Najlepsze monitory do konsoli. Ranking polecanych monitorów dla graczy

Telewizor czy monitor pod konsolę? Wybór wydaje się oczywisty, bo gra na konsoli kojarzy się z wygodną kanapą i dużym telewizorem. Jednak monitor może być nawet jeszcze lepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie najwyższą jakość rozgrywki. W tym miejscu dowiesz się, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając monitor pod konsolę i poznasz najlepsze gamingowe monitory na rynku.

Specyfikacja monitora pod konsolę

Matryca idealna dla gracza? Nie ma jednej

Rodzaj matrycy w monitorze dla gracza to jeden z najważniejszych parametrów, który będzie wpływał na jakość rozgrywki. Najczęściej można spotkać modele z matrycami IPS, VA oraz TN. Czy da się wskazać najlepszy? Niestety nie, bo zadowolenie zależy od potrzeb konkretnego gracza. Oto krótka charakterystyka każdej z nich:

  • Matryca TN – charakteryzuje się niskim czasem reakcji (input lag) i eliminuje efekt smużenia. Barwy nie są jednak najlepiej odwzorowane, a czerń nie jest zbyt głęboka. Najlepiej więc sprawdzą się dla graczy, którzy preferują szybką rozgrywkę online, gdzie liczy się szybkość reakcji, a nie najlepsze odwzorowanie grafiki.
  • Matryca VA – oferuje znakomite czernie i kontrasty. Z tego powodu idealnie nada się do oglądania filmów i grania w widowiskowe gry – zwłaszcza wieczorem. Wadą tego typu matryc bywa czas reakcji, który może powodować problemy z ostrością obrazu w ruchu czy efekt smużenia.
  • Matryca IPS – jej największą zaletą są duże kąty widzenia i odwzorowanie kolorów, stąd jest popularna w telewizorach. Monitor z taką matrycą najlepiej sprawdzi się do grania w ciągu dnia i jest najbardziej uniwersalnym wyborem.

Żadna z wyżej wymienionych wad i zalet nie jest jednak regułą dla tych typów matryc. Producenci monitorów dodają różne modyfikacje, przez co na rynku jest wiele różnych podtypów matryc, jak np. MVA czy PVA. Ich koszty mogą być większe, lecz części producentów udaje się zniwelować niektóre wady danej matrycy. Może więc być tak, że matryca VA zaoferuje bardzo dobre kąty widzenia i niski czas reakcji – może to jednak wiązać się z większym kosztem takiego urządzenia.

Rozdzielczość monitora

Teoretycznie im wyższą rozdzielczość, jaką oferuje monitor gamingowy – tym lepiej. Jednak w zależności od posiadanej konsoli nie zawsze potrzebna jest najwyższa rozdzielczość ekranu. Najważniejszą kwestią, jaką powinieneś rozważyć jest to, czy zależy Ci na graniu w rozdzielczości 4K.

Jaki monitor do PlayStation 4 i Xboxa One?

Jeśli pod monitor zamierzasz podłączyć konsolę PlayStation 4, Xbox One lub Xbox Series S, to monitor 4K nie jest obowiązkowy (brak natywnego 4K). Do tych konsol optymalnie sprawdzi się monitor o rozdzielczości Quad HD 1440p (to unikatowa rozdzielczość dla monitorów). Będzie on jednocześnie tańszy od monitora 4K.

Jaki monitor do PlayStation 5 i Xbox Series X?

Jeśli planujesz podłączyć monitor z PlayStation 4 Pro, Xboksem One X, PlayStation 5 i Xboksem Series X, to warto wziąć pod uwagę monitor z rozdzielczością 4K UHD. Konsole te obsługują wyższą rozdzielczość i taki monitor może uwolnić ich potencjał wizualny, zwiększając przyjemność z rozgrywki.

Pamiętaj jednak, że absolutnym minimum w monitorze do gamingu jest rozdzielczość Full HD 1080p.

HDMI 2.0 czy HDMI 2.1?

HDMI 2.0 jest powszechnym standardem przesyłania obrazu między konsolą a monitorem lub telewizorem. Wraz z nadejściem konsol 9. generacji na rynku zaczął rozpowszechniać się standard HDMI 2.1, który może przesyłać sygnał w rozdzielczości 4K i 120 fps lub 8K i 60 fps z dynamicznym HDR-em. Dla porównania – HDMI 2.0 to 4K i 60 fps ze statycznym HDR-em.

Dzięki HDMI 2.1 dla konsol możliwe staje się to, co desktopy oferowały już wcześniej, czyli rozgrywkę w 120 klatkach na sekundę. Gdzie tkwi haczyk? Wciąż niewiele gier wspiera aż tak wysoki klatkaż w rozdzielczości 4K, a telewizorów i monitorów ze złączem HDMI 2.1 jest na rynku jak na lekarstwo. Więcej monitorów z HDMI 2.1 w x-komie znajdziecie na początku 2021 roku.

Zatem czy opłaca się kupować teraz monitor lub telewizor bez HDMI 2.1? Jeśli nie zależy Ci na profesjonalnej grze w trybach multiplayer – to możesz spokojnie wybrać HDMI 2.0. Standard 2.1 to cały czas raczkująca technologia i pełnię jej możliwości najprawdopodobniej poznamy dopiero w kolejnych latach. Wchodząca właśnie na rynek 9. generacja konsol przynajmniej na początku ma zapewnić stabilną rozgrywkę w 4K i 60 fps, a do tego w zupełności wystarczy standardowe HDMI.

Niski input lag to konieczność

Czas reakcji (mierzony w milisekundach) to w uproszczeniu miara tego, ile czasu musi minąć, zanim ruchy na padzie czy myszce zostaną odwzorowane na ekranie. Im mniejszy jest ten czas, to tym dokładniejszy może być gracz. 

W tym aspekcie monitory deklasują telewizory. W dobrym monitorze gamingowym czas reakcji waha się między 1-5 ms, podczas gdy dla paneli TV najczęściej zaczyna się od 5 ms i idzie w górę. Stąd w telewizorach popularne są specjalne tryby dla graczy, które mają za zadanie zredukować czas reakcji. Monitory takich wspomagaczy zazwyczaj nie potrzebują.

Dla kogo istotny będzie czas reakcji? Z pewnością dla tych, którzy dużo czasu spędzają na rozgrywkach online oraz lubią gry, w których liczy się precyzja, np. symulatory wyścigowe czy wszystkie popularne FPS-y.

Częstotliwość odświeżania

Odwrotnie do czasu reakcji – częstotliwość odświeżania powinna być jak największa. Odpowiada ona bowiem za płynność ruchu na obrazie i jego ostrość. W przypadku monitorów do gamingu nie warto kupować takich z odświeżaniem poniżej 75 Hz, ponieważ nie zapewni on optymalnych wrażeń z rozgrywki. Zupełnie zadowalająca częstotliwość odświeżania monitora zaczyna się już od 120 Hz, a najpopularniejsza wartość to 144 Hz, choć zdarzają się też monitory z wartościami aż 240 Hz.

Porównanie częstotliwości odświeżania obrazu

HDR i technologie synchronizacji

Wykorzystując monitor do grania na konsoli zamiast na desktopie, dostajesz coś za coś. Desktopy korzystają z technologii G-Sync lub FreeSync odpowiednio od Nvidii oraz AMD, których wsparcie oferuje większość monitorów. Konsole jednak nie będą miały z nich większego pożytku, ponieważ wartości fps są na nich stałe. Nie musisz więc przywiązywać szczególnej uwagi do obecności tych technologii.

Konsole za to oferują lepsze wsparcie HDR (większa rozpiętość tonalna jasności i kontrastów), z którym są problemy na komputerach osobistych. To właśnie ta technologia powinna mieć dla Ciebie większe znaczenie. Większość dobrych monitorów gamingowych świetnie radzi sobie z wyświetlaniem treści HDR, co potwierdzają różne certyfikaty – warto zwrócić uwagę na ich obecność podczas wybierania monitora.

Jaki typ monitora wybrać?

Jaka przekątna monitora?

Wielkość monitora do konsoli zależy od osobistych preferencji. Jeśli zależy Ci na miejscu na biurku, to wybierz ten mniejszy – jeśli możesz sobie pozwolić na większy model, to z pewnością tego nie pożałujesz. Masz tutaj zupełną dowolność, ponieważ w kwestii przekątnej ekranu monitory oferują znacznie większy wybór od telewizorów. Możesz bowiem wybrać ekran o przekątnej np. 24,5″, która jest niestandardowa dla paneli TV, ale też znajdziesz monitor o typowo telewizorowym rozmiarze 55″. Pamiętaj jednak, że im większa przekątna, z tym większej odległości należy korzystać z monitora.

Zakrzywiony monitor czy płaski?

Od osobistych preferencji zależy także rodzaj monitora. Ten zakrzywiony świetnie sprawdzi się w grach, w których liczy się efekt wizualny, gdyż zwiększa głębię obrazu, a do tego eliminuje problem płaskich ekranów w postaci zniekształcenia perspektywy i proporcji. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność siedzenia na wprost ekranu w odpowiedniej odległości, więc głównie nadaje się do jednoosobowej rozgrywki.

Format obrazu

Zwróć też uwagę na format ekranu. Jest on związany z rozmieszczeniem pikseli. Najbardziej uniwersalny będzie ten najpowszechniejszy, czyli 16:9. Popularny jest także format monitora 21:9, który daje ultrapanoramiczny efekt – jest zdecydowanie szerszy i nieco niższy niż klasyczny monitor. Dzięki temu zwiększa się obszar roboczy, a w grach jest większe pole widzenia. Konsole jednak go nie obsługują, więc obraz albo będzie brzydko rozciągnięty, albo będą czarne pasy na bokach. W związku z tym monitory ultrapanoramiczne nie są najlepszym wyborem do PlayStation i Xboksów.

Proporcje obrazu

Jakie inne zastosowania?

Monitor pod konsolę oczywiście nie musi służyć wyłącznie do grania. Z powodzeniem można podłączyć go pod komputer i wykonywać na nim prace biurowe czy oglądać filmy. Dobry monitor gamingowy szczególnie dobrze sprawdzi się do tego drugiego celu. Obsługa trybu HDR i wysoka częstotliwość odświeżania ekranu to gwarancja seansu filmowego w najwyższej jakości.

Polecani producenci monitorów dla graczy

W poniższym rankingu znalazły się najlepsze monitory do gier i pod konsolę, oferowane przez m.in.: Samsung, Dell, Acer, LG, iiyama czy ASUS. Każdy z nich spełnia najważniejsze kryteria dobrego monitora do konsoli, lecz konkretny wybór zależy od osobistych preferencji.

Monitory do konsoli — najczęściej zadawane pytania

Najważniejszą kwestią, jaką powinieneś rozważyć jest to, czy zależy Ci na graniu w rozdzielczości 4K. Konsole takie jak PS4 Pro, Xbox One X i oczywiście PS5 i Xbox Series X / S obsługują gry 4K, a do tego zalecany jest większy ekran. 32-calowy monitor zapewni doskonałą gęstość pikseli. W grach konsolowych, w przeciwieństwie do PC, musimy także zwracać uwagę na płaskie monitory 16:9.

Jeśli korzystasz z HDMI, najłatwiej będzie Ci w ten sposób podłączyć oba urządzenia. Wystarczy, że wepniesz kabel HDMI do konsoli, a drugi koniec do monitora. Pamiętaj, że urządzenia muszą być na początku włączone. Po pomyślnym podłączeniu wystarczy, że dostosujesz rozdzielczość, jasność oraz inne ustawienia.

Monitory mają mniejsze opóźnienie wejścia, szybsze czasy reakcji i wyższe częstotliwości odświeżania niż telewizory. Są także bardziej responsywne i pozwalają cieszyć się konkurencyjnymi grami na konsolach. Natomiast telewizory są zwykle większe i bardziej przystępne cenowo. Nadadzą się jedynie do grania w dużych przestrzeniach.

Najlepsze monitory do konsoli