Gotowi do startu? Start! Maraton z najdłuższymi filmami w historii

Ludzie od zawsze lubią ze sobą rywalizować i pobijać nowe rekordy. Nie inaczej jest w świecie filmów, gdzie reżyserzy tworząc filmy, także czasami prześcigają się ze sobą, walcząc np. o miano najdłuższej produkcji. A jeśli Wy macie ochotę pobić jakiś rekord, to wspomnę, że rekord Guinnessa w oglądaniu filmów bez przerwy wynosi 120 godzin, czyli pięć dni. Gotowi na maraton? Poznajcie zatem zestawienie najdłuższych filmów w historii.

Najdłuższy film w historii

Modern Times Forever (240 godz.)

Jeśli macie za sobą nocne maratony Władcy Pierścieni albo Gwiezdnych Wojen i myślicie, że wytrzymacie wszystko, to co powiecie na sens trwający 14 400 minut, czyli 240 godzin? Tyle bowiem trwa najdłuższy w historii film, który nosi tytuł Modern Times Forever. Produkcja przedstawia jak przez tysiąclecia pod wpływem warunków atmosferycznych i korozji zmienia się stojący w Helsinkach budynek firmy papierniczej Stora Enso. Projekcja filmu odbyła się na ekranie o powierzchni czterdziestu metrów kwadratowych nieopodal budynku o którym mowa w filmie.

Ambiance

Jednak powyższy rekord ma być pobity jeszcze w tym roku bowiem 51-letni Szwed – Anders Weberg od lat pracuje nad filmem, który będzie zdecydowanym rekordzistą. Ambiancé to produkcja, która przedstawi czas i przestrzeń, splatające się i tworzące abstrakcyjną opowieść, przypominającą surrealistyczny sen. Film ma trwać 720 godzin, czyli 30 dni. W 2016 roku reżyser opublikował trailer produkcji, który trwał aż 7 godzin, co czyni go najdłuższym zwiastunem w historii. 

Najdłuższe filmy niezależne

Najdłuższym filmem eksperymentalnym jest obecnie francuska produkcja Cinematon z 1978 roku. Film trwa 188 godzin, ale nie jest skończonym dziełem. Prezentuje sylwetki ludzi związanych ze światem sztuki, a baza osób jest wciąż uzupełniana. Przyjrzyjmy się zatem filmom, które już zostały zakończone,  a których długość, mimo że nie dorównuje rekordziście, jest równie imponująca.

Matrjoschka (95 godz.)

Kolejny film stworzony przez niemiecką reżyserkę … ma długość 5700 minut, czyli 95 godzin. Produkcja się z obrazów oraz sekwencji opartych na jednym zdjęciu chłopca jadącego na rowerze. Zdjęcie bardzo powoli zmienia się – dodawane są nowe kolory, elementy obrazu się przemieszczają. Światowa premiera odbyła się we Frankfurcie nad Menem – przechodnie mogli podziwiać Matrjoschkę na ekranie zamontowanym na budynku.

Lekarstwo na bezsenność (87 godz.)

Tytuł kolejnego filmu wydaje się być niezwykle trafiony. Nie możesz zasnąć? Mam dla Ciebie: Lekarstwo na bezsenność. Film został wyprodukowany w 1987 roku i od razu trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako najdłużej trwający film. 5220 minut co daje 87 godzin, czyli mniej więcej 3 i pół dnia zajęło by Wam obejrzenia tego dzieła. O czym opowiada? No właśnie fabuły nie ma co się tu oszukiwać, całość produkcji to bowiem nagranie przedstawiające jego twórcę czytającego swój 4080 stronicowy poemat pod tytułem lekarstwo na bezsenność. Żeby urozmaicić seans ,dodane są przerywniki z nagraniami kapel metalowych oraz z … filmów pornograficznych.

Najdłuższe filmy dokumentalne

Bejing (150 godz.)

Rekordowo długi film dokumentalny został stworzony przez Chińczyka Ai Weiwei. Trwający ponad 6 dni film nosi tytuł Beijing 2003. Całość stanowią kadry nakręcone przez kamerę w samochodzie jeżdżącym po ulicach stolicy Chin.

Resan (14 godz.13 min.)

Kolejny film jest najdłuższym europejskim filmem dokumentalnym. Szwedzki dokument Resan z 1987 roku opiera się na wielogodzinnych monologach ludzi z całego świata, przedstawiających swoje poglądy odnośnie coraz większej roli technologii jądrowej w działaniach wojennych i polityce międzynarodowej. Autorem scenariusza i reżyserem jest Anglik Peter Watkins, który w 1967 otrzymał Oscara za inny film o podobnej tematyce – Zabawa w wojnę.

