Ranking TV dla graczy. Poznaj najlepsze telewizory do gier na sierpień 2024

Co sprawia, że dany panel można uznać za dobry telewizor dla gracza? Czy gamingowe przeznaczenie oznacza, że nie da się na nim urządzić filmowego seansu? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Dowiesz się też, jak wybrać TV do gier i zobaczysz ranking modeli polecanych w sierpniu 2024 roku.

Polecane telewizory do gier sierpień 2024

Jaki telewizor do gier? Poznaj kluczowe cechy

Wybierając telewizor do gier wideo, kieruj się zasadami, które obowiązują przy wyborze monitora dla gracza. Najistotniejsze są zatem:

  • przekątna (wielkość ekranu)
  • rozdzielczość
  • input lag
  • częstotliwość odświeżania obrazu
  • czas reakcji.

Rzecz jasna przy monitorze zwrócisz też uwagę na technologię synchronizacji obrazu, czyli na obecność NVIDIA G-SYNC lub AMD FreeSync. Czy telewizory oferują takie możliwości? Ależ oczywiście, że tak! Wybrane TV do gier posiadają wymienione wyżej funkcjonalności, co sprawia, że taki telewizor podłączysz do komputera, uzyskując obraz większy od jakiegokolwiek monitora i to w dodatku w rozdzielczości 4K. Pomyśl, jak na takim ekranie będą wyglądać wyścigi, rajdy i inne symulatory sportowe (FIFA, Flight Simulator)!

Równie ważne są rozwiązania odpowiedzialne za jakość obrazu jak kontrast, jasność czy paleta barw. Pamiętaj, że takie rozwiązania jak tryb Ambient lub podświetlenie Ambilight to dodatki, elementy uzupełniające konsumpcję obrazu i nie powinny przysłaniać cech najważniejszych. Wyjaśnię Ci to w naszym rankingu telewizorów do gier.

Która matryca w TV dla gracza? LCD czy OLED?

Matryca czyli wyświetlacz naszego telewizora będzie odgrywać kluczową rolę w gamingu. Matryce LCD i OLED różnią się nie tylko głębią czerni i kontrastem, lecz także, a może przede wszystkim, czasem reakcji pikseli. Nawet gdy telewizor LCD jest ekranem klasy 120Hz i ma niski input lag, to OLED bije go na głowę dużo niższym czasem reakcji pikseli. Są to różnice dostrzegalne w grach gołym okiem.

Telewizory LCD dla graczy. Poznaj ich zalety

W kategorii LCD wybór nie jest prosty. Z punktu widzenia czerni i kontrastu lepszym wyborem są telewizory z matrycą VA. Z kolei telewizory z wyświetlaczem typu IPS lub ADS oferują z reguły krótszy czas reakcji, ale mają one jaśniejszą czerń i niższy kontrast. W związku z tym:

  • jeśli grasz głównie nocami i to przy zgaszonym świetle, wybierz raczej telewizor z matrycą VA;
  • w ciągu dnia, jak i w pomieszczeniach silnie doświetlonych lampami wszelkiego kalibru, lepiej sprawdzi się telewizor z matrycą IPS/ADS.

Niezależnie od tego, w jakiej technologii ekran wybierzesz, czy to VA czy raczej IPS/ADS, warto wybrać taki, który wyróżnia się wyższą częstotliwością odświeżania: najlepiej 120, a nawet 144Hz. To z kolei przekłada się na dobrą ostrość obrazów ruchomych i małe smużenie. Pamiętaj, że zbyt duże smużenie może redukować ostrość ruchu czyniąc obraz mniej wyraźnym.

samotne oglądanie tv

Czy OLED sprawdza się w grach? Fakty i mity

Wokół matryc OLED narosło sporo mitów. Jednym z nich, niejednokrotnie zaważającym na decyzji zakupowej, jest ten mówiący o wypalaniu się pikseli. Coś takiego rzeczywiście mogłoby zaistnieć, zwłaszcza gdyby ekran wyświetlał statyczny obraz przez długi czas. Obecnie, dzięki zastosowaniu różnych mechanizmów ochrony panelu OLED ryzyko wypalenia zostało znacznie ograniczone, choć go całkowicie nie wyeliminowano. Wiele zależy tu od użytkownika, od przestrzegania przez niego zaleceń z instrukcji obsługi oraz od zwykłego zdrowego rozsądku.

