Marvel – jak zacząć przygodę z superbohaterami?

W 1939 roku Martin Goodman założył wydawnictwo Timely Publications. Nie przewidywał pewnie, że będzie to wydarzenie równie przełomowe, jak spotkanie Petera Parkera z radioaktywnym pająkiem czy zbombardowanie Reeda Richardsa i trójki przyjaciół przez kosmiczne promienie. Ponad 80 lat później Marvel jest rozpoznawalną na świecie marką, której komiksy, filmy, seriale i nie tylko uwielbia rzesza młodszych i starszych fanów. Jak ze światem Marvela zaznajomić przyszłe pokolenie „prawdziwych wyznawców”?

Jak Marvel stał się Marvelem, czyli mała lekcja historii

Marvel Comics było początkowo nazwą serii komiksowej, którą wydawało Timely Publications, od lat 50. znane jako Atom Comics. W tym okresie pojawili się tacy superherosi, jak Kapitan Ameryka i pierwszy Human Torch oraz antybohater Namor Sub-Mariner. Dla wydawnictwa rozpoczęli również pracę utalentowani artyści, jak Jack Kirby oraz Stanley Lieber, bardziej znany jako Stan Lee. To właśni oni stworzyli w 1961 roku Fantastyczną Czwórkę, a rok później do grona superbohaterów dołączyli m.in. Spider-man, Thor oraz Hulk. Również w 1961 roku Marvel Comics stało się nazwą samego wydawnictwa.

marvel dzień dziecka fantastyczna 4
Źródło: Marvel

Bohaterów Marvela wyróżniało to, że pomimo swoich nadnaturalnych mocy nie byli doskonali. Wydawali się przez to bardziej ludzcy i realistyczni. Ci, którzy pamiętaj reklamę Spider-mana w komiksach publikowanych przez TM-Semic (kultowe wydawnictwo, które przybliżyło polskim geekom mnóstwo tytułów), kojarzą może przedstawienie Parkera – nie ma lokaja, nie jest milionerem, nie widzi przez ściany – co nie przeszkadzało mu oczywiście w byciu herosem.

marvel dzień dziecka spider-man
Źródło: Marvel

Wielu superbohaterów również odbiegało od stereotypowego wizerunku takowych. W 1963 roku zadebiutowali X-Meni, których mutacje dawały im supermoce, ale były też źródłem odrzucenia przez społeczeństwo. W ich postaciach dopatrywano się reprezentacji różnych mniejszości, a w charyzmatycznych przywódcach – Profesorze X i Mangeto – odpowiedników Martina Luthera Kinga i Malcolma X. W latach 70. pojawił się z kolei Punisher – mściciel, który nie stronił od torturowania czy zabijania złoczyńców.

marvel dzień dziecka punisher
Źródło: Marvel

W kolejnych dekadach wychodziły coraz to nowe tytuły i serie, a także crossovery, jak na przykład Secret Wars czy Civil War. Starzy bohaterowie zmienili nie tylko swoje kostiumy, ale też rozwijali się jako postaci. Zmieniały się także losy samego wydawnictwa, które od 2009 roku jest częścią The Walt Disney Company. Rok wcześniej swoją premierę miał Iron Man, który zapoczątkował Marvel Cinematic Universe. Seria ta nie tylko przyniosła kolosalne zyski, ale pomogła także przebić się komiksom dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

marvel dzień dziecka logo
Źródło: Marvel

Jakie komiksy dla młodego czytelnika?

Tytułów Marvela – zarówno klasycznych, jak i nowszych – jest multum. Które z nich będą dobre dla początkującego małoletniego fana? Wprawdzie w dobie TM-Semic trafiały się nam poważniejsze i mroczniejsze historie, które niektórzy z nas pochłaniali nawet jeśli nie do końca orientowali się w fabularnych niuansach. Co jednak, gdy nie chcemy zrazić młodego geeka i zacząć z w miarę bezpiecznej pozycji?

Dobrym startem są zeszyty wydawane w ramach serii Marvel Adventures, w Polsce publikowanej jako Marvel Komiks albo Komiksy dla dzieci Marvel. Kierowana jest właśnie do młodszego (plus minus 8 lat) odbiorcy, choć, jak pokazuje na przykład recenzja Michała Żołyńskiego z portalu Czytaj Komiksy, znajdą tu coś dla siebie również starsi fani. Niewątpliwym plusem jest to, że każda historia stanowi osobną, zamkniętą całość. Nie ma więc ryzyka, że czytelnik pogubi się w skomplikowanych eventach czy wątkach, które w „dorosłych” komiksach rozciągają się na kilkanaście zeszytów lub serii.

marvel dzień dziecka komiks
Źródło: Egmont

Przez ekran do serca geeka. Seriale i filmy Marvela

Telewizja i kino niewątpliwie pomogły Marvelowi w łapaniu kolejnych oddechów i podbijaniu serc fanów. Sam niżej podpisany pamięta, jak w poniedziałkowe popołudnia wyczekiwał na Dwójce Spider-man TAS. To były lata 90., ale bohaterowie Marvela rządzili na ekranach telewizorów już od lat 60., a kolejne dekady tylko pomnożyły liczbę seriali. Od którego z nich najlepiej zacząć marvelowską edukację?

