Najlepsze sitcomy wszechczasów. Ranking polskich i zagranicznych seriali komediowych

Jedyny rodzaj płaczu, jaki Cię interesuje to ten ze śmiechu? Chcesz skutecznie poprawić sobie humor po ciężkim dniu? Dobry sitcom powinien załatwić sprawę. Ten wyjątkowy rodzaj seriali od lat bryluje w popkulturze jako lekka, zabawna i pełna dobrej energii forma relaksu. Pełne sytuacyjnych żartów produkcje to prawdziwe ozdobniki szklanego ekranu. Sprawdź ranking najlepszych polskich i zagranicznych seriali komediowych.

Co to jest sitcom?

Mówiąc najprościej sitcom jest rodzajem serialu komediowego, który bazuje na żarcie sytuacyjnym, co z resztą wywnioskować można też z jego oryginalnej nazwy – situation comedy (ang.). 

Specyficzna narracja sitcomu jest więc jest nasycona zabawnie przedstawionymi zbiegami okoliczności, niespodziewanymi wpadkami i sytuacjami, z których twórcy tego gatunku czerpią inspirację do żartów.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech sitcomu jest tzw. śmiech z offu, który pojawia się po każdej zabawnej sytuacji i stanowi podkreślenie jej komizmu. 

Inną sprawą jest miejsce rozgrywania się wydarzeń. Zwykle jest to jedno lub kilka skonkretyzowanych pomieszczeń (np. Central Perk w Przyjaciołach) lub mebli (np. kanapa, na której zbierają się wszyscy domownicy) – pojawiających się cyklicznie w każdym odcinku serialu, co pomaga odbiorcy poczuć się „jak u siebie”. Dodatkowo warto tu też zwrócić uwagę na drzwi, które zawsze są otwarte dla gości i pozwalają dynamicznie pojawiać się kolejnym bohaterom. 

A wątki? Są różne. Od miłości, przez przyjaźń, po sprawy rodzinne i zawodowe. Jednym słowem w tym zakresie sitcom czerpie inspiracje z codziennego życia.

Warto zwrócić uwagę, że pierwsze sitcomy pojawiły się już w latach 50-tych ubiegłego wieku w Ameryce. Ale nie tylko tam. Równie dobrze gatunek ten ma się w Wielkiej Brytanii, gdzie powstała nawet jego odnoga, nosząca nazwę: britcom – co oznacza nic innego, jak sytuacyjny serial komediowy, z tym, że utrzymany w tonie tzw. czarnego humoru. W Polsce również znajdziemy kilka sitcomowych perełek.

Warto też zaznaczyć, że sitcom zmieniał się z biegiem lat. Co ciekawe, początkowo miano sitcomu nosiły również zabawne audycje radiowe. Z czasem rodzaj tej komedii ewoluował do wieloodcinkowych seriali w formie tradycyjnej, a nawet animowanej.

fot. Warner Bros, "Friends"

Polecane zagraniczne sitcomy wszechczasów

The Cosby Show (1984)

Serial będący hitem lat 90-tych w Polsce, a w Ameryce emitowany już od 1984 roku. The Cosby Show to opowieść o perypetiach afro-amerykańskiej rodziny zamieszkującej nowojorski Brooklyn, a dokładniej lekarza Cliffa, jego przebojowej żony Clair Huxtable oraz piątki ich niesfornego, ale z upływem czasu dojrzewającego potomstwa. 

Czasem przerysowany, ale do łez zabawny serial pod przykrywką komedii poruszał ważne kwestie etniczne, będąc nieocenioną furtką do ludzkich umysłów.

Autorem projektu jest komik Bill Cosby, stąd też nazwa sitcomu. The Cosby Show doczekał się aż 8 sezonów. W Polsce był emitowany od 1991 do 1998 roku, a później wielokrotnie powtarzany.

Alf (1986)

Amerykański serial, w którym świat rzeczywisty łączy się z fantastyką.

Rodzina Tannerów przygarnia kosmitę Alfa z planety Melmac, który pojawia się po rozbiciu statku kosmicznego wprost na dachu ich domostwa. Od razu skrada on serce najmłodszych członków rodziny. Z kolei z tymi starszymi ma zawsze lekko „pod górę”. 

Niemniej od tego momentu rudy stworek dzieli z familią wszystkie najważniejsze momenty jej życia i nikt nie wyobraża sobie już bez niego życia. Produkcja przynosi dużo humoru, zabawnych zwrotów akcji, ale i wzruszeń.

