Monitor czy telewizor – co lepsze do grania? Wybieramy ekran dla gracza

Stałeś się szczęśliwym posiadaczem nowej konsoli albo komputera do grania? Za Tobą dopiero połowa sukcesu, bo zanim zanurzysz się w rozgrywce, to sprzęt trzeba jeszcze podłączyć do jakiegoś ekranu. Tutaj pojawia się jednak dylemat – co będzie lepsze? Telewizor czy monitor do grania? Poznaj najważniejsze cechy każdego rodzaju urządzeń i sprawdź, które z nich będzie idealne dla Ciebie.

Monitor czy telewizor do grania – różnice i podobieństwa. Diabeł tkwi w… ogółach

Rozmiar ma znaczenie

Pierwsza różnica jest chyba najbardziej oczywista – telewizory są zwykle dużo większe od monitorów dla graczy. Najpopularniejsze przekątne monitorów to przedział między 24 a 27 cali, natomiast telewizory na dobrą sprawę zaczynają się od 43 cali. W związku z tym samo korzystanie z danego urządzenia jest inne – odbiorniki TV trafiają zwykle przed kanapy lub na ściany, skąd można je oglądać z dużej odległości. Monitory najczęściej stoją na biurkach, za którymi siedzimy w dość bliskiej odległości od ekranu.

Przeznaczenie i wyposażenie

Monitor do gier jest narzędziem do rozrywki, ale sprawdzi się też w pracy, np. biurowej czy graficznej. Telewizor służy zaś niemal wyłącznie do spędzania wolnego czasu. Z drugiej strony współczesny smart TV jest kompletnym urządzeniem, które wymaga tylko podłączenia do prądu oraz internetu. Wbudowane w niego głośniki są wystarczająco mocne, aby komfortowo oglądać filmy lub grać w gry. Monitory są zależne od innego urządzenia, a na dodatek rzadko posiadają głośniki. Należy więc liczyć się z kosztem zakupu rozsądnego zestawu audio.

Cena robi różnicę

Oczywiście za rozmiarem urządzenia idzie cena. Najbardziej podstawowy telewizor 4K o przekątnej 43 cali to wydatek około 1500 zł. Jednak taki tani sprzęt nie sprawdzi się zbyt dobrze jako telewizor do grania, gdyż będzie mu brakować wielu kluczowych funkcji. Natomiast za połowę tej ceny dostaniemy już niezły monitor do gier, a za 1500 zł kawał porządnego sprzętu. Oczywiście im wyższa przekątna i więcej funkcji, tym cena rośnie.

W związku z tym należy sobie zadać kilka podstawowych pytań dotyczących naszych potrzeb. Gdzie będziemy używać monitora lub telewizora? Z jakim sprzętem do grania? Jakie cechy są kluczowe w przypadku moich ulubionych gier? Od rozwiązania tych oraz innych dylematów zależeć będzie ostateczna decyzja zakupowa.

Telewizor czy monitor do gier? Przegląd najważniejszych cech i zastosowań

Po pierwsze – gdzie będzie grane

Decyzja o wyborze monitora lub telewizora dla gracza zależy przede wszystkim od tego, gdzie się on znajdzie. Jeżeli docelowym miejscem będzie biurko w pokoju, oczywistym wyborem jest wówczas monitor do gier, do którego możesz podłączyć zarówno peceta, jak i konsolę. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą, upewnij się, że monitor posiada głośniki albo wejście słuchawkowe. Odradzam zakup małych, tanich telewizorów – ich parametry są zwykle bardzo podstawowe i nie sprawdzą się do grania na nowoczesnym sprzęcie.

Natomiast jeżeli planujesz grać w salonie albo masz duży pokój, naturalnym wyborem jest telewizor do gier. Dzięki niemu wygodnie rozsiądziesz się na kanapie lub w fotelu, a obraz będzie wystarczająco wyraźny i duży. Ponadto telewizor będzie miał od razu głośniki, a po zakończeniu grania włączysz aplikacje serwisów streamingowych, telewizję naziemną lub satelitarną. Do telewizora podłączysz także soundbar lub kino domowe, dzięki czemu jakość dźwięku będzie jeszcze wyższa.

