Jaki laptop dla ucznia do nauki i rozrywki

Mimo że desktopy mają szereg zalet, to w kontekście nauki laptopy zdają się je wyprzedzać. Pełny pakiet jest wtedy, kiedy laptop posłuży dziecku nie tylko do nauki, ale również do rozrywki. Uczniowi też należy się solidny odpoczynek po pracowitym dniu w szkole. Warto więc połączyć pożyteczne z przyjemnym. Sprawdźcie, czym kierować się przy wyborze laptopa dla ucznia do nauki i rozrywki.

Zalety laptopów

Mobilność

Z założenia laptopy to urządzenia mobilne, więc ich największą zaletą jest możliwość przenoszenia. Mówimy tutaj o przenoszeniu nie tylko w domu czy w mieszkaniu, ale też o możliwości zabrania sprzętu do szkoły, na studia czy zajęcia dodatkowe. Zabranie sprzętu w różne miejsca pomoże nie tylko w edukacji, ale też w rozwijaniu pasji pociechy.

Waga

Producenci laptopów, wiedząc, jak bardzo laptopy stały się niezbędne w codziennym życiu użytkowników, sukcesywnie starają się obniżać wagę urządzeń tak, by zabranie do torby czy plecaka było maksymalnie komfortowe. Dlatego laptopy o wadze niewiele większej niż jeden kilogram nie są już żadnym zaskoczeniem.

Wbudowane moduły

Posiadając laptopa, nie musimy się już martwić się już o dodatkowe urządzenia peryferyjne. Wszak w jednym niewielkim urządzeniu znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty, takie jak: mikrofon, kamera, głośniki czy moduł Wi-Fi. Dzięki nim uczeń bez problemu weźmie udział w lekcjach przeprowadzanych zdalnie, wykona własny projekt czy porozmawia ze znajomymi.

Bateria

Jeśli w laptopie obecna jest pojemna bateria, to jest to kolejna zaleta tego przenośnego sprzętu. Dzięki temu zyskuje jeszcze więcej funkcjonalności. Wydajne baterie dają możliwość pracy nawet do kilku godzin, w momencie, gdy akurat nie ma możliwości podpięcia zasilacza do kontaktu.

laptop do nauki

Jak dobrać laptopa dla ucznia

Aby odpowiednio dobrać laptopa dla pociechy, należy wybadać zakres czynności, które będą na nim wykonywane. Warto wziąć pod uwagę wiek ucznia, formę zajęć w jakich zazwyczaj uczestniczy oraz sposób w jaki wykorzystuje laptopa do odpoczynku i rozrywki.

Waga

Wydajniejsze laptopy (gamingowe) mają zazwyczaj, trochę większą wagę ze względu na obecność bardziej rozbudowanego chłodzenia i dedykowanej katy graficznej. Nie są to ogromne wartości, bez problemu dostaniemy laptopa do gier mieszczącego się między 2,5 i 3 kg, ale trzeba mieć je na uwadze, zwłaszcza jeśli w torbie czy plecaku będą znajdować się już jakieś pomoce naukowe.

Jeśli chcemy zadbać o komfort pociechy, a wiemy, że uniwersalny laptop będzie odpowiadał jego potrzebom, to warto zainwestować w laptopa o mniejszej wadze.

Podzespoły

Procesor to centralny układ w laptopie, odpowiedzialny za wykonywanie wszystkich procesów, więc jego wydajność jest istotna. Jeśli poszukujemy laptopa, który przeznaczony będzie do codziennego użytku i prostej rozrywki, wystarczającą wydajność zapewnią procesory od Intela z serii i5, a nawet i3 oraz serie o analogicznej klasie od AMD. Natomiast laptopy gamingowe wymagają większej mocy obliczeniowej i dlatego montowane są w nich wydajniejsze CPU.

Zintegrowana karta graficzna do zadań szkolnych i niezbyt wymagającej rozrywki, jak oglądanie filmów czy granie w lekkie tytuły, w zupełności wystarczy. Natomiast jeśli wiemy, że pociecha zagrywa się w bardziej wymagające gry, warto pomyśleć o laptopie z dedykowaną kartą graficzną. Takie rozwiązanie nie tylko przyda się rozrywki, ale być może przyczyni się do poszerzania horyzontów i rozwijania takich pasji jak grafika czy to klasyczna, czy na przykład 3D.  

Obudowa

Przy wyborze laptopa dla ucznia powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonana jest obudowa. Powinna być solidna i lekka. Jeśli wiemy, że nasza pociecha będzie często zabierać urządzenie poza dom, to warto zastanowić się, czy trwalsza na przykład aluminiowa nie będzie odpowiedniejszym wyborem. Warto też wziąć pod uwagę aspekt estetyczny. Na gładkiej, wypolerowanej powierzchni odciski palców, czy ślady ewentualnego jedzenia i picia będą zdecydowanie bardziej widocznie, niż na chropowatej, matowej pokrywie.

Ekran

Najbardziej popularna wielkość ekranu to 15,6”. Ten rozmiar, ze względu na swoją uniwersalność idealnie nadaje się zarówno do nauki i pracy, jak i rozrywki. Producenci zazwyczaj implementują już w swoich urządzeniach ekrany matowe. Wpływa to na większy komfort pracy w nasłonecznionym miejscu. Taki rodzaj matrycy lepiej znosi ewentualne zabrudzenia. Laptop to nauki i rozrywki powinien być wyposażony w ekran o rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli) lub wyższej. Wyświetlane treści będą w dobrej jakości.