W Polsce serial emitowany był w latach 1986 do 1990. Ze względu na ograniczone możliwości montażowe tamtych czasów, postać Alfa była lalką pracującą na zapadni, którą ze przez wzgląd na manualne sterowanie niemal zawsze pokazywano wyłącznie do połowy.

Świat według  Bundych (1987)

Wielosezonowy serial komediowy opowiadający o losach przypadkowej amerykańskiej rodziny, przedstawionych w tzw. krzywym zwierciadle. Jej członkowie są nieco nieokrzesani i nieprzystosowani do życia według ogólnie przyjętych standardów. Jednym słowem są nieudacznikami. Skutkuje to wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, które wywołują skrajne emocje. W znacznej większości jest to jednak śmiech.

Serial pozostawał na antenie równo przez 10 lat, co sprawia, że jest to jedna z najdłużej emitowanych w tamtych czasach produkcji. Od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji – zarówno w USA, jak i w Polsce. Ale ostatecznie zdobył grono wiernych fanów. 

W 2015 roku potwierdzono, że powstanie sequel serialu, z Budrickiem Bundym (synem głównego bohatera) w roli głównej.

Pełna chata (1986)

Familijny serial komediowy, opowiadający o losach Danny’ego Tannera, który po nagłej śmierci żony zajmuje się wychowaniem trzech córek w różnym wieku. Pomagają mu szwagier i przyjaciel z lat szkolnych. Wszyscy razem tworzą całkiem zwariowaną rodzinkę, co przynosi wiele zabawnych i niespodziewanych okoliczności. Stawiając na ten tytuł, widz otrzyma wiele radości i wzruszeń. 

Produkcja liczy 182 odcinki. W Polsce serial był emitowany od 1992 roku, a później wielokrotnie powtarzany. W 2016 pojawił się też sequel Pełniejsza chata na platformie Netflix, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony widzów.

Pomoc domowa (1993)

Zabawny i niezwykle rodzinny serial komediowy. Lekko i nieco z przymrużeniem oka opowiada o losach Francine „Fran” Fine, która z dnia na dzień, w wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności staje się opiekunką trójki dzieci w zamożnym domu Brytyjczyka Maxwella Sheffielda. 

Fran może nie ma za dużo pieniędzy i nie jest wybitnie wykształcona, ale za to jest osobą niezwykle bezpośrednią i otwartą. Starcie dwóch zupełnie odmiennych światów skutkuje wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, które potrafią skutecznie rozbawić nawet największych sztywniaków. Pod wpływem Fran, dzieci i Max poznają inny punkt widzenia na ludzi i świat, a z czasem zmieniają się na lepsze.

Serial emitowano w latach 1993-1999. Pokazano go w 90 krajach, a w niektórych powstały nawet autorskie wersje bazujące na historii niani Fran (w Polsce była to Niania z Agnieszką Dygant w roli głównej).

Przyjaciele (1994) – HBO GO

Klasyk wśród amerykańskich sitcomów, który do dziś bawi i wzrusza. Wychowały się na nim całe pokolenia widzów. Friendsi opowiadają historię szóstki zwariowanych, trochę nieokrzesanych, ale do końca oddanych sobie przyjaciół z Nowego Jorku. Jako widzowie, przez 10 sezonów obserwujemy ich miłości, przyjaźnie, codzienne rozterki, wzloty i upadki. Wszystko w akompaniamencie sporej dawki rozrywki i niewymuszonego humoru.

Przyjaciele są jednym z najbardziej znanych sitcomów na świecie. Byli emitowani w 100 krajach. Produkcja została też wielokrotnie doceniana przez krytyków – otrzymała aż 6 nagród Emmy i Złoty Glob dla najlepszego serialu komediowego. 

Ostatnio swoją premierę miał odcinek specjalny Friends: Reunion, który był pretekstem do spotkania tytułowych przyjaciół po 25 latach od premiery pierwszego odcinka serialu. W 2004 roku powstał również spin-off serialu pt. Joey, bazujący na postaci jednego z bohaterów.

Zobacz koniecznie:

Miasteczko South Park (1997) – Netflix

Jeden z najpopularniejszych amerykańskich seriali animowanych typu sitcom (obok Simpsonów). Niezwykle prowokujący, ze sporą dawką specyficznego i bardzo odważnego czarnego humoru. Opowiada o losach czterech bohaterów Erica Cartmana, Stana Marsha, Kyle’a Broflovskiego i Kenny’ego McCormicka, którzy z niezwykłym zapałem, w wulgarny sposób komentują otaczającą ich rzeczywistość. 

