Najdroższe komputery świata. Ich ceny szokują!

Rankingi i listy top of the top zawsze cieszą się popularnością. Jesteśmy ciekawi, co jest najlepsze, najszybsze, największe. A najdroższe jest szczególnie interesujące. W związku z tym mam dla Ciebie zestawienie najdroższych komputerów świata. Miłej lektury, tylko uwaga – niektóre ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Superbohaterowie wśród komputerów

To komputery do zadań specjalnych. Są projektowane i produkowane na zamówienie, w pojedynczych egzemplarzach. Koszt wyprodukowania takiego komputera sięga miliarda dolarów. Ale są to superbohaterowie wśród komputerów, wykorzystywane przez siły zbrojne i wielkie przedsiębiorstwa do badań naukowych.

Na takim sprzęcie prowadzane są symulacje biochemiczne, astrofizyczne czy epidemiologiczne. Superkomputery używane są do prowadzenia złożonych fizycznych symulacji. Konkretniej? Symuluje się na nich aerodynamikę nowo zaprojektowanych samolotów, prowadzi badania dotyczące zmian klimatycznych, a nawet rozwoju broni termojądrowej.

superkomputery najdroższe komputery świata

Główną miarą wydajności superkomputerów jest liczba operacji wykonywanych w ciągu sekundy. Od 2018 roku najszybszym superkomputerem jest Summit, którego moc obliczeniowa sięga 200 PFLOPSów (petaflopsów). Dla porównania iPad 3 ma moc 896 MFLOPS (megaflopsów). O ile moje zdolności matematyczne dały radę podołać ty liczbom, Summit ma ponad 200 milionów razy więcej mocy. Jeśli się mylę, popraw mnie w komentarzu 😊.

Ciekaw specyfikacji? Siedzisz? Nawet jeśli jesteś zielony w branży nowych technologii, ten opis Cię zaszokuje. Superkomputer Summit ma łącznie 9 216 22-rdzeniowych procesorów IBM POWER9, 27 648 jednostek graficznych NVIDIA Tesla V100 i posiada 10 petabajtów pamięci RAM. Uff, robi wrażenia, prawda?

Pogoda komputer dla bogaczy

Racja, zejdźmy na ziemię…a nie, jednak nie. Przecież mowa o najdroższych komputerach świata. A co podbija ich cenę? Niewiarygodnie wydajne podzespoły, najlepsze z dostępnych na rynku? Otóż nie. Poznaj kilka modeli dla bogaczy, dla których liczy się styl i design. Mówi się, że szata nie zdobi człowieka. A czy obudowa zdobi peceta? Z poniższych przykładów dowiesz się, że najwidoczniej nie zawsze liczy się wnętrze.

najdroższe komputery świata

Platynowy władca niebios

Zeus Platinium Jupiter – sama nazwa robi wrażenia. Od razu widać, że będzie jakby luksusowo. Jest to propozycja japońskiej firmy z 2008 roku. Wyposażenie jest zatem dostosowane do realiów technologicznych panujących 12 lat temu.

Znajduje się w nim procesor Intel Core 2 Duo E6850 3 GHz, karta graficzna NVIDIA GeForce 8400 GS 256 MB, 2 GB pamięci RAM DDR2 czy dysk twardy o pojemności 1 TB. Do tego monitor 24” o rozdzielczości 1920 x 1200 px, myszka i zestaw głośników.

Wnętrze jest skromne, ale nie ono ma tutaj znaczenie. Wrażenie robi obudowa. A ta wykonana jest, jak sama nazwa wskazuje, z platyny. To nie koniec, bo oprócz najdroższej stali szlachetnej są jeszcze najcenniejsze kamienie szlachetne. Diamenty zostały wtopione w obudowę na wzór gwiezdnych konstelacji. Jego cena wynosiła 750 000 dolarów. Warto? Jeśli to jednak za dużo, można było pokusić się o drugą opcję, w bardziej przystępnej cenie. Zeus Gold Mars kosztował zaledwie 564 000 dolarów.

Jeszcze komputer czy już biżuteria

Kto powiedział, że każdy laptop musi mieć taką samą konstrukcję podwójnego prostokąta? Nikt, dlatego firma Ego Lifestyle stworzyła modele na kształt… torebki.

Model Tulip E-Go Diamond z 2006 roku kosztował bagatela 355 000 dolarów (1 400 000 złotych). Laptopy pokryte były skórą i tkaniną, posiadały elementy wykonane z białego złota oraz platyny. Oczywiście, nie mogło zabraknąć najlepszych przyjaciół kobiety. Laptopy, stworzone z myślą o biżuteryjnej funkcji nowych technologii, można było zmodyfikować pod względem specyfikacji i elementów ozdobnych.

Ten model laptopa prezentowany był na Fashion Weeku, więc zaplecze technologiczne nie miało znaczenia. Wyposażono go w 64-bitowy procesor AMD Turion, pamięć RAM 1 GB, dysk twardy HDD 100 GB, a ekran o przekątnej 12,1” miał rozdzielczość 1280 x 800 px.

Na rynek wypuszczona także bardziej męską wersję, sygnowaną marką Bentley. Był on tańszy, bo kosztował jedynie 20 000 dolarów. Wszystkie modele zostały wyprzedane, co przyczyniło się do wzrostu jego ceny. Podobno obecnie można go nabyć w kwocie sięgającej nawet 100 000 złotych.

Złote jabłko

Firma Apple także zadbała o bardziej wybrednych klientów. Oczywiście, w tym wypadku, wybrednych pod względem designu, a nie specyfikacji. Propozycja firmy z Cupertino to MacBook Pro 24 Karat Gold. Za sprzęt pokryty w całości 24-karatowym złotem inkasowano 30 000 dolarów.

Laptop Luvaglio

Iście luksusowa propozycja, którą można skonfigurować podług własnych preferencji. Tworzywo: skóra, złoto, diamenty. Do wyboru, do koloru. Diamentami wysadzana jest nie tylko obudowa, ale także klawiatura i przycisk zasilania.

Co znajduje się we wnętrzu tej niebywałej konstrukcji? Dysk SSD 128 GB, gniazdo USB, odtwarzacz MP3 i napęd Blu-ray. Dodatkowo ponad 17-calowy ekran LED z technologią automatycznego czyszczenia ekranu. Poza tym wiele na temat specyfikacji nie wiadomo. Nie wiadomo nawet, czy ktoś w ogóle widział tego laptopa na żywo, a tym bardziej z niego korzystał. Ale odkąd ogłoszono jego premierę w 2007 roku, wrażenie zrobiła cena. I chyba tylko dzięki niej do dziś mówi się o tym urządzeniu. Fanfary, najdroższy komputer świata kosztuje – milion dolarów! 

Pierwsze komputery – kiedyś i dziś

Pierwsze modele PC udostępnione do sprzedaży osiągały zawrotne ceny. Po czasie ich wartość spadała. Produkcja komputerów stała się powszechna. Pojawiały się kolejne wersje. Ale po jeszcze dłuższym okresie, zyskały miano antyków i nabrały wartości kolekcjonerskiej. Przenieś się do przeszłości i porównaj specyfikacje dawnych modeli z tymi, które dzisiaj masz na biurku.

pierwsze komputery

Pierwszy przenośny komputer wyprodukowany przez firmę Apple w 1989 roku kosztował 25 000 złotych. Dzisiaj cena ta sięga nawet 50 000 zł. Macintosh Portable, bo o nim mowa, miał procesor Motoroli 16 MHz, 1 MB pamięci RAM (mało? Można było ją rozszerzyć do 9 MB 😉) i dysk twardy o pojemności 40 MB. Ekran komputera miał wyświetlacz LCD, przekątną 10” i rozdzielczość 640 x 400 px. A, no i oczywiście był czarno-biały.

Pierwszy na świecie komputer z myszką to Apple Lisa z 1983 roku. Miała 12-calowy monochromatyczny ekran, procesor 5 MHz od Motoroli i 1 MB pamięci RAM. Kosztował wówczas 39 000 złotych i przegrał rynkową walkę z tańszą konkurencją. Po latach doczekał się jednak uznania i zyskał niebagatelną wartość kolekcjonerską. W 2018 roku komputer sprzedano na eBayu za ponad 235 000 złotych.

Powrót do przyszłości

Przyszedł czas na zestawienie komputerów, które można obecnie nabyć. Oto komputery, które mogą się pochwalić nie tylko wyglądem (choć niczego im pod tym względem nie brakuje), ale przede wszystkim specyfikacją. Ich cena uzależniona jest od podzespołów, w które zostały wyposażone. To sprzęty, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom.

