Kochasz czworonogi? Sprawdź TOP 10 najlepszych filmów o psach

Wzruszające, zabawne, pouczające i pełne miłości – takie właśnie są filmy, w których główne role odgrywają czworonożni przyjaciele. Produkcje traktujące o przyjaźni między człowiekiem a psem stanowią kwintesencję kina familijnego, więc doskonale sprawdzą się zarówno dla małych i dla dużych kinomanów. Przejrzyj nasz ranking TOP 10 polecanych filmów o psach i upewnij się, że produkcja, którą wybierzesz, zapewni mile spędzony czas.

Filmy o psach – bawią, uczą i wzruszają

Czworonożni przyjaciele pojawiają się z reguły w filmach reprezentujących kino familijne. Doskonale sprawdzą się zatem, jeśli chcecie spędzić miłe rodzinne popołudnie lub szukacie rozrywki, która zajmie najmłodszych, ale jednocześnie nie będzie czasem straconym. Pokochają je również wszyscy fani piesków – i jest to jest akurat fakt, który nie zależy od wieku.

Dlaczego? Filmy o psach to produkcje, które opowiadają wzruszające i pełne miłości historie. Często zwierzak jest przedstawiany w nich jako bohater, przyjaciel, kompan, a nawet nauczyciel. 

Produkcje tego rodzaju uczą też empatii i wrażliwości na otaczający nas świat, często wykorzystując w tym celu lekkie gatunki: komedię w połączeniu z ciekawą historią obyczajową albo rodzinną. Pełno w nich miłości, przyjaźni i nacisku na wartości, które są kluczowe – zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i na linii człowiek-pies.

pies

TOP 10 polecanych filmów o psach

Poniżej znajdziecie najlepsze produkcje filmowe, w których główną rolę odgrywają nasi czworonożni przyjaciele. Filmy wybrane zostały zupełnie subiektywnie. Nadają się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Czytajcie, oglądajcie i dajcie znać, jak się podobały.

Beethoven / Beethoven (1992 rok)

Klasyka spośród filmów, gdzie głównym bohaterem jest pies. Mały jeszcze Beethoven trafia do domu rodziny Newtonów. Początkowo pies ma zostać z nimi wyłącznie na kilka dni. Z czasem dorosły, nieco niezdarny, ale bardzo przyjacielski czworonóg zdobywa serca wszystkich członków familii. Wszystkich, za wyjątkiem ojca – George’a. Dzieci nie chcą jednak słyszeć o oddaniu włochatego przyjaciela i robią wszystko, aby do niego nie doszło.

Pełna zabawnych sytuacji komedia familijna doczekała się dwóch spin-off’ów i kontynuacji. Co ciekawe, w czasach, kiedy Beethoven był emitowany w telewizji, przyjacielskiego bernardyna znali wszyscy. W latach 90’ pojawił się także serial telewizyjny inspirowany jego przygodami, który emitowano na szklanym ekranie. 

W rolach głównych występują: Charles Grodin, Bonnie Hunt, Nicholle Tom, Christopher Castile oraz Sarah Rose Karr.

Niezwykła podróż / The Incredible Journey (1993 rok)

Amerykański film przygodowy z 1993 roku opowiada historię zwierzaków, które chcą odnaleźć drogę do domu. 

Dwa psy Shadow i Chance oraz kotka Sassy należą do rodzeństwa, które zostało z nimi niefortunnie rozdzielone. Zwierzęta postanawiają wziąć zatem sprawy w swoje łapy i wyruszają na poszukiwania swoich opiekunów, za którymi niesamowicie tęsknią. Jest to film familijny o psach, który nadaje się dla całej rodziny opowiada o sile więzi zwierząt i ludzi, a dodatkowo bawi i wzrusza do łez.

Niezwykła podróż wywodzi się w wytwórni Walta Disney’a i doczekała się kontynuacji: Daleko od domu 2: Zagubieni w San Francisco (1996 rok).

I kto to mówi 3 / Look Who’s Talking Now 3 (1993 rok)

O ile w poprzednich częściach kultowego filmu mogliśmy popatrzeć na świat z perspektywy dzieciaków, tym razem do głosu dochodzą dwa zabawne psy, o skrajnie różnych charakterach. 

