W przypadku testowanego RX 6600XT sprawuje się wyśmienicie. Wentylatory kręcą się maksymalnie z prędkością 1560 obrotów na minutę, co przy TDP równym 145W powoduje, że karta rozgrzewa się do maksymalnie 79 °C w tzw. najgorętszym punkcie (ang. Hot Spot) i utrzymuje temperaturę rdzenia równą 56 °C. Karta wyposażona jest w metalowy backplate, który nie tylko skutecznie odprowadza ciepło, ale też bardzo dobrze wygląda.
Taktowania i kultura pracy
Podczas obciążenia rdzeń pracował z częstotliwością równą 2569 MHz, a pamięć VRAM 1990 MHz, co w przypadku GDDR6 daje ekwiwalent 16000 MHz. Warto podkreślić minimalistyczne podświetlenie, którym możemy zarządzać z poziomu aplikacji RGB Fusion 2.0. Karta podczas testów obciążeniowych charakteryzuje się wysoka kulturą, a podczas pracy w środowisku Windows potrafi całkowicie wyłączyć wentylatory za sprawą tryby pasywnego. Piszczenia cewek nie stwierdzono, co świadczy o wysokiej jakości konstrukcji produktu Gigabyte’a.
„Radeon RX 6600 XT oferuje dość przeciętny stosunek wydajności do ceny. Owszem, karta jest zwykle nieco wydajniejsza od konkurencyjnego GeForce’a RTX 3060, ale nic dziwnego – w końcu kosztuje więcej (o 50 dol.). Z kolei niewiele wyżej (o 20 dol.) wyceniony został wyraźnie mocniejszy od zrecenzowanego Radeona RTX 3060 Ti, który po prostu jest lepszym produktem w klasie średniej. ”
Proponuję sprawdzić ofertę w swoim sklepie 😉 Zwykły 3060 jest droższy o kilkaset złotych od 6600 XT, a 3060 Ti o tysiaka.
Porównanie dotyczy cen sugerowanych. Radeon RX 6600 XT jest wyceniony pomiędzy RTX-em 3060 a RTX-em 3060 Ti (bliżej do tego drugiego) i to jest fakt.
Inne porównanie nie ma na razie sensu, bo RX 6600 XT dopiero dzisiaj trafił do sprzedaży. Natomiast RTX-y 3060 są dostępne od końca ubiegłego i początku bieżącego roku. W okolicach premiery ceny tych kart były inne. 😉
Czyli porównujesz ceny sugerowane z sierpnia 2021 do cen sugerowanych z grudnia 2020 bez uwzględnienia zupełnie innych realiów ich ustalania, a pomijasz ich aktualne i realne ceny na portalu sklepu internetowego, który oferuje jedne i drugie? Dobre 🙂
Jeśli miałbym oceniać dany produkt po cenach rynkowych, to żadna z dostępnych kart nie jest opłacalna/warta zakupu.
Cena sugerowana wydanych wcześniej kart nie zmieniła się. Zmieniła się cena rynkowa. Jeszcze pewnie nie raz i nie dwa się zmieni (oby na lepiej).
Każdy indywidualnie może wyciągnąć wnioski, patrząc na wyniki testów i aktualną cenę. Skoro Radeon jest obecnie tańszy (niekoniecznie musi się to utrzymać w najbliższych tygodniach/miesiącach), to staje się opłacalniejszym wyborem niż RTX 3060 (Ti).
To jednak nadal nie zmienia faktu, że według oficjalnych cen (nie ma znaczenia, czy mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości) jest gorzej wycenioną kartą niż GeForce RTX 3060 i RTX 3060 Ti.
Nie ma czegoś takiego jak oficjalne ceny na karty graficzne, ponieważ nie jest możliwe nabycie kart po takich cenach.