Z młodszymi dziećmi można zacząć od seriali z animacją i fabułą, która powinna być dla nich bardziej przyswajalna: Marvel Super Hero Adventures oraz nieco starszego Super Hero Squad.Starszej dzieciarni można polecić któryś z nowszych seriali o Spider-manie – ten z 2017 roku lub Mega Spider-mana – czy nieco starszego The Spectacular Spider-man. A także Avengers: Potęgę i moc i Avengers: Zjednoczonych, Strażników Galaktyki, Hulka i agentów M.I.A.Z.G.I. oraz ciut starsze tytuły Iron Man: Armored Adventures, Wolverine and the X-Men czy X-Men: Ewolucja.

Jeśli chodzi o filmy, z dziesięciolatkami można zacząć od tych ze Spider-manem – z trylogii Sama Raimiego czy animowanego Spider-man Uniwersum. Potem można sięgnąć po filmy z MCU czy starsze i nowsze części X-Menów oraz obie części Niesamowitego Spider-mana. Filmy takie jak Deadpool, Ghost Rider, Blade czy któraś z adaptacji Punishera są dla zdecydowanie starszego widza – dorosłego lub nastolatka. Również nastolatkom można z kolei zaproponować któryś z aktorskich seriali Netfliksa, jak Daredevil, Jessica Jones czy Luke Cage.

Koniec gry… czy jej początek? Gry i aplikacje na podstawie komiksów Marvela

Kolejnym popkulturowym polem, na którym Marvel znaznaczył swoją obecność, są gry. Podobnie jak z samymi komiksami i serialami, tytułów jest naprawdę sporo. Do tego dochodzą również gry i aplikacje przeznaczone na iOS i Androida.

marvel dzień dziecka lego
Źródło: Traveller's Tales

Wśród nich jest na przykład Marvel Hero Tales, która pomaga dzieciom od lat 6 w nauce czytania i poszerza słownictwo (a ponieważ nie ma polonizacji, można przyjąć, że uczy angielskiego). Inne propozycje dla młodszych, to gry wykorzystujące wersje superherosów jako minifigurek LEGO® – LEGO®: Marvel Super Heroes lub LEGO®: Marvel’s Avengers.

Marvel's Avengers gra
Źródło: Square Enix

Starsze dzieciaki mogą spróbować się w którejś z bijatyk Marvel vs. CapcomUltimate Marvel vs. Capcom 3 lub Marvel vs. Capcom: Inifite – lub w mobilną Marvel Contest of Champions. Ewentualnie sięgnąć po bardziej „nastoletni” tytuł, jak Marvel’s Spider-man Miles Morales czy Marvel’s Avengers.

Plastikowy Marvel, czyli figurki, klocki i inne zabawki

Do świata Marvela można również wprowadzić dziecko poprzez różnego rodzaju zabawki, dostosowane do wieku małego amatora przygód. Mogą być to figurki przedstawiające któregoś z bohaterów, jak na przykład Hasbro Avengers Gamerverse Captain America. Ale także wspomniane klocki LEGO® – LEGO® Marvel Spider-Man Groźny Mysterio czy LEGO® Marvel Iron Man kontra Thanos. Rozmaite zestawy pozwolą na tworzenie własnych przygód w universum Marvela.

Lego Marvel Iron Man Thanos zabawa
Źródło: LEGO®

Spotkaj bohaterów w sklepie al.to. Marvelmania i Strefa Fanów 

W poszukiwaniu zabawek, figurek oraz innych produktów z motywem Marvela zapraszamy do sklepu al.to. Do końca kwietnia trwa tam Marvelmania, podczas której szczególna uwaga poświęcona jest Avengersom.

Zapraszamy też do Strefy Fanów, gdzie czekają figurki i inne gadżety z wielu różnych geekowskich universów – w tym także Marvela. Znajdą się tam zarówno produkty dla młodszego fana, jak i tego bardziej już w komiksach czy filmach zasiedziałego.

Źródła: Les Daniels, Marvel: Five Fabulous Decades of the World’s Greatest Comics, Randy Roberts i James S. Olson American Experiences: Readings in American History: Since 1865, Rediff.com, Czytaj Komiksy, Common Sense Media, TV Tropes