Produkt dla G4M3Rów, czyli x-kom G4M3R 700

Znakomite osiągi w cenie 41 999 złotych. Kwota zapiera dech w piersiach, ale nie bardziej niż jego wydajność, szybkość i wygląd. Komputer x-kom G4M3R 700 to najlepiej skomponowane podzespoły i autorski zestaw chłodzenia wodnego.

g4m3r 700

Ten potężny sprzęt dla wyrafinowanych graczy wyposażono w 18-rdzeniowy procesor Intel Core i9 9980 XE. Dodatkową moc daje mu odblokowany mnożnik, który zwiększa częstotliwość taktowania zegarów. Płyta główna również jest z najwyższej półki Asus Rampage Extreme Vi Omega to baza do stworzenia extremalnie gamingowej maszyny.

Dwie karty graficzne NVIDIA GeForce RTX, sprawiają, że obraz jest niezwykle realistyczny. Skrupulatna optymalizacja podzespołów i najnowsze sterowniki to gwarancja wyciągnięcia maksymalnej liczby fps-ów w ulubionych grach. W x-kom G4M3R 700 umieszczono także dwa dyski Samsunga o pojemności 1 i 2 TB.

Wspomniane już chłodzenie wodne, wypełnia płyn, który dobrany pod kolor oświetlenia, tworzy godną podziwu jednorodną oprawę wizualną. Taki system chłodzenia zapewnia absolutnie cichą pracę sprzętu, nawet podczas maksymalnych obrotów.

Każdy z opisanych wyżej komputerów oferował niesamowity wygląd. G4M3R 700, również wyróżnia się niespotykanym designem. Przez ścianę z hartowanego szkła widać estetycznie zaaranżowane wnętrze, podświetlane fioletową aurą RGB.


Stworzony do gier 4K

Yoyotech XDNA Aurum 24K z 2013 roku to komputer wyprodukowany z myślą o grach 3D w rozdzielczości 4K. Za cenę 13 000 dolarów można nabyć sprzęt o niesamowitych możliwościach graficznych, bez obawy o przegrzanie i głośną pracę wentylatorów, dzięki chłodzeniu wodnemu GPU.

Mimo że minęło kilka lat od wypuszczenia na rynek czarnej maszyny okrytej złotem, to jej wyposażenie wciąż mieści się na wysokim poziomie. Komputer ten ma bardzo szybki 6-rdzeniowy procesor Intel Core i7 4960X  i dwie, najlepsze w 2013 roku, karty graficzne Asus Nvidia GTX TITAN. Posiada również niesamowitą pamięć Corsair 64 GB, dysk półprzewodnikowy od Samsunga 512 GB i dysk twardy o pojemności 2 TB.

And the winner is…

Najdroższa tarka na świecie? Nie, nie. Wyszydzano z jego wyglądu, ale to komputer firmy z Cupertino – Apple Mac Pro. Z najlepszym, możliwym do wyboru, wyposażeniem osiąga zawrotną cenę 251 679 złotych.

apple mac pro

Jak skonfigurować desktop Apple, żeby dobić do takiej kwoty? Zaczynamy od procesora – 28-rdzeniowy Intel Xeon W-3275M. Pamięć RAM? Wystarczy 1556 GB. Jeśli chcesz osiągnąć najwyższą jakość obrazu, wybierasz kartę graficzną AMD Radeon Pro Vega II Duo – ale nie jedną, tylko dwie. Żeby z całą pewnością pomieścić wszystko, co się da, wybór pada na dysk SSD liczący 4 TB.

Ale spokojnie, to najdroższa wersja. Za podstawową, z następującymi komponentami: 8-rdzeniowy procesor Intel Xeon W, 32 GB pamięci RAM, układ graficzny Radeon Pro 580X i pamięć SSD o pojemności 256 GB – zapłacisz jedynie 27 999 złotych. Tak, też robi wrażenie.


Jesteś ciekaw jakie modele, o nieco mniej zawrotnych cenach, ale jednak wysokich, można znaleźć dzisiaj na rynku? Polecam sprawdzić ofertę komputerów stacjonarnych oraz laptopów i wybrać sortowanie od najdroższych.

Zobacz również:

💰📱 Najdroższe telefony na świecie