Jednym z rozwiązań ochronnych stosowanych w OLED-ach jest mechanizm przesuwający obraz, co pewien czas, o kilka pikseli w jedną lub drugą stronę (czasem nawet we wszystkie strony, tzw. pixel orbiter). Jeszcze innym rozwiązaniem jest redukowanie jasności wybranych elementów statycznych, takich jak np. elementy sterujące lub menu gracza widoczne na ekranie podczas rozgrywki. Jeszcze innym – proces kompensacji/odświeżania panelu OLED. Procesu tego nigdy nie należy przerywać, kiedy się go już uruchomi, a ponieważ ma on zazwyczaj miejsce w trybie gotowości telewizora, należy pamiętać, aby po zakończeniu rozgrywki pozostawić telewizor podłączony do prądu. Typowa kompensacja odbywa się w tle i nie trwa długo: zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut.

Z punktu widzenia gracza niezaprzeczalnym atutem telewizorów OLED jest bardzo wysoka jakość oferowanego obrazu. Kontrast jest praktycznie nieskończony, a prezentowana czerń smolista i bardzo głęboka stanowiąc świetne tło dla kolorów. A barwy są na ekranie OLED soczyste, nasycone, intensywne i bardzo żywe, tworząc wysoce realistyczny świat gry.

Niski input lag jest bardzo ważny

Czym jest input lag? Otóż jest to wyrażane w milisekundach opóźnienie, po jakim sygnał wysyłany przez konsolę lub komputer „dociera” do ekranu telewizora. Wysoki input lag sprawia, że pojawia się przesunięcie pomiędzy tym, co widzisz, a tym, co rzeczywiście dzieje się w grze. Kto uważa, że input lag można zlekceważyć, ten myli się okropnie, a swą pomyłkę może szybko przypłacić klęską w grze wideo. Może się zdarzyć, że przeciwnik posłał już kulę w Twoim kierunku, a Ty dopiero zauważasz wystrzał. Czy w ten sposób da się wygrywać? Wątpię.

Dobry telewizor do gier nie powinien mieć input laga na poziomie wyższym niż ok. 60 ms, ale oczywiście im mniej, tym lepiej. Najlepsze telewizory dla graczy oferują opóźnienie rzędu 8-12 ms (na sygnale 1080p), co jest świetnym wynikiem, szczególnie dla dynamicznych gier akcji, jak strzelanki, wyścigi czy rajdy.

W naszym rankingu telewizorów dla graczy znajdziecie wiele modeli z odpowiednim input lagiem.

Dedykowany tryb gier. Czy warto go używać?

Tryb gry jest specjalnym trybem pracy telewizora, w którym wszelkie procesy mogące zwiększać opóźnienie sygnału (tj. input lag) zostają wyłączone lub ograniczone do absolutnego minimum. Ponadto, niektóre nowoczesne telewizory mają w ramach trybu gry specjalną funkcję, która automatycznie dopasowuje parametry telewizora pod określony gatunek gry. To rozwiązanie nosi różne nazwy, np. auto genre picture mode, czyli samoczynne dobieranie przez telewizor trybu obrazu do rodzaju gry.

Ponieważ przetwarzanie sygnału na potrzeby gier różni się od tego na potrzeby telewizji i filmów, warto upewnić się, że telewizor pracuje w najlepszym trybie dla oglądanych przez nas treści. Na szczęście współczesne telewizory coraz częściej same wyręczają w tym użytkownika, bowiem dzięki funkcji ALLM (ang. auto low-latency mode), wykrywają sygnał typowy dla gier i same przełączają się w najlepszy tryb. Oczywiście telewizor z ALLM nadal oferuje możliwość ręcznych ustawień, co z pewnością docenią wytrawni gracze lub użytkownicy, których telewizor nie przełącza się samoczynnie w tryb gry tak jak powinien i trzeba go wspomóc ręcznie.

Co więcej, niemal każdy dobry telewizor oferuje panel lub pasek gracza (ang. game bar), który pozwala bardzo szybko ustawiać odpowiednie dla gry parametry i to bez konieczności przekopywania się przez gąszcz pozycji w menu telewizora. Jeżeli grasz często, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model telewizora posiada łatwo dostępny pasek lub panel gracza.

granie z partnerem na ps5 z kontrolerem dualsense

Czy warto grać na telewizorze w gry HDR?

Oczywiście, że tak, chociaż gry 4K HDR stawiają przed telewizorem i konsolą znacznie wyższe wyzwania niż tradycyjna rozgrywka w SDR.

Jeżeli zamierzasz dużo grać w trybie HDR, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model telewizora obsługuje HGiG. HGiG oznacza „HDR Gaming Interest Group”, czyli organizację powołaną do ułatwienia życia graczom dzięki wprowadzaniu rozwiązań zapewniających optymalne dopasowanie źródła sygnału HDR (konsoli lub komputera) do telewizora. Dzięki opcjom HGiG będziesz mógł m.in. dopasować tzw. tone mapping, czyli sposób, w jaki konsola dopasowuje wyjściowy sygnał HDR do możliwości telewizora.