Mimo swojej specyficznej formy, Miasteczko South Park zdobyło wielu fanów na całym świecie. Serial został doceniony również przez krytyków i recenzentów. Obecnie obejrzymy go na platformie Netflix i w oficjalnej aplikacji South Park opublikowanej przez Viacom.

Różowe lata 70-te (1998)

Przezabawna produkcja przenosząca widza do lat 70-tych i pokazująca życie, sukcesy, problemy oraz rozterki nastolatków w tamtym okresie. Grupa głównych bohaterów to młodzież, pochodząca z różnych światów i miewająca zupełnie inne podejście do życia. Przyjaciele zwykle spędzają czas w piwnicy u Erica (jednego z członków ekipy), myśląc o życiu, rodzicach oraz przyszłości. Skutkuje to wieloma śmiesznymi sytuacjami.

W ciągu ośmiu lat nakręcono 200 odcinków, a serial stał się jednym z najdłużej trwających  w historii swojej macierzystej stacji Fox. Obecnie można go obejrzeć m.in. na platformie pilot.wp.pl. 

On, ona i dzieciaki (2001)

Tryskająca humorem opowieść o specyficznej rodzince Kyle. Michael i jego żona Jay mają trójkę dzieci, które bardzo się od siebie różnią i idąc przez codzienne życie doprowadzają do zabawnych wydarzeń. Stanowczy i zdeterminowany ojciec ma jednak do nich indywidualne podejście, co jeszcze bardziej potęguje komizm występujących w nim sytuacji. 

Mimo że wiele rzeczy wydaje się odrealnionych od codziennego życia, to ich baza właśnie z niego się wywodzi. 

Serial inspirowany był kultowym The Bill Cosby Show. W Polsce emitowany był na kanale Comedy Central. Obecnie możemy obejrzeć go m.in. w serwisie pilot.wp.pl oraz na platformie CDA.

Jak poznałem Waszą matkę (2005) – Netflix

Serial traktuje o Tedzie Mosbym, profesorze z college’u, a także jego przyjaciołach. Główny bohater opowiada swoim dzieciom o mniej lub bardziej udanych próbach zdobycia narzeczonej, a później ich mamy.

Oprócz warstwy zabawowej, mamy tu do czynienia z oryginalną formą opowiadania historii – w zasadzie w każdym odcinku towarzyszą jej retrospekcje. Odbiorca najpierw dowiaduje się co miało miejsce, a dopiero później odkrywa jak do tego doszło. Wszystko to okraszano sporą dawką żartów sytuacyjnych.

Jak poznałem Waszą matkę w Polsce oglądaliśmy na kanale Comedy Central. Od 2019 roku serial dostępny jest też na platformie Netflix.

Teoria wielkiego podrywu (2007) – HBO GO

Przezabawny serial opowiadający o dwójce przyjaciół, którym bliżej jest do gier komputerowych i nauk ścisłych niż do spraw damsko-męskich. Ich przygody dzielą: atrakcyjna sąsiadka Penny i dwóch równie specyficznych pracowników. 

Postacie zostały zestawione na zasadzie kontrastu i różnego podejścia do konkretnych sytuacji. Szczególnie w kontekście Penny, która jest przebojowa i chce czerpać z życia pełnymi garściami. Przerysowanie bohaterów skutkuje zabawowym efektem, który doskonale wpływa na odbiór serialu. 

Sitcom doczekał się aż 12 sezonów i zebrał bardzo dobre recenzje. Obecnie oglądać można go na platformie HBO GO.

Biuro (2005) – HBO GO

Serial komediowy oparty na brytyjskim sitcomie o tym samym tytule. Ciesząca się sporą popularnością produkcja to kompilacja sytuacji, które mają miejsce w biurze zarządzanym przez Michaela Scotta. 

Jest to o tyle śmiesznie, że główny bohater jest święcie przekonany, iż jest najlepszym i najzabawniejszym szefem, jakiego można sobie wymarzyć. Rzeczywistość wygląda jednak z goła inaczej i mało kto podziela jego zdanie. Co więcej, nawet banalne na pozór sprawy, dzięki ekscentrycznemu Michael’owi stają się źródłem kłopotów i… śmiechu. 

Serial obecnie dostępny jest na platformie HBO GO.

Być może pojawi się również w wersji polskiej:

Najlepsze polskie seriale komediowe sitcom

13 Posterunek (1997)

W latach 90-tych perypetiami policjantów z 13-go Posterunku żyła cała Polska. Przygody nieokrzesanego Czarka, zakochanej w nim nieco głupiutkiej Kasi, wymagającego komendanta oraz ich współpracowników wypełnione były po brzegi śmiesznymi, nie raz nawet niewyobrażalnymi w normalnym świecie wpadkami, które z niesamowitym efektem rozbawiały miliony widzów.

