Co jeszcze znajduje się w podpisanej ustawie?
Wśród rozwiązań, o których mowa w ustawie, jest możliwość korzystania z środków alternatywnych (programów i instrumentów do poprawy efektywności energetycznej, finansowanych z budżetu państwa lub UE) do rozliczenia celu krajowego czy włączenie do systemu świadectw efektywności energetycznej (system białych certyfikatów) podmiotów zajmujących się importem i sprzedażą paliw ciekłych.
Jest też doprecyzowanie przypadków, w których umowy o poprawę efektywności energetycznej nie wpłyną na zwiększenie długu publicznego (ma to zachęcić samorządy do podejmowania aktywności w zakresie oszczędzania energii). Ma również powstać centralny rejestr oszczędności finalnej, gdzie znajdą się dane o projektach spoza systemu białych certyfikatów. W ten sposób usprawni się monitorowanie i raportowanie oszczędności energetycznej.
W domach i innych budynkach znajdą się nie tylko inteligentne ciepłomierze i wodomierze – niedawno pisaliśmy o konieczności wymiany inteligentnych liczników do końca 2028 roku u przynajmniej 80 procent odbiorców.