Najdroższy telefon na świecie – ile kosztuje i jak wygląda? Oto lista najdroższych telefonów świata

Ceny najnowszych iPhone’ów i składanych Samsungów przyprawiają o zawrót głowy, ale kwoty widniejące na metkach najdroższych telefonów świata zupełnie je przyćmiewają. Co wyróżnia te modele? Jeśli myślisz o najnowocześniejszych technologiach rodem z NASA, zapomnij. Tu liczy się, i to dosłownie, blask, ekstrawagancja, skóra i karaty. A ile kosztuje ten jeden, jedyny najdroższy telefon na świecie? Sprawdźmy.

Najdroższe telefony na świecie

Motorola Aura Diamond Edition | 16 000 zł

Dziwny i luksusowy – to dwa słowa, które nieustannie będą się w tym tekście przeplatać. No bo spójrzcie tylko na tę Motorolę Aura Diamond Edition. Co prawda już podstawowa wersja tego telefonu robiła wrażenie. Zarówno konstrukcją z obrotową klapką, jak i ceną – 6 000 zł. A jednak pokuszono się o stworzenie bardziej luksusowego wariantu za 16 000 zł. Obudowę pokryto 18-karatowym złotem, okrągły ekran otoczono trzydziestoma diamentami, a czterema przyozdobiono przycisk nawigacji. Działo się to w 2009 roku.

Źródło: luxuo.com

Motorola V220 Special Edition | 51 800 $ (ok. 206 000 zł)

Poznajcie Petera Aloissona – austriackiego projektanta i jubilera, który tworzy luksusowe warianty gadżetów technologicznych. Był on sprawcą wielu najdroższych telefonów świata, które pojawiają się w tym zestawieniu. Oto jeden z nich – Motorola V220 Special Edition. Telefon z klapką wyceniony na niemal 52 tysiące dolarów.

Trzeba jednak przyznać, że efekt glamour dosłownie bije po oczach, bo obudowę z 18-karatowego złota obtoczono aż 1200 diamentami! Nawet tak prozaiczna czynności, jak wystukiwanie wiadomości czy wybieranie numeru, były bardziej luksusowym doświadczeniem, ponieważ klawiaturę także wykonano ze złota.

Źródło: alltechnoblog.com

Nokia 8800 Arte Pink Diamonds | 85 000 € (ok. 384  000 zł)

Nokia kojarzy się przede wszystkim z niezniszczalną cegłą 3310, a i dziś marka ta słynie głównie z modeli budżetowych i średnipółkowych. Jednak egzemplarze fińskiego producenta również doczekały się swoich luksusowych wariantów.

Jubiler Peter Aloisson postanowił wziąć na warsztat także Nokię 8800 Arte. Obudowę odlał z 18-karatowego białego złota, a następnie ozdobił ponad 680 białymi i różowymi diamentami. Czternaście lat temu taki oto model można było nabyć już za 85 000 €.

Źródło: egadget.com

Nokia Supreme | 99 995 £ (ok. 540 000 zł)

Za najdroższy projekt Nokii 8800 odpowiedzialny jest natomiast inny projektant luksusowych gadżetów technologicznych. Urodzony w Liverpoolu Stuart Hughes, który jeszcze nieraz pojawi się w tym zestawieniu.

Z platynowej obudowy o zimnym kolorze, 8 widocznych śrubek (też platynowych) i różowych diamentów stworzył on model w stylu industrialnego glamour, wyceniony na 99 995 funtów. Dziś w przeliczeniu na złotówki jest to aż 540 tysięcy złotych.

Źródło: stuarthughes.com

iPhone Princess Plus | 120 000 € (ok. 542 000 zł)

Oto prawdziwa księżniczka wśród najdroższych iPhone’ów świata. Została zaprojektowana przez znanego nam już Petera Aloissona, który na wykonanej z 18-karatowego złota obudowie osadził 318 diamentów. Ale ten egzemplarz zawdzięcza swoją nazwę 138 z nich – diamentom o szlifie Princess, które mają niestandardowy kwadratowy kształt i bardzo mocno się iskrzą.

Znacząco podbiły one cenę urządzenia, ponieważ za iPhone’a Princess Plus trzeba było zapłacić 120 000 euro (i podobno na wyszperanie takiej sumki zdecydował się anonimowy rosyjski biznesmen). Za skromniejszą kwotę 45 000 euro (ok. 203 000 zł) można było nabyć wariant z kamieniami o tradycyjnym brylantowym szlifie.