Złącza

Obecność gniazd i portów w laptopie jest niezwykle ważna. Dzięki nim, w razie potrzeby możemy podpiąć na przykład pamięci przenośne, dodatkowe urządzenia peryferyjne czy mobilne. Gniazdo HDMI może być przydatne jeśli mamy potrzebę rozszerzenia widoku ekranu, a port LAN pozwoli połączyć się z siecią poprzez kabel. Obecność złącza audio combo jest potrzebna, aby podpiąć zestaw słuchawkowy, ale w tym momencie jest raczej standardem.

laptop do nauki i rozrywki

Nasze propozycje:

ASUS TUF Gaming A15

Jeśli potrzebujesz wyjątkowej mocy przy bardziej skomplikowanych zadaniach edukacyjnych lub gdy rozpoczynasz przygodę z grafiką, wybierz ASUS TUF Gaming A15. Wydajny procesor AMD Ryzen 7 7735HS oraz układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 4050 zapewnią płynną pracę.

A po pracy nawet najnowsze tytuły gier nie będą dużym wyzwaniem dla tego laptopa. Szczególnie, że oprócz nieprzeciętnej wydajności, ma również efektywny system chłodzenia.


ASUS ZenBook 13

Laptop ASUS ZenBook 13 jest stworzony do mobilności. Waży zaledwie 1,14 kg, więc nawet młodsze dziecko spokojnie poradzi sobie z jego przenoszeniem. W tej kompaktowej konstrukcji znajdują się solidne podzespoły, które zapewnią zarówno płynność wykonywanych zadań, jak i rozrywkę na wysokim poziomie.

Co na pewno warto podkreślić, to że ultrabook, mimo bardzo rozsądnej wyceny, został wyposażony w ekran OLED o jasności 550 nitów i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD).


Dell Inspiron 3525

Laptop Dell Inspiron 3525 to laptop stworzony do pracy i nauki, a do tego dostępny w rewelacyjnej cenie. Solidna wydajność, minimalistyczny design, doskonała kultura pracy — to tylko kilka cech, które charakteryzują tego notebooka. Mamy tu również m.in. szybkie ładowanie; od 0 do 80 procent baterię naładujecie w ledwie godzinę, co jest naprawdę imponującym wynikiem.


Lenovo IdeaPad Gaming 3-15

Kolejna propozycja z gatunku „do tańca i do różańca”. Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 znakomicie sprawdzi się zarówno podczas pracy i nauki, jak również w trakcie wirtualnych bitew. A do tego kupicie go w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Co skrywa pod maską? Procesor Intel Core i5-11320H, układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 3050, 16 GB RAM-u, a także szybki dysk SSD o pojemności 512 GB. Nie są to co prawda najnowsze komponenty, ale wciąż bardzo wydajne i gwarantujące pracę i rozrywkę na wysokim poziomie.


Dell Inspiron 16 5620

Dell Inspiron 16 5620 to wielozadaniowy sprzęt, który wykorzystasz z powodzeniem zarówno podczas nauki i pracy, jak również w trakcie rozrywki. Mamy tutaj 10-rdzeniowy procesor Intel Core i7-1255U, wspomagany przez 16 GB RAM-u (z możliwością rozszerzenia do 32 GB), a także pojemny i szybki dysk SSD 512 GB. Laptop posiada matrycę o przekątnej 16 cali i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli (WUXGA).

Tych, którzy chcą żyć eko, z pewnością zainteresuje fakt, iż firma Dell stworzyła laptopa, którego 100% lakierowanych części wykorzystuje farbę wodorozcieńczoną o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Natomiast osłona zawiasu korzysta z biomateriałów z surowców odnawialnych. Tacki opakowaniowe to 100% papier z recyklingu, a inne elementy opakowania to aż 90% materiały pochodzące z recyklingu.


Lenovo Yoga Slim 7 ProX

Gdyby trzeba było scharakteryzować tego laptopa jednym przymiotnikiem, „ultramobilny” pasowałby najbardziej. Lenovo Yoga Slim 7 ProX budzi zachwyt pod kątem designu, kompaktowości i rozwiązań konstrukcyjnych, a jednocześnie daje radę wydajnościowo, za co odpowiadają takie komponenty, jak: procesor Intel Core i5-12500H, 16 GB RAM (LPDDR5, 6000 MHz) czy dysk SSD 512 GB.

Na osobne wyróżnienie z pewnością zasługuje ekran. Mamy tu bowiem 14,5-calowy panel o oszałamiającej rozdzielczości 3072 x 1920 pikseli, odświeżaniu na poziomie 120 herców i jasności maksymalnej wynoszącej 400 nitów.


Lenovo IdeaPad 3-15

Najbardziej „budżetowa” z propozycji, co nie oznacza, że nie warta polecenia. W cenie poniżej 2 tysięcy złotych (stan na 28 sierpnia 2023) Lenovo IdeaPad 3-15 oferuje naprawdę sporo atutów. Mamy tutaj całkiem wydajne podzespoły, ekran o rozdzielczości Full HD, rozwiązania konstrukcyjne i software’owe skupione na bezpieczeństwie użytkownika, a także minimalistyczną, elegancką konstrukcję. 


Podsumowanie

Jeśli przy wyborze laptopa do nauki i rozrywki weźmiecie pod uwagę kryteria, które wymieniałam, oraz potrzeby Waszych pociech, z pewnością uda Wam się go odpowiednio dobrać. A jeśli już uda się wybrać wymarzony sprzęt, to nie zapomnijcie o odpowiednim zabezpieczeniu laptopa przed ewentualnymi wstrząsami i uszkodzeniami, zaopatrzając się w dobrej jakości torbę lub plecak.