Najdłuższe filmy hollywoodzkie

No dobrze, ale powiecie, że powyższe filmy to kino eksperymentalne i tak naprawdę nikt przy zdrowych zmysłach nie spędzi kilku dni na oglądaniu jednego filmu. I mam nadzieję, że macie rację.

Zatem zejdźmy na ziemię i przyjrzyjmy się filmom, które możecie rzeczywiście obejrzeć, a które sporo grono osób już pewnie widziało. Filmy kinowe to także nie tylko produkcje trwające 1,5 – 2,5 godziny. Poniżej znajdziecie zestawienie kilku najdłuższych filmów hollywoodzkich.

hollywood

Kleopatra (4 godz. 3 min.)

Filmowe dzieło Josepha L. Mankiewicza –  Kleopatra z 1963 roku – to produkcja, która pobiła nie tylko rekord jeśli chodzi o najdłuższy hollywoodzki film w historii. Był to także najdroższy film , jaki kiedykolwiek powstał w tamtym czasie. Sama fabuła opowiada o słynnej królowej Egiptu – Kleopatrze – i jej życiu w czasach dominacji Cesarstwa Rzymskiego. Na ekranie królowała doborowa obsadą hollywoodzkich gwiazd. Za wcielenie się w tytułową postać Elizabeth Taylor została pierwszą aktorką, której obiecano 1 milionową pensję za jeden film – liczba ta wzrosła do 7 milionów dolarów po dodaniu punktów procentowych i dodatku za nadgodziny. Taylor ustanowiła także kolejny rekord, nosząc 65 różnych strojów w ciągu czterogodzinnego filmu. 

Długość projekcji nie zniechęciła widzów i krytyków – film otrzymał Oscara w czterech kategoriach oraz jedenaście nominacji. Jeśli macie ochotę spędzić cały wieczór przy klasyku filmowy, – to Kleopatra się do tego idealnie nadaje.

Hamlet (4 godz. 2 min.)

Nieśmiertelna sztuka Williama Szekspira pojawiła się na ekranie w wielu wersjach, jednak to Kenneth Branagh jako jedyny zdecydował się sfilmować cały, niepocięty tekst. 

Ta ekranizacja „Hamleta” trwa więc 4 godziny i obejmuje każdą scenę z oryginalnej wersji Szekspira, pojawiają się w niej wszystkie wątki i postacie, nawet jedynie wspomniane w sztuce.Pomimo tego, że akcja dzieje się w XIX wieku, ta wersja Hamleta uważana jest za jedną z najwierniejszych adaptacji Szekspira w historii. Film był nominowany do Oscara, w czterech kategoriach – scenografia, kostiumy, muzyka i scenariusz. 

Przeminęło z wiatrem (3 godz. 42 min.)

Przeminęło z wiatrem to kultowy film, który zdobył 10 Oscarów i wielu wielbicieli na całym świecie. Film opowiada o burzliwych losach Scarlett O’Hary na tle amerykańskiej wojny secesyjnej. Jednym z sekretów niezwykłej popularności tej produkcji jest z pewnością występ Vivien Leigh wcielającej się w rolę głównej bohaterki. Tę postać uznaje się jedną z najlepiej rozwiniętych w historii amerykańskiego kina.

Na liście 100 najlepszych cytatów filmowych, stworzonej przez Amerykański Instytut Filmowy kwestia z Przeminęło z wiatrem zajmuje pierwsze miejsce. Chodzi o fragment, w którym Clark Gable opuszczając swoją żonę Scarlett na jej pytanie o to, co ona teraz ze sobą zrobi, odpowiada cynicznie: „Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi”. Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego klasyka, to obowiązkowa pozycja w maratonie filmowym.

Lawrence z Arabii (3 godz. 36 min.)

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o o heroicznych wyczynach tytułowego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Mimo, że od premiery filmu minęło już wiele lat, to wciąż Lawrence z Arabii przez wielu uważany jest za produkcję wyznaczającą standardy wielkości epickiego gatunku przygodowego. Rzeczywiście film w reżyserii Davida Lean’a oprócz fenomenalnej obsady i gry aktorskiej posiada wnikliwy scenariusz oraz zapierające dech w piersiach zdjęcia.

 

Dziesięcioro przykazań (3 godz. 40 min.)

Kolejny film był jednym z najbardziej dochodowych filmów lat 50. i ostatnim dziełem reżysera – Cecila B. DeMille’a przed śmiercią. Dziesięcioro przykazań z 1956 roku to ekstrawagancki, przesadny i odważny film, który zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne. Jest to adaptacją biblijnej historii Mojżesza (Charlton Heston) od jego narodzin poprzez tak znaczące wydarzenia, jak ustanowienie Dziesięciorga przykazań.

Ben-Hur (3 godz. 32 min.)

„Ben-Hur” zdominował Oscary w 1959 roku i przez ponad pół wieku utrzymywał się jako rekordzista w ilości zdobytych statuetek (11). W tym dramacie historycznym Charlton Heston występuje jako tytułowy Ben-Hur – bogaty żydowski książę żyjący w czasach Jezusa. Film wyreżyserowanym przez Williama Wylera słynie ze sceny przedstawiającej 9-minutowy wyścig rydwanów. Mimo swojej długości okazał się wielkim sukcesem na całym świecie.

Irlandczyk (3 godz. 30 min.)

Czas na najmłodszy film w zestawieniu, czyli Irlandczyka w reżyserii Martina Scorsese, który zaraz jest najdłuższym filmem w jego karierze. Film opowiada historię weterana wojennego Franka Sheerana, oszusta i płatnego mordercy na usługach mafii . Film wymagał dużych nakładów finansowych – nie tylko ze względu na swoja długość, ale także na wykorzystaną w nim kosztowną technologię komputerowego „odmładzania” aktorów. 

Władca pierścieni: Powrót króla (3 godz. 21 min.)

Władca pierścieni: Powrót króla  to zwieńczenie filmowej trylogii wg powieści Tolkiena. Całość jest epicką fantazją w najlepszym wydaniu – przynajmniej tak wydaje się myśleć ogromna liczba krytyków i filmowców. Powrót króla zarobił 11 statuetek Oscara i 1 miliard dolarów w kasach na całym świecie

Olbrzym (3 godz. 21 min.)

Olbrzym zasłużył na nagrodę Akademii, która doceniła go i przyznała mu dziesięć nominacji do Oscarów, w tym dla najlepszego filmu roku. Ostatecznie, skończyło się na jednej tylko statuetce, która powędrowała do reżysera. Dzieło Stevensa tak istotnym w historii kinematografii jest fakt, iż było ostatnim obrazem w skromnym dorobku Jamesa Deana, który nie dożył nawet premiery – zginął w wypadku samochodowym rok wcześniej. Dziś Olbrzym pozostaje klasykiem kina amerykańskiego i dodatkowo ugruntowuje status Deana jako ikonę popkultury.

Malcolm X (3 godz. 20 min.)

Niezwykle przejmujący dramat biograficzny o Malcolmie X, działaczu murzyńskim w USA będącym jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Dobrze przyjęty przez krytyków i zajmując trzecie miejsce podczas weekendu otwarcia, Malcolm X zdecydowanie przykuwa uwagę przez ponad 3 godziny.

Ojciec chrzestny 2 (3 godz. 20 min.)

Tego tytułu chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Klasyka kina gangsterskiego, kryminał i arcydzieło w reżyserii Francis’a Ford Coppola, będąca zarówno prequelem, jak i kontynuacją Ojca Chrzestnego z 1972 roku. Film ukazujący losy dwóch pokoleń rodu Corleone otrzymał jedenaście nominacji do Oscara i zdobył sześć statuetek, w tym za Najlepszy Film roku 1974 . Trwająca 3 godziny i 20 minut druga część często jest uważana za jedno z najlepszych osiągnięć w historii kinematografii.

Najdłuższy polski film

Potop (5 godz. 16 min.)

Na sam koniec rodzima produkcja, a trzeba przyznać, że mamy się czym pochwalić. Na polskim rynku prym wśród najdłuższych filmów wiedzie Potop z 1974 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. Znając długość samej prozy Sienkiewicza nie powinno być to zaskoczenie. W imponująco długiej, trwającej ponad 5 godzin, ekranizacji i tak zostało pominiętych wiele wątków i postaci, które występowały w książkowym pierwowzorze. Sam reżyser powiedział kiedyś, że gdyby film miał odwzorowywać każdy wątek, całość produkcji musiałaby trwać prawdopodobnie około 20 godzin.

Polecane telewizory