Shrek 5: data premiery, zwiastun, fabuła, bohaterowie i wszystko, co wiemy (i czego nie wiemy) o nowej części kultowej animacji

Jeśli tak jak ogry i cebule macie warstwy, to ta wiadomość z pewnością Was rozwarstwi: istnieje duże prawdopodobieństwo, że Shrek 5 powstaje, choć cały czas jest wokół niego zaskakująco cicho. W tym roku mija 21 lat od premiery pierwszej części i 12 lat od wydania ostatniego sequela. Chociaż Shrek Forever jawił się jako definitywne zamknięcie opowieści o średnio sympatycznym ogrze, w 2016 ogłoszono, że to nie koniec. Zatem co wiemy o Shreku 5? W którym roku ma szansę na premierę? Jak długo przyjdzie nam czekać na zwiastun? No i przede wszystkim – jaką historię przygotuje dla nas DreamWorks?

Shrek 5 – premiera. Czy w 2022 roku film wejdzie do kin?

Kilka szacunkowych pojawiło się przez lata, niestety większość jest już po „terminie przydatności”. Pierwsze plotki na temat premiery Shreka 5 wskazywały na 2019 rok. Kolejny strzał wycelowano w rok 2020, a potwierdzeniem miały być sugestie wypływające od samego Eddie’ego Murphy’ego, który w anglojęzycznym dubbingu użyczał głosu Osłu.

Kolejną datą, tym razem wskazaną przez fandom Shreka 5 jest 30 września 2022. Niniejszy tekst powstał w maju 2022 roku, więc na kilka miesięcy przed wskazaną datą, co – w połączeniu z medialną „ciszą w eterze” – pozwala sądzić, że ta prognoza może się nie sprawdzić. Tym bardziej że, według nowych doniesień, oficjalna zapowiedź piątej części Shreka będzie miała miejsce najwcześniej po premierze Kota w Butach 2, a więc po 23 września 2022 roku.

Jeśli prace nad filmem rzeczywiście trwają już od 2016 roku, to najwidoczniej przebiegają dość ślamazarnie. Poprzednie części dzieliły od siebie przerwy wynoszące trzy lata. W tym przypadku natomiast, w sześć lat po potwierdzeniu, że produkcja w ogóle powstaje, nie otrzymaliśmy w zasadzie nic prócz plotek, domysłów i wygrzebywanych spomiędzy wierszy, wyrywanych z kontekstu słów twórców i aktorów.

Kiedy premiera filmu Shrek 5 w Polsce?

Polskie wersje dubbingowe poprzednich czterech części Shreka debiutowały w kinach ok. 2 miesiące po oryginale. Można zatem przypuszczać, że podobnie będzie ze Shrekiem 5.

Shrek gwiazda w Los Angeles

Zwiastun Shreka 5 tuż-tuż?

W maju 2022 roku na portalu devdiscourse.com pojawiła się informacja o tym, że marketingowa machina związana z filmem Shrek 5 ruszy na dobre dopiero po premierze innej produkcji DreamWorks – Kota w Butach 2. Tę zaplanowano na 23 września 2022, a więc istnieje cień szansy, że jeszcze w tym 2022 roku zobaczymy teaser lub trailer Shreka 5.

Shrek 5 i fabuła – sequel, który będzie prequelem?

Przenieśmy się w czasie do 2004 roku. W kinach triumfy święci Shrek 2. Producent filmu, niejaki Jeffrey Katzenberg, w rozmowie z IGN zdradza, że pierwotnie seria zaplanowana była jako pięć filmów. Jeden z nich (być może ostatni) miał rozgrywać się w czasach przed pierwszą częścią i przedstawić widzom, „w jaki sposób Shrek znalazł się na tym bagnie, na którym spotykamy go w pierwszym filmie”.

Wydaje się, że ostatecznie pomysł ten upadł. Oficjalnych powodów nie znamy, ale możemy się domyślać. Prequel oznaczałby rezygnację z większości czołowych postaci, na czele z Osłem, Fioną, Puszkiem i innymi.

Czy to oznacza, że fabuła Shreka 5 musi być bezpośrednią kontynuacją wydarzeń ze Shreka Forever? Bynajmniej. Wszystkie doniesienia, jakie dotąd przewijały się przez media, mówią o tym, że nowa odsłona serii będzie „nowym rozdaniem”. Producentom zależy na tym, aby utrzymać dotychczasową obsadę, jednak scenariusz, świat przedstawiony, czas akcji… wszystko to może ulec swoistej rewolucji.

Być może całe tło fabularne ulegnie uwspółcześnieniu. Wyobraźcie sobie Shreka w roli Ala Bundy’ego, w domu na przedmieściach, z dziećmi, które dorastają i nie odrywają wzroku od smartfonów. Brzmi groteskowo? Cóż, być może, niemniej takie doniesienia pojawiają się podejrzanie często.