I kto to mówi 3 to kontynuacja losów zabawnej rodzinki Jamesa, Molly i ich dzieci, które tym razem komentowane są przez czworonogi. Jest tym śmieszniej, że wszystko wskazuje na to, że nowa szefowa Jamesa chce go uwieść, a zwierzęta nie do końca rozumieją świat ludzi. Co więcej początkowo nie przepadają też same za sobą.

Produkcja z 1993 roku jest ostatnią z cyklu I kto to mówi, ale przynosi wiele śmiechu, zabawy i doskonałej gry aktorskiej, którą docenią wszyscy członkowie rodziny. W rolach głównych zobaczymy nieocenionych Kristie Alley, Johna Travoltę i Lysette Anthony.

101 dalmatyńczyków / 101 Dalmatians (1996 rok)

Jedna z kinowych ekranizacji z wytwórni Walta Disney’a, która osiągnęła niebywały sukces. 

Aktorska wersja kultowej bajki przedstawia losy Anity i Roberta oraz ich dwóch dorosłych dalmatyńczyków. Wkrótce na świecie pojawiają się małe pieski, które zostają uprowadzone przez złą do szpiku kości Cruellę De Mon. Wówczas ich rodzice, Pongo i Perdita, ruszają na ratunek i muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, aby uratować nakrapiane maleństwa. Okaże się też, że porwanych piesków jest o wiele więcej.

Film odbił się szerokim echem w świecie kina familijnego i doczekał się kontynuacji 102 dalmatyńczyki (1999 rok). 

W tym roku na ekrany weszła również produkcja z tej samej wytwórni, nawiązująca do czarnego charakteru pt. Cruella (2021).

W pierwowzorze zagrali natomiast m.in.: Gleen Close, Jeff Daniels, Joely Richardson i Hugh Laurie.

Scooby-Doo / Scooby-Doo (2002 rok)

Film inspirowany jednym z najpopularniejszych seriali animowanych w dziejach, który po raz pierwszy wydany został przez studio Hanna-Barbera w 1969 roku. Stanowi ekranizację przygód o kochającym jedzenie, zabawnym psie – Scooby-Doo, któremu nieodłącznie towarzyszą przyjaciele: Kudłaty, Velma, Daphne i Fred. 

Tym razem, wyruszają oni na Wyspę Strachów, gdzie mają zbadać dziwne, odstraszające od kurortu zjawiska. Nieco strachliwy, ale bardzo przyjacielski pies wraz ze swoją ekipą przeżywa mnóstwo ciekawych przygód na drodze do rozwikłania tajemnicy tego miejsca.

Produkcji inspirowanych przygodami wyjątkowego psa i jego ferajny powstało co nie miara, a postać Scooby-Doo na stałe zapisała się w popkulturze. Sam film doczekał się również kontynuacji Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie z 2004 roku. 

W rolach głównych występują mistrzowie komedii: Freddie Prinze Jr., Sarah Michelle Gellar, Matthew Lillard, Linda Cardellini. 

Marley i ja / Marley and me (2008 rok)

Młody małżonek tuż po ślubie kupuje żonie psa. Początkowo ma być on jedynie substytutem jej ambicji o rodzicielstwie. Z czasem okazuje się, że niesforny lablador o imieniu Marley wywraca życie swoich właścicieli do góry nogami. Staje się dla nich codzienną radością i pocieszycielem. Jest też nieustannym świadkiem sukcesów i porażek tych dwojga. Jednym słowem stanowi nierozerwalny element życia państwa Groganów, którzy – jak się okazuje – mogą się od niego wiele nauczyć. 

Przezabawna gra Jennifer Aniston i Owena Wilsona to zdecydowane atuty tej produkcji z 2008 roku. Film bawi, wzrusza i przypomina, jak ulotne są chwile i przypomina, jak się nimi cieszyć.