Źródło: techshout.com

BlackBerry Curve 8900 by Alexander Amosu | 150 000 £ (ok. 811 000 zł)

Najdroższy na świecie telefon BlackBerry został sprzedany za 150 000 funtów. Skąd taka cena? Bo zaprojektowana przez Alexandra Amosu obudowa pokryta jest złotem i… ponad czterema tysiącami diamentów.

Amosu to kolejne ważne nazwisko w świecie luksusowych gadżetów, które widnieje nawet w Księdze Rekordów Guinnessa. Brytyjsko-nigeryjski projektant i przedsiębiorca, oprócz najdroższego BlackBerry oraz wielu innych ekskluzywnych telefonów, laptopów, zegarków, stworzył także najdroższy garnitur na świecie.

Źródło: Instagram @alexanderamosu

Sony Ericsson Black Diamond | 300 000 $ (ok. 1 200 000 zł)

Aż 300 tysięcy dolarów. Tyle należało zapłacić za zaprojektowany przez Jarena Goha telefon Sony Ericsson Black Diamond. To urządzenie również charakteryzowało się ciekawą konstrukcją, jednak dużo bardziej stonowaną. Miało obudowę z poliwęglanu, co czyniło ten model niezwykle wytrzymałym – odpornym na rysy i uszkodzenia. Design i cenę podkręcały także: lustrzane wykończenie, ekran OLED i dwa czarne diamenty.

Źródło: yankodesign.com

Vertu Signature Cobra | 360 000 $ (ok. 1 430 000 zł)

Najdroższe telefony świata zaskakują nie tylko kosmiczną ceną i wykończeniem z drogocennych kruszców. Wiele z nich ma nietuzinkowy, ekstrawagancki design. Jak na przykład model Vertu Signature Cobra z wijącym się wokół obudowy rubinowym wężem o szmaragdowych oczach.

Ten wyjątkowy telefon komórkowy wyceniono na 360 tysięcy dolarów. Niezły paradoks skoro nabywca tak kosztownego egzemplarza Vertu Signature Cobra może teraz powiedzieć, że ma węża w kieszeni.

Źródło: gizmochina

Skąd pochodzi ten ekstrawagancki model? Vertu to brytyjski producent luksusowych telefonów komórkowych. Co ciekawe jest to firma założona przez fińską markę Nokia. I choć jej historia była burzliwa, a udziały przechodziły z rąk do rąk, to spod skrzydeł Vertu wypuszczono wiele kosztownych modeli.

Jeden z najtańszych telefonów komórkowych tej firmy to, przypominający nieco BlackBerry’ego, Vertu Constelation Quest w cenie od 4 do 7 tysięcy dolarów. Co w nim wyjątkowego, żeby aż tyle zapłacić? Przede wszystkim precyzyjnie, ręcznie wykonywane elementy.

Całkiem niedawno powstał nawet luksusowy składany telefon Vertu Ayxta Fold pokryty skórą cielęcą lub z krokodyla. Pierwszy wariant wart jest 7 900 dolarów, drugi 18 200 dolarów. I to głównie za ekskluzywne wykończenie, bo samo wyposażenie do najbardziej topowych nie należy.

GoldVish Le Million | 1 000 000 $ (ok. 3 975 000 zł)

Wszystkie najdroższe telefony w tym zestawieniu zawdzięczają swoją cenę przeprojektowanej obudowie ze złota lub platyny, wysadzanej diamentami i innymi cennymi kryształami. Jednak ten model wyróżnia się dużo bardziej. Oprócz bogato zdobionej obudowy ma także wyjątkową konstrukcję. Mnie przypomina róg podstarzałego satyra Filokteta z disnejowskiej wersji Herkulesa, ale u innych budzi także skojarzenia z bananami. Ten ciekawy okaz wykonano z 18-karatowego białego złota oprawionego 120-karatowymi diamentami, a z tyłu znalazły się jeszcze ekskluzywne wstawki ze skóry krokodyla.

To GoldVish „Le Million”, zaprezentowany w 2006 roku luksusowy telefon komórkowy od szwajcarskiej firmy zajmującej się kosztownymi artykułami komunikacyjnymi. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa, bo właśnie za milion euro sprzedano ten oryginalny egzemplarz rosyjskiemu biznesmenowi. Ta transakcja trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa, uznając GoldVish „Le Million” za najdroższy i najbardziej ekskluzywny gadżet jaki kiedykolwiek sprzedano.

Gresso Luxor Las Vegas Jackpot | 1 mln dolarów (ok. 3 975 000 zł)

Miejsce ex equo z Le Million od Goldvish zajmuje model innej firmy parającej się produkcją luksusowych komórek. W 2011 roku Gresso wydało na świat Luxor Las Vegas Jackpot, telefon przypominający faraona w nemes. Skojarzenie wcale nie przypadkowe, ponieważ projekt ten miał nawiązywać do stylu starożytnego Egiptu, a do powstania obudowy użyto nawet 200-letniego afrykańskiego drewna. Oprócz tego na okrągłą sumkę składa się 180 gramów złota, szafirowe klawisze i czarny diament 45,5 karata.

Gresso ma na swoim koncie wiele ciekawych i nie najtańszych modeli. Swego czasu furorę robił również Gresso Luxor World Time. Smartfon zaprojektowany dla Fileasa Fogga podróżników i biznesmenów. Na pleckach umieszczono bowiem sześć zegarów, które pokazywały czas w Tokio, Moskwie, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i miejscu wybranym przez użytkownika. Za wariant z wytrzymałego i lekkiego stopu tytanu, włoskiej skóry i szafiru trzeba było zapłacić 6 tysięcy dolarów. Zwolennicy złota musieli natomiast dołożyć jeszcze 14 tysięcy dolarów.

Ancort Diamond Crypto Smartphone | 1 300 000 $ (5 167 000 zł)

Kolejny najdroższy telefon komórkowy na świecie to wydany w 2006 roku model z fizycznymi klawiszami – Ancort Diamond Crypto zaprojektowany przez Petera Aloissona. Na jego platynowej obudowie rozmieszczono 28 brylantów o masie 1,5 karata i 8 błękitnych diamentów. A klawisz nawigacyjny z 18-karatowego złota ozdobiono 25 diamentami o podbijającym cenę szlifie Princess Cut.

Podsumowując koszt wszystkich tych drogocennych ozdób Diamond Crytpto Smartphone wyceniono aż na 1,3 miliona dolarów. W przeliczeniu po dzisiejszym kursie jest to około 5 167 000 złotych.

Źródło: gadgetsnow.com

iPhone 3G Kings Button | 2 500 000 $ (ok. 9 935 000 zł)

Smartfon Apple iPhone 3G wziął na warsztat austriacki jubiler Peter Aloisson. W 2009 roku stworzył wersję Kings Button wycenianą na 2,5 mln dolarów. Królewska nazwa wzięła się od 6,6-karatowego brylantu umieszczonego na przycisku Home. Ponadto Aloisson wykonał obudowę z 18-karatowego żółtego, różowego i białego złota, a ekran telefonu otoczył 138 diamentami.

Źródło: luxuo.com

Goldstriker iPhone 3GS Supreme | 1 920 000 £ (ok. 10,5 mln zł)

Kolejny luksusowy projekt należy do Stuarta Hughesa. Zaliczany do grona najdroższych telefonów świata iPhone 3GS Supereme został wykonany z 271 gramów 22-karatowego złota. Ramkę otaczającą ekran rozświetlało 136 diamentów, a logo na obudowie wypełniały 53 diamenty. Cenę podbijał duży, pojedynczy, bardzo rzadki diament o masie 7,1 karata.

Źródło: stuarthughes.com

iPhone 4 Diamond Rose Edition | 5 000 000 £ (27 mln zł)

Czymże jest 5 milionów funtów w porównaniu z ceną za smartfon, który znalazł się na najwyższym stopniu podium. Zaraz się przekonasz, że to tak naprawdę grosze. Jednak już ta „niska kwota” pozwala iPhone’owi 4 Diamond Rose Edition obracać się w gronie najdroższych telefonów świata. Za ten luksusowy wariant smartfona Apple odpowiedzialny jest Stuart Hughes.

Czym wyróżniała się edycja Diamond Rose? Obudowę uformowano z różowego złota i udekorowano różowym logo Apple wysadzanym 53 diamentami. Otoczono ją ręcznie wykonaną ramką, którą uzupełniało aż 500 diamencików o łącznej masie 100 ct. Obłędnie prezentował się także przycisk Home wykonany z platyny i ozdobiony 7,4-karatowym różowym diamentem.

Hughes przykłada dużą uwagę do szczegółów, dlatego nawet pudełka na takie ekskluzywne gadżety są wyjątkowe. W tym przypadku była to skrzynia wykonana z jednego bloku granitu w różowym kolorze i wyściełana wewnątrz skórą licową z nubuku. Ważyła ona aż 7 kilogramów! No, no, nie lada gratka dla księżniczek.

Źródło: stuarthughes.com
iPhone 4 Diamond Queen | 19 000 £ (ok. 103 000 zł)

Była też propozycja dla prawdziwych królowych! Bardziej stonowana i tańsza. Model iPhone 4 Diamond Queen również zalicza się do kolekcji dzieł Hughesa. Tutaj dorzucono „jedynie” diamenty na ramce oraz platynowym logo jabłuszka, aby dodać smartfonowi nieco błysku. Do zestawu dołączano jeszcze portfel ze strusiej stopy.

Źródło: stuarthughes.com

iPhone 4S Elite Gold | 6 000 000 £ (ok. 33 mln zł)

Kto stoi za kolejnym najdroższym telefonem świata? Stuart Hughes! Tym razem na warsztat wziął on model iPhone 4S, okleił ramkę 500 diamentami, tylną część uformował z 24-karatowego złota, a (również złote) logo Apple przyozdobił jeszcze 53 diamentami.

Eh, czy to wszechobecne złoto i diamenty nie robią się już nudne? Jeśli nie to spójrzmy jeszcze na przycisk Home. Znalazł się tam pojedynczy oszlifowany diament 8,6 karata.

Ten okaz przychodził do nabywcy w skrzyni wykonanej z litej platyny z polerowanymi kawałkami… oryginalnej kości dinozaura T-Rexa (tak, tak, sama zastanawiałam się, czy to prawda, ale taką informację można wyczytać na oficjalnej stronie Hughesa). Oprócz tego wieczko przyozdobiono rzadkimi kamieniami szlachetnymi, takimi jak opal, czaroit czy pietersite. Ta limitowana edycja powstała tylko w dwóch egzemplarzach.

Źródło: stuarthughes.com

Black Diamond iPhone 5 | 10 mln funtów (ok. 54 mln zł)

Wyceniany na 10 milionów funtów telefon również wyszedł spod skrzydeł projektanta Hughesa. To iPhone 5 Black Diamond, który powstał na zlecenie chińskiego biznesmena. Smartfon giganta z Cupertino pokryto 24-karatowym złotem, a ramkę i logo przyozdobiono białymi diamentami. Natomiast duży czarny diament o wadze 26 ct, od którego wzięła się nazwa, zdobił przycisk Home.

Źródło: stuarthughes.com

Najdroższy smartfon świata

Falcon Supernova iPhone 6 Pink Diamond | 48,5 mln $ (ok. 193 mln zł)

Zaszczytny tytuł najdroższego telefonu na świecie otrzymuje Falcon Supernova iPhone 6 Pink Diamond wyceniony na 48,5 mln dolarów. Dziś w przeliczeniu to ponad 193 miliony złotych. Ten produkt (można tak powiedzieć o najdroższym telefonie świata? Może dzieło?) nie powstał oczywiście w fabryce giganta z Cupertino. Smartfon zaprojektowała luksusowa amerykańska marka Falcon Luxury w 2014 roku. Miała go wyprodukować tylko wtedy, gdy otrzyma zamówienie i zostanie ono w połowie opłacone.

Przyjrzyjmy się bliżej, skąd wzięła się ta kwota, jeśli nie z kosmosu. Otóż na cenę wpłynął przede wszystkim ogromny różowy diament umieszczony na środku plecków smartfona. Resztę konstrukcji pokrywa, a jakżeby inaczej – 24-karatowe złoto i platyna.

Co ciekawe ten spersonalizowany dla bogaczy gadżet miał zyskać także specjalną ochronę antywłamaniową, cokolwiek to znaczy. Oprócz tego (i luksusowych ozdóbek) jest to klasyczny iPhone 6 z procesorem Apple A8, RAM 1 GB, ekranem IPS 4,7” o rozdzielczości 1334×750 px oraz dwoma aparatami: tylnym 8 Mpix i przednim 1,2 Mpix.

Jako szczęśliwą posiadaczkę tego skarbu podaje się Nitę Ambani, żonę najbogatszego człowieka w Indiach – przewodniczącego Reliance Industries. Jednak najprawdopodobniej jest to fake news. Media podłapały temat i wysnuły taki wniosek jedynie na podstawie informacji o majątku rodziny oraz zainteresowaniu Nity gadżetami. Plotkom tym zaprzeczyli ludzie z otoczenia Ambanich.

Wyjątkowa kolekcja iPhone’ów 6 ozdobionych wielkim diamentem obejmowała także tańsze warianty – Orange Diamond za 42,5 miliona (ok. 169 mln zł) oraz Blue Diamond za 32,5 miliona dolarów (129 mln zł). Oto wygląd tych dorodnych smartfonowych okazów:

iPhone 6 by Alexander Amosu

Szósta generacja smartfonów firmy Apple doczekała się także innych, nieco tańszych, luksusowych wariantów. Kilka z nich stworzył brytyjski jubiler i projektant, który pojawił się już w tym zestawieniu – Alexander Amosu.

W ofercie jego sklepu dostępny był iPhone 6 z obudową w całości pokrytą 24-karatowym złotem, a chętni mogli sobie zażyczyć własny grawer. Za tę złotą przyjemność trzeba było zapłacić 2 400 funtów, co w przeliczeniu przy ówczesnym kursie wynosiło 12 600 zł.

Projektant pokusił się także o bardziej ekstrawagancką wersję – Amosu Call of Diamond iPhone 6 w cenie 1,7 miliona funtów. Za co? A za złotą obudowę wysadzaną 6 127 małymi diamentami i jednym dużym oszlifowanym na kształt nadgryzionego jabłka.

W czasach, gdy smartfony Apple wchodziły na rynek jedynie w trzech wariantach kolorystycznych – szarym, złotym i srebrnym, Alexander Amous stworzył także pierwszego różowego iPhone. Dziesięć limitowanych egzemplarzy wydanych z okazji walentynek kosztowało kilkukrotnie więcej niż standardowy model w sklepie, dokładnie 1 899 funtów.

Diamond Ecstasy iPhone 6 – 3 500 000 $ (ok. 14 mln zł)

Myślisz, że to dużo luksusowych wariantów jednego iPhone’a? To zobacz jeszcze tę „diamentową ekstazę” od brytyjskiej firmy Goldgenie. To limitowana edycja iPhone’a 6 pokryta złotem, platyną lub różowym złotem i przyozdobiona na krawędziach oraz logo setkami diamencików w białym, czarnym albo różowym kolorze. A jeśli diamenty były dla kogoś za nudne, mógł wymienić je na szmaragdy, szafiry lub rubiny. W najbogatszej możliwej wersji cena telefonu miała sięgać nawet 3,5 mln dolarów.

Czy ktoś to kupuje? Otóż tak. Już w dniu premiery pojawiło się podobno pięć zamówień na wersję o wartości 15 200 dolarów.

I pomyśleć, że niektórzy twierdzą, że iPhone 13 Pro Max 1 TB Gold to przesada, zarówno pod względem ceny, jak i koloru obudowy. A przecież można się pokusić o najnowszy smartfon od Apple pokryty prawdziwym 24-karatowym złotem w cenie 2 997–3 597 funtów, czyli około 16 250–19 500 zł. Do tego dorzucić kryształki Svarovskiego za dopłatą około 300/400 funtów albo diamenty, z którymi cena osiągnie już zawrotne 8 297–8 797 £.

Źródło: goldgenie.com

Najdroższe telefony na rynku w Polsce

Ceny najdroższych telefonów na świecie naprawdę przyprawiają o zawrót głowy. A spójrzmy teraz na najdroższe smartfony dostępne dziś w regularnej sprzedaży. Trzeba przyznać, że po siedmiocyfrowych kwotach te poniższe nie robią już wrażenia. Można je nawet nieco obronić. W końcu są poparte flagowym wyposażeniem i/lub wyjątkową składaną konstrukcją, która dopiero podbija rynek.

Huawei P50 Pocket | 6 499 zł

Nowość od Huaweia. Składany wariant z serii P50, który przyciąga wzrok swoim pikowanym designem i okrągłym ekranem na obudowie. Za to cudeńko Huawei liczy sobie 6 499 zł, a w wyposażeniu znajdziemy: procesor Snaprdagon 888 i 8 GB RAM, ekran OLED 120 Hz, łączność 4G, potrójny aparat czy baterię 4000 mAh z ładowaniem 40 W.


Huawei Mate Xs | 9 999 zł

W swoim portfolio Huawei ma także wydany w 2020 roku składany Huawei Mate Xs. Dziś nie jest on dostępny w sprzedaży, ale gdy trafił na rynek, jego cena wynosiła aż 9 999 zł. Po rozłożeniu miał on ogromny ekran 8”, który składał się na zewnątrz. To czyniło z niego urządzenie funkcjonalne i ultranowoczesne, ale także bardziej podatne na uszkodzenia. To najdroższy współczesny telefon, który swoją cenę zawdzięcza nie złotu i diamentom, a wyjątkowej konstrukcji i wyposażeniu.

Google Pixel 6 Pro | 6 999 zł

Smartfony od Google są niezłą gratką na rynku. Wyróżniają się przede wszystkim czystym Androidem i dobrze zoptymalizowanymi aparatami. Model Google Pixel 6 Pro w cenie 6 999 zł zyskał także autorski procesor Google Tensor z 12 GB RAM, ekran OLED QHD z odświeżaniem 120 Hz oraz zabezpieczenie przedniego i tylnego panelu szkłem Corning Gorilla.


Samsung Galaxy S22 Ultra | 6 899 zł

To najnowszy wśród wymienionych tutaj smartfonów, który miał swoją premierę 9 lutego. Samsung Galaxy S22 Ultra łączy funkcje serii S i Note, między innymi dlatego, że w zestawie ma rysik S-Pen, który można schować w obudowę. Ulepszeniom poddano też aparaty i ich funkcje oraz wyświetlacz, który ma teraz wyjątkowo dużą jasność 1750 nitów. Smartfon ten napędza najnowszy procesor Exynos 2200 z 12 GB RAM, a pamięć na pliki w najdroższym wariancie ma pojemność 512 GB. 


Więcej telefonów w cenie od 4000 do 7000 zł znajdziesz w naszym rankingu:

🔝📱 Ranking smartfonów do 7000 zł

iPhone 13 Pro Max 1 TB | 8 199 zł

Na podium znalazł się oczywiście model od giganta z Coupertino –  iPhone 13 Pro Max 1 TB. Warianty Pro Max to zawsze najdroższe modele każdej generacji iPhone’ów. Pro jest oznaczeniem najlepszych możliwych parametrów, a Max dotyczy największej przekątnej ekranu.

Tutaj za cenę odpowiedzialna jest jeszcze ogromna pamięć wbudowana – aż 1 TB. To zdecydowanie może przypaść do gustu osobom, które w pamięci telefonu przechowują wieeele skarbów. Wszystkie zdjęcia, jakie tylko zrobią, filmy w dużej rozdzielczości, skany dokumentów, zaawansowane aplikacje czy gry. A różnica między iPhonem Pro Max z pamięcią 128 GB a 1 TB to aż 2 500 zł. Z portfela trzeba więc wyskrobać aż 8 199 zł.


Samsung Galaxy z Fold3 512 GB | 8 799 zł

Regularna cena najdroższego z dostępnych dzisiaj smartfonów wynosi 8 799 zł. Przy nazwie wyszczególniłam pojemność pamięci wbudowanej, ponieważ jest to oczywiście dodatkowy koszt. Jednak tym, co najbardziej pompuje cenę tego modelu, jest składana konstrukcja połączona z topowym wyposażeniem.

Są tu dwa ekrany Dynamic AMOLED 2X z odświeżaniem 120 Hz, najnowszy (w dniu premiery) procesor Snapdragon 888 z 12 GB RAM, zaawansowane aparaty i kilka innych istotnych udogodnień. Więcej informacji na temat tego wyjątkowego smartfona znajdziesz w recenzji Grzegorza – Galaxy Z Fold 3 – recenzja smartfona dla influencerów.