Po drugie – na czym będziesz grać

Docelowa platforma, na której gramy, na dobrą sprawę warunkuje rodzaj ekranu. Domowe konsole do gier trafiają najczęściej pod telewizory, komputery zaś podłączamy do monitorów na biurkach. Zwłaszcza że komputer osobisty spełnia także dużo więcej funkcji – przeglądamy na nim internet, piszemy dokumenty czy obrabiamy zdjęcia. Wykonywanie tych zadań z kanapy, korzystając z klawiatury i myszki, nie jest zbyt wygodne. Konsole są po prostu lepiej przystosowane do TV, a telewizory do grania na konsoli. Podobna zależność istnieje między monitorami a pecetami.

Ponadto komputery PC mają różne parametry. Na rynku dostępne są zarówno mobilne laptopy do zadań biurowych, jak i potężne bestie, którym niestraszny Cyberpunk 2077 na ultra. Słabszy komputer nie potrzebuje monitora o spektakularnych parametrach, natomiast najlepsze konsole obecnej generacji (Xbox Series X oraz PS5) zaprojektowane są już z myślą o graniu w 4K i przynajmniej 60 FPS. Bez dobrego ekranu nie wykorzystamy w pełni ich potencjału.

Wnioski? Prędzej podłączymy konsolę do monitora, niż PC do telewizora. Sam osobiście przez wiele lat korzystałem z konsoli podłączonej do 24-calowego monitora Full HD, gdyż brakowało mi miejsca na większy ekran. Telewizor o takiej przekątnej nie nadawał się do grania (niska rozdzielczość, słabej jakości matryca) i był… droższy.

Oczywiście nikt nie broni, aby podłączyć komputer stacjonarny czy laptopa do telewizora i grać za pomocą pada. To bardzo wygodne rozwiązanie np. do gier sportowych. Niektóre gry na konsole umożliwiają także korzystanie z klawiatury i myszki, chociaż jest ich dość niewiele. Takie kombinacje są jednak na dłuższą mniej wygodne i niezbyt praktyczne, zwłaszcza w przypadku dużych komputerów stacjonarnych, których przenoszenie i podłączanie bywa czasochłonne. Ponadto kolejnym elementem wpływającym na decyzję, będzie to, jakie gry preferujesz.

Po trzecie – w co będziesz grać

Preferowany gatunek gier także ma wpływ na ostateczną decyzję zakupową. Zwróć uwagę na trzy podstawowe parametry ekranu:

  • Input lag, czyli jak szybko po wydaniu komendy przez konsolę lub komputer jej efekt będzie widoczny na ekranie. Wartości poniżej 20 milisekund (ms) sprawdzą się w szybkich grach akcji, zwłaszcza turniejowych strzelankach. Przedział 20-50 ms zadowoli większość graczy, zwłaszcza tych, którzy grają bardziej rekreacyjnie. Również do gier przygodowych, RPG czy w strzelankach jednoosobowych takie wartości będą w zupełności wystarczające.
  • Czas reakcji, czyli ile czasu wymaga piksel, aby zmienić swój stan. Przedział 1-5 ms jest charakterystyczny dla monitorów do grania.
  • Częstotliwość odświeżania, czyli wartość określająca, ile klatek na sekundę może wyświetlić monitor. Im wyższa częstotliwość, tym płynniejszy obraz. W przypadku gier konsolowych standardem stało się 60 Hz, natomiast niektóre tytuły oferują odświeżanie nawet do 120 Hz. W graniu na PC sytuacja wygląda podobnie. Dla dużej części graczy satysfakcjonujące będzie już 60 Hz. Natomiast w przypadku gier e-sportowych 120 Hz to warunek konieczny. Oczywiście komputer musi być wystarczająco wydajny, aby generować tyle klatek na sekundę.

Nie da się ukryć, że w e-sporcie dominują monitory. Potężne pecety, przeznaczone do profesjonalnego grania w takie tytuły, oferują bardzo wysoką moc obliczeniową, dzięki której niezakłócona rozgrywka w 120 Hz i więcej nie jest problemem. Ponadto klawiatura i mysz zapewniają wysoką precyzję, nieosiągalną przez większość padów. Jeżeli turniejowe strzelanki on-line to Twój żywioł, monitor będzie najlepszym wyborem.

  • Sprawdź ranking monitorów do gier 144 Hz
Natomiast grając mniej „wyczynowo”, a bardziej rekreacyjnie, najważniejsze, aby ekran miał względnie niski input lag. Tutaj sprawdzą się nawet monitory do uniwersalnych zastosowań albo standardowe telewizory, nieprzeznaczone stricte dla graczy. Oczywiście jeżeli masz taką możliwość, nie zaszkodzi sypnąć groszem na nieco lepszy monitor czy telewizor do grania. No i jeżeli lubisz grać podczas spotkań ze znajomymi, telewizor będzie nieporównywalnie wygodniejszy do wspólnej zabawy.

Nie wybieraj najtańszych z najtańszych i sprawdź dokładnie parametry przed zakupem. Nawet jeżeli input lag będzie niski, pozostałe cechy mogą negatywnie wpłynąć na przyjemność z zabawy. A co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Granie na telewizorze w kilka osób

Po czwarte – inne parametry, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora lub monitora do grania

Rozdzielczość ekranu

Standardową rozdzielczością współczesnych monitorów dla graczy jest Full HD (1920 × 1080 px), która zapewni wystarczająco dobrą ostrość obrazu do większości zadań. Trafisz także na monitory w wyższych rozdzielczościach, spośród których najpopularniejsze są WQHD (2560 × 1440 px) czy 4K (3840 × 2160 px). Im większa rozdzielczość, tym więcej zmieści się na ekranie, a obraz będzie ostrzejszy.

Standardem w przypadku telewizorów jest 4K. To rozdzielczość idealnie dopasowana do nowoczesnych konsol, które zaprojektowane są z myślą o wyświetlaniu tak wysokiej jakość obrazu. Chociaż wiele gier dynamicznie dostosowuje rozdzielczość do wydarzeń na ekranie, to docelową wartością jest właśnie 3840 × 2160 pikseli.

Gry konsolowe na ogół tworzone są pod wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 1080p, 1440p albo 4K. Komputery są dużo bardziej elastyczne jeżeli chodzi o rozdzielczość i w zasadzie dowolna będzie dobra. Zarówno pecet, jak i gra dopasują się do większości monitorów dostępnych na rynku. Czy warto zatem wybrać monitor Full HD, skoro ekrany w wyższych rozdzielczościach są coraz powszechniejsze?

To zależy. Po pierwsze nie każdy komputer uciągnie najnowsze gry w rozdzielczości 4K. Po drugie, różnica w ostrości pomiędzy 1080p a 4K na ekranie o niedużej przekątnej może być znikoma. Dodatkowy koszt związany z wyższą rozdzielczością oraz większe obciążenie komputera będą wówczas niewspółmierne do efektu końcowego. Wobec tego gracze zwykle wybierają Full HD, ale za to wyższą częstotliwość odświeżania i więcej FPS-ów. Ponadto konsola Xbox Series S, słabsza siostra Xboxa Series X, obsługuje rozdzielczości do 1440p, więc ekran o rozdzielczości 4K w ogóle jest zbędny.

Zobacz: Xbox Series X czy Xbox Series S? Wszystko, co musisz wiedzieć o konsolach od Microsoftu

Dostępne są także monitory UltraWide, czyli o proporcjach 21:9 (zamiast standardowego 16:9), skierowane są one przede wszystkim do komputerów. Również tylko komputery osobiste umożliwiają podłączenie kilku monitorów jednocześnie. Wiąże się to oczywiście z dodatkowym obciążeniem podzespołów. Bez naprawdę potężnej konfiguracji trudno komfortowo grać na kilku ekranach.

Rodzaj matrycy

Spora część podanych wyżej parametrów zależna jest od matrycy wykorzystanej w monitorze lub telewizorze. Najczęściej występujące rodzaje matryc to:

  • LCD TN charakteryzuje się niskim czasem reakcji i brakiem efektu smużenia. Kolory są jednak dość blade, a czerń szarawa. Monitory TN sprawdzą się przede wszystkim do szybkich gier online, mocno nastawionych na błyskawiczny refleks oraz do pracy biurowej i przeglądania internetu.
  • LCD VA oferuje dość głęboką czerń i dobry kontrast. W związku z tym sprawdzi się do większości zadań – oglądania filmów, przez pracę biurową po widowiskowe gry, zwłaszcza wieczorem. Minusem tego typu matryc jest zwykle czas reakcji, który może w niektórych modelach powodować efekt smużenia, co widać szczególnie w telewizorach. 
  • LCD IPS – jej największą zaletą są duże kąty widzenia i żywe kolory, ale z drugiej strony cechują ją przeciętne czernie. Jest bardzo popularna w telewizorach. Monitor czy telewizor z taką matrycą najlepiej sprawdzi się do grania w ciągu dnia i jest najbardziej uniwersalnym wyborem.
  • OLED to domena przede wszystkim telewizorów. Jej największą zaletą jest perfekcyjny kontrast, bardzo żywe kolory i znakomite kąty widzenia. W przeciwieństwie do pozostałych matryc, które wymagają podświetlenia, OLED świeci własnym światłem. Parametry takie, jak odświeżanie, czas reakcji czy input lag także stoją zwykle na bardzo wysokim poziomie.

W przypadku ekranów LCD spotkasz się także z trzema rodzajami podświetlenia. Są to:

  • LED – matryca podświetlana jest za pomocą diod LED, które umieszczone są zwykle na krawędziach ekranu lub za ekranem. W związku z tym w ciemniejszych scenach widoczne mogą być nierównomierności podświetlenia.
  • QLED – matryca podświetlana jest za pomocą diod LED z wykorzystaniem kropek kwantowych, co poprawia kontrast i nasycenie kolorów.
  • Mini LED – cała powierzchnia matrycy podświetlana jest za pomocą niewielkich diod LED, które można niezależnie włączać i wyłączać. Dzięki temu znacznie poprawia się ostrość obrazu i kontrast, zwłaszcza w przypadku treści HDR.

HDR

HDR, czyli szeroki zakres dynamiki obrazu, to technologia, która znacznie poprawia kontrast wyświetlanego obrazu. HDR stał się obecnie standardem w przypadku telewizorów, także telewizorów do gier. Większość z nich potrafi nie tylko odczytać, ale także wyświetlać treści HDR, a różnicę widać gołym okiem. Jeżeli preferujesz gry RPG lub przygodowe, dobry telewizor czy monitor dla gracza z obsługą HDR to podstawa.

Zobacz: HDR – co to jest? Co to w zasadzie oznacza?

Technologie synchronizacji obrazu

Nawet jeżeli ekran ma znakomity czas reakcji i wysoką częstotliwość odświeżania, nadal może pojawić się zjawisko wyświetlania dwóch klatek jednocześnie. Wówczas przez ułamek sekundy obraz jest nienaturalnie poszarpany, co potrafi mocno przeszkadzać w graniu. Dzięki technologiom synchronizacji obrazu takim jak AMD FreeSync czy Nvidia G-Sync liczba klatek obrazu na sekundę synchronizowana jest z częstotliwością odświeżania ekranu, co eliminuje niechciane szarpanie obrazu. Dzięki temu nawet szybkie gry akcji nie stracą na kluczowej dla nich płynności.

Monitor czy telewizor do grania – werdykt. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Jak widzisz, wybór między telewizorem a monitorem do grania nie jest prosty, ale jest bardzo ważny. Tego typu urządzenia kupuje się raz na wiele lat. Dobrze więc, aby spełniły swoje zadanie jak najlepiej i patrzenie na nie sprawiało przyjemność.

Generalnie im mniej wymagającym graczem jesteś, tym mniej zaawansowany ekran będzie Ci potrzebny. Tutaj niechaj zdecyduje Twój komfort, preferowana platforma i posiadany budżet. Natomiast im bardziej „hardkorowo” grasz, tym lepszy monitor czy telewizor będzie potrzebny. Zwłaszcza jeżeli preferujesz sieciowe strzelanki na PC, monitor gamingowy z wyższej półki to konieczność. Przyjęło się, że komputer podłączamy do monitora, a konsolę do telewizora i trzeba przyznać, że w większości sytuacji to najwygodniejsze rozwiązanie. 

Przejrzyj zatem raz jeszcze wszystkie cechy, zrób bilans Twoich potrzeb, zobacz rankingi polecanych urządzeń i wybierz idealny telewizor lub monitor do grania. Poniżej znajdziesz także polecane telewizory i monitory do grania, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Odkryj polecane telewizory do grania w x-komie


Poznaj polecane monitory do grania w x-komie


Sprawdź wszystkie telewizory i monitory w x-komie