Komplikacja nieprzewidzianych, ale skutecznie wywołujących śmiech sytuacji sprawiała, że przygody pracowników 13 Posterunku oglądało się z prawdziwą przyjemnością. W 2000 roku powstała kontynuacja serialu: 13 Posterunek 2

Miodowe lata (1998)

Przezabawna opowieść o Karolu Krawczyku – motorniczym tramwaju i Tadeuszu Norku – kanalarzu, którzy stanowili duet przyjaciół nie do podrobienia. W codziennych, wypełnionych śmiesznymi gagami sytuacjach towarzyszyły im żony: Alina i Danusia, które cechowały się anielską cierpliwością do swoich wiecznie ładujących się w tarapaty mężów. 

Serial został na oparty na amerykańskim oryginale zatytułowanym The Honeymooners. Genialna gra aktorów sprawiała, że wyciągał z każdej sceny absolutne maksimum śmiechu. Miodowe lata emitowane były wielokrotnie. Doczekały się też kontynuacji: Całkiem nowe lata miodowe

Świat według kiepskich (1999)

Serial komediowy z końcówki lat 90-tych opowiada o losach i życiowych rozterkach rodziny Kiepskich i ich sąsiadów. Inspiracją do powstania produkcji był amerykański Świat według Bundych. Podobnie do pierwowzoru polska wersja w prześmiewczy sposób zwraca uwagę na wady oraz stereotypowy model życia przypadkowej rodziny. 

Skrajne, w normalnym świecie nawet bulwersujące sytuacje oraz prosty i nieokrzesany humor sprawiły, że produkcja szybko zyskała na popularności, a Świat według kiepskich był jednym z najdłużej emitowanych seriali komediowych. 

Graczykowie (1999)

Zabawny i pełen humoru serial komediowy, którego głównym filarem jest rodzina Graczyków: Wiesław, Jadwiga i ich trójka dorastających dzieci. Dodatkowo mamy tu upierdliwego sąsiada Romana „Bułę” Bułkowskiego, który bez przerwy ich nawiedza. Z wizytą lubi wpadać również teściowa Graczyka – Aniela, która ewidentnie czuje się u Graczyków jak ryba w wodzie.

Barwne postacie, mnóstwo codziennych perypetii przedstawionych w prześmiewczy sposób oraz znakomita gra aktorska to przepis odpowiedzialny za sukces tej produkcji.

Graczykowie doczekali się kontynuacji: Graczykowie, czyli Buła i spóła.

Daleko od noszy (2003)

Akcja serialu rozgrywa się na oddziale chirurgicznym szpitala miejskiego, a jego fabuła opowiada o sytuacjach, przydarzającym się jego pracownikom oraz pacjentom. Parodia polskich realiów szpitalnych i relacji w zespole medycznym okazała się komediowym strzałem w dziesiątkę. Szczególnie wyróżnia się tu postać ordynatora Łubicza, w prześmiewczy sposób nawiązująca do tzw. twardej ręki szefa, mobbingu i nieograniczonej władzy kierownictwa. 

Serial jest kontynuacją produkcji Szpital na perypetiach z 2001 roku. W późniejszych latach doczekał się wielu kontynuacji, m.in.: Daleko od noszy 2 i Daleko od noszy: Reanimacja.

Kasia i Tomek (2002)

Nie jest to co prawda typowy sitcom, ale gatunek bardzo podobny.

Główni bohaterowie to mieszkająca ze sobą para, która dotychczas nie zdecydowała się na ślub. Mimo że znacznie się od siebie różnią, są w sobie bardzo zakochani. Niemniej starcie ich temperamentów często doprowadza do skrajnie śmiesznych sytuacji. Kasia i Tomek mają też zabawnych przyjaciół i psychologa, do którego regularnie uczęszczają opowiadać o swoich bieżących rozterkach.

Produkcja Kasia i Tomek jest adaptacją francuskiego serialu Un gars, une fille. Wyróżniała się specyficzną, jak na tamten okres, techniką filmowania postaci. Co ciekawe, polska wersja komedii została nagrodzona jako najlepsza wersja tej historii. 

Jak oglądać seriale komediowe?

Popcorn, gotowy? Dobrze, ale zadbaj także o swój komfort. Jak widzisz, sitcomy składają się z wielu odcinków. Dobrze zatem, aby czuć się w pełni komfortowo podczas ich oglądania. Poniżej znajdziesz polecane w tym zakresie panele TV. 

Najlepsze odbiorniki do oglądania seriali: