Ranking TV dla graczy. Poznaj najlepsze telewizory do gier

Co sprawia, że dany panel można uznać za dobry telewizor dla gracza? Czy gamingowe przeznaczenie oznacza, że nie da się na nim urządzić filmowego seansu? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Dowiesz się też, jak wybrać TV do gier i zobaczysz ranking modeli polecanych w I połowie 2021 r.

Kluczowe cechy dobrego telewizora do gier

Z telewizorami jest jak z monitorami – żeby dany model uznać za optymalny do gier wideo, musi oferować nie tylko ostry i płynny obraz, ale także minimalne opóźnienia. Dzięki temu dużo łatwiej panować nad dynamiczną akcją. Twoje reakcje są też szybsze i bardziej trafne. Tym pilniej zwróć uwagę na niżej wymienione parametry.

Matryca: LCD, QLED czy OLED?

Właściwie nie ma to większego znaczenia. Wszystkie 3 rodzaje sprawdzają się w grach, choć jedne będą ciut lepsze od innych. Żeby to wyjaśnić, wgryziemy się nieco w specyfikację.

LCD i QLED. Poznaj ich zalety

Wśród telewizorów LCD i QLED najlepszym wyborem dla gracza są modele z matrycą VA, której częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 120 Hz. Zapewniają one wysoką płynność obrazów ruchomych oraz dobry kontrast, aspekty istotne jeśli czas na gaming masz głównie wieczorami i wolisz grać przy zgaszonym świetle. Natomiast w ciągu dnia zdecydowanie lepszy będzie TV z matrycą IPS. Ma wprawdzie niższy kontrast, jednak w oświetlonym pomieszczeniu radzi sobie znakomicie.

Co potrafi matryca OLED?

Zupełnie inną bajką są telewizory OLED. Wyświetlana jakość obrazu pozostawia w tyle inne matryce, mają bowiem najwyższy na rynku kontrast (do tego wiele innych zalet). Nieskończenie głęboka czerń ma jednak pewne ograniczenia, które wynikają z budowy panelu. Otóż TV z OLED ma diody organiczne, a te nie powinny wyświetlać obrazów statycznych. W grach zawsze dużo się dzieje, niemniej są sytuacje, w których dynamika strzelanin i wyścigów ustępuje np. tabelom z wynikami.

Co więcej, właśnie w takich chwilach odchodzi się od konsoli, żeby napić się lub skorzystać z toalety. Obraz statyczny gości tym samym dłużej na ekranie, dlatego nowe modele OLED-ów wyposażono w mechanizmy przesuwające obraz o kilka pikseli. Stanowią one dobre zabezpieczenie przed utrwalaniem się obrazu, ale i tak podczas użytkowania do gier takich telewizorów warto zachować ostrożność i często przeprowadzać tzw. kompensację (uwaga: rozpoczętego procesu kompensacji nie należy przerywać).

Niski input lag jest ważny

Tego parametru nie wolno pomijać ani ignorować. TV do gier powinien mieć niski input lag, w przeciwnym razie gra niejednokrotnie zaskoczy Cię czymś, co w teorii nie powinno się wydarzyć. Ale po kolei. 

Input lag jest to opóźnienie, z jakim sygnał wysyłany przez konsolę lub komputer dociera do telewizora. Jeśli jest ono wysokie, nie zdążysz zareagować na wydarzenia w grze, bo wyświetlany obraz zawsze będzie nieco w tyle za faktyczną rozgrywką.

Przyjmuje się, że tzw. granica grywalności wynosi 62 ms. Wiele nowoczesnych telewizorów oferuje jednak znacznie niższe opóźnienie – nawet na poziomie zbliżonym do 10 ms.

Dedykowany tryb do gier

Żeby wyrugować konieczność samodzielnej zmiany ustawień na gamingowe, niektórzy producenci wprowadzili dedykowany tryb gier. Kilka kliknięć na pilocie i parametry obrazu automatycznie dostosowują się do potrzeb gier wideo – zwiększa się ostrość prezentowanych scen oraz ich dynamika, opóźnienia ulegają minimalizacji.

Tryb HDR. Czy przydaje się w grze?

Realistyczne, żywe, nasycone kolory oraz czerń, która nie jest jednolita. Mrok narasta w niej stopniowo, połykając coraz więcej detali. Tak prezentują się obrazy wspomagane przez HDR. Technologię znaną z fotografii, dziś obecną w obrazie wyświetlanym na monitorach oraz panelach TV. Oczywiście do obsługi High Dynamic Range potrzebny jest odpowiedni telewizor. Informacja o obecności HDR znajduje się w specyfikacji każdego modelu. Dobrze jeszcze pamiętać o tym, że im wyższą jasność maksymalną oferuje telewizor, tym więcej frajdy przyniesie rozgrywka w trybie HDR.

Jaka przekątna telewizora do gier?

W tym przypadku należy wziąć pod uwagę odległość, w jakiej siedzisz od ekranu TV. Jeśli masz w domu panel o rozdzielczości 4K, pomnóż przekątną telewizora x 2.1. Otrzymany wynik to właśnie najlepsza odległość, wyrażona w calach. Kiedy masz już tę wartość, policz, czy masz w pokoju wystarczająco dużo miejsca, aby zasiąść odpowiednio daleko od wymarzonego odbiornika. Jeśli nie, rozważ zakup nieco mniejszego modelu.

Czy telewizory do gier sprawdzą się też w innych zastosowaniach?

Oczywiście, że tak. Dynamiczny obraz perfekcyjnie odwzorowuje sport, szczególnie dyscypliny, w których dużo się dzieje, jak piłka nożna albo koszykówka. Co ciekawe, telewizory LCD z matrycą VA oraz OLED-y pozwolą również cieszyć się dobrą jakością obrazu podczas wieczornych seansów serialowych lub filmowych.

Polecani producenci telewizorów dla graczy

W rankingu uwzględniliśmy najlepsze telewizory do gier, oferowane przez takich producentów, jak: Samsung, Philips, Sony i Xiaomi. Są to marki cieszące się niezachwianą renomą, długą historią i bogatym doświadczeniem, co znajduje rzecz jasna odzwierciedlenie w jakości oferowanych urządzeń.

Polecane modele