo większym dystansem należy jednak podejść do słów Kuo, który stwierdził, że Apple w ciągu 10 lat będzie chciało zastąpić swoim headsetem… iPhone’y. Już pierwszy zestaw AR od Apple ma według niego działać niezależnie od iPhone’a czy iMaca.

I w te rewelacje raczej trudno mi uwierzyć. Dużą dawkę sceptycyzmu zaleciłbym i Wam, ponieważ Apple jest znane właśnie ze swojego ekosystemu i wprowadzanie niezależnie działającego urządzenia nie wpisywałoby się w politykę rozwoju firmy. Z drugiej strony w Cupertino siedzą nie takie głowy jak moja i z pewnością wiedzą lepiej, w którym kierunku rozwijać swoje urządzenia. Wiedzą też, że żywot iPhone’a nie jest nieskończony. Ale gogle MR jako alternatywa? Dopóki nie zobaczę, to nie uwierzę.  

Apple wkracza na coraz bardziej zatłoczony rynek. Kolejne firmy ogłaszają swoje własne gogle AR lub rozwijają dotychczasowe projekty. HoloLens od Microsoftu trafią do amerykańskiego wojska, a Google snuje wizje przyszłości Google Glass jako urządzenia ułatwiającego komunikację. Czym unikatowym gigant z Cupertino podbije serca użytkowników? Mam nadzieję, że dowiemy się już w najbliższych miesiącach.

Zobacz także:

Poznaj ofertę gogli VR w x-komie

Źródła: MacRumors, 9To5Mac, Trusted Reviews