Inteligentne ciepłomierze i wodomierze – do kiedy mają zostać wprowadzone w polskich domach?

Wprowadzania inteligentnych rozwiązań pomiarowych ciąg dalszych. 26 kwietnia prezydent podpisał ustawę dotyczącą zmian w zakresie efektywności energetycznej. Jej skutkiem jest obowiązek zainstalowania inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy. Na kogo on spada i do kiedy należy je zamontować?

Kto i w jakim terminie ma zainstalować inteligentne ciepłomierze i wodomierze?

Inteligentne ciepłomierze i wodomierze muszą być zamontowane do 1 stycznia 2027 roku. Mają się tym zająć właściciele lub zarządcy budynków wielolokalowych. Wymiana będzie realizowana w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań. Ta i inne zmiany wymienione w podpisanej przez prezydenta nowelizacji mają sprawić, że do końca 2030 roku osiągnięty zostanie krajowy cel oszczędności energii finalnej.

wodomierz odczyt

Co jeszcze znajduje się w podpisanej ustawie?

Wśród rozwiązań, o których mowa w ustawie, jest możliwość korzystania z środków alternatywnych (programów i instrumentów do poprawy efektywności energetycznej, finansowanych z budżetu państwa lub UE) do rozliczenia celu krajowego czy włączenie do systemu świadectw efektywności energetycznej (system białych certyfikatów) podmiotów zajmujących się importem i sprzedażą paliw ciekłych.

Jest też doprecyzowanie przypadków, w których umowy o poprawę efektywności energetycznej nie wpłyną na zwiększenie długu publicznego (ma to zachęcić samorządy do podejmowania aktywności w zakresie oszczędzania energii). Ma również powstać centralny rejestr oszczędności finalnej, gdzie znajdą się dane o projektach spoza systemu białych certyfikatów. W ten sposób usprawni się monitorowanie i raportowanie oszczędności energetycznej.

W domach i innych budynkach znajdą się nie tylko inteligentne ciepłomierze i wodomierze – niedawno pisaliśmy o konieczności wymiany inteligentnych liczników do końca 2028 roku u przynajmniej 80 procent odbiorców.

Źródło: Moja Firma INFOR