165 Hz – idealna prędkość odświeżania dla gracza? Poznajcie monitor MSI Optix MAG272CQR

Czego gracze wymagają od monitora? Dobrej rozdzielczości, wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu, szybkiego czasu reakcji, znakomitego odwzorowania kolorów? Wszystkie te cechy posiada monitor MSI Optix MAG272CQR. Przyjrzyjmy się co dokładnie ten panel dla graczy ma do zaoferowania.

165 Hz, zakrzywiony panel i pozostałe parametry

 Optix MAG272CQR to 27-calowy model wyposażony w zakrzywiony panel VA o rozdzielczości 2560 x 1440 (WQHD). MSI Optix MAG272CQR to następca monitora Optix MAG271CQR. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma gamingowymi modelami jest częstotliwość odświeżania. W starszym modelu wynosi ona 144 Hz, w nowszym, o którym mowa dzisiaj mamy do czynienia już z częstotliwością na poziomie 165 Hz. Taki parametr odświeżania szczególnie doceniają gracze, dla których płynność i dynamika obrazu podczas rozgrywki pełni zasadniczą rolę.  Wielu z nich właśnie 165 Hz uważa za idealną częstotliwość w monitorach przeznaczonych do gamingu.

Dzięki temu możemy liczyć zarówno na wysoką ostrość obrazu gwarantowaną przez rozdzielczość WQHD, jak i płynność obrazu, czyli czynniki niezwykle istotne dla każdego gamera.

Jeśli zaś chodzi o pozostałe parametry, to jeśli mamy do czynienia z matrycą VA, oczekiwać możemy wysokiego kontrastu, szerokich kątów widzenia, typowej jasności na poziomie 300 nitów oraz bardzo wysokiego pokrycia przestrzeni kolorów: DCI-P3 90% i sRGB 115%.

monitor MSI Optix MAG272CQR Curved

Czynników, które zwiększają uczucie immersji, czyli wrażenia pochłaniania przez rzeczywistość elektroniczną w grach komputerowych, jest kilka. Może to być dobre przestrzenne nagłośnienie, odpowiednie akcesoria do sterowania np. kierownica służąca do gier wyścigowych. Jednym z czynników jest oczywiście także monitor o odpowiedniej wielkości, a nawet kilka monitorów ustawionych obok siebie mające sprawiać, że czujemy się niejako otoczeni grą. Istnieje jednak tańszy sposób niż zakup wielu monitorów, mianowicie zakrzywiony ekran.

W przypadku monitora MSI Optix MAG272CQR mamy do czynienia z 27- calowym ekranem o proporcjach 16:9. Jest to idealna wielkość, aby uzyskać efekt otoczenia obrazem, tak bardzo pożądany w świecie gamingu.

monitor MSI

Podświetlenie RGB i regulacja

Spośród wszystkich monitorów gracze wybierają swojego ulubieńca nie tylko na podstawie parametrów, ale także wyglądu. Gamingowy charakter nadawany jest sprzętom na wiele sposobów, jednak przyjęło się, że stanowisko gracza poznać można po sprzęcie z charakterystycznym podświetleniem.

Ponieważ mamy do czynienia ze sprzętem gamingowym, nie mogło zabraknąć zatem podświetlenia RGB. Nazwa RGB wywodzi się od pierwszych liter angielskich nazw kolorów: R – Red – czerwony, G – Green – zielony oraz B – Blue – niebieski. W tym przypadku kolorowy pasek został umieszczony z tyłu monitora. Za pomocą aplikacji Mystic Light można dowolnie zmieniać jego barwy oraz efekty świetlne. Oczywiście podświetlenie można zsynchronizować z każdym innym gamingowym produktem korzystającym z technologii MSI Mystic Light. 

monitor MSI

Możliwości regulacji monitor MSI Optix MAG272CQR Curved ma wiele. Mamy tu regulację wysokości czy kąta nachylenia do przodu i do tyłu. Nie znajdziemy tu funkcji pivot, jednak w przypadku zakrzywionego panelu jest to zrozumiałe.

Technologie ochrony wzroku

Migotanie ekranu jest jednym z czynników wpływających na wzrok szczególnie podczas wielu godzin spędzonych przed ekranem. Zastosowana w monitorze Optix MAG272CQR Curved technologia MSI Anti-Flicker ogranicza migotanie wyświetlacza i zapewnia znacznie większy komfort korzystania z monitora. Dzięki temu można spędzać przed nim dłuższy czas bez nadwyrężania wzroku.

Oprócz tego monitory MSI zostały stworzone tak, aby zminimalizować efekt zmęczenia oczu spowodowany nadmierną emisją niebieskiego światła, które generowane jest przez ekran monitora.