Wiadomo, że jedne telewizory oferują jaśniejsze, a inne ciemniejsze obrazy, w związku z czym bardzo ważna jest konwersja sygnału w dół do możliwości ekranu. Jeżeli nie skonfigurujemy opcji HGiG poprawnie, to podczas grania w HDR możemy zobaczyć mało szczegółowy obraz z utraconymi informacjami w cieniach lub światłach. Inaczej mówiąc, zamiast pięknie stopniowanych przyczerniowych szarości będziemy widzieć jedną wielką czarną masę, w której nie dostrzeżemy czyhającego na nas przeciwnika. Podobnie na drugim krańcu skali szarości, czyli w światłach – zamiast chmur zobaczymy na ekranie jedną, wielką jasną i niezróżnicowaną masę. A jeśli w tej masie kryje się wrogi samolot? Strach pomyśleć …

Jaka przekątna telewizora do gier?

Żeby właściwie dobrać telewizor do pomieszczenia, w którym zamierzasz giercować, zmierz odległość od kanapy (albo fotela) do miejsca, w którym ma stać wybrany telewizor. Teraz czas na kolejne działanie. Jeśli marzy Ci się ekran 4K o przekątnej 65 cali, pomnóż przekątną przez 2, a otrzymasz wynik w centymetrach. Wynik ten oznacza orientacyjną odległość, w jakiej powinieneś siedzieć przed ekranem. Następnie porównaj oba wyniki, dzięki czemu sprawdzisz, czy rzeczywiście masz dostatecznie dużo miejsca na tak duży telewizor do gier.

Pamiętaj jednak, że mnożenie liczby cali przez 2 daje tylko i wyłącznie odległość orientacyjną, a kilka lub kilkanaście centymetrów w jedną lub w drugą stronę nie zrobi specjalnej różnicy. Tym bardziej, że komfort rozgrywki to rzecz bardzo osobista i bardzo subiektywna. Nie zawsze sprawdza się to, co zaleca producent lub to, co poleca ci znajomy gracz. To Tobie ma być wygodnie i Ty masz czerpać radość z gier.

Może okazać się, że 65 cali to sporo za dużo na Twój pokój i lepszym rozwiązaniem będzie telewizor mniejszy, na przykład 55-calowy. Znajdziesz taki w poniższym rankingu telewizorów do gier.

Czy TV do gier jest tylko do gier? Czy nadaje on się również do filmów?

Tak, telewizor dla gracza może być jednocześnie dobrym ekranem do oglądania filmów i sportu. Jak napisałem już wcześniej, być może będziesz musiał ręcznie przełączyć się z trybu gry do trybu kino lub film, niemniej specyfikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z gier wideo nie uniemożliwia korzystania z panelu w tradycyjny sposób. Inaczej mówiąc, na rynku jest wiele modeli, które sprawdzą się i w grach, i w domowym kinie.

Telewizory do gier: najczęściej zadawane pytania

Monitory o przekątnej 55 i 65 cali są zdecydowanie droższe od telewizorów o tej samej wielkości. Poza tym tylko najnowsze konsole obsługują formatu UltraWide, ale nie wygenerują tylu klatek obrazu na sekundę, co karta graficzna komputera. Optymalnym, bo tańszym i lepiej przystosowanym urządzeniem do grania na konsoli jest zatem TV.

Przede wszystkim niski input lag, by paść ofiarą opóźnień w przesyłaniu obrazu. Płynność wyświetlanych treści zapewnia odświeżanie, które najlepiej gdy wynosi 100 lub 120 Hz, ale 60 Hz też będzie ok, jeśli grasz okazjonalnie lub nie oczekujesz idealnej płynności. W grach przydaje się również tryb HDR, który poprawia widoczność bardzo jasnych i bardzo ciemnych scenerii.

Reguły nie ma, bo to zależy od przekątnej ekranu oraz matrycy telewizora. Im większy TV i im bardziej zaawansowaną ma matrycę (np. OLED), tym więcej przyjdzie za niego zapłacić. Niemniej celując w przestronny panel o dobrych parametrach, licz się z wydatkiem około 4000 zł.

Który telewizor do gier jest najlepszy?

Nasz ranking telewizorów do gier uwzględnia panele topowych producentów: Samsung, Philips, Sony i LG, jak również nieco młodsze marki, czyli: Xiaomi oraz TCL. Odpowiedź na pytanie: który TV dla graczy będzie najlepszy?, wymaga określenia budżetu. Mając określoną pulę do wydania, szukaj modelu o jak najlepszych parametrach: jak najniższym input lagu, o odświeżaniu 100 lub 120 Hz, z trybem HDR. Potem wybierz przekątną oraz rozdzielczość.