Mój przyjaciel Hachiko / Hachi: A Dog’s Tale (2009 rok)

Profesor Parker Wilson za namową córki zgadza się znaleźć dom dla znalezionego na dworcu szczeniaka rasy Akita. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo z czasem między czworonogiem, a mężczyzną rodzi się wyjątkowa więź. 

Hachiko, bo tak ma na imię główny bohater, czeka na swojego pana zawsze, gdy ten ma wrócić z pracy i niemal nie odstępuje go na krok. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia Wilson nie wysiada z kolejki. Włochaty przyjaciel nie rezygnuje z czekania i z dnia na dzień daje dowód przywiązania, wierności i miłości wobec swojego pana.

Historia pokazana w filmie jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Japonii i odbiły się echem na całym świecie – Hachiko, znany tam jako „wierny pies” czekał na swojego pana przez 10 lat po jego śmierci. 

W ekranizacji tej historii główne role zagrali: Richard Gere oraz Joan Allen.

Marmaduke – pies na fali / Marmaduke (2010 rok)

Rodzinna komedia, która opowiada o losach doga niemieckiego o imieniu Marmaduke, który wraz ze swoją rodziną przeprowadza się do słonecznej Kalifornii i za wszelką cenę próbuje przypodobać się miejscowej elicie zwierzaków. Nie wszyscy jej członkowie są jednak z tego zadowoleni. 

Marmaduke będzie musiał więc stawić im czoła i sporo się namęczyć, zanim zostanie zaakceptowany przez nowe środowisko. Poprzez jego niesforność, kończy się to nie raz sporymi kłopotami, ale i tak nikt z jego najbliższych nie wyobraża sobie życia bez jego uroczej osoby.

Film jest adaptacją komiksu. Swoją fabułą zainteresuje zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych widzów.

Był sobie pies / A Dog’s Purpose (2017 rok)

Plakat filmu Był sobie pies krzyczy, że „ten świat jest naprawdę pomerdany!” I trudno się z tym nie zgodzić. 

Produkcja z 2017 roku to pełna humoru historia opowiedziana z perspektywy czworonoga, który zastanawia się nad sensem swojej egzystencji i tego, co jest dla niego najważniejsze. W wyniku rożnych zdarzeń dochodzi do wniosku, że najbardziej ze wszystkiego ceni sobie kontakt ze swoim panem – Ethanem. Pełen przygód i zabawnych zwrotów akcji obraz pokazuje, jak silna może być przyjaźń łącząca czworonoga z człowiekiem. Daje też nadzieję, że będzie trwała ona najdłużej jak to możliwe.

Głównym bohaterem filmu jest Bailey – Golden Retriever. W pozostałych rolach zobaczymy m.in.: Dennis’a Quaid’a. Film doczekał się kontynuacji: Był sobie pies 2 z 2019 roku.   

Lassie, wróć! / Lassie – Eine abenteuerliche Reis (2020 rok)

Nowa wersja filmu z 1943 roku o tym samym tytule, oparta na powieści Erica Knighta. 

Lassie to wierny, oddany i przyjacielski pies. Niestety w wyniku niefortunnych zdarzeń zostaje rozłączony ze swoją rodziną i trafia do obcego domu, gdzie tęskni i ewidentnie nie potrafi się odnaleźć. Najbardziej brakuje mu dwunastolatka Flo, z którym do tej pory tworzyli przyjacielski duet. Lassie, wróć! pokazuje, jak Ci dwoje próbują się wzajemnie odnaleźć. Pełna wzruszeń produkcja, udowadniająca, że jeśli się chce, to można.

Lassie jest postacią fikcyjną, która została stworzona na potrzeby opowieści. Od 1943 roku pojawia się w różnych produkcjach, a pierwotny film doczekał się mnóstwa spin-off’ów, np. Lassie z 2005 roku. Przyjazny bohater skutecznie spopularyzował też rasę, którą reprezentuje – Border Collie. Do dziś zdarza się, że zamiennie nazywana jest po prosu Lassie.

Dobry sprzęt do filmowych seansów

Polecane TV do oglądania filmów:


Sięgnij po wszystkie telewizory dostępne w x-kom 

Źródło tekstu: opracowanie własne, filmweb.pl